Kripto Paralar

Dogecoin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

2021 yılı içerisinde piyasaları kasıp kavuran kripto para biriminin Dogecoin olduğunu söylemek yanlış olmaz. Şüphesiz ki bunda Elon Musk’ın payı çok büyüktü. Peki Elon Musk ile gündeme gelen ve bir dönem en büyük 10 kripto para birimi arasına giren Dogecoin nedir? Analizi, geleceği ve yorumları ne şekilde?

Dogecoin Nedir?

2013 yılının son günlerine doğru Jackson Palmer ve Billy Marcus tarafından oluşturulmuş olan Dogecoin, aslında 2021 yılına gelene kadar kimse tarafından pek bilinmiyordu. Fakat 2021 yılında sıradışı gelişmeler yaşandı. Dogecoin en temelde bir meme coin olarak ortaya çıkmasına rağmen, çok büyük bir sükse yapmayı başardı ve kısa süre içerisinde piyasanın en büyük kripto para birimlerinden biri haline geldi. Hatta öyle ki, artık o da bir major coin olarak değerlendiriliyor. 

Dogecoin ortaya çıktığı zamanlarda en temel amacı geleneksel bankacılık ücretlerinden muaf tutulan bir ödeme sistemi yaratmak ve bu ödeme sistemini de anlık ve eğlenceli bir hale getirmekti. Litecoin blok zincirinin çatallanması ile oluşturulan ve Litecoin tabanlı bir elektronik para birimi olarak ortaya çıkan Dogecoin’in logosunda ise Shiba Inu cinsi bir köpek yer alıyor. Scrypt şifreleme algoritmasını kullanıyor olması sebebiyle blokların 1 dakika içerisinde doğrulanması sağlanıyor. Açık kaynak kodlu ve merkeziyetsiz bir yapı olan Dogecoin slogan olarak “To the moon!” yani “Aya doğru!” kavramını kullanıyor. 

Dogecoin’i diğer kripto para birimlerinden farklı kılan ve öne çıkan özelliklerini ise şu şekilde listelemek mümkün:

  • Blok süreleri Litecoin kıyasına göre çok daha hızlı,
  • Kripto para borsası içerisinde bir kripto para biriminin sahip olabileceği en büyük kullanıcı topluluklarından birine sahip,
  • Dogecoin kullanıcıları arasında etkileşim kurulmasının sağlanması adına kullanıcılar, yaptıkları işlere değer verdikleri ya da tanınmayı hakettiğini düşündükleri kullanıcılara Dogecoin sistemi üzerinden bahşiş verebilir,
  • Piyasadaki hemen hemen tüm kripto para birimlerinin madenciliği sınırlandırılmıştır, fakat Dogecoin için böyle bir sınırlandırma söz konusu değildir. 

Blok zinciri üzerinde her gün milyonlarca Dogecoin oluşturuluyor ve madenciler vermiş oldukları çabanın karşılığı olarak ödüllendiriliyor. Dolayısıyla bu durum Dogecoin fiyatında spekülatif ve manipülatif fiyat artışları olmasını kolaylaştırıyor. Bu konunun uzun vadede Dogecoin’in sonunu getirebileceğine dair tartışmalar mevcut. 

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Dogecoin

Dogecoin Analiz

Dogecoin 2013 yılının son günlerinde piyasaya çıktığında $0.001 seviyesinde bulunuyordu ve bu seviyeleri 2021 yılının Ocak ayına kadar korudu. Yani 2013 ve 2021 yılları arasında yaklaşık 8 yıl boyunca fiyatta neredeyse hiçbir dalgalanma olmadı. Fakat 2021 Ocak ayında Elon Musk tarafından yapılmış olan açıklamalar, Twitter paylaşımları ve çok daha fazlası Dogecoin’in sıradışı bir yükseliş yaşamasına neden oldu. Öyle ki, 2021 yılının Şubat ayında $0.007 seviyesinde olan fiyat, Mayıs ayına gelindiği zaman yaklaşık yüzde 5000 oranında değer kazanarak $0.68 seviyesine kadar yükseldi. Aslında bu durum elinde Dogecoin bulunduranların bir anda bambaşka bir hayata sahip olmalarına neden oldu. Sonrasında 2021 yılının sonuna dek kademeli şekilde düşen fiyat, 2021 yılını da $0.17 seviyesinden kapattı. 2022 yılının ilk çeyreği itibariyle de beklenen yükselişi gerçekleştiremedi.

Dogecoin hem Reddit üzerinde, hem de diğer sosyal medya platformları üzerinden adından en çok bahsettiren kripto para birimlerinden biri durumunda. Çok geniş bir topluluğa sahip olması manipülatif hareketlerin sayısının da fazla olmasını sağlıyor. Yani bu büyük topluluk pump ve dump aksiyonları gerçekleştirebiliyor. Bu yüzden fiyatın çok kısa süre içerisinde çok büyük dalgalanmalar yaşaması gibi durumlarla sık sık karşılaşıyoruz.

Bir diğer yandan eğer Dogecoin transfer işlemleri yapmak ya da elinizde Dogecoin bulundurmak isterseniz, bunun için kullanabileceğiniz cüzdanların listesi şu şekilde: Ledger, Trezor, Math Wallet, Trust Wallet, Metamask, Dogecoin Core, Cobo, HyperPay, Safepal, Binance Chain Wallet ve Atomic Wallet.

Dogecoin Geleceği

Dogecoin fiyatını etkileyen çok sayıda parametre olduğundan bahsetmek mümkün. Elbette bu parametreler arasında en etkili olan Elon Musk. Örneğin Elon Musk’ın Twitter üzerinden yapacağı bir açıklama Dogecoin fiyatında çok ciddi değişiklikler meydana getirebilir. Örneğin 2022 yılı Nisan ayı içerisinde Elon Musk’ın Twitter’ın yaklaşık yüzde 10’luk hissesini satın alması, Dogecoin’in 2022 yılının ilk çeyreğindeki en yüksek seviyeye ulaşmasına neden oldu. Yani gelecek dönemde Elon Musk’ın Twitter’ı tamamen satın alması durumunda bu fiyat yükselişlerinin çok daha büyük olmasını bekleyebiliriz. Bir diğer yandan çok sayıda gelişmeyi aynı anda takip etmek gerekiyor.

Yine 2022 yılının başında Doge Killer (Doge Katili) olarak adlandırılan Shiba Inu bir metaverse evreni yaratacağını duyurdu. Nitekim Shiba Inu’nun Dogecoin’e rakip olarak kurulduğu ve bu iki coin arasında çok ciddi bir rekabet yaşandığı biliniyor. Shiba Inu’nun Metaverse girişimini duyurmasından sonra ise Dogecoin kurucusu Billy Marcus bunun insanların parasını kapmak için sahte araziler yaratmak için gerçekleşeceğini ve bunun kesinlikle başarısız olacağını açıkladı. Bu açıklama ardından Shiba Inu cephesinden çok sayıda yorum gelmesine rağmen bu durum Dogecoin’in değil, Shiba Inu’nun değerinin düşmesine neden oldu. Yani genel olarak bakıldığı zaman piyasada bulunan meme coinler arasında en güçlü proje olarak karşımıza Dogecoin çıkıyor. Pek çok spekülasyona ve manipülasyona rağmen hala piyasanın en güçlü kripto para birimlerinden biri durumunda. 

Dogecoin Yorumlar

Çeşitli kripto para analistleri ve çeşitli web siteler araştırıldığı zaman, Dogecoin hakkındaki genel beklenti düşüş olarak görülüyor. Örneğin analizleri ile öne çıkan Finder ve Fintech uzmanlarına göre Dogecoin 2022 yılını 2021 yılından daha düşük bir seviyede kapatabilir. Yine uzmanlar tarafından Dogecoin’in 2022 yılı içerisinde görebileceği maksimum fiyatın 1 dolar olabileceği yönünde bir beklenti var. Elbette Dogecoin fiyatını etkileyen pek çok farklı parametre bulunduğu için söz konusu tahminler anlık olarak değişkenlik gösterebilir. Bir diğer yandan piyasada herkes tarafından başvurulan tahmin botlarından olan Trading Beasts ve Wallet Investor’a göre Dogecoin fiyatında 2025 yılına kadar beklenen seviyeler şu şekilde:

  • Trading Beasts: 2025 yılına gelindiğinde Dogecoin fiyatı $3.00 bandına ulaşmış olabilir.
  • Wallet Investor: Dogecoin fiyatına dair 2025 yılı içerisinde $0.50 ile $2.00 arasında bir fiyat beklentisi mevcut.

Eğer siz de Dogecoin yatırımları yapmak isterseniz, farklı fiyat tahminlerini değerlendirip kendi yatırım stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. 

Kaynak: https://tradingbeasts.com/price-prediction/dogecoin

Dogecoin Nereden Alınır?

Mevcut kripto para borsaları göz önünde bulundurulduğunda, Dogecoin’in listelenmediği borsaların sayısı yok denecek kadar az. Dogecoin 2022 yılı itibariyle 300’ün üzerinde kripto para borsasında listeleniyor. Bu borsalar arasında işlem hacimleri bakımından öne çıkan ilk 10 borsanın listesi ise şu şekilde: Binance, Upbit, OKX, DigiFinex, Coinbase Exchange, ZB.com, BKEX, Gate.io, AEX ve MEXC. Eğer Binance TR hesabınız varsa, bu borsa üzerinden de işlem gerçekleştirebilirsiniz. Dogecoin’in listelendiği yerli borsaların listesi ise şu şekilde: Bitci, Bitexen, Btcturk Pro, Koinim ve Paribu. Bütün bu yerli kripto para borsalarında TRY ile Dogecoin işlemleri yapmak mümkün. 

Bu metin içerisinde yer alan bilgiler Dogecoin meraklılarını bilgilendirmek için yazıldı ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor.

Emre Ünal

Ekonomi üzerine yüksek lisans yapan Emre, özel bir bankada departman sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yıllardır finans sektörünün içindeyken sektörde devrim yaratan kripto paralar, kendisi için adeta hobi haline gelmiştir. Blockchain teknolojisini öğrendikten sonra deneyimlerini aktarmak için KriptoFeed sitesinde kendi uzmanlıklarını aktarmaktadır. Yurtdışındaki uzmanların yorumlarını takip edip yorumlamakla birlikte analizlerin açıklarını tespit etmekten zevk alır. Emre'nin yazılarında ele aldığı hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu