Kripto Para Rehberi

En İyi Kripto Para Birimleri

Kripto para dünyası her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Her ne kadar bu piyasa içerisinde sürekli olarak yeni kripto paralar ve yeni projeler yaratılıyor olsa da, bazı şeyler hiç değişmiyor. Örneğin bazı büyük kripto paralar, hala piyasanın en iyi kripto paraları durumunda. Biz de bu yazımızda sizler için şu an piyasada bulunan en iyi kripto paraları listeledik…

Hangi Kripto Para Birimlerine Yatırım Yapılabilir?

Kripto para dünyasında dengeler her geçen gün değişiyor. Piyasada bulunan dalgalanmalar devam ediyor olsa da, bazı kripto paraların gelecekte çok yüksek değerlere sahip olacağı ve uzun vadede yatırımcılarına para kaybettirmeyeceği düşünülüyor. Bu anlattıklarımız elbette yatırım tavsiyesi değil fakat piyasada bulunan pek çok kripto para uzmanı ve analistin tahminleri bu yönde. Bu kripto paraların listesi şu şekilde:

  • Bitcoin (BTC)
  • Ethereum (ETH)
  • Binance Coin (BNB)
  • Cardano (ADA)
  • Ripple (XRP)
  • Solana (SOL)
  • Litecoin (LTC)
  • Chainlink (LINK)

En İyi Kripto Paralar Listesi

Kripto para dünyasında kazanç elde edebilmek için doğru yatırım stratejileri geliştirmek ve doğru kripto paralara yatırım yapmak gerekiyor. Eğer doğru kripto paralara yatırım yapar ve sabır gösterirseniz, bu kripto para yatırımından kazanç elde etmemeniz için hiçbir neden yok. İşte karşınızda en iyi x kripto para…

Bitcoin (BTC)

bitcoin

Bitcoin şüphesiz ki kripto para dünyasının lideri. Bitcoin’in ilk piyasaya sürüldüğü 2009 yılında 1 dolar ile 1309 Bitcoin alınabiliyorken, 2021 yılının Nisan ayında Bitcoin 61.000 dolar seviyelerine kadar çıktı. Bitcoin her ne kadar yıllar içerisinde çok çeşitli fiyatlar görüp, çok fazla dalgalanmalar yaşamış olsa da her zaman değerlenebilecek olan bir kripto para. Bitcoin nasıl ki geçmişte asla ulaşamaz denen değerlere ulaştıysa, bu durumun gelecekte de gerçekleşmemesi için hiçbir neden yok. Bu yüzden de analistlerin ve kripto para uzmanlarının en çok güvendiği coinlerin başında geliyor. Bitcoin’in şu anda 911 milyar dolarlık bir market hacmi bulunuyor ve dünyanın en geniş hacme sahip kripto parası.

Bitcoin alımı yapmak istiyorsanız en iyi bitcoin siteleri sayfasına göz atabilirsiniz.

Ethereum (ETH)

ethereum

Ethereum Vitalik Buterin tarafından 2013 yılında geliştirilmiş olan bir kripto para. Şu anda Bitcoin’in ardından dünyanın en büyük ikinci kripto parası durumunda. Sahip olduğu proje ve blok zinciri sistemi sayesinde, zaman zaman değer kaybetse de her zaman daha yüksek bir seviyeye çıkabileceği düşünülüyor. Ethereum aynı zamanda Bitcoin’in ardından en yüksek değere sahip kripto para. Ethereum 2021 Mayıs ayında tüm zamanlar rekoru olan 4356,99 dolar seviyesine ulaşmış olsa da, tüm piyasa ile birlikte düşüşe geçti ve Ağustos 2021 itibariyle 3190 dolar seviyelerinde bulunuyor. Analistler tarafından Ethereum’un gelecek dönemde tüm zamanlar rekorunu geçebileceği düşünülüyor. Ethereum’un şu anda piyasada bulunan market hacmi ise 376 milyar dolar.

Binance Coin (BNB)

binance coin bnb

Dünyanın en büyük ve en çok kullanıcı tarafından tercih edilen Binance kripto para borsasının kripto parası olan BNB, Binance var olduğu sürece varlığı koruyacak bir kripto para. Bu yüzden de değerinden hiçbir şey kaybetmeyeceği düşünülüyor. Binance şu an işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük borsası ve kendi coini olan Binance Coini elinde tutan kullanıcılarına çeşitli ayrıcalıklar tanıyor. Örneğin elinde BNB bulunduran tüm kullanıcılar yüzde 25’lik bir komisyon indiriminden faydalanabiliyor. Aynı zamanda Binance Coin işlemlerinde de herhangi bir komisyon ücreti yansıtılmıyor. Binance Coin şu anda Coinmarketcap listesine göre işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük dördüncü kripto parası. Binance coinin Ağustos 2021 değeri 483 dolar ve işlem hacmi ise 82 milyar dolar civarında.

Litecoin (LTC)

litecoin

Eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından geliştirilen ve 2011 yılında piyasaya sürülen Litecoin, ilk altcoin olma özelliği taşır ve genellikle piyasanın gümüşü olarak adlandırılır. Açık kaynak kodlu yazılıma sahip olan Litecoin, temel olarak Bitcoin ile benzer mantığa sahiptir, fakat bazı farklılıklar gösterir. Litecoin, herhangi bir otoritenin kontrolü altında değildir ve transfer işlemlerinin düşük maliyetlerle gerçekleşmesini amaçlar. Aynı zamanda diğer altcoinlere nazaran daha fazla depolama alanı sunar ve bu özellikleriyle öne çıkar. Her geçen gün değer kazanan projelerden olan Litecoin, Bitcoin’e göre çok daha hızlı blok oluşturma süresine sahiptir. Bu sebeple Litecoin sisteminde işlemler çok daha kısa sürede onaylanır. Kullandığı farklı algoritma sayesinde Litecoin madenciliği oldukça kolaydır ve sistem gereksinimleri minimum seviyededir. Ağustos 2021 tarihi itibariyle Coinmarketcap sıralamasının 15. sırasında yer alan Litecoin fiyatı ortalama 174 dolar seviyesindedir.

Cardano (ADA)

cardano ada

Cardano, kripto para göndermek ya da almak için kullanılan bir sistem. Cardano aynı zamanda hükümetler arasında gerçekleştirilen finansal uygulamalar için de kullanılabilecek olan bir platformdur. Söz konusu projenin başarısı sebebiyle bugün işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük üçüncü kripto parası durumundadır. Gelecekte Ağustos 2021’de sahip olduğu 2,87 dolarlık seviyesinden çok daha yükseklerde olacağı düşünülmektedir. ADA, şu anda dünya üzerinde bulunan hemen hemen tüm kripto para borsalarında yer almakta ve çok sayıda yatırımcının favori kripto paraları arasında yer almaktadır. Coinmarketcap tarafından hazırlanmış olan listede Cardano’nun işlem hacmi 93 milyar dolar seviyesindedir.

Ripple (XRP)

ripple

Ripple, 2012 yılında oluşturulan RippleNet ağının kripto para birimidir ve kripto marketin en tartışmalı ürünlerinden biridir. Güncel Coinmarketcap sıralaması 6 olan Ripple Coin değeri yaklaşık 1.15 dolardır. Pek çok kripto para biriminin aksine merkezi bir birimdir ve blockchain ağını kullanmasına rağmen emir defterlerinin yönetimi şirketlerin elindedir. XRP projesinin amacı, yüksek meblağdaki varlıkları ve para birimi transferlerinde yüksek hız, güven ve düşük masraf ücreti sağlamaktır. Brad Garlinghouse Ripple şirket CEO’sudur ve Ripple’ın pek çok ülkede ofisi vardır. Ayrıca kurumsal bir merkeze dayanması nedeniyle banka ve şirketlerin tercih ettiği bir değerdir. Bu nedenle özellikle büyük şirket ve yatırımcıların güvendiği kripto varlıklardan biridir ve arkasında güçlü yatırımcı desteği vardır.

Solana (SOL)

solana

Solana, 2017 yılında İsviçre merkezli Solana Vakfı tarafından piyasaya sürüldü ve kısa süre içinde “Ethereum Katili” olarak anılmaya başlandı. Ağustos 2021 itibariyle Coinmarketcap sıralamasının 9. sırasında yer alır ve fiyatı yaklaşık 93.7 dolar seviyesindedir. Solana, DeFi çözümleri sağlamak amacıyla oluşturulan bir değerdir ve işlevsel açık kaynak kodludur. Temel amacı, DApp yani merkezi olmayan uygulama oluşturmayı daha kolay hale getirmektir. Bunun yanı sıra hisse kanıtı konsensüsü (PoS) ile birlikte geçmiş kanıtı konsensüsü (PoH) sistemini bir arada kullanır ve böylece kripto marketin en büyük sorunlarından olan ölçeklenebilirliği ortadan kaldırmayı hedefler.

Chainlink (LINK)

chainlink

Chainlink 2017 yılında Ethereum ERC-20 ağını kullanan bir para birimi olarak piyasaya sürüldü. Chainlink akıllı sözleşmelerdeki veri akışları ve web API’lerinin yanı sıra banka ödemeleri benzeri zincir dışı veri erişimine izin veren sözleşmeleri blockchain ağına bağlamak amacıyla ortaya çıktı. Chainlink, blockchain ağında güvenilir bir aracı olmak ve geleneksel ödeme yöntemleri ile yeni nesil teknikler arasında köprü kurmak amacı taşır. Coinmarketcap sıralamasının 17. sırasında yer alan LINK Coin’in yaklaşık piyasa değeri 25.4 dolar seviyesindedir ve marketin gelecek vadeden projeleri arasında yer alır.

Eğer öncelikli olarak düşük miktarda yatırım yapmak istiyorsanız en ucuz coinler sayfasına gidip düşük maliyetli olan kripto paraları keşfedebilirsiniz.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu