Kripto Para Rehberi

Ethereum Tabanlı Coinler

Kripto para piyasalarında kripto para birimlerinin üretilmesi adına farklı blok zincirleri bulunuyor. Bunlar arasından öne çıkanlar Solana, Cardano, Ethereum, Polkadot ve Terra yer alıyor. Ethereum Bitcoinin ardından en yüksek hacme sahip kripto para birimi olarak pek çok merkeziyetsiz projeye ev sahipliği yapıyor. Nitekim günümüzde üretilen kripto para birimlerinin önemli bir kısmı Ethereum blok zinciri üzerinde yer alıyor.

Basic Attention Token (BAT)

bat coin

Basic Attention Token hem kripto paraları, hem de DeFi projeleri herkes için erişilebilir ve kullanılabilir bir hale getirmek için ortaya çıkmış bir proje. Basic Attention Token projesi tarafından yaratılmış olan Brave Browser reklamcılığın önündeki engelleri kaldırmak, reklam endüstrisi, kullanıcıları ve yayıncıları bir araya toplamak ve reklam endüstrisi içerisindeki gizlilik ihlallerini çözmek için çabalıyor. Aynı zamanda Brave Browser kullanıcıları projenin yerel tokenı olarak BAT coin kazanabiliyor. BAT coin 1 milyar doların üzerindeki market değeri ile Coinmarketcap üzerinde 75. sırada bulunuyor.

Kaynak: https://basicattentiontoken.org/

Compound (COMP)

compound

Compound kendisini geliştiriciler için oluşturulmuş algoritmik ve özerk bir faiz oranı protokolü olarak adlandırılıyor. Compound aynı zamanda bileşik ve açık finansal uygulamalardan oluşan bir evren. Kullanıcılar sahip oldukları kripto para birimlerini Compound tarafından desteklenen çeşitli yatırım havuzlarına yatırabilir ve bu şekilde faiz geliri elde edebilirler. Projenin yerel kripto para birimi olan COMP coinin 700 milyon doların üzerinde bir market değeri bulunuyor. Coinmarketcap’te ise 95. sırada. 

Uniswap (UNI)

uniswap

Uniswap kripto para alım, satım ve değişim işlemlerinin yapılabileceği bir merkeziyetsiz finans protokolü. Aynı zamanda Uniswap için bir yönetim tokenı olan UNI coin, kullanıcıların borsada alınacak kararlar hakkında oy kullanılmasını sağlar. Uniswap başta Metamask, Compound ve 1inch gibi projeler olmak üzere 300’den fazla projeye entegre şekilde çalışıyor. UNI coinin değeri 6 milyon doların üzerinde ve Coinmarketcap listesinde ise 23. sırada bulunuyor.

Kaynak: https://uniswap.org/

Chainlink (LINK)

chain

Chainlink akıllı sözleşmelerin blok zincirleri dışında yer alan verilerle ve hizmetlerle güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlar. Chainlink üzerinde bulunan merkeziyetsiz oracle ağları, blok zinciri içerisindeki gelişmiş akıllı sözleşmeleri destekler. Chainlink tüm kullanıcılarına son derece güvenli ve esnek bir altyapı sunar. Kullanıcılar aynı zamanda herhangi bir API’ya sorunsuz şekilde bağlanabilir, kanıtlanmış ve hazır çözümlerden faydalanabilir, güvenli zincir dışı hesaplamalar yapabilir. LINK coinin 7 milyar dolara yakın bir market değeri bulunuyor ve Coinmarketcap içerisinde de 22. sırada. 

Kaynak: https://chain.link/

Holochain (HOT)

Holochain kullanıcı bağımsızlığını ön plana çıkarırken küreselliği bir kenarı bırakan, merkeziyetsiz bir i̇nternet oluşturmak amacıyla yola çıkmış olan bir proje. Holochain kendi hApps olarak adlandırılan kendi uygulamaları ile kurumsal olarak kontrol edilmeyen ve doğrudan bireylere hizmet eden bir i̇nternet yaratmayı amaçlar. Holochain projesinin yerel kripto para birimi olan HOT coinin 750 milyon dolarlık bir market değeri bulunuyor. HOT coin Coinmarketcap üzerinde 93. sırada bulunuyor.

Kaynak: https://www.holochain.org/

Aave (AAVE)

aave

Fin dilinde hayalet anlamına gelen Aave, açık kaynaklı ve gözetimsiz bir likidite protokolü olarak mevduat ve borçlanma ile varlıklardan faiz geliri elde etmek için kullanılıyor. Aynı zamanda bir DeFi projesi olan Aave protokoller ve akıllı sözleşmeler tarafından destekleniyor ve herhangi bir aracıya ihtiyaç duymuyor. AAVE coinin market değeri 2 milyar dolara yaklaşmış durumda. Coinmarketcap listesinde ise 50. sırada bulunuyor.

Kaynak: https://aave.com/

Shiba INU (SHIB)

shiba

Listemizdeki son coin, bir meme coin olarak yaratılmış olan Shiba INU. Merkeziyetsiz bir kripto para birimi olan SHIB, kendisini bir Doge Killer yani Doge katili olarak niteliyor. Piyasanın en düşük fiyatlı kripto para birimlerinden biri olan SHIB coinin transfer ücretlerinin düşürülmesi adında Shibarium isimli bir ağa geçiş yapması planlanıyor. SHIB coinin güncel market değeri neredeyse 15 milyar dolara yaklaşmış duruma ve Coinmarketcap’in en büyük kripto para birimleri listesinde 14. sırada bulunuyor.

Kaynak: https://www.shibatoken.com/

Metaverse Evreninde Yer Alan Ethereum Tabanlı Coinler

Metaverse artık hemen hemen her gün duyduğumuz bir kavram haline geldi ve her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Bu evren içerisinde yaratılmış olan çok sayıda kripto para birimi mevcut ve bunların önemli bir kısmı da Ethereum tabanlı olarak üretiliyor. Metaverse evreninde öne çıkan 5 Ethereum tabanlı coin ise şu şekilde:

 • Alien Worlds (TLM): Blok zincir tabanlı bir oyun olan Alien Worlds, bu çevre tarafından NTF Metaverse’ü olarak tanımlanıyor. Ücretsiz ve herkes için erişilebilir olan Alien Worlds oyununda madencilik yaparak Trillium yani TLM coin kazanılabilir. Aynı zamanda madencilik sırasında NFT oyun kartları kazanmak da mümkün. TLM 100 milyon dolarlık market değeri ile Coinmarketcap’te 370. sırada bulunuyor. 
 • Ufo Gaming (UFO): UFO Gaming Metaverse evreni içerisinde yaratılmış olan ilk oyunlardan biri durumunda. RPG tarzı bir oyun olan UFO Gaming içerisinde bir karakter yaratılıyor ve çeşitli görevleri tamamlamak için UFO coin kullanılıyor. Aynı zamanda NFT de kazanılabiliyor. UFO coinin 220 milyon dolarlık bir market değeri var ve Coinmarketcap’te 236. sırada bulunuyor. 
 • The Sandbox (SAND): The Sandbox bir sanal oyun üretme platformu olarak tanımlanıyor. Kullanıcılar The Sandbox içerisinde oyunlar ya da oyun içi eşyalar üreterek satışa çıkarabilir ve bu şekilde gelir elde edebilirler. SAND coinin yaklaşık olarak 3 milyar dolarlık bir market değeri bulunuyor ve Ethereum tabanlı Metaverse projeleri arasında en değerli olanlardan biri. SAND coin Coinmarketcap’te 38. sırada bulunuyor.
 • Decentraland (MANA): Decentraland bir 3D sanal gerçeklik platformu. Platform içerisinde 90.601 parsellik bir arazi bulunuyor. Bu parseller LAND olarak adlandırılıyor ve kullanıcılar platform içerisinde gerçekleştirdikleri etkinlikler ile MANA coin kazanabiliyor. Platform içerisinde arazi satışı durmuş durumda fakat arazi sahipleri kendi arazileri üzerinde işlem yapmaya devam edebiliyor. MANA coinin market değeri 5 milyar dolara yaklaşmış durumda. MANA Coinmarketcap’te ise 30. sırada bulunuyor. 
 • Axie Infinity (AXS): Axie Infinity NFT tabanlı olarak geliştirilen play to earn tarzı bir oyun. Oyun içerisinde Axie adı verilen evcil hayvanlar toplanıyor ve geliştirilerek savaştırılabiliyor. Oyun aslında biraz Pokemon mantığı ile işliyor. Proje aynı zamanda 2021 yılının Mayıs ayında en pahalı NFT koleksiyonuna sahip olan oyun durumunda bulunuyordu. AXS coinin market değeri 3 milyar doları aşmış durumda. Coinmarketcap listesinde ise 41. sırada bulunuyor. 

Öne Çıkan Diğer Ethereum Tabanlı Coinler

Elbette Ethereum tabanlı coinler yukarıdaki listede yer verdiklerimiz ile sınırlı değil. Geçmiş dönemde pek çok kripto para birimi Ethereum tabanlı olarak üretildi ve bugün de üretilmeye devam ediyor. Yukarıda vermiş olduklarımız dışında bazı öne çıkan Ethereum tabanlı coinler ise şunlar:

 • DAO Maker (DAO)
 • Wrapped Bitcoin (WBTC)
 • Kyber Network Crystal (KNC)
 • Paxos Standart Token (PAX)
 • OrcaX (OX)
 • Zilliqa (ZIL)
 • Ren (REN)
 • Aelf (ELF)

Bu metin kullanıcıları Ethereum tabanlı coinler hakkında bilgilendirmek için yazıldı ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor. 

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu