Kripto Paralar

Ethereum (ETH) Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Ethereum, Bitcoin’den kripto para dünyasının en güçlü kripto para birimidir ve pek çok yönden Bitcoin ile karşılaştırılır. Genel olarak altcoin olarak tanımlansa bile blokzincir geliştiriciliğini artırmada ve kullanım alanını genişletmede yenilikçi sistemlerin adapte edilmesine yardımcı olur. Bu yönüyle marketin en değerli ürünlerindendir ve pek çok kullanıcı için büyük merak konusudur. Bu yazımızda altyapısı, kod dizilimi ve çalışma sistemi ile geleceğin değerli para birimlerinden olan Ethereum’u yakından inceledik ve hakkında merak edilenleri derledik.

Ethereum Nedir?

Ethereum, 2013 yılında Kuzey Amerika BTC konferansında ilk kez Vitalik Buterin tarafından tanıtılan bir kripto para birimidir ve ETH kısaltmasıyla gösterilir. Geliştirici Buterin’in yaptığı açıklamaya göre; Bitcoin’i geliştirmek için gerekli olan farklı yazılım dili sebebiyle ortaya çıkmış bir platformdur ve amaç itibariyle kullanıcıların blok zincir ile merkeziyetsiz erişim sağlamasını hedefler, ek olarak yeni altcoin geliştiriciliğinde etkili kullanım sunar. Günümüz kripto para birimleri arasında Bitcoin’den sonra en fazla tercih edilen kripto varlık olması nedeniyle sıklıkla marketin petrolü olarak ifade edilir. Altında yatan açık kaynak kodlu yazılım ile dünya internet sistemine enerji kaynağı sunar.

ethereum

Ethereum geliştiricilerinin açıklamalarına göre, Bitcoin’le rakip olmak istemeyen farklı bir üründür. Doğası gereği kripto yakıt olarak ifade edilir ve platformun ihtiyacı olan enerjiyi Ether ile sağlar. Buna rağmen, özellikle yatırımcılar tarafından sıklıkla Bitcoin ile karşılaştırılır. Ethereum’u Bitcoin’den ayıran en önemli özellikleri şunlardır:

 • Ethereum merkeziyetsiz uygulama geliştirmek için kullanılan bir projedir. Bitcoin eşler arası teknolojiyi kullanır ve otoriter yapıları aradan çıkararak blockchain teknolojisi ile merkeziyetsiz varlık sahipliği sunar.
 • Bitcoin ile sadece belirli işlemler gerçekleştirilebilir. Ethereum daha yenilikçi ve modern bir fikirdir, bu nedenle yeni yazılımlar ve sistemler ile altcoin üretimine izin verir.
 • Bitcoin eski, Ethereum ise yeni bir blok zincir sistemidir.
 • Bitcoin, yüksek masraf ve işlem gücünün olduğu bir madencilik sistemi ile üretilir. Ethereum’da ise madenciler arasında gelir dengesi sağlanmış durumdadır.
 • 1 adet BTC bloğu oluşturmak için gereken süre 10 dakika iken, Ethereum blokları için gereken süre sadece 15 saniyedir. Yani Ethereum Bitcoin’e göre çok daha hızlı onaylanma hızına sahiptir.

Resmi site: https://ethereum.org/en/

Ethereum Analiz

Ethereum gerek altyapı, gerek teknoloji olarak kripto para dünyasının en önemli parçalarından biridir. Yoğun yatırımcı kitlesi, yenilikçi özellikleri, geliştirmeye açık sistemi ile fiyatını sürekli katlayan bu ürün uzman ve analistlerin de güvenini almış durumdadır. Pek çok uzmana göre Ethereum, her kripto para yatırımcısının mutlaka cüzdanda bulundurması gereken bir para birimidir ve gelecek dönemde fiyatını artırarak ilerlemesi beklenmektedir. Ancak yine de Ethereum yatırımı yapmadan önce geçmiş verilerin temel alınmasının ve pozisyonların buna göre şekillendirilmesinin faydası olabilir.

Ethereum ilk olarak 2014 yılında internet üzerinden kitle fonlaması sağlanan ve 30 Temmuz 2015’te piyasaya sürülen bir para birimidir. İlk listelenme fiyatı ise 1 dolardır. Zaman içinde işlem hacmi ve fiyatını katlayan Ethereum, büyüyerek günümüze kadar gelmiş güçlü bir projedir. Buna göre; uzun vadeli Ethereum yatırımcıları her dönem yüksek kazanç imkanı yakalamıştır. Ethereum’un Ocak 2016 tarihli fiyatı 8.62 dolarken 2017 yılı ortalama fiyatı yaklaşık 736 dolardır. Sonrasında girilen ayı sürecinde fiyatı 129 dolarlarda olan Ethereum, 2021 boğa piyasasında tekrar yükselerek değerlenmiş ve 12 Mayıs 2021’de 4.350 dolara ulaşmıştır. Bu anlamda incelendiğinde Ethereum yatırımcılarının her zaman kazançlı olduğu görülür.

Ethereum Geleceği

Ethereum, Bitcoin ve diğer kripto paralardan farklı olarak eşler arası ödeme birimi olmaktan çok daha fazlasını hedefler. Bu kapsamda Ethereum, Bitcoin başta gelmek üzere kripto para birimlerine dair popüler sorunlara çözüm bulmaya ve blok zincir kullanım alanını geliştirmeye odaklanır. Bunun için de oldukça inovatif bir çalışma sistemine sahiptir. Bu yapısı, Ethereum geleceğini en olumlu şekilde etkileyen özelliklerindendir. Ethereum’un sahip olduğu yenilikçi çalışma mantığı ile sunduğu avantajlar şunlardır:

 • Ethereum ağı, Ethereum Virtual Machine (EVM) olarak bilinen yenilikçi bir Turing yazılım sistemi kullanır. Bu sistem, farklı programlama dilleriyle uyumludur ve çeşitli programlar üzerinde ağda geliştiricilik yapılmasına izin verir.
 • EVM sistemi, blok zincirin daha verimli ve hızlı olmasını sağlar.
 • Ethereum ağında yeni uygulama geliştirmek isteyenler sıfırdan başlamak zorunda kalmaz ve hazır ayarlar üzerine ekleme yapabilir.
 • Ethereum kendi internet ağı, platformu ve ödeme sistemi ile tamamen merkeziyetsizdir.
 • Ağ katılımcıları kendi kurallarını kullanarak özel akıllı sözleşmeler hazırlayabilir, böylece uygulama yayınlama imkanı genişletilir.
 • Potansiyel müşteriler birbirinden farklı özellikte uygulamalara aynı arayüz üzerinden erişim sağlayabilir.

Ethereum kripto para dünyasının petrolüdür. Bu nedenle petrol kullanım ve fiyatlamasıyla benzer şekilde gelecekte hızlı değerlenen bir teknolojiye sahip olması beklenir. Analist ve uzmanlara göre, Ethereum kullanıcı sayısındaki artış fiyatına da olumlu şekilde etki etmektedir. Bu nedenle Ethereum geleceğinde daha yüksek seviyeleri beklemek doğru olabilir.

Ethereum Yorumlar

Ethereum, geliştiriciler için blok zincir tabanlı merkeziyetsiz uygulama oluşturmayı kolay ve verimli hale getiren bir platformdur. Bu platform kendi para birimi Ether ile marketin en fazla işlem gören ürünlerinden biri haline gelir. Ethereum ağının en fazla rağbet gören özelliği, yeni altcoin hazırlamaya uygun altyapısıdır. Kullanıcılar ağ üzerinde ERC-20 tabanında yeni coin üretme imkanı yakalar, bu da platformun ve Ether’in değer kazanmasında oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra platformun diğer özellikleri şu şekilde sıralanır:

 • Ethereum, kendi ağında geliştirilen uygulamalara 3. taraf erişimi vermez. Bu sayede diğer taraflar uygulamalar üzerinde değişiklik yapamaz.
 • Bütün uygulamalar sansür ilkesiyle korunur ve sansüre karşı donatılı hale getirilir.
 • Ağ altyapısı uygulamaları siber saldırı ve sahtekarlıklara karşı üst düzey yöntemle korur.
 • Oluşturulan uygulamalar sonlandırılma ya da kullanılamaz hale riskiyle karşı karşıya kalmaz çünkü Ethereum ağındaki uygulamalarda sıfır aksaklık garantilenir.
 • Ağ kullanıcıları tamamen anonim işlemler yapabilir ve takip edilme riskiyle karşılaşmaz.
 • Ethereum yatırımcıları aynı zamanda güvenlik duvarı gelişmiş bir depolama cüzdanına da sahip olurlar. Bu şekilde varlıklar sadece kişiye özel erişim olan güvenli cüzdanlarda tutulur.
 • Geliştiriciler uygulamalar için Ether kullanır. Ek olarak Ether yakıt olarak da kullanır ve pek çok yatırım aracından daha avantajlıdır. Bu nedenle Bitcoin’den sonra en geniş pazara sahiptir.
 • Dünya para birimleri çeşitli merkezi otoritelerin kontrolü altındadır, bu nedenle piyasaya ne kadar sürüldüğü ve enflasyon gibi risklerle karşılaşırlar. Ethereum ise herhangi bir merkeze bağlı değildir ve toplam arzı kısıtlıdır. Dolayısıyla enflasyon riski yoktur.

Ek olarak ağ, hayata geçirmeyi planladığı Ethereum 2.0 güncellemesi ile daha ölçeklenebilir, ucuz, hızlı ve verimli bir yapı kurmayı hedeflemektedir. Bu nedenle Ethereum’un kademeli olarak güncelleme almasıyla birlikte Ether fiyatında da hızlı yükselişlerin gelmesi olasıdır. Analistlerin açıklamalarına göre Ethereum, hem platform hem de para birimi bakımından mutlaka takip edilmesi gereken değerli bir para birimidir ve geçmiş verilerden yola çıkılacak olursa beklenen ATH seviyesi şimdiye kadar gördüğü seviyelerden çok daha yukarıdadır.

Ethereum yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, en iyi borsaları ele aldığımız Ethereum siteleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu