Kripto Para Rehberi

Dominance Nedir? Nereden Bakılır?

Kripto para birimlerinin hayatımıza girmesi ile birlikte, aynı zamanda pek çok yeni kavram da hayatımıza girmiş oldu. Bu kavramların pek çoğu aslında ekonomi dünyasında uzun zamandır kullanılan kavramlar olmasına rağmen, biz bu kavramların çoğunu kripto para birimleri sayesinde öğrenmiş olduk. Yani kripto para piyasaları var olmasaydı, belki de bu kavramlardan pek çoğunu şu an bile bilmiyor olacaktır. İşte bu kavramlardan biri de dominance. Artık sıklıkla Bitcoin dominansı ya da Ethereum dominansı gibi kavramları sıklıkla duymaya başladık. Peki nedir bu dominance? Dominansın yüksek olması ya da düşük olması piyasayı nasıl etkiliyor? Piyasanın en dominant kripto para birimleri hangileri? Bu konular hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık ve bir araya getirdik…

Dominance Nedir?

Bilindiği üzere Bitcoin, kripto para piyasaları oluşmaya başladığı andan bu yana bu piyasanın en büyük kripto para birimi durumunda. Bugün piyasada binlerce kripto para birimi bulunuyor olmasına rağmen, bunların hiçbiri Bitcoini geçmeyi başaramadı. Bitcoin de şu an piyasanın en dominant kripto para birimi durumunda. Dominance kelimesinin Türkçedeki karşılığı ise hakimiyet ve üstünlük demek.

Burada dominance ile ifade edilen, bir kripto para biriminin değerinin, kripto para piyasalarının genel değeri içerisindeki oranı. Yani kripto para piyasalarında Bitcoin genel hacmin yüzde kaçına sahip ise, o oran Bitcoinin dominansını belirliyor. Örneğin 2013 senesinde kripto para piyasaları içerisinde Bitcoin dışında kripto para birimlerinin az olması sebebiyle Bitcoinin dominansı yüzde 96’nın üzerindeydi. Fakat yıllar geçtikçe ve kripto para piyasalarında Ethereum gibi başka kripto para birimleri de var olmaya başlayınca, Bitcoinin piyasadaki dominansı düşmeye başladı.

Bir diğer yandan Bitcoinin piyasadaki dominansı ne kadar yüksek olursa, Bitcoine olan ilgi de o kadar artmış demektir. Dominansın düşük olduğu durumlarda da ilgi Bitcoinden altcoinlere kaymış demektir. Dominans, piyasaları değerlendirmek açısından son derece önemli bir kavram. Bu yüzden herhangi bir kripto para birimini değerlendirmek ve yatırım fikirleri geliştirmek isterseniz, dominansı da mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu arada unutmadan söylemekte fayda var; dominance kavramı yalnızca Bitcoin için değil, diğer kripto para birimleri için de kullanılabilecek olan bir kavram.

Kripto Para Birimlerinin Dominansı Neden ve Nasıl Yükselir?

Bitcoin özelinde konuşacak olursak; eğer yatırımcılar varlıklarını altcoinlerden çeker ve Bitcoin yatırımlarına başlarsa, bu durum Bitcoinin dominansının artmasına neden olur. Çünkü genel market hacmi içerisinde yer alan para Bitcoine kaymış olur. Yani eğer yatırımcılar riskli ve daha az kazanç sağlayacak olan kripto para birimlerinden yatırımlarını çekerse, Bitcoine yatırım yapmasalar bile Bitcoinin dominansı artacaktır. Bu yüzden de Bitcoin dominansının aslında piyasaya yön verdiğini söyleyebiliriz. Çünkü Bitcoin bir yandan ilk kripto para birimi, bir yandan da ilk günden bu yana bu piyasanın tartışmasız lideri.

Bitcoin ve Ethereumun Dominansındaki Değişimler

Bitcoinin piyasadaki dominansı 2013 yılından beri hesaplanıyor. Bu süreçte dominansın son derece dalgalı olduğu ve sürekli olarak değiştiği gözlenmektedir. 2013 yılında ilk kez hesaplanmaya başladığı dönemde Bitcoinin piyasadaki dominansı yüzde 96 civarındaydı. Bu rakam yeni kripto para birimlerinin de ortaya çıkmasına bağlı olarak 2014 yılının Aralık ayında yüzde 80’lere kadar geriledi. Ripple’ın popülerliğinin artması ile dominansının yüzde 13’lere ulaşması ile biraz daha gerilese de, 2017 yılını yaklaşık olarak yüzde 90’lık bir dominans ile tamamladı.

Bitcoin dominansının en sert şekilde düştüğü dönem, Ethereumun kripto para piyasalarına dahil olduğu dönemde gerçekleşmiştir. 2017 yılının Ocak ayında yüzde 86 seviyelerinde seyreden Bitcoin dominansı, 2017 yılının ilk yarısı bittiğinde yüzde 37 seviyesine kadar gerilemiştir. Piyasada bulunan Bitcoin dominansı hiçbir zaman başka bir kripto para biriminin altına düşmemiş olsa da, başka bir kripto para biriminin dominansı ile arasındaki farkın en düşük olduğu an 19 Haziran 2016 tarihinde yaşanmıştır. Bu tarihte Bitcoin dominansı yüzde 37 iken, Ethereum dominansı ise yüzde 32 olarak kaydedilmiştir.

Bu yazının oluşturulmuş olduğu 29 Eylül 2021 tarihinde Coinmarketcap verilerine göre Bitcoin ve Ethereumun piyasadaki dominansı ise şu şekildedir:

  • Bitcoin: Yüzde 42.3
  • Ethereum: Yüzde 18.3

Buradan, markette bulunan 1.8 trilyon dolar değerindeki yatırımın yüzde 42.3’lük kısmının, yani 761 milyar dolarlık kısmının Bitcoinde olduğu sonucu çıkarılabilir.

Dominanstaki Değişimlerin Piyasaya Olan Etkileri

Piyasalarda Bitcoin dominansının düşmeye başlaması, bazı altcoinlerin öne çıkması ve ralli yapması anlamına gelmektedir. Böyle dönemlerde Bitcoinden çıkan para genellikle altcoinlere akar ve bu süreçte çok ciddi yatırım fırsatları yakalanabilir. Kripto para piyasaları içerisinde yaşanan böyle dönemler altseason olarak isimlendirilmektedir. Piyasa hakimiyeti yani dominans verisi elbette tek başına yatırım stratejileri geliştirmek için yeterli değildir fakat piyasanın genel durumu hakkında fikir verebilir.

Bitcoin dominansının artması, piyasadaki yatırımcıların Bitcoine ilgi gösterdiği anlamına gelir. Bu durumun sebebi piyasada yaşanan gelişmeler ya da gündeme düşmüş olan haberler olabilir. Eğer piyasalarda Bitcoine olan talep azalır ve Bitcoin fiyatı da düşmeye başlarsa, bu durumda piyasada korku oluşmaya başlar. Fakat bu durum her zaman Bitcoinin dominansının düşmesi anlamına gelmez. Çünkü korku endeksi arttığı zaman diğer altcoinlerden de çekilme olur ve piyasada bulunan yatırımlar azalarak market değer kaybetmeye başlar. Yani bu durumda altcoinlerden daha fazla çıkış olursa, bu durum Bitcoin dominansının artmasına neden olur. Buradan şöyle bir sonuç çıkmaktadır: Bitcoine karşı korku oluşması ve yatırımcının Bitcoinden çıkması ile Bitcoin değerinin düşmesi, her zaman dominansın da düşeceği anlamına gelmez. Dominans değeri üzerinden piyasayı okurken söz konusu durumu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Tüm bunların dışında piyasada gerçekleşen pump ve dump hareketleri de dominansı etkiliyor. Örneğin piyasada bulunan bir altcoinin pumplanması, aynı zamanda Bitcoin dominansının düşmesine de neden oluyor. Dump hareketinde ise tam tersi bir durum meydana geliyor. Yani bu şu anlama geliyor: Piyasalarda bulunan kripto para birimlerinin dominansı zaman zaman yapay olarak yükseltilebilir ve düşürülebilir.

Dominance Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dominans konusu hakkında bazı kripto para yatırımcılarının ilginç fikirleri bulunuyor. Bu fikirlerden bahsetmekte fayda var. Örneğin Bitcoinin dominansı hesaplanırken, cüzdan anahtarlarını kaybeden ve böylelikle sahip oldukları Bitcoinlere erişemeyen yatırımcılara ait varlıkların, dominans hesabına katılmadığını dile getiren isimler mevcut. Böylelikle hesaplanan dominans oranının aslında gerçeği çok fazla yansıtmadığı düşünülüyor. Bu yüzden de yatırım stratejileri geliştirirken dominansın her zaman doğru sonuçlar vermeyeceği gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.

Kripto para piyasaları içerisinde bulunan kavramlara ne kadar hakim olunursa, bu piyasalarda kalıcı olma ihtimali de o kadar artar. Çünkü bu piyasalarda bilgi olmazsa, kazanç elde etmek de zorlaşır. Bu yüzden yatırım yapmadan önce, belirli konular hakkında bilgi sahibi olmayı, hatta piyasalardaki pek çok konuya hakim olmayı önemsemeniz gerekiyor. Piyasada yaşanan sert düşüşlerden ve yükselişlerden olumsuz olarak etkilenmemek, aksine bu durumları fırsata çevirmek için bu durum son derece kritik.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu