ENJIN Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Gelişen ve büyüyen kripto para borsası içerisinde karşımıza her geçen gün yeni kripto para birimleri çıkıyor. Bu kripto para birimlerinden bazıları piyasada kalıcı olurken, bazıları ise yatırımcılarını da üzerek en dip seviyeleri görüyor. Bu yüzden piyasaya çıkan kripto para birimlerinin projelerini iyi anlamak ve hangisine yatırım yapılması gerektiğini okumak gerekiyor. Piyasanın nispeten eski projelerinden biri olan ve oyun endüstrisi için yaratılmış olan Enjin coin, aynı zamanda son derece başarılı kripto para birimlerinden biri durumunda. Peki Enjin coin nedir ve geleceğine dair ne tür beklentiler var. Enjin coinin analizi ve yorumları nasıl? Tüm merak edilenleri sizler için ayrıntıları ile araştırdık ve bir araya getirdik…

Enjin Coin Nedir?

Enjin, video oyun endüstrisi için yaratılmış olan son derece başarılı ve önemli projelerden biri. Enjin platformunun en önemli amaçları oyunlar içerisindeki öğeleri simgeleştirmek ve aynı zamanda oyun endüstrisini değiştirmek. Blok zinciri tabanlı bir platform olan Enjin, 24 satışa açıldıktan sonra yalnızca 2 buçuk saat içerisinde 40.089 adet token satarak 20 milyon dolarlık EFI token geliri elde etti. Piyasaya bu hızlı girişten sonra pek çok yatırımcı tarafından ilgi gören Enjin coin, kısa süre içerisinde pek çok kripto para borsasında listesinde ve piyasanın en büyük kripto para birimleri arasındaki yerini aldı. Enjin 2009 yılında kurulan ve oyun endüstrisinde faaliyet gösteren bir şirket olmakla birlikte, Enjin coinin piyasaya sürülmesi 2018 yılında gerçekleşti. Şirketin kurucuları ise Maxim Blagov ve Witek Radomski.

Enjin aynı zamanda varlıkların değerlerini de destekliyor. Enjin ekosistemi içerisinde yer alan oyun şirketleri ve oyun yaratıcıları, Enjin coin satın alabiliyor, ellerinde tutabiliyor ve bu şekilde gelir elde edebiliyorlar. Bir diğer yandan Enjin coin madencilik mantığı ile elde edilebilen bir kripto para birimi değildir. Enjin coin kazanmak için bu kripto para birimini destekleyen platformlar içerisinde yeni ürünler oluşturmak ve bunları satmak gerekir. Oyun içerisinde yer alan geliştiricilerin Enjin coin kazanmak için izlemeleri gereken 5 farklı adımdan bahsedilmiş. Bu adımlar şu şekilde:

 • Acquisition: Geliştiricilerin öncelikle Enjin coin satın alması gerekiyor.
 • Minting: Geliştiriciler, sahip oldukları Enjin coinler aracılığıyla oyun içerisinde kullanılmak üzere öğeler tasarlıyor.
 • Gaming: Oyuncular token satın alır ve bu tokenları kullanarak oyun içerisinde kullanmak üzere geliştiriciler tarafından üretilen öğeleri satın alır.
 • Trading: Oyuncular oyun içerisinde kendi aralarında token alışverişi yapar.
 • Melting: Oyuncular Enjin coin elde edebilmek için ellerindeki tokenları satarlar.

Enjin coinin büyümesine katkı sağlayan en önemli gelişmelerden biri de Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un desteğini almasıdır. Samsung Galaxy S10 akıllı telefona Bitcoin, Ethereum ve Enjin coini destekleyen bir soğuk ve sıcak cüzdan özelliği eklendi. Tüm bu özellikleri sayesinde Enjin coin her geçen gün daha fazla yatırımcıyı kendisine çekmeyi başarıyor ve bu sayede büyümeye devam ediyor. Enjin coin ilgili yaşanan son gelişmelere bakıldığı zaman yeni ortaklıkların kapıda olduğu anlaşılabilir. Bir projenin yeni ortaklıklar kurması demek, aynı zamanda büyümeye devam etmesi anlamına geliyor.

Enjin Coin Analiz

Enjin coin, 2021 yılının Ekim ayının son dönemleri itibariyle 1.83 dolar seviyesinden işlem görüyor. Enjin coinin 1 milyar adetlik toplam arzının yüzde 83’lük dilimi şu an dolaşımda. Enjin coin piyasa değeri 1.8 milyar dolar iken, 24 saatlik hacmi ise 100 milyon dolar seviyesinde. Enjin coin 1 Ocak 2021 tarihinde 0.13 dolar ile oldukça düşük bir seviyede bulunuyordu. Şubat ayına 0.38 dolar seviyesinden giriş yapan Enjin coin, Mart ayına çok hızlı bir giriş yaptı ve çok kısa süre içerisinde 3.05 dolar seviyesine kadar yükseldi. Daha sonra dalgalı bir grafik izleyen Enjin coin, bu tarihten bu yana 1 dolar seviyesinin altına hiç düşmedi ve çok büyük dalgalanmalar da yaşamadı. Genel olarak bakıldığında yükselişte de, düşüşte de istikrarlı bir grafiği olduğu söylenebilir. Enjin coinin bugüne kadar görmüş olduğu en düşük ve en yüksek fiyat değerleri ise şu şekilde:

 • Enjin Coin ATH (En Yüksek): 0.015 USD (2 Kasım 2017)
 • Enjin Coin ATL (En Düşük): 4.00 USD (9 Nisan 2021)

Enjin coin şu anda Coinmarketcap en büyük kripto para birimleri listesinde 77. sırada bulunuyor. Pek çok analist tarafından Enjin coinin gördüğü ATH seviyesinin üzerine çok rahat çıkabileceği söyleniyor. Elbette gelişmeleri takip etmekte ve piyasayı okumaya devam etmekte fayda var.

Enjin Coin Geleceği

Enjin coin özellikle Binance, KuCoin ve Bittrex gibi büyük borsalarda listelendikten sonra fiyat konusunda oldukça iyi bir seviyeye ulaştı. Piyasada Enjin coine olan ilginin artması, onu daha güçlü bir kripto para birimi haline getirdi ve bugün hala geleceğin en güçlü kripto para birimlerinden biri olarak gösteriliyor. Enjin coinin gelecekte değerleneceği düşündüren önemli konular ise şu şekilde:

 • Pek çok yatırımcının destek görmüş olan Enjin coin, çok geniş bir kitle tarafından tercih ediliyor. Bugün oyun sektöründe 20 milyondan fazla kullanıcının Enjin platformunun avantajlarından faydalandığı düşünülüyor.
 • Enjin coinin Ethereum ağı üzerinde yaratılmış olan diğer altcoinlerden bir farkı var. Enjin coin ERC-1155 standardı kullanılarak oluşturulmuş.
 • Unity, Samsung ve PC Gamer gibi dünyanın önde gelen firmaları ile ortaklıklar kurmuş durumda.

Tüm bu özellikleri sayesinde Enjin coin her geçen gün büyümeye ve yeni ortaklıklar kurmaya devam ediyor. Dolayısıyla Enjin coinin değerlenebileceğine dair beklenti de yüksek. Yine de bunların birer yatırım tavsiyesi olmadığını akıldan çıkarmamak gerek.

Enjin Coin Yorumlar

Enjin coin 2021 yılında Ekim ayı sonuna doğru 1.83 dolar seviyesinden işlem görüyor. Arbitraj botlarının yapmış olduğu tahminlere göre Enjin coinin 2021 yılının sonuna doğru 1.93 dolar seviyesinde olması bekleniyor. Enjin coin hakkında yapılmış olan 2022, 2023, 2024 ve 2025 yılı fiyat tahminleri ise şu şekilde:

 • 2022: 1.79 USD
 • 2023: 3.19 USD
 • 2024: 5.16 USD
 • 2025: 8.35 USD

Enjin coinin grafikleri incelendiği zaman genel hatlarıyla yukarı yönlü bir yönelim görülüyor olsa da, gelecekte ne olacağını kimse bilmiyor. Bir yatırım stratejisi olmamakla birlikte Enjin coinin gelecekte bu seviyeleri görmesi beklenebilir.

2021 yılının Ağustos ayında Altcoin Buzz tarafından yapılan tahminlerde, Enjin coinin önce 1.54, ardından da 1.71 seviyeleri geçebileceği söylenmişti ve geçtiğimiz dönemde bu fiyatlar gerçekleşti. Yine Altcoin Buzz tarafından yapılan bir sonraki fiyat tahmini 2.20 dolar seviyesi. Önemli olarak değerlendirilen bu direnç kırılırsa Enjin coin önce 3.01 dolar, ardından 3.81 dolar ve devamında ise 4.30 dolar seviyelerine kadar yükselebilir ve bu tahminler çok da uzun bir vadeyi kapsamıyor. Piyasada yaşanan son gelişmeleri takip etmekte ve yatırım stratejilerini de buna göre geliştirmekte fayda var.

“ENJIN Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar” üzerine bir yorum

Yorum yapın