Kripto Para Rehberi

DCA Nedir?

Piyasalarda aktif olarak alım-satım yapmak pek çok açıdan stresli ve zaman alıcıdır ve bunlara bağlı olarak yatırım hamlelerinde başarısız sonuçlar elde edilebilir. Daha mantıklı yatırım hamleleri yapmak ve kar potansiyelini artırmak ise bir dizi stretejinin takip edilmesine bağlıdır. Piyasalara yatırım yaparak mevcut riskleri en aza indirmek ve düzenli olarak kar almak için kullanılan stratejilerden biri de DCA olarak bilinir. Peki DCA nedir, ne işe yarar ve kripto para piyasalarında kullanılabilir mi? 

DCA (Dollar Cost Averaging) Nedir?

DCA, “Dollar Cost Averaging” olarak bilinen ve Türkçeye “Dolar maliyet ortalaması” şeklinde çevrilen bir kavramdır. Temel olarak yatırım stratejisi şeklinde değerlendirilen DCA, varlık satın alımlarında oynaklık etkisini minimuma indirmeyi amaçlar ve düzenli aralıklarla alım yapılmasını önerir.

Buradaki mantık, az az ve eşit miktarlarla yapılan alımların toplu satın alımlara göre daha az risk taşıması ve piyasadaki oynaklıktan çok daha az etkilenmeyi sağlamaktır. Bunun mümkün olması için öncelikle fiyat ortalama düzleştirilir ve uzun vadede düzenli aralıklarla satın alma amaçlanır. Bu tip bir yatırım, uzun vadeli olduğu için kısa süreli ve anlık negatif karar etkisininin de azalmasını sağlar; yatırımcı anlık oynaklıklardan etkilenmeden kendi yatırım stratejisini sürdürme imkanına sahip olur. 

Bu stratejide varlığın fiyatı ne olursa olsun alım yapılabildiği için genel piyasa şartlarını takip etmek ve analiz yapmaya vakit ayırmak gibi zorunluluklar yoktur. Dolayısıyla DCA stratejisi hem vakitten kazandırır hem de uzun vadede eldeki varlıkları bozmadan ve oynaklıktan etkilenmeden yatırım kararı almayı sağlar.

dca stratejisi

DCA Stratejisinin Faydaları Nelerdir?

Dolar maliyet ortalaması, hedef bir varlığa düzenli alımlarla yatırılan tutarın toplam miktara bölündüğü bir stratejidir. Sabit dolar planı olarak da bilinen bu strateji emtia, hisse senedi ve fiat para birimlerinin yanı sıra kripto para piyasalarında da kullanılabilir. Temel olarak sağladığı avantajlar ise şunlardır:

 • DCA stratejisi yatırımcıların yanlış zamanda yanlış yatırım yapma riskini azaltır, çünkü fiyattan ve zamandan bağımsızdır. Temel olarak yatırım yapılan varlığın uzun vadede değerleneceği varsayımına dayandığı için piyasa şartları ne olursa olsun etkilenmemeyi sağlar. Kısa ve orta vadede fiyat düşüşleri yaşansa bile alımlara devam ederek uzun dönemde kar elde etmeye yardımcı olur.
 • Yatırım yaparken kullanılan analizlerin araştırılması için gereken efor ve zaman DCA stratejisinde yoktur. Anlık alım-satımların olmaması temel tekniğe vakit ayırma gereksinimini ortadan kaldırır, hırs ve endişe faktörlerini eler. Dolayısıyla yatırımcılar daha rahat ve kolay şekilde yatırım yapmış olur ve panik içinde hareket etmez.
 • DCA stratejisini uygulamak için büyük yatırımcı olmaya veya piyasa hakkında yüksek bilgi birikimi edinmeye gereksinim duyulmaz. Bu nedenle piyasaya yeni girenler de dahil olmak üzere her seviyede yatırımcı için uygundur.
 • Yatırımcının ara ara alım yapması fikri ara tasarruf gibi çalışır ve bir yerden sonra birikim yapmayı sağlar. Buna bir de yapılan yatırımın değerlenmesi eklenince birikimler üzerinden yüksek oranlı kar elde edilir. DCA stratejisi, emeklilik planı gibi uzun vadeli birikimler yaparken oldukça kullanışlıdır.

Bütün bunlarla birlikte, DCA stratejisinin temelinde yatırım yapılan varlığın uzun vadede yükseleceği fikri vardır. Bu nedenle bu stratejiyi uzun vadede düşen bir grafik izleyen varlıklar için uygulamak pek doğru olmaz, ancak çoğu güvenilir yatırım aracında özellikle uzun vadede düşük yaşama ihtimali son derece azdır.

Binance Yinelenen Alım Nedir?

Yinelenen alım, DCA stratejisi popüler kripto parası Binance tarafından sunulan yeni özelliklerden biridir ve kullanıcıların pratik, kolay, hızlı kripto para yatırımları yapmasına olanak tanır. Binance yinelenen alımda yatırımcılar, hangi kripto paraya, hangi periyotlarla ne kadarlık yatırım yapabileceklerini belirleyebilirler. Bu mantıkla sağlanan avantajlar ise şu şekildedir:

 • Pratik ve hızlıdır.
 • Piyasa takip etme şartı yoktur.
 • Kredi kartı ve banka kartı ile alımları destekler.
 • Manuel araç kullanma zahmeti yoktur.
 • İstikrarlı portföy büyümesi sağlar.
 • Disiplinli kripto para birikimi yapmaya olanak tanır.
 • Volatil piyasa risklerini azaltır.

Binance Yinelenen Alım Nasıl Kullanılır?

Binance yinelenen alım özelliğini kullanmak için herhangi bir yeni hesap açmak gerekmez, mevcut Binance hesabı olan kullanıcılar bu özellikten hem uygulama hem de web sitesi üzerinden faydalanabilir. 

Yinelenen alım işlemlerini web site üzerinden şu şekilde uygulayabilirsiniz:

 • Binance hesabına giriş yapı ve üst menüde yer alan Kripto Al – Banka/Kredi Kartı seçeneklerine tıklayın.
 • Alım sayfasında alt tarafta “Yinelenen Alım (Recurring Buy)” butonu bulunur. Bu butonu aktif hale getirerek yinelenen alım özelliğini devreye sokabilirsiniz.
 • Sonrasında düzenli aralıklarla almak istediğiniz para birimini ve bunun karşılığında kullanılacak itibari para birimini seçin. Bu sırada 150 dolar, 1000 dolar gibi kendinize uygun bir düzenli alım miktarı da belirleyin.
 • Aşağıdaki yinelenen alım ögesine tıklayın ve alımların yapılacağı aralığı belirleyin. (Binance size haftalık, 2 haftalık ve aylık alım yapma şansı tanır. Bu özelliklerin yanı sıra alım yapılacak saati belirleme fırsatı da sunar.)
 • Bu adımlardan sonra alım yapmak için “Yeni Kart Ekle” seçeneğine tıklayın ve kart bilgilerini kaydedin. Bu kısımda sadece VISA ve MasterCard banka ya da kredi kartlarını kullanabilir, en fazla 5 farklı kart ekleyebilirsiniz. Dilerseniz sonraki alımlarda “Kart Değiştir” seçeneğine tıklayarak farklı bir kart kullanabilir ve silmek istediğiniz kartları yanında bulunan çöp kutusu simgesi üzerinden kaldırabilirsiniz.
 • Kartı seçerek “Devam Et” deyin ve yinelenen alım emrini onaylayın.

Alım emri işlendikten sonra emir sayfasına düşer ve tamamlandıktan sonra tarafınıza bildirim gönderilir. Tamamlanan işlemler aynı zamanda emir geçmişinden de kontrol edilebilir. Kripto alım sayfasından yinelenen emirlerden birine tıklayarak emri yönetebilirsiniz. Bu sayfada emrin uygulanma sıklığı ve diğer detayları gösterilir.

Plan üzerinde değişiklik yapmak veya alımı tamamen durdurmak sizin elinizdedir. Emri yönet kısmından yineleme süresini, alım tutarını ve alım birimlerini yeniden düzenleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için: Binance blog yazısına göz atabilirsiniz.

Açıklayıcı makalemizden sonra yine de aklınıza takılan soru var ise, Binance yinelenen alım SSS bölümüne bakın.

Binance Yinelenen Yatırım Riskleri

Yinelenen alım DCA stratejisini kullanarak uzun vadede kayda değer bir kripto para yatırımınız olmasına yardımcı olur ve bu nedenle sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Riskleri en aza indiren bu strateji ile daha küçük çaplı fakat sık alımlar yaparak yatırım portföyünü genişletebilirsiniz. Piyasa zamanlama ayarı yaparak sürekli takip için gereken zamanı da minimuma indirir ve en büyük faydayı sağlarsınız. 

Bunların yanı sıra yinelenen alımın da kendi içinde bazı riskleri vardır. Öncelikle yinelenen yatırım boğa piyasalarındaki yüksek kazançlı fırsatların bir miktar kaçmasına neden olur, fakat uzun vadeli yapılan yatırım planları çoğu zaman kısa dönem artışlarından çok daha karlıdır. Ayrıca kazançların bir kısmından taviz vermek, yüksek zarara uğrama riskinden çok daha mantıklıdır ve size sürekli bir kazanım sağlar. Bir diğer dezavantaj ise kripto para piyasalarının özellikle uzun vadede fazla kazanç getirmesidir. Yani aralıklarla az yatırım yapmaktansa tek seferde büyük yatırım yapmak uzun vadede daha kazançlı olabilir. Fakat burada da öncekiyle benzer bir durum söz konusudur ve riskleri en aza indirmek bu stratejideki temel amaçtır.

Sonuç olarak; yinelenen alım yöntemiyle piyasalardaki olumsuz şartlardan etkilenmez ve uzun vadede yatırım alışkanlığı kazanırsınız. Volatil kripto markette eldeki varlıkları sürekli olarak artırmak birkaç yıl sonra size oldukça yüksek kar getirebilir. 

Emre Ünal

Ekonomi üzerine yüksek lisans yapan Emre, özel bir bankada departman sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yıllardır finans sektörünün içindeyken sektörde devrim yaratan kripto paralar, kendisi için adeta hobi haline gelmiştir. Blockchain teknolojisini öğrendikten sonra deneyimlerini aktarmak için KriptoFeed sitesinde kendi uzmanlıklarını aktarmaktadır. Yurtdışındaki uzmanların yorumlarını takip edip yorumlamakla birlikte analizlerin açıklarını tespit etmekten zevk alır. Emre'nin yazılarında ele aldığı hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu