Kripto Paralar

Coti Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Kripto para dünyası içerisinde blok zinciri üzerinde yer alan ölçeklenebilirlik sorunlarına yönelen ve güvenli bir ödeme sistemi geliştirmek adına çalışan belli başlı projeler bulunuyor. İşte bu projelerden biri de son dönemde başarılarıyla adından söz ettiren Coti.

Coti Coin Nedir?

Coti coin, “ödemelerin nihai güç şebekesi” mottosu ile yola çıkmış olan bir fintech platformu. Proje tarafından her şeyin dijitale geçiş yaptığı bir dönemde para birimlerinin modasının geçmiş olduğu düşünülüyor. Bu yüzden platform tarafından işletmelerin kendi ödeme çözümlerini oluşturabilecekleri ve böylelikle zamandan ya da paradan tasarruf etmelerini sağlayacak olan dijitalleştirme araçları sunuluyor. Genel hatlarıyla bakıldığı zaman Coti platformu tarafından amaçlanan şey tam olarak şu: Günümüz işletmeleri için sorunsuz şekilde işleyen dijital ödeme çözümleri sunmak. 

Coti platformu tüm kullanıcılarına mükemmel bir ödeme altyapısı geliştirmek adına 7 farklı element sunuyor. Coti tarafından belirlenmiş olan bu elementlerin listesi şu şekilde:

  • Ölçeklenebilirlik: Geleneksel ödeme yöntemlerinde saniye başı işlem sayısı ortalama 25.000 civarındadır. Coti ise saniyede 100.000’den fazla işlem yapabilir.
  • Basitlik: Coti araçlar hem kullanıcıların hem de satıcıların sorunsuz olarak kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır. Üstelik kullanımı da son derece basittir. 
  • Alıcı ve Satıcı Korumaları: Bilinen ilk anlaşmazlık çözüm sistemi Coti platformu tarafından geliştirilmiştir. Böylelikle alıcılar ve satıcılar çeşitli hatalara, dolandırıcılığa ya da taraflardan herhangi birinin kötüye kullanımına karşı korunmuş olur. 
  • Enerji ve Maliyet Tasarrufu: Coti tarafından tüm aracılar ortadan kaldırılır. Maliyetler ve enerji tasarrufu önemli ölçüde azaltılır. Böylelikle yüksek maliyetli madencilik ihtiyaçları da ortadan kaldırılmış olur.
  • İstikrarlı Fiyatlar: Coti platformu tarafından ödeme konularında blok zincirinin herkes tarafından benimsenmesi adına gerekli bir fiyat istikrarı teknolojisi yaratılıyor.
  • Anlık ve Hızlı İşlemler: Coti tarafından geliştirilmiş olan teknoloji sayesinde işlemler saatler ya da günler sürmez. P2P ya da havale işlemleri anlık olarak gerçekleştirilir.
  • Güvenlik: Coti tarafından geliştirilmiş olan dağıtık defter teknolojisi, gelişmiş tüm güvenlik özelliklerini sağlamak için tüm arıza ve hata noktalarını ortadan kaldırır.

Coti altyapısının temelinde makine öğrenmesine dayalı özel bir algoritma olan Trustchain bulunur. Trustchain ölçeklenebilirliğin artırılması adına saniyede 100.000’den fazla işlem yapabilen bir çoklu DAG üzerine kuruludur. DAG, hem ölçeklenebilirliği hem de düşük işlem maliyetleri sayesinde ödemeler için en uygun altyapı olarak gösterilir. 

Coti projesi Shahaf Bar-Geffen tarafından geliştirildi ve Cardano da projenin yatırımcıları arasında bulunuyor. Coti coin platformun yerel kripto para birimi durumunda.

Resmi site: https://coti.io/

Coti Coin Analizi

2019 yılının ortalarında ortaya çıkmış olan Coti coin, 2021 yılına gelinceye dek hep $0.10 seviyesinin altında işlem gördü. Coti coinin yükselmeye ve adından söz ettirmeye başlaması ise 2021 yılının Şubat ayı içerisinde gerçekleşti. 2020 yılını $0.04 seviyesinde kapatan Coti coin, 2021 yılının Şubat ayında $0.10 seviyesini geçerken, Mart ayında ise $0.50 seviyesine kadar ulaştı. Bu tarihte piyasanın Coti coine karşı olan ilgisi de artış gösterdi. Bu seviyelerdeyken yatırımcısının yüzüne gülen Coti coin, Temmuz ayında yeniden $0.10 seviyesinin altına düştü. Ağustos ayı içerisinde yeniden yükselişi başlayan Coti coin 2021 yılını $0.35 civarında kapattı fakat 2022 yılına da çok iyi bir giriş yapmadı. Tahminlere ve yorumlara bakıldığı zaman çok farklı fikirlerin olduğu görülüyor. Bu yüzden yorumları doğru okuyup geleceğe dair gerçekçi tahminler yapmak gerek. 

Coti coin Trust Wallet, Metamask ve Binance Chain Wallet gibi cüzdanları destekliyor. Sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanan proje, tüm gelişmelerden takipçilerini anlık olarak haberdar ediyor. Bu da şeffaf bir politika izlediklerini gösteriyor. Kullanıcılarda güven uyandıran bu özelliği sayesinde Coti coin her geçen gün büyüyen ve gelişen bir topluluğa sahip olmuş durumda. 

Coti Coin Geleceği

Coti projesi blok zinciri üzerinde yer alan istikrarsızlığı, karmaşıklığı ve ölçeklenebilirlik sorunlarını gündeme almış durumda. Bu yüzden sağlam ve ölçeklenebilir bir ödeme sistemine ihtiyaç olduğu görüşünü savunuyor. Nitekim projenin bugün başarıya ulaşmış olmasındaki en temel neden de bu girişimleri. Örneğin projeye Cardano tarafından da yatırım yapılmış olması, geleceğinin parlak olduğuna dair bir işaret olarak değerlendirilebilir. Proje aynı zamanda ödeme sistemi üzerine yapmış olduğu açıklamalar ile Forbes, Investing.com ve Yahoo Finance’da da adından söz ettirmiş durumda. Proje ölçeklenebilir ve tamamen güvenli bir ödeme sistemi yaratmak çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu çalışmalardaki başarısı, aynı zamanda projenin kaderini de belirleyecek.

Coti coin hakkında çeşitli tahmin botları tarafından yapılmış bazı fiyat tahminleri mevcut. Bu tahminlere göre Coti coinin 5 yıl içerisinde de $1.58 seviyesine varabileceği öngörülüyor. Fiyat konusunda neler olup biteceğini hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Coin Coin Yorumlar

Coti coin ile ilgili son günlerde ciddi balina hareketleri görmek mümkün. Örneğin son olarak 3 Mart 2022 gecesi 5 milyon dolar değerinde Coti coin bilinmeyen bir cüzdandan Kucoin borsasına taşındı. Bu durum gelecek dönemde ciddi fiyat hareketlilikleri olabileceğini gösteriyor.

Bir diğer yandan piyasada bulunan kripto para analistlerinin genel kanısına bakıldığı zaman, Coti coinin $1 seviyesini rahat bir şekilde aşabileceğine dair fikirler var. Bu arada şunu da unutmadan söylemekte fayda var: Coti projesine yeni düğümler eklenmeye ve proje geliştirilmeye devam ediyor. Bu da daha fazla yatırımcının bu projeye yönelmesine neden oluyor. Yorumcuların Coti coin fiyatı ile ilgili olumlu düşüncelere sahip olmalarının en temel nedeni de bu.

Coti Coin Nereden Alınır? 

Coti Coin yatırımları yapmak için 50’den fazla borsa kullanmak mümkün. İşlem hacmi bakımından öne çıkan ilk 10 borsa şu şekilde: Mandala Exchange, Binance, Bitrue, Coinbase Exchange, Kucoin, Pionex, ZB.com, Hoo, Huobi Global ve Bitvavo. Henüz Paribu ya da Btcturk gibi yerli borsalar üzerinden Coti coin işlemleri yapmak mümkün değil. Gelecekte yerli borsalarda listelenme ihtimaline dair herhangi bir haber bulunmuyor.

Bu metin içerisinde yer alan tüm bilgiler kripto para meraklılarını Coti coin hakkında bilgilendirmek için yazıldı ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor. 

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu