Kripto Borsa İncelemeleri

Gate.io Nedir? Güvenilir mi?

Dünya üzerinde çok sayıda kripto para piyasası mevcut ve her geçen gün yenileri açılmaya devam ediyor. Elbette bu borsalardan her biri güvenli değil ve zaten pek çoğu da kalıcı olamıyor. Günümüzün başarılı ve kalıcı olmayı başarmış olan borsalarından biri de şüphesiz ki Gate.io borsası. Peki Gate.io nedir, öne çıkan özellikleri nedir ve komisyon ücretleri ne kadar? Gate.io borsası hakkında merak edilen tüm soruları sizler için cevaplandırmaya çalıştık…

Gate.io Nedir?

Gate.io, Lin Han tarafından 2013 yılında kurulmuş olan Çin merkezli bir kripto para borsasıdır. Kullanıcılar Gate.io üzerinde kripto para alım-satım işlemleri gerçekleştirebilir. Buradaki varlıklarını başka kripto para borsalarına gönderebilir ya da başka borsalardaki barlıkarını Gate.io cüzdanlarına aktarabilirler. Gate.io borsası, şu an dünya üzerinde bulunan kripto para borsaları üzerinde oldukça önemli bir yere sahiptir ve piyasada en fazla kripto para birimi listeleyen borsa durumundadır. Aynı zamanda borsa üzerinde alım-satım işlemleri dışında aktarılan haberlerle birlikte yeni çıkacak kripto para birimlerine ve ICO tekliflerine ulaşmak da mümkün. Borsanın aynı zamanda Gatechain Token (GT) isminde bir kripto para birimi bulunuyor.

Aynı zamanda Gate.io 24 saatlik hacimlere bakıldığı zaman Coinmarketcap’in en büyük kripto para birimleri borsasında 6. sırada yer alıyor. Gate.io borsasının üzerinde bulunan borsalar ise sırasıyla FTX, KuCoin, Kraken, Coinbase ve Binance. Gate.io borsasının 3.8 milyar dolarlık bir 24 saatlik işlem hacmi bulunuyor. Gate.io listelediği 999 kripto para birimi ve 1743 market ile bu alanda zirvede. Coinmarketcap üzerindeki borsa skoru ise 8.1 olarak belirlenmiş.

Gate.io Borsasının Öne Çıkan Özellikleri

Gate.io kendisini diğer kripto para borsalarından ayıran önemli özellikleriyle öne çıkıyor. Bu özelliklerden en dikkat çekeni ise borsa içerisinde yer alan sosyal medya platformu. Borsa içerisinde dahili olarak yer alan bu sosyal medya aracı sayesinde yatırım yapan kullanıcılar birbirleri ile etkileşime girebiliyor. Bu özellik hem mobil cihazlarda hem de tarayıcı üzerinde kullanılabiliyor. Bir diğer önemli özellik ise Gate.io Live olarak adlandırılan canlı yayınlar özelliği. Düzenli olarak yayınların gerçekleştirildiği bu özellik sayesinde kullanıcılar bir yandan canlı yayınları takip ederken, bir yandan da yatırım yapabilirle. Bu önemli iki özellik dışında Gate.io borsasının öne çıkan diğer özelliklerini şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Gate.io borsasının Gate Chain üzerinde yer alan benzersiz bir zincir üstü kasa hesabı özelliği bulunuyor. Söz konusu özellikle bilgisayar korsanlığı riskini minimum seviyeye indiriyor. Kullanıcılar güvenliği sağlamak için bir ödeme hesabı, geri alma hesabı ve aynı zamanda geri alınabilir dönem blokları oluşturabiliyor. Böylelikle varlıkların güvenliği yüzde 100 olarak garanti ediliyor.
 • Borsa da alt hesap olarak adlandırılan bir özellik ile birden fazla hesaba sahip olmak mümkün. Yatırımlarınızı ve varlıklarını farklı hesaplarda yönetmek isterseniz, bu özellik oldukça kullanışlı.
 • Tüm kullanıcılar için pasif gelir elde etme olanağı mevcut.
 • Borsa üzerinde startupların geliştirilmesinin mümkün kılındığı IEO platformu mevcut. Aynı zamanda staking ve lending işlemlerine de izin veriliyor.

Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, Gate.io borsasının oldukça başarılı ve sıradışı bir borsa olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Gate.io Komisyon Ücretleri Ne Kadar?

Gate.io borsasında talep edilen komisyon ücretlerinin, diğer kripto para borsaları ile mukayese edildiğinde biraz daha yüksek olduğunu söylemek mümkün. Gate.io üzerinde de bir seviye sistemi var. Bu seviyeler ve her biri için belirlenmiş olan komisyon ücretleri 30 günlük işlem hacmine ve elde tutulan GT miktarına göre belirleniyor. Gate.io üzerinde toplamda 17 seviye var. Bunlar arasından ilk 10 seviyenin özellikleri ve belirlenmiş olan komisyon ücretleri ise şu şekilde:

 • VIP 0: 30 günlük hacim 3 BTC, 0 GT – %0,2
 • VIP 1: 30 günlük hacim 3 BTC, 40 GT – %0,185
 • VIP 2: 30 günlük hacim 6 BTC, 120 GT – %0,175
 • VIP 3: 30 günlük hacim 12 BTC, 400 GT – %0,165
 • VIP 4: 30 günlük hacim 25 BTC, 1000 GT – %0,155
 • VIP 5: 30 günlük hacim 50 BTC, 2500 GT – %0,145
 • VIP 6: 30 günlük hacim 150 BTC, 5000 GT – %0,135
 • VIP 7: 30 günlük hacim 400 BTC, 10000 GT – %0,125
 • VIP 8: 30 günlük hacim 1000 BTC, 20000 GT – %0,115
 • VIP 9: 30 günlük hacim 2500 BTC, 40000 GT – %0,105
 • VIP 10: 30 günlük hacim 5000 BTC, 80000 GT – %0,095

Yukarıda belirtmiş olduğumuz komisyon ücretleri daha pek çok parametreye bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden bir borsa seçimi yaparken buradaki komisyon ücretlerini değil, Gate.io borsasının kendi sitesi üzerinde yer alan komisyon ücretlerini referans olarak almanız gerekiyor.

Gate.io Güvenilir Mi?

Gate.io, şu anda güvenlik bakımından en güçlü borsalardan biri durumunda. Sistem üzerinde yatırımcılar tarafından mutlaka kullanılması gereken iki faktörlü kimlik doğrulaması uygulanıyor. Ayrıca Gate.io üzerindeki varlıkların çok büyük bir kısmı çevrimdışı soğuk cüzdanlarda saklanıyor. Aynı zamanda Gate.io Crypto Exchange Ranks (CER) isimli kripto para borsaları denetleyici tarafından yapılmış olan listede, en yüksek siber güvenlik puanlarına göre 6. sırada bulunuyor.

Gate.io aynı zamanda fon şifresi olarak adlandırılan benzersiz bir güvenlik önlemi sunuyor. Burada hesabınızda var olan fonları, Gate.io hesabınız dışında oluşturduğunuz ve Gate.io Fon adı verilen 6 haneli bir şifre ile kilitleyebilmeniz mümkün. Bir fon şifresi belirlemeniz ve aktif hale getirmeniz durumunda tüm alım ve satım işlemlerini gerçekleştirmek için bu fon şifresini girmeniz gerekiyor. Bu muhteşem bir ek katman demek. Yani kötü niyetli bir yazılım ya da kişi sizin hesap şifrenizi ele geçirse bile, fon şifrenizi bilmeden herhangi bir işlem yapması mümkün değil. Tüm bu özellikleri sayesinde de Gate.io borsasından güvenilir bir borsa olarak söz etmek mümkün.

Gate.io Üzerinde Yer Alan İşlem Çiftleri

Gate.io borsasında 2021 yılının Ekim ayı sonu itibariyle 999 kripto para birimi ve 1743 market bulunuyor. Günümüzde bu rakamlara ulaşabilen henüz başka bir kripto para borsası bulunmuyor. Gate.io üzerinden en çok işlem gören ilk 10 işlem çifti ise şu şekilde:

 • SHIB/USDT – Hacim: 1.06 milyar dolar
 • ETH/USDT – Hacim: 264 milyon dolar
 • BTC/USDT – Hacim: 267 milyon dolar
 • DOGE/USDT – Hacim: 215 milyon dolar
 • XRP/USDT – Hacim: 108 milyon dolar
 • ADA/USDT – Hacim: 86 milyon dolar
 • FTM/USDT – Hacim: 73 milyon dolar
 • DOT/USDT – Hacim: 70 milyon dolar
 • ETH/USD – Hacim: 64 milyon dolar
 • BNB/USDT – Hacim: 63 milyon dolar

Elbette kripto para borsalarında işlem yapan yatırımcının ilgisine ve piyasadaki dalgalanmalara bağlı olarak bu liste sürekli değişiyor.

Diğer tüm kripto borsaları için en iyi bitcoin siteleri sayfamıza göz atmayı unutmayın!

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu