Kripto Paralar

GATEToken Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Dünyanın önde gelen borsaları kendi ekosistem kullanımları için yerel tokenlarını geliştirirler. Bu sayede kullanıcılara komisyon indirimleri ve etkinliklere katılım fırsatı sağlarlar. Binance, KuCoin ve Huobi gibi borsaların, kendi tokenları ile kullanıcılara çeşitli avantajlar tanımladığı bilinen bir gerçektir. Bu borsalardan bir diğer de yüksek işlem hacmine sahip Gate.io borsası olarak karşımıza çıkar. GateToken ise Gate.io borsasının kendi ekosistemi için ortaya çıkardığı bir tokendır, bu nedenle yoğun rağbet görür.

GateToken Nedir?

GateToken, dünyanın en büyük ve en güvenilir kripto para borsalarından olan Gate.io’nun yerel tokenı olarak kullanılan bir para birimidir ve bu yönüyle yoğun ilgi görür. Kendi altyapısını kullanarak GateChain üzerinde inşa edilen GateToken kısaltması GT Coin olarak bilinir ve çalışma mantığı Binance borsasının yerel para birimi BNB ile aynıdır. GateToken’ı öne çıkaran pek çok avantajı vardır, ancak bunlardan önce kendi borsası Gate.io hakkında bilgi vermek gerekir. Gate.io Çin merkezli olarak 2013 yılında kurulan en eski Çin kripto para borsasıdır, bu nedenle en güvenilir kripto para borsaları arasında yer alır. Çin’de kurulmuş olmasına rağmen güncel merkezi Amerika’da konumlanır ve Gate Technology Incorporated tarafından yönetilir. Kripto para borsaları arasında CoinMarketCap sıralamasında ilk 10’da yer alan bu borsa, ciddi anlamda işlem hacmine ve yoğun kullanıcı kitlesine sahiptir.

GateToken ise 2 Mart 2020 tarihinde bu kapsamlı borsanın tokenı olarak piyasaya sürülen bir kripto para birimidir ve varlık sahiplerine çeşitli platform avantajları sunar. Bunlar arasında oylama, likidite madenciliği ödüllerinden pay elde etme ve komisyon indirimi kazanma gibi özellikler sayılabilir. GateChain ekosisteminde inşa edilen GateToken, işlemleri daha kolay gerçekleştirmek için USDS sabit coini karşılığında teminat kullanımı da sağlar. Bunlar dışında ek kullanım alanları şu şekilde sıralanır:

  • Kaldıraç: Popüler kripto para işlemlerinden olan kaldıraçlı ticaret, Gate.io borsasında sunulan bir hizmettir ve bu işlemlerde GT Coin kullanmak potansiyel karı artırmada etkili olur. Fakat aynı oranda risk faktörünü de artırır.
  • Sözleşmeli Ticaret: Devamlı vadeli işlemler, geleneksel işlemlerden farklı çalışır ve kesin bir vade tarihine bağlı değildir. Bu nedenle kullanıcılar dayanak varlık riskinden korunmak ve doğru karı almak gibi konularda GT Coin ile sürekli vadeli sözleşmeleri tamamlayabilir.
  • Nicel Alım-Satım: Gate.io borsası kullanıcılarına GT Coin ve diğer kripto para birimlerinin ticaretini yaparken matematiksel araçlar sunar. Bu araçlar ticaretin nicel yapılmasına izin verir ve mevcut stratejileri etkili şekilde geliştirmede kullanılır.
  • Ödünç Verme: Kripto para birimlerinde pasif gelir elde etme yöntemleri arasında en fazla kullanılan özelliklerden biri Lending işlemidir. Gate.io borsasında GateToken da dahil olmak üzere yatırımcı varlıkları ödünç verme işlemlerinde kullanılabilir. Bu sayede varlık sahipleri verilen ödünç üzerinden belirledikleri oranda faiz kazancı elde ederler.
    Bunların dışında GateToken tasarruf aracı olarak da kullanılanılabilir. Bu şekilde yatırımcılar, mal ve hizmet satın almak için etkili bir yatırım aracını tercih ederek gelecek kazanç potansiyelini artırabilirler. Bu nedenle GT Coin, kripto para ekosisteminin merak edilen varlıklarındandır ve oldukça geniş bir kullanıcı topluluğuna sahiptir.

GateToken Analiz

2019 yılının son döneminden beri piyasada yer alan GateToken, oldukça uzun bir süre sabit fiyat aralığında dalgalandır ve 2021 Şubat ayına kadar ortalama fiyatı 0,4 ila 0,5 dolar seviyesindeydi. Market hacmini artırması oldukça uzun süren bu coin 2021 yılının ilk aylarında popülaritesini artırmayı başardı ve Mayıs 2021’de 12 dolar seviyesine fırladı. Bu süreçte yatırımcısına ciddi kar getirdi ve daha fazla kullanıcının dikkatini çekmeye başladı. GateToken fiyatının hızlı şekilde yükselmesi ise hem Gate.io borsasının daha geniş bir kullanıcı çevresine erişmiş olması hem de Bitcoin yükseliş hareketi etkili oldu.

Toplam arzı 300 milyon adet ile sınırlı olan GT Coin, Bitcoin boğa hareketinin bitmesiyle birlikte düşüş yaşadı ve 2,5 dolara kadar geriledi. Fakat bu tarihten sonra market hacmini artırması ve daha fazla yatırımcı potansiyeli taşıması nedeniyle Eylül 2021’de 5,8 dolara kadar çıktı. GateToken, kullanımı yüksek ve güvenilir bir borsanın para birimidir. Bu nedenle ilerde daha fazla kripto para yatırımcısının Gate.io ekosistemine dahil olmasıyla birlikte BNB Coin ile benzer popülerliğe ulaşabilir. Bu nedenle GT Coin fiyatının fazlasıyla yükseliş potansiyeli bulunur. Çoğu analiste göre bu token, henüz tam anlamıyla yükseliş hareketini tamamlamış durumda değildir ve yeni ATH’ler test etmesi beklenebilir.

GateToken Geleceği

GateToken, öncelikle Gate.io ekosisteminde aktif olarak kullanılması nedeniyle gelecek beklentileri araştırılan bir coindir. Yukarıda sayılan kullanım alanlarına ek olarak varlık sahiplerine şu avantajları sunar:

  • Gate.io borsası 1,3 milyonun üzerindeki günlük işlem seviyesiyle, merkezi borsalar arasında ilk 10’da yer alan oldukça popüler bir borsadır.
  • Varlık sahipleri sıfır komisyon oranı ve süper hızlı işlem gibi avantajlara sahip olur.
  • GateToken kaldıraçları işlemler, spot işlemler ve ödünç verme gibi işlemlerde indirim sağlar.
  • GT Coin sahiplerinin, Gate.io borsasında listelenecek kripto para birimlerini ve projeleri oylama hakkı bulunur. Bu sayede platformun gelecek planlarında varlık sahipleri söz hakkı elde eder.

Bu özellikleri nedeniyle çoğu kripto para uzmanı, GateToken’ın gelecekte değerlenmesini beklemektedir. BNB Coin ile benzer şekilde fiyatını katlaması ve yatırımcısını zengin etmesi oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle bu kripto para birimini yakın takibe almak, doğru yatırım hamlelerini yapmada yardımcı olabilir. Fakat GateToken, bazı dezavantajlara da sahiptir. Bunar arasında ise her kripto para biriminde olduğu gibi yüksek volatilite ve siber saldırı riski sayılabilir.

GateToken Yorumlar

Analistlerin ve yatırımcıların yaptığı GateToken yorumları incelendiğinde, genellikle olumlu çıkarımlar yapılır. Buna göre; kendi borsasında kendi altyapısına sahip bir token olarak üretilmiş olması, GateToken’ı benzersiz yapar ve borsa kullanım fırsatları sunar. Öte yandan, GT Coin Ethereum ile BSC altyapısını da destekler ve diğer platformlara entegre edilebilir. Pek çok kripto para borsasında listelenmesi nedeniyle de ilgi çekici bir para birimidir.

Özetle, GateToken Gate.io borsasının hisse senedi gibi çalışan fakat bir yandan yatırımcısına ek platform avantajları sunan potansiyeli yüksek bir kripto para birimidir. Çoğu uzmana göre hacim ve fiyat bakımından marketin en değerli para birimlerinden olan BNB ile GT Coin arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Bu nedenle, GateToken geleceğinin aynı şekilde olması beklenmektedir. Fakat GT Coin fiyatı, Gate.io borsasının kaydettiği gelişmeyle de yakından ilgilidir. Buna göre; Gate.io borsası kullanıcı sayısını ve işlem hacmini yükseltebilirse GateToken fiyatının da artış göstermesi beklenir. Halihazırda popüler ve yüksek kullanıma sahip bir borsa olması nedeniyle GateToken fiyatında artış beklemek normaldir. Fakat kripto para yatırımcılarının her an yüksek volatiliteye ve risk katsayısına hazır olarak işlem açtığını bilmesi gerekir. Doğru analiz edilmeden aceleyle yapılan işlemler yüksek kayıp getirebilir.

Sorumluluk Reddi Beyanı

KriptoFeed.com sitesinde yer alan haberler, yazılar, incelemeler, değerlendirmeler, yorumlar ve makaleler yatırım tavsiyesi amacına sahip değildir. KriptoFeed.com herhangi bir kripto paranın veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını veya ticaret yapılmasını önermez. KriptoFeed.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu yüzden KriptoFeed.com adresinde yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu