Kripto Paralar

DeXe Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

DeXe platformunun resmi para birimi olan DeXe Coin, açık ve izinsiz sistemleri etkinleştirerek protokol kurallarının uygulanmasını sağlıyor. Kullanıcılar arası fikir birliği mekanizmasının daha iyi çalışmasını sağlayan ve protokolü daha verimli hale getiren DeXe Coin projesi yatırımcı ve uzmanların dikkatini çekiyor. Bu yazımızda protokole katkı sağlayanlara ek avantajlar sunan DeXe Coin projesini yakından inceledik.

DeXe Coin Nedir?

DeXe projesi, DeXe DAO tarafından işleyen ve kullanıcılara merkeziyetsiz bir varlık yönetim, alım, satım platformu sunan bir blok zincir ağı olarak geçiyor. Farklı özellikleri ile öne çıkan bu platformda yerel token olarak ERC-20 tabanlı Dexe Coin kullanılıyor. Katılımcılarına başarıya göre komisyon dağıtan DeXe protokolü, aynı zamanda açık ve izin gerektirmeyen bir şekilde protokol kurallarının uygulanmasını sağlıyor. Böylece katkı sağlayan katılımcılar için Dexe Coin ile ek avantajlar sunuyor ve en iyi yatırım stratejilerinin izlenmesini kolaylaştırıyor.

Bir nevi sosyal yatırım platformu olarak tanımlanan DeXe ağı, en verimli stratejileri kopyalıyor ve katılımcılar arasındaki fikir birliği mekanizmasını güçlendiriyor. Platform misyonuna göre, her token gerçek bir varlıkla tarafından destekleniyor ve fiyatlar yatırımcı hareketlerine bağlı olarak şekilleniyor. Böylece en iyi yatırımcılar ve cüzdanlar merkeziyetsiz şekilde kopyalanıyor, bu amaçla kullanıldığında ana hedefe ulaşmak kolaylaşıyor. Platformdaki yerel hizmet tokeni DeXe Coin ise şu önemli işlevlere karşılık geliyor:

  • Varlık sahipleri farming ödülleri kazanabiliyor ve yatırımcı ödüllerinin bir kısmı yakım için ayrılıyor. Bu da sigorta kasaları arasında otomatik bir geri alım ve dağıtım mekanizması olmasını sağlıyor.
  • DeXe ağında katılım sağlamak ve sosyal ticaret araçlarından faydalanmak için yerel token bulundurmak gerekmiyor. Ayrıca platformdaki akıllı sözleşmeler de açık kaynak olarak topluluğa yükleniyor, böylece özgür fikirlerin ve kullanımların önü açılıyor. Öte yandan topluluğa tam katkı sağlamak, yönetişim hakkı elde etmek, ağ teşviklerinden pay almak, DAO’ya üye olmak ve ağ teklifleri sunmak için DeXe Coin sahibi olmak gerekiyor.
  • Platformdaki arayüz cüzdanın kolayca kullanılmasını sağlıyor. Kullanıcılar istatistik ve derecelendirmeki kontrol edebiliyor ve istenen yatırım aracını tercih edebiliyor. Ayrıca ağ üzerindeki akıllı sözleşmeleri kullanarak strateji geliştirebiliyor.

Herhangi bir katılımcı DeXe akıllı sözleşmesini kullandığında, katılımcının yatırdığı varlıklar karşılığında aynı değerde token veriliyor. Bu sayede ağ katılımcısı yatırımlarıyla işlem açabiliyor ve bir yandan da her türlü işlemde kullanabileceği yatırım tokenlerine sahip oluyor.

İşlem gören varlıklar değerlenirken, katılımcı tokenlerinin değerinin artması ve daha iyi bir yatırım hamlesinin geliştirilmesi mümkün oluyor. Bu özellikler de kullanıcın DeXe ağı üzerinden kar elde etmesini sağlıyor.

DEXE Coin Analizi

DeXe Coin, 2020 yılının Ekim ayında DeXe Network protokolünün resmi para birimi olarak piyasaya sürüldü. İlk sürümde 1.5 dolar civarından fiyatlanan DeXe Coin, 2020 sonuna kadar aynı seviyelerde stabil bir hareket sergiledi.

Ancak özellikle 2021 ile birlikte hızlı yükselişler yapmaya başladı ve Mart 2021’de hızlı bir artışla 33.54 dolara kadar çıkarak yatırımcılarına ciddi kar getirdi. Mayıs ayına kadar volatil bir grafik çizen DeXe Coin, ara düşüş ve yükselişler yaşayarak yeni kar imkanları tanıdı ve Mayıs ayında 15 dolar civarına geriledi. Bu tarihten birkaç gün sonra ise fiyatı neredeyse yarılanarak 7.5 dolara kadar indi ve yatırımcılarına risk teşkil etti. Ancak Temmuz ayında yeniden 20 dolarlı seviyeleri zorlayarak hızlı yükselme potansiyelini gösterdi ve yeniden volatil hareketler sergilemeye başladı.

Bu sırada yatırımcılar için çeşitli alım satım imkanları sunan DeXe Coin Aralık 2021 tarihinde 18.37 dolarken yavaş yavaş düşmeye başladı. Ocak 2022’nin sonlarında doğru 6 dolarlı seviyelere kadar geriledi ve yukarıdan giren yatırımcıların zarar etmesine neden oldu. Bu zamana kadar sergilediği hareketlerdeki tepe ve dip noktalar ise şu şekildeydi:

En Yüksek Fiyat: 33.54 dolar (8 Mart 2021)

En Düşük Fiyat: 0.6535 dolar (10 Kasım 2020)

Ethereum altyapısını kullanan DeXe Coin’de toplam arz 100 milyon ve şu an (15 Şubat 2022) piyasadaki arz bu seviyenin yaklaşık %4’üne tekabül ediyor. CoinMarketCap verilerine göre 741. sırada yer alan DeXe, 25.931.655 dolarlık piyasa değerine sahip ve ortalama 7.36 dolardan fiyatlanıyor.

DEXE Coin Geleceği 

DeXe Coin gelecek beklentilerini paylaşan analistler, genel olarak hızlı yükseliş hedeflerinden söz ediyorlar. Projenin DeFi dünyasında farklı bir alım-satım platformu sunması, DeXe Coin geleceğinde yükselişlerin olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte ara düzeltmelerin gelmesi de olası ihtimaller arasında değerlendiriliyor, ancak 2022 ile birlikte ivmeli yükselişlerin başlaması bekleniyor.

Proje amacının kullanıcılara izin gerektirmeyen ve açık bir alım-satım arayüzü sunmak olması, analistlerin dikkatini çeken özelliklerin başında geliyor. DAO ilkelerine göre çalışan protokol, ağ kullanıcıların cüzdan üzerinden güvenli ve hızlı işlem yapmasına olanak tanıyor. Böylece üçüncü tarafların müdahale edemediği merkeziyetsiz para yönetim araçları devreye giriyor. Yatırımcılara güvenli ve tamamen kullanıcı kontrolüne tabii araçlar sunması DeXe Coin’in kripto paralar arasında öne çıkmasını sağlıyor. 

Ek olarak DeXe geliştirme ekibi, 2019 yılından bu yana kendi işlem standartlarını ve deneyimlerini kullanarak protokol güncellemelerine devam ediyor. Bu da hem yatırımcıların hem de kripto para uzmanlarının DeXe platformunu beğenmesini sağlıyor. Bütün özelliklerini bir arada ele alan analistlerden bazıları DeXe Coin’in 2022 yılı içinde 21 dolara, 2025 yılına kadar ise 70 dolara kadar çıkabileceğini belirtiyor. Yapılan açıklamalara göre DeXe Coin’de özellikle uzun vadede yükseliş hedefleri bulunuyor, ancak genel market hareketlerinin ve global gelişmelerin bu hedefleri erteleyebileceği de belirtiliyor. Bu nedenle yatırımcıların mevcut riskleri göz önünde bulundurarak yatırım planları yapması öneriliyor.

DEXE Coin Yorumlar

Merkeziyetsiz finans dünyasında türünün tek örneği olarak geçen DeXe Coin projesi, özellikle yatırımcılar için verimli ve güvenilir alım-satım araçları sunmasıyla biliniyor. Analistler bu nedenle DeXe platformunun oldukça başarılı bir fikir birliğine sahip olduğunu ve arkasındaki deneyimli kadro ile güvenilirliğini kanıtladığını belirtiyor. Tecrübeli bir ekip ve gelişmiş standartlarla çalışması nedeniyle DeXe Coin hakkında yapılan yorumlar da genel olarak umut verici görünüyor.

Uzmanlar DeXe Coin’i başarılı bulma nedenleri arasında; azaltılmış kripto para ticaret riskleri, kar payı kazanma imkanı ve esnek yatırım araçlarını sıralıyor. Özellikle Shell ile yapılan ortaklık anlaşması protokole güven duyulmasını sağlıyor, bu sayede kullanıcıların zarara uğraması halinde kayıpların karşılanacağı garanti ediliyor. Ayrıca ağ katılımcılarının %99’a yakın kar payı kazanması da DeXe Coin’i ilginç bir yatırım aracı haline getiriyor. Minimum yatırım zorunluluğu olmaması herkesin dilediği gibi yatırım portföyünü yönetmesine imkan tanıyor ve her kullanıcı DeXe ile yüksek kar elde etme avantajına sahip oluyor.

Özetlendiğinde DeXe Coin, hem ağ güvenliği hem de verimliliği ile DeFi sektöründe öne çıkıyor, her geçen gün daha fazla kişinin dikkatini çekiyor. Kullanıcılara varlıklar üzerinde tam kontrol ve esnek yatırım araçları sunması, piyasa şartlarının en iyi şekilde değerlendirilmesine olanak tanıyor. Haliyle DeXe Coin geleceğinin hızlı yükselişler getirmesi bekleniyor, ancak yine de yatırımcıların volatil hareketlere karşı tetikte olması gerekiyor.

Emre Ünal

Ekonomi üzerine yüksek lisans yapan Emre, özel bir bankada departman sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yıllardır finans sektörünün içindeyken sektörde devrim yaratan kripto paralar, kendisi için adeta hobi haline gelmiştir. Blockchain teknolojisini öğrendikten sonra deneyimlerini aktarmak için KriptoFeed sitesinde kendi uzmanlıklarını aktarmaktadır. Yurtdışındaki uzmanların yorumlarını takip edip yorumlamakla birlikte analizlerin açıklarını tespit etmekten zevk alır. Emre'nin yazılarında ele aldığı hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu