Kripto Paralar

ETC Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Bitcoin ve Ethereum kripto para dünyasının en büyük kripto para birimleri durumunda. Bu iki kripto para birimi de zaman içerisinde çatallanmalar yaşadı. Örneğin Bitcoinin çatallanması ile birlikte Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold gibi yeni coinler ortaya çıktı. İşte Ethereum’un çatallanması ile ortaya çıkan kripto para birimi de Ethereum Classic, yani ETC coin. Peki ETC coin nedir ve geleceği nasıl? 

ETC Coin Nedir? 

Ethereum’un miraz zinciri olarak adlandırılan ETC coin, Ethereum’un da kurucuları olan Gavin Wood ve Vitalik Buterin tarafından geliştirildi. 2016 yılının Temmuz ayında meydana gelen siber saldırıdan sonra katılımcılar anlaşmazlığa düştü ve Ethereum sert bir şekilde çatallandı. Böylelikle ortaya Ethereum Classic yani ETC çıktı. Ethereum Classic kendisini “akıllı sözleşmeler barındıran ve merkezi olmayan bir bilgi işlem platformu” olarak tanımlıyor. Aynı zamanda içerisinde merkeziyetsiz uygulamalar oluşturulabilen bir akıllı sözleşme ağı olarak görev yapıyor. Projenin en temel amacı ise aslında eğer bir siber saldırı gerçekleşirse, blok zincirinin saldırı gerçekleşmeden önceki halini koruma altına almak ve böylelikle saldırıları etkisiz hale getirmek. 

ETC bugüne kadar pek çok siber saldırı yaşadı ve bunun en temel nedenlerinden biri de bir azınlık zinciri olması. Bir iş ispatı ile korunuyor olmasına rağmen güvenilirlik ile ilgili ciddi sorunları var. Saldırganlar zincir üzerinde sahte işlemler gerçekleştiriyor, madencilik hash oranlarını kontrol ediyor ve coinler ile çift harcamalar yapıyor. Hatta Ethereum Classic 2020 yılının Ağustos ayında bir yüzde 51 saldırısına bile uğradı. Bilindiği üzere yüzde 51 saldırısını gerçekleştiren kişi ya da kişiler işlemlerin sırasını değiştirebilecek ya da bazı işlemleri geçersiz hale getirmelerini sağlayacak madencilik gücüne sahip olabilir. Söz konusu durum ağ üzerinde ciddi bozulmalar meydana gelmesine neden oldu.

Ethereum Classic kurulmuş olduğu ilk günden bu yana kendisini Ethereum’dan farklı bir noktaya koymaya çalışıyor. Ki bugün iki projenin de yol haritaları birbirinden farklı şekilde ilerliyor. Örneğin Ethereum Classic üzerinde geliştirilmiş olan ya da barındırılan uygulamalar sansür, kesinti ya da üçüncü taraf müdahaleleri gibi problemler ile karşılaşmaz. Bugüne gelene kadar çok sayıda güncelleme ve geliştirme alan Ethereum Classic, gelecekte ise merkeziyetsiz, akıllı sözleşmeler kullanan ve uluslararası olarak çalışan bir ödeme ağı olarak görev almayı planlıyor.

Resmi site: https://ethereumclassic.org/

ETC Coin Analizi

2016 yılının Ağustos ayında ortaya çıkmış olan ETC coin, bu tarihlerde $2.34 seviyelerinden işlem gördü. 2017 yılı içerisinde büyük borsalarda listelenmeyi başaran ETC coin, 2017 yılının sonuna gelindiği zaman $30.00 seviyesine ulaşmıştı. Fakat bu süreçte yaşanan güvenlik sorunları ve siber saldırılar ETC coinin ciddi şekilde değer kaybetmesine sebep oldu ve bu süreç oldukça uzun sürdü. ETC coin 2018 ile 2021 yılları arasında stabil bir şekilde $5.00 ile $10.00 arasından işlem gördü. ETC coinin yeniden hareketlenmeye başlaması ile 2021 yılının ilk günlerinde başladı.

2021 yılının Mayıs ayı içerisinde müthiş bir ivme kazanan ETC coin, $134.00 seviyesine kadar ulaştı ve yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı. Fakat bu seviyelerde çok fazla tutunamadı ve kısa süre içerisinde yeniden düşüşe geçerek 2021 yılını $35.00 seviyesinde kapattı. 2022 yılına da hareketli şekilde başlayan ETC coin, ilk çeyrek itibariyle yatırımcıdan ilgi görmüş durumda.

ETC coin çok sayıda cüzdan tarafından destekleniyor. Örneğin Ledger, Trezor, Math Wallet, Trust Wallet, Metamask, Exodus, Coinbase, Binance Chain Wallet ve Atomic Wallet gibi cüzdanlar ile ETC Coin işlemleri yapabilirsiniz. Bir diğer yandan ETC coin piyasaya çıktığı ilk zamanlardan bu yana Coinmarketcap’in en büyük kripto para birimleri listesinde ilk 50 sırada yer alıyor. 

Kaynak: https://coinmarketcap.com/tr/currencies/ethereum-classic/

ETC Coin Geleceği

ETC coinin 2021 yılı içerisinde gerçekleştirmiş olduğu ralli pek çok yatırımcının bu kripto para birimine yeniden ilgi duymasına neden oldu. Söz konusu ilgi 2022 yılının ilk çeyreği itibariyle de devam etti. Fakat fiyatlardaki anlık oynaklıklar yatırımcıların temkinli şekilde hareket etmesine neden oluyor. Bir diğer yandan fiyattaki oynaklığın sebebi Ethereum Classic platformu içerisinde yaşanan gelişmeler olduğunu söyleyebiliriz.

Nitekim gelecekte uluslararası bir ödeme ağı olmayı planlayın Ethereum Classic, bu hedefe giden yolda önemli adımlar atıyor. Örneğin Now Payments ödeme yöntemleri arasına ETC coini de ekledi. 4 Mart 2022 tarihinde gerçekleşen bu gelişmeden sonra fiyatın yukarı yönlü olarak hareket ettiğini gördük. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde yaşanacak olan gelişmelerde ETC coin fiyatına mutlaka etki edecektir. Bu yüzden yeni gelişmeleri anlık olarak takip etmek gerek. 

ETC Coin Yorumlar

ETC coin hakkında piyasada yaygın şekilde kullanılan tahmin botlarının ve kripto para platformlarının ortaya atmış olduğu bazı yorumlar bulunuyor. Bu yorumlar arasından öne çıkanların şöyle bir listesini yaptık:

  • Long Forecast: Önümüzdeki birkaç yıllık süreç için $25.00 civarında bir fiyat beklentisi var.
  • Digital Coin Price: Önümüzdeki 5 yıl içerisinde $50.00 seviyesi korunabilir.
  • Coin Price Forecast: Fiyat 2025 yılının ilk yarısında $70.00 seviyesini aşabilir.
  • Crypto Ground: 5 yıl içerisinde $128.00 seviyesi görülebilir.
  • Reddit Topluluğu: 5 yıl içerisinde $180.00 beklentisi var.
  • GOV Capital: 5 yıllık dilimde minimum $221.00 seviyesine ulaşabilir.
  • Wallet Investor: Uzun vadede üst düzey bir artış bekleniyor. Minimum $230.00 ve maksimum $700.00 civarında bir beklenti var.
  • Trading Beasts: 2022 yılı içerisinde $50.00 seviyesini aşabileceğine dair bir beklenti bulunmuyor.

Elbette yapılmış olan bu tahminlerin Ethereum Classic projesinde yaşanan gelişmelere göre değişkenlik gösterebileceğini unutmamak gerekiyor. Bu yüzden kripto para analistlerini ve platformlarını düzenli olarak takip etmekte fayda var. 

Kaynak: Long Forecast

ETC Coin Nereden Alınır?

ETC coin işlemlerinin gerçekleştirilebileceği 200’e yakın borsa bulunuyor. Bu borsalar arasında ETC coinin en çok işlem gördüğü borsalardan bazıları şunlar: Upbit, Binance, OKX, IndoEx, XT.COM, BKEX, Hotcoin Global, DigiFinex, IDCB ve P2PB2B. Aynı zamanda Binance kullanan kullanıcılar Binance TR üzerinden de ETC coin işlemleri yapabilir. ETC coin henüz herhangi bir yerli borsada listelenmiyor. Yakın gelecek için de böyle bir plan mevcut değil.

Bu metin kripto para meraklılarını ETC coin hakkında bilgilendirmek için yazıldı ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor. 

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu