Kripto Paralar

ENJIN Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Gelişen ve büyüyen kripto para borsası içerisinde karşımıza her geçen gün yeni kripto para birimleri çıkıyor. Bu kripto para birimlerinden bazıları piyasada kalıcı olurken, bazıları ise yatırımcılarını da üzerek en dip seviyeleri görüyor. Bu yüzden piyasaya çıkan kripto para birimlerinin projelerini iyi anlamak ve hangisine yatırım yapılması gerektiğini okumak gerekiyor. Piyasanın nispeten eski projelerinden biri olan ve oyun endüstrisi için yaratılmış olan Enjin coin, aynı zamanda son derece başarılı kripto para birimlerinden biri durumunda.

Enjin Coin Nedir?

Enjin, video oyun endüstrisi için yaratılmış olan son derece başarılı ve önemli projelerden biri. Enjin platformunun en önemli amaçları oyunlar içerisindeki öğeleri simgeleştirmek ve aynı zamanda oyun endüstrisini değiştirmek. Blok zinciri tabanlı bir platform olan Enjin, 24 satışa açıldıktan sonra yalnızca 2 buçuk saat içerisinde 40.089 adet token satarak 20 milyon dolarlık EFI token geliri elde etti. Piyasaya bu hızlı girişten sonra pek çok yatırımcı tarafından ilgi gören Enjin coin, kısa süre içerisinde pek çok kripto para borsasında listesinde ve piyasanın en büyük kripto para birimleri arasındaki yerini aldı. Enjin 2009 yılında kurulan ve oyun endüstrisinde faaliyet gösteren bir şirket olmakla birlikte, Enjin coinin piyasaya sürülmesi 2018 yılında gerçekleşti. Şirketin kurucuları ise Maxim Blagov ve Witek Radomski.

Enjin aynı zamanda varlıkların değerlerini de destekliyor. Enjin ekosistemi içerisinde yer alan oyun şirketleri ve oyun yaratıcıları, Enjin coin satın alabiliyor, ellerinde tutabiliyor ve bu şekilde gelir elde edebiliyorlar. Bir diğer yandan Enjin coin madencilik mantığı ile elde edilebilen bir kripto para birimi değildir. Enjin coin kazanmak için bu kripto para birimini destekleyen platformlar içerisinde yeni ürünler oluşturmak ve bunları satmak gerekir. Oyun içerisinde yer alan geliştiricilerin Enjin coin kazanmak için izlemeleri gereken 5 farklı adımdan bahsedilmiş. Bu adımlar şu şekilde:

 • Acquisition: Geliştiricilerin öncelikle Enjin coin satın alması gerekiyor.
 • Minting: Geliştiriciler, sahip oldukları Enjin coinler aracılığıyla oyun içerisinde kullanılmak üzere öğeler tasarlıyor.
 • Gaming: Oyuncular token satın alır ve bu tokenları kullanarak oyun içerisinde kullanmak üzere geliştiriciler tarafından üretilen öğeleri satın alır.
 • Trading: Oyuncular oyun içerisinde kendi aralarında token alışverişi yapar.
 • Melting: Oyuncular Enjin coin elde edebilmek için ellerindeki tokenları satarlar.

Enjin coinin büyümesine katkı sağlayan en önemli gelişmelerden biri de Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un desteğini almasıdır. Samsung Galaxy S10 akıllı telefona Bitcoin, Ethereum ve Enjin coini destekleyen bir soğuk ve sıcak cüzdan özelliği eklendi. Tüm bu özellikleri sayesinde Enjin coin her geçen gün daha fazla yatırımcıyı kendisine çekmeyi başarıyor ve bu sayede büyümeye devam ediyor. Enjin coin ilgili yaşanan son gelişmelere bakıldığı zaman yeni ortaklıkların kapıda olduğu anlaşılabilir. Bir projenin yeni ortaklıklar kurması demek, aynı zamanda büyümeye devam etmesi anlamına geliyor.

Enjin coinin 1 milyar adetlik toplam arzının büyük bir çoğunluğu şu an dolaşımda. 2021 yılında yatırımcılarını mutlu eden Enjin Coin, daha sonra dalgalı bir grafik izledi. Genel olarak bakıldığında yükselişte de, düşüşte de istikrarlı bir grafiği olduğu söylenebilir.

Resmi site: https://enjin.io/

Enjin Coin Geleceği

Enjin coin özellikle Binance, KuCoin ve Bittrex gibi büyük borsalarda listelendikten sonra fiyat konusunda oldukça iyi bir seviyeye ulaştı. Piyasada Enjin coine olan ilginin artması, onu daha güçlü bir kripto para birimi haline getirdi ve bugün hala geleceğin en güçlü kripto para birimlerinden biri olarak gösteriliyor. Enjin coinin gelecekte değerleneceği düşündüren önemli konular ise şu şekilde:

 • Pek çok yatırımcının destek görmüş olan Enjin coin, çok geniş bir kitle tarafından tercih ediliyor. Bugün oyun sektöründe 20 milyondan fazla kullanıcının Enjin platformunun avantajlarından faydalandığı düşünülüyor.
 • Enjin coinin Ethereum ağı üzerinde yaratılmış olan diğer altcoinlerden bir farkı var. Enjin coin ERC-1155 standardı kullanılarak oluşturulmuş.
 • Unity, Samsung ve PC Gamer gibi dünyanın önde gelen firmaları ile ortaklıklar kurmuş durumda.

Tüm bu özellikleri sayesinde Enjin coin her geçen gün büyümeye ve yeni ortaklıklar kurmaya devam ediyor. Dolayısıyla Enjin coinin değerlenebileceğine dair beklenti de yüksek. Yine de bunların birer yatırım tavsiyesi olmadığını akıldan çıkarmamak gerek.

Enjin Coin Yorumlar

Arbitraj botlarının Enjin coin hakkında yapılmış olan 2022, 2023, 2024 ve 2025 yılı fiyat tahminleri ise şu şekilde:

 • 2023: 3.19 USD
 • 2024: 5.16 USD
 • 2025: 8.35 USD

Enjin coinin grafikleri incelendiği zaman genel hatlarıyla yukarı yönlü bir yönelim görülüyor olsa da, gelecekte ne olacağını kimse bilmiyor. Bir yatırım stratejisi olmamakla birlikte Enjin coinin gelecekte bu seviyeleri görmesi beklenebilir.

Altcoin Buzz tarafından yapılan fiyat tahmini 2.20 dolar seviyesi. Önemli olarak değerlendirilen bu direnç kırılırsa Enjin coin önce 3.01 dolar, ardından 3.81 dolar ve devamında ise 4.30 dolar seviyelerine kadar yükselebilir ve bu tahminler çok da uzun bir vadeyi kapsamıyor. Piyasada yaşanan son gelişmeleri takip etmekte ve yatırım stratejilerini de buna göre geliştirmekte fayda var.

Sorumluluk Reddi Beyanı

KriptoFeed.com sitesinde yer alan haberler, yazılar, incelemeler, değerlendirmeler, yorumlar ve makaleler yatırım tavsiyesi amacına sahip değildir. KriptoFeed.com herhangi bir kripto paranın veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını veya ticaret yapılmasını önermez. KriptoFeed.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu yüzden KriptoFeed.com adresinde yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu