Kripto Paralar

COMP Coin Nedir? Analizi, Geleceği ve Yorumlar

Günümüzde yaratılmış olan her kripto varlığın arkasında mutlaka büyük bir proje var. Yatırım stratejileri de genellikle bu stratejilere göre geliştiriliyor. Son zamanlarda oldukça yaygın olan De-Fi projelerde büyük ilgi görmeye başladı. Anlamı merkezsiz finans olan De-Fi projelerden biri de Compound ya da kısaca COMP coin.

COMP Coin Nedir?

Compound, merkeziyetsiz bir kredilendirme platformudur. Kullanıcılar De-Fi protokolü ile Compound’un desteklediği havuzlara yatırılan kripto paralar için gelir ortamı yaratır. Kullanıcılar bu havuzlara yatırdıkları kripto paraların karşılığında, Compound platformunda üretilen bir kripto para birimi COMP coin elde ederler. Kullanıcılar havuzdaki paylarına göre yıllık faiz oranları üzerinden kazanç elde eder. Compound şu anda piyasada bulunan De-Fi projeler arasında en popüler olanı diyebiliriz.

COMP coin Ethereum blok zinciri üzerinde yer alıyor ve sahiplerine yönetişim hakkı tanıyor. Yani bu platformun COMP coin varlıklarını ellerinden bulunduran kişiler tarafından yönetildiği söylenebilir. Eğer elinizde 100 bin adetten fazla COMP coin bulunuyorsa, platforma değişiklik yapılmasına dair teklif sunabilirsiniz. Sunulmuş olan bu teklifler, ellerinde COMP coin bulunduran başka kişiler tarafından 3 gün boyunca oylanır. Eğer teklif 3 günlük oylama sürecinin sonunda 400 bin ya da daha fazla oy alırsa, kabul edilir. Kabul edilen teklifler 2 gün beklemede kalır ve hemen ardından otomatik olarak uygulanmaya başlar.

Eski bir ekonomist olan Robert Leshner tarafından geliştirilmiş olan Compound, kullanıcılardan almış olduğu kripto varlıklar ile başka kullanıcılara kredilendirme seçenekleri yaratır. Kredi almak isteyen bir başka kullanıcı, elinde bulunan kripto varlıklarını Compound sistemine teminat olarak yatırır. Sunulmuş olan teminat karşılığında alınabilecek olan kredi miktarı değişkenlik gösterebilir. Eğer kullanıcının teminat olarak yatırmış olduğu kripto para biriminin değeri belirli bir seviyenin altına düşerse, bu durumda kullanıcı yatırmış olduğu teminatın bir kısmını ya da tamamını kaybedebilir.

Resmi site ve kaynak: https://compound.finance/

COMP Coin Analizi

Bir çok DeFi projesinde olduğu gibi Compound da, yatırımcıların ellerinde bulundurdukları kripto paralarla ilgili daha fazla kontrol ve daha fazla erişim sağlamasına yardımcı olmak istiyor. Compound’un en temelde yatan hedefi, piyasanın tamamen merkeziyetsiz bir hale gelmesi. Ve bunun için çok önemli girişimleri mevcut.

Compound’un arkasında bulunan ekip her ne kadar şu an tüm protokolü yönetiyor olsa da, yakın zamanda içerisinde tüm kontrolü Compound topluluğunun yönettiği Merkezi Olmayan Özerk Kuruluşa yani DAO’ya teslim etmeyi düşünüyor.

COMP Coin Geleceği

Compound oldukça büyük ve sürekli olarak büyüyen bir topluluğa sahip. Aynı zamanda bu topluluk ne yaptığını bilen başarılı insanlardan oluşuyor. Her geçen gün daha fazla kullanıcı ve daha fazla şirket Compound ile çalışmaya başlıyor. Gelecekte nasıl bir fiyat beklentisi olduğunu doğrudan söylemek çok zor fakat gelecekte bulunduğu noktadan çok daha yükseklerde olacağına dair genel bir kanı bulunuyor. Çünkü projenin geliştirilebilir pek çok noktası var ve uzun vadede pek çok olumlu gelişme yaşanacakmış gibi görünüyor. Eğer ekip planladığı şeyleri hayata geçirebilirse, bugün sahip olduğundan çok daha fazla yatırımcıya sahip olabilir. Bu durum aynı zamanda piyasada COMP coine karşı olan güveni de artırabilir. Yani tüm bunlar üzerinden bir değerlendirme yapmak gerekirse, COMP coin yüzde 100 ila yüzde 300 oranında bir artış beklenebilir. Üstelik geçmiş dönemlerde COMP coinin yüzde 260’lık bir yükseliş yaşadığını biliyoruz. Yani bunu yapmaya yeteneği var.

Elbette gelecekte neler olacağını hiçbirimiz bilmiyoruz. Bu yüzden bu söylenenler gerçekten beklentilerin hayata geçmesi ile ortaya çıkabilecek durumlar. Fakat kimse projenin gelecekte problemlerle karşılaşmayacağını ve her şeyin yolunda gideceğini söyleyemez. Bu yüzden olası risk planlarını her zaman hazırda tutmak gerekiyor. COMP coin her ne kadar son derece başarılı görünün bir yatırım fırsatı olsa da, her zaman riskleri değerlendirmek ve piyasaları da yakından takip etmek gerekiyor.

COMP Coin Yorumlar

Compound sahip olduğu özellikler ve geliştirilebilir olması sebebiyle pek çok uzman ve analist tarafından olumlu karşılandı. Bu yüzden de genellikle cüzdanlarında bir miktar bulundurmayı tercih ediyorlar. Yapılan yorumların genellikle olumlu özellikler taşımasının en önemli sebepleri şunlar diyebiliriz:

  • Platform topluluk tarafından yönetiliyor ve alınan kararlar COMP coin sahipleri tarafından belirleniyor,
  • Kullanıcıların sahip oldukları kripto varlıklar üzerinden daha fazla erişime ve kontrole sahip olmalarını amaçlıyor.

Analistler tarafından COMP coinin tamamen merkeziyetsiz hale geldikten sonra daha hızlı şekilde hareket etmesi bekleniyor. Bu yüzden uzun vadede çok yüksek seviyelere ulaşabilir. Fakat yine de siz eğer bir COMP coin yatırımı yapmak istiyorsanız, piyasadaki hızlı dalgalanmalardan olumsuz şekilde etkilenmemek için her zaman risk faktörüne hazırlıklı olun ve stratejilerinizin uzmanlar ve analistler üzerinden sağlamasını yapın. Ayrıca COMP coin hakkında vermiş olduğumuz tüm bu bilgilerin birer yatırım tavsiyesi olmadığını da bilmeniz gerekiyor.

COMP Coin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

COMP coin sahip olduğu proje ile pek çok yatırımcının cüzdanlarına girmiş durumda. Yukarıda da vermiş olduğumuz bilgiler ışığında, COMP coin hakkında bilinmesi gereken en temel özellikleri bir özet şeklinde sıralayabiliriz. Böylelikle proje hakkında daha sağlıklı bir bilgiye sahip olabilirsiniz:

  • Compound, kullanıcıların bakiyesine göre faiz elde etmesine ve aynı zamanda teminat göstererek kredi almasına yardımcı olur. Açık bir kredi platformu olduğu için karşılıklı güven sistemine gerek duymaz.
  • Desteklenen kripto para birimlerine hangi varlıkların ekleneceği, coinlerin dağıtım yöntemi ve teminat faktörü düzenlemeleri gibi konuların tamamı Compound topluluğundan bağımsız olarak, COMP coin sahipleri tarafından oylanır.
  • COMP coin hem borsalardan satın alınabilir, hem de kazanılabilir.
  • Kullanıcılar varlıklarını taşıyabilir, özelleştirebilir ya da dApps gibi uygulamalarda kullanabilir.

Gelecekte adını daha fazla duyacağımız DeFi bir projeye sahip olan Compound, halihazırda pek çok yatırımcının ilgisini çekmiş durumda. Gelecekte bu durumun artış göstereceği beklense de, gelecekte neler olabileceğine dair kesin fikirler yok ve yalnızca tahminler var.

Siz de bu tahminlere kulak vererek yatırım stratejilerinizi şekillendirebilirsiniz. COMP Coin Binance ve Coinbase gibi dünyanın önde gelen kripto para borsalarının yanısıra, Paribu ve Btcturk gibi yerli borsalarda da dahil olmak üzere hemen hemen tüm borsalarda listeleniyor.

Bu coini Binance’den %15 komisyon indirimiyle almak için Binance Referans Kodu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Referans kodu indirimiyle üye olursanız ömür boyu tüm işlemlerinizde geçerli indirim kazanacaksınız.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu