Kripto Para Rehberi

DUMP ve PUMP Nedir?

Kripto para piyasalarının büyümesi ve gelişmesi ile birlikte hayatımıza girmiş olan çok sayıda kavram var. Bu kavramları bildiğimiz ve her birine hakim olduğumuz ölçüde bu piyasalardaki varlığımızı güvence altına alabiliyoruz. Yani bir yatırımcı bu kavramlara ne kadar hakim olur ve onlara göre hareket ederse, piyasada kalıcı olma ihtimali de o kadar yüksek oluyor. Bu açıdan iki önemli kavram olan pump ve dump da hakim olunması gereken kavramlardan. Piyasada manipülatif hareketler oluşmasına sebep olan pump ve dump kavramı, bir yandan yeni yatırımcıların zarar etmesine sebep olabilecekken, deneyimli yatırımcılar içinse bir kar fırsatı olabilir. Peki pump ve dump nedir, ne şekilde gerçekleşir? Tüm bu soruların cevaplarına hep birlikte bakalım…

Pump ve Dump Ne Demek?

Pump ve dump, kripto para piyasalarında aktif olarak karşımıza çıkan ve piyasayı manipüle etmeye yarayan kavramlardır. Pump Türkçe olarak pompalamak yani yükseltmek, dump ise boşaltmak yani düşürmek anlamına gelmektedir.

Pump ve dump ile piyasada bulunan bir kripto para biriminin değeri, organize olarak ve bilinçli bir şekilde düşürülür ya da yükseltilir. Yani burada bir kripto para biriminin değerinin yükselişi ya da düşüşü, tamamen yapay olarak meydana gelmiştir. Kripto para piyasası içerisinde bulunan yanıltıcı işlemler olan pump ve dump, pek çok yatırımcıya terste bırakabileceği için dikkat edilmesi gereken iki kavram olarak karşımıza çıkıyor.

Pump ya da dump işlemlerinde bir kişi ya da bir topluluk, bir kripto para biriminin değerini düşürerek ya da yükselterek bu şekilde kar elde etmeyi amaçlar. Yani pump işlemi de dump işlemi de tamamen planlı hareketlerdir.

Pump, bir kripto para biriminin değerini yükseltmek için, o kripto para biriminden yüksek miktarlarda alım yapmak anlamına gelir. Alım ile arz ve talep dengesine temas edilmiş olur ve başka yatırımcıları da harekete geçirir. Fiyat yükseldiğinde pump hareketine öncü olan grup ellerindeki varlıkları serbest bırakır ve böylelikle fiyat düşmeye başlar. Söz konusu durum yatırım yaptıkları kripto paranın pumplandığını bilmeyen yatırımcıların zarar etmesi ile sonuçlanır. Benzer bir durum dump için de geçerlidir.

pump dump

Kripto para birimlerini pumplayan gruplar genellikle bitcoin gibi büyük varlıkları pumplamayı tercih etmez. Çünkü bunun için çok büyük miktarlarda sermaye gerekmektedir. Bu yüzden de daha küçük kripto para birimlerine ve hatta ilk para teklifi yapılacak olan coinlere yönelirler. Toplu olarak alım gerçekleştiği zaman bir yükseliş trendi başlar ve böylelikle başka yatırımcıların da iştahı kabarır. Böylece yatırımcı sayısı artar ve fiyat pumplanmaya başlanır. Yeni yatırımcıların söz konusu duruma dikkat etmesi gerekir. Çünkü pumplanarak seri şekilde yükselen kripto para birimleri, aynı zamanda dumplanarak çok seri şekilde düşebilir ve bu da büyük zararlara sebep olabilir.

Pump ve Dump Yöntemleri Nelerdir?

UYARI! Yatırımlarınızı riske atmamak için sosyal medyada oluşturulan çeşitli PUMP ve DUMP gruplarından uzak durmanızı önermekteyiz.

Pump ve dump için bir arada bulunan gruplar büyük alım ve satımlar dışında başka manipülatif yöntemlere de başvurmaktadır. Söz konusu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Gerçeği yansıtmayan, yalan ya da abartılmış haberler,
  • Sosyal medya gönderileri ve hashtagler,
  • Değersiz kripto para birimlerinde piyasaya söz konusu kripto para biriminin değerleceği bilgisini yaymak ve böylelikle yatırımcıları alıma teşvik etmek.

Pump ya da dump için en sık başvurulan yöntemler bunlardır. Bu yöntemler sayesinde piyasalar yapay olarak pompalanır ya da boşaltılır. Pump ve dump işlemleri gerçekleştirmek için bir araya gelen kişiler, piyasa manipülatörleri olarak adlandırılır. Diğer yatırımcıları çekmek için kendi aralarında organize olur ve bir plan dahilinde hareket ederler. Fiyatı hızla yukarı çeker piyasadaki yatırımcıların ilgisini çekmeyi başarırlar. Bu yöntem sayesinde pump ve dump işlemi gerçekleştiren manipülatörler çok büyük kazanç elde ederken, piyasayı okuma deneyimi çok fazla olmayan amatör yatırımcılar ise zarar eder.

Pump ve dump olayını bir örnekle açıklayalım…

Diyelim piyasaya sürülmüş olan KFC adında bir coin var. Pump hareketi için organize olan ekibin bir kolu sosyal medya ve diğer araçları kullanarak KFC coinin yakın zamanda değerleneceğine dair bilgiler yaymaya başlar. Bir diğer ekip de bir yandan KFC coinden yüklü alımlar yapar. Piyasada bulunan ve pump hareketinden şüphelenmeyen yatırımcılar KFC coin hakkında verilen bilgileri okur, fiyatın yükseldiğini görür ve treni kaçırmamak için KFC coin satın alır. Söz konusu amatör yatırımcıların giriş yapmasıyla birlikte fiyat yüksek seviyelere kadar çıkar. Bu noktada pump hareketini gerçekleştirmiş olan ekip, dump hareketine başlar ve ellerinde bulundurdukları KFC varlıklarını kademeli olarak satmaya başlarlar. Böylelikle devasa karlar elde etmiş olurlar. Yalan haberler ve yapay şişirme dolayısıyla KFC coine yatırım yapan amatör yatırımcılar da bu işten büyük zarar etmiş olur.

Söz konusu durum kripto para piyasalarında dolandırıcılık olarak nitelense de, bu piyasanın bir gerçeğidir ve görünen o ki hep de var olacaktır…

Bir Kripto Para Biriminin Pumplandığını ya da Dumplandığını Anlamak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerek?

Pump ve dump hareketlerini fark etmemek kullanıcılar için ciddi zararlar yaratabilir. Bu yüzden piyasalara hakim olma ve kripto para birimlerinin ne zaman doğal olarak yükseldiğini ve ne zaman yapay olarak yükseldiğini bilmek gerekir. Bunu anlamak için de dikkat edebileceğiniz bazı noktalar bulunuyor. Bu noktaları şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce, o coin hakkında toplanması gereken tüm bilgileri toplayın ve yatırım stratejisinin doğru olduğundan emin olun.
  • Bir kripto para birimine yatırım yaparken tüm paranızı tek bir coine yatırmayın ve mümkün olduğunca bölmeye çalışın. Çünkü bu şekilde kaynaklarınızın tamamını tüketmeden, bir kısmını koruma altına almış olursunuz.
  • Duygusal yatırımlar yapmayın. Bir kripto para birimini yükselirken gördüğünüz zaman kaçırma korkusuna kapılmayın. Çünkü bu piyasa içerisinde karşınıza her zaman bu tarz fırsatlar çıkar. Bu yüzden sakin kalmaya çalışın ve her yükselmekte olan kripto para biriminin peşine takılmayın.
  • Yatırım yapmış olduğunuz kripto para birimi hakkında uzmanların ve analistlerin görüşlerine önem verin. Piyasanın güven duymadığı ve üzerine konuşmadığı kripto para birimlerinden uzak durun.

Eğer yukarıda vermiş olduğumuz tavsiyelere uyarsanız, pumplanan ve dumplanan coinlerden de uzak durmuş olursunuz. Böylelikle yatırımlarınızdan zarar etme ihtimaliniz de ortadan kalkmış olur.

Sonuç olarak; bugüne kadar piyasada pek çok yeni ve amatör yatırımcının pump ve dump olaylarını fark etmeyerek çok büyük zararlar yaşadığı görülmüştür. Bu manipülatif olaylar aynı zamanda piyasa içerisinde söz konusu manipülatörlere büyük kazançlar getirmiştir. Gelecekte pump ve dump olaylarının önünün kesilmesi ihtimali oldukça düşük. Bu yüzden pump ve dumpın piyasalardaki varlığını her zaman kabul etmek ve yatırımları da bu konuya her zaman dikkat ederek yapmak gerekiyor. Eğer kendinizi bu piyasada kalıcı olarak görmek ve tüm kavramlara hakim olarak başarılı bir yatırımcıya dönüşmek istiyorsanız, pump ve dump konusuna dikkat etmeniz şart. Aksi halde ortaya istenmeyen durumlar çıkabilir.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu