Kripto Paralar

DASH Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Kripto para piyasalarının ilk yıllarında, bugünkü gibi piyasaya her gün onlarca kripto para birimi çıkması gibi bir durum söz konusu değildi. Yaratılan kripto para birimleri sınırlı sayıdaydı ve ortaya çıkan her yeni proje yatırımcılarda büyük bir heyecan yaratıyordu. Bitcoin, Ethereum ve Litecoin derken, piyasaya çıkan ve uzun yıllar en büyük kripto para birimlerinden biri olarak kalan projelerden biri de DASH coindi. Bugün Solana, Cardano ya da Binance coin gibi kripto para birimlerinin yerinde bir zamanlar DASH coin yer alıyordu.

DASH Coin Nedir?

DASH, üzerinde izlenemeyen işlemler yapılabilen, kullanıcılar tarafından yönetilen ve tamamen merkeziyetsiz bir proje. Bitcoin protokolünden çatallanmış bir kripto para birimi olan DASH coin, 2014 yılının Ocak ayında Evan Duffield tarafından yaratıldı. DASH coin en temelde herhangi bir işlem için ödeme yapmak ya da ödeme almak için kullanılan bir kripto para birimi. Piyasaya çıktığı ilk yıllarda kullanıcılarına Bitcoin’den daha hızlı bir veri aktarımı vaat eden DASH coin, piyasadaki uzun işlem sürelerini kısaltmak adına oldukça başarılı bir platform olarak ortaya çıktı. DASH coini bu dönemde diğer kripto para birimlerinden ayıran en önemli özellik, işlemlerin tamamen gizli bir şekilde yürütülebiliyor olmasıydı.

DASH coin her ne kadar Bitcoini iyileştirmek üzere yaratılmış bir kripto para birimi olsa da, aradan uzun yıllar geçtikten sonra piyasaya çıkan ve kendisinden çok daha başarılı projelere sahip olan kripto para birimleri karşısında iyileştirilmesi gereken bir projeye dönüştü. Yani DASH coinin ilk yıllarında vaat etmiş olduğu hızlı işlem süreleri, düşük işlem maliyetleri, gizli işlem özellikleri, piyasaya yeni çıkmış olan ve DASH coinden çok daha başarılı işler yapan kripto para birimleri tarafından gölgede bırakılmış duruma geldi.

Resmi site: https://www.dash.org/tr/

DASH Coin Analiz

2014 yılının Ocak ayında piyasaya sürülmüş olan Dash coin, yaklaşık olarak 1.00 USD seviyelerinde bulunuyordu. Bu tarihten itibaren yavaş ve istikrarlı bir yükseliş gösteren DASH coin, 2016 yılının sonuna gelindiğinde 10.00 USD dolar seviyesini aştı. Bu tarihlerde kripto para birimlerine olan ilginin artması ve Bitcoin’in de çok ciddi bir yükseliş trendine girmesi ile birlikte, muazzam bir yükseliş serüvenine başladı. Kısa süre içerisinde hızlı bir yükseliş yaşayan DASH coin, yalnızca birkaç ay içerisinde kripto para yatırımcılarının artması ile birlikte kendisini 1000 USD seviyesinin de üzerinde buldu. Fakat bu yükseliş çok uzun sürmedi ve yine kısa süre içerisinde tıpkı yükselişi gibi çok ciddi bir düşüş serüveni başladı.

DASH coinin yaşadığı en son ciddi hareketlenme, Bitcoinin de büyük bir yükseliş trendine girdiği 2021 yılının Mayıs ayıydı. Bu dönemde 400.00 USD seviyesini aşan DASH coin, Bitcoinin düşüşü ile birlikte yeniden eski seviyelerine geri döndü.

Geçmişteki bu değişimler, yatırımcılara DASH coin hakkında fikir verecektir. Veriler https://tr.investing.com/crypto/dash adresinden alınmıştır.

DASH Coin Geleceği

DASH kripto para piyasalarında yer alan en eski coinlerden biri. Hatta bir dönem Bitcoin ile olmasa bile, Ethereum ve Litecoin ile yarışacak noktadaydı. Fakat gerek yeni nesil DeFi projeler ile yarışmakta zorlanmasından, gerekse de işlem süreleri ve fiyatları bakımından yatırımcı ilgisini kaybetmeye başladı. Bir zamanlar Coinmarketcap’in en büyük kripto para birimleri listesinde ilk 5 içerisinde yer alan DASH coin, hızla alt sıralara doğru gerilemeye başladı. Bugünlerde DASH coinin eski güzel günlerine dönmesine neredeyse mucize gibi bakılıyor. Yine de kripto para piyasaları değişken ve bu yüzden de herhangi bir kripto para birimi hakkında kesin konuşmamak gerekiyor.

DASH coinin yeni nesil projelere oranla daha eski ve değiştirilmesi daha zor bir sisteme sahip olması, gelecekte ortaya çıkacak olan yeni projelerle yarışmasını zorlaştırıyor. Yani Metaverse ya da Uniswap gibi yeni projelere olan ilginin yeniden DASH coin gibi eski bir projeye kaymasına oldukça düşük bir ihtimal veriliyor. Bu da DASH coin yatırımcılarının ellerindeki DASH coinleri yavaş yavaş çıkarmasına neden oluyor. Bu durumun tersine dönebilmesi için çok ekstrem bir durumun gerçekleşmesi gerek ve ufukta da şimdilik böyle bir durum görünmüyor. Yine de unutmadan şunu da söylemekte fayda var: DASH coin şu an dünyanın en büyük ve en yüksek hacimli borsalarının tamamında listeleniyor. DASH coinin şu anda listelendiği 300’e yakın borsa mevcut.

DASH Coin Yorumlar

DASH coinin fiyatında yaşanan dalgalanmaların biraz da Bitcoine endeksli olduğunu söylemek mümkün. Çünkü bugüne kadar yaşanan fiyat hareketlerine bakıldığı zaman DASH coin fiyatının Bitcoinin yükselişi ile birlikte yükseldiğini ve düşüşü ile birlikte düştüğünü görüyoruz. Yani DASH coinin fiyatı ile ilgili bir yorumda bulunabilmek için, biraz da Bitcoinin fiyatına bakmak gerekiyor. Dolayısıyla Bitcoinin yükseldiği durumlarda DASH coin için de yatırım fırsatları kovalayabilmek mümkün. Ayrıca DASH coinin hızlı bir düşüş trendine girmesinin en önemli nedenlerinden biri, kripto para piyasalarında değişen algı sebebiyle DASH coin geliştiricilerinin yeni nesil kripto para birimlerine kayıyor olması olarak değerlendirilebilir.

Bazı kripto para analisteleri tarafından önümüzdeki 5 yıl içerisinde DASH coinin 5000 USD seviyesini geçeceği tahmin edilse de, aslında bunun çok büyük bir yükseliş olduğunu söylemek mümkün değil. Çünkü gelecek dönem içerisinde piyasanın bu aranda büyüyeceği düşünülüyor. Yani DASH coin de piyasa koşullarına uygun olarak dengeli olarak yükselebilir fakat bu durum 5 yıl içerisinde DASH coin üzerinden çok büyük kazançlar elde edileceği anlamına gelmiyor. Bu yüzden DASH coin hakkında yapılmış olan bu yorumları piyasanın genel koşulları içerisinde değerlendirmek gerekiyor. Bu durum aslında yalnızca DASH coin için değil, piyasanın tamamı için geçerli.

Kripto para piyasaları içerisinde bulunan her yatırımcı, piyasalar hakkında bilgi sahibi olarak kendi yatırım stratejilerini geliştirmeli. Elbette bu süreçte analistleri takip etmekte ve yorumları okumakta da fayda var. Aynı zamanda bu yazı içerisinde yer alan her cümle, yatırımcıyı bilgilendirmek amacıyla yazıldı. Yani herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor.

DASH Coin yatırımı yapmak için kripto para borsası arayışındaysanız, kripto para siteleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Emre Ünal

Ekonomi üzerine yüksek lisans yapan Emre, özel bir bankada departman sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yıllardır finans sektörünün içindeyken sektörde devrim yaratan kripto paralar, kendisi için adeta hobi haline gelmiştir. Blockchain teknolojisini öğrendikten sonra deneyimlerini aktarmak için KriptoFeed sitesinde kendi uzmanlıklarını aktarmaktadır. Yurtdışındaki uzmanların yorumlarını takip edip yorumlamakla birlikte analizlerin açıklarını tespit etmekten zevk alır. Emre'nin yazılarında ele aldığı hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu