Kripto Paralar

COCOS Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Son yıllarda özellikle Metaverse evreninin genişlemesi ile birlikte GameFi projelerinin sayısı da artmaya başladı. Bu durum bazı projeleri çok daha başarılı bir hale getirirken, bazı projelere olan ilginin kaybedilmesine de neden olabiliyor. Ki geçmişte bunun örnekleri yaşanmıştı. Piyasadaki başarılı olduğu düşünülen GameFi projeleri arasında karşımıza çıkan projelerden biri de Cocos BCX. Bu projenin yerel tokenı da Cocos olarak adlandırılmış.

Cocos Coin Nedir?

Cocos-BCX, yeni nesil bir dijital oyun ekonomisi platformu olarak Ethereum blok zinciri üzerinde kuruldu. Cocos Blockchain Expedition olarak da adlandırılan Cocos BCX, GameFi yatırım, dağıtım, IGO ve topluluk araçlarını kullanarak daha fazla üreticiyi kendisine çekmek istiyor. Aynı zamanda en güçlü hedeflerden biri topluluk içerisindeki kullanıcılar için yüksek kaliteye sahip GameFi projeleri üretmek. Cocos Blockchain Expedition içerisinde LaunchPad, Mystery Box, Staking ve Marketplace gibi hizmetler mevcut. Aynı zamanda “connect wallet” seçeneği üzerinden bir cüzdan da bağlamak da mümkün. 

Cocos-BCX üyeleri tüm GameFi projelerine katılma ayrıcalığına sahip olur. Aynı zamanda üyeler yeni projeler de başlatabilir. Oluşturulan projelerin bilgi işlem gücü ne kadar fazla olursa, fon toplama ve kazanma olasılığı da o kadar yüksek olur. Bilgi işlem gücünü arttırmak için yapılacak ilk şey yeni üyeler davet etmek, ikincisi ise Cocos token stake etmektir. Aynı zamanda üyeler Blind Box sahibi olabilir, sahip oldukların Blind Boxları takas edebilir ya da açarak NFT varlıklar elde edebilirler. 

Proje yatırım toplama işlemine 2018 yılının Eylül ayında başladı ve bu süreçte 40 milyon dolarlık bir fon toplandı. Yatırım yapan şirketler arasında NEO Global Capital, BlockVC ve 500 Startups bulunuyor. Cocos aynı zamanda Binance Labs desteği de almış durumda. Projenin başında ise Haozhi Chen adında Çinli bir i̇nternet girişimcisi bulunuyor. Sürekli büyüyen ve gelişen çok fazla GameFi platformu göz önünde bulundurulursa, Cocos projesinin varlığını sürdürmek için ekstra bir efor sarf etmesi gerektiğini söylemek mümkün. 

Cocos Coin Analizi

Cocos token 2019 yılının son günlerinde oluşturulmuş olsa da, halka açık token satışının başladığı tarih 20 Ocak 2021. Bu tarihte Cocos coin fiyatı $0.84 seviyesinde bulunuyordu. Fiyat $0.90 seviyesine yükselse de, Ocak ayı sonunda $0.40 seviyesine kadar geriledi. Ardından başlayan yükseliş trendi ile birlikte Şubat ayı ortasında $1.00, Mart ayı ortasında ise $1.50 seviyesinin üzerine çıkıldı. Mayıs ayında yeniden $0.30 seviyelerine kadar gerileyen Cocos coin, uzun bir süre bu seviyelerde stabil kaldı. Fakat Kasım ayının ikinci yarısı ile birlikte Cocos coin adeta şaha kaldı ve kısa süre içerisinde tüm zamanlar rekoru olan $4.69 seviyesine kadar çıktı. Bu seviyelerde tutunamayan coin Aralık ayı ile birlikte düşüşe başladı ve 2021 yılını da $2.00 seviyelerinde kapattı. 2022 yılı da Cocos için pek iyi başlamadı. Belki $1.00 seviyesinin altına düşmedi ama bu seviyelere kadar geriledi. 

Cocos coin 2022 yılının Şubat ortası itibariyle $1.50 seviyesinde bulunuyor. 60 milyon doların üzerinde bir market değerine sahip ve 24 saatlik hacmi market değerinden daha fazla olacak şekilde 200 milyon doların üzerinde. Yani bu ara Cocos coin yatırımlarının arttığını söylemek mümkün. Cocos coinin toplam arzının yalnızca yüzde 42’lik kısmı dolaşımda bulunuyor. Cocos coin Coinmarketcap en büyük kripto para birimleri listesinde ise 486. sırada bulunuyor.

Cocos Coin Geleceği

Cocos Coin 2022 Ocak ayı içerisinde Gate.io borsasında en çok işlem göre GameFi token oldu. Bu da projenin potansiyel bir yatırımcısının olduğunu gösteriyor. Fiyatın çok büyük aralıklarda dalgalanmaması ve çok büyük düşüşlerin ya da yükselişlerin yaşanmıyor olması da bir istikrar göstergesi. Her ne kadar bazı kullanıcılar Cocos projesinin web sitesinin uzun süredir güncelleme almaması ve sosyal medya hesaplarının çok aktif olmaması sebebiyle şüpheye düşmüş olsa da, GameFi ya da Metaverse projelerinde zaten genel olarak böyle bir durum söz konusu. Elbette büyük yatırımlar yapmadan önce bu gibi parametreleri de değerlendirmek gerekiyor. 

Bir diğer yandan 2022 Şubat ayı ortalarında Cocos coin 24 saatlik market hacmi yüzde 500’ün üzerinde bir artış gösterdi. Bu da Cocos coine yatırım yapan traderların sayısının arttığını gösteriyor. Bu durum fiyatın yukarı yönlü olarak hareket etmesine yardımcı olacaktır fakat toplu bir satış meydana gelmesi durumunda durum tam tersi de olabilir. Bu yüzden kontrollü ve dikkatli bir şekilde yatırım yapmak gerekiyor. 

Cocos Coin Yorumlar

İnternet üzerinde pek çok trader tarafından Cocos coin fiyatının Bitcoin fiyatı ile bağlantılı olmadığına dair yorumlar yapılıyor. Yani Cocos coin ile ilgili bir fiyat tahmini yaparken BTC fiyatını değerlendirmeye almak doğru olmayabilir. Cocos coinin yukarı yönlü hareket edebilmesi için direnç noktaları $1.70 ve $1.89 olarak belirlenmiş durumda.

Bazı kripto para analistleri $1.42 ile $1.50 arasının alım bölgesi olabileceğini düşünüyor. Pek çok yatırımcı Cocos coin alırken çok büyük yatırımlar yapılmaması gerektiği ve küçük alımların her zaman daha iyi olabileceği şeklinde görüş bildiriyor. Bir diğer yandan yatırım yaparken Cocos coinin çok iyi kazandıran bir kripto para birimi olduğu kadar, kayıplar yaşayabileceğini de unutmamak gerekiyor. 

Cocos Coin Nereden Alınır?

Cocos Coin bugün 15’ten fazla kripto para borsasında listeleniyor. Toplam market değerinin yüzde 50’lik kısmı Binance üzerinde listeleniyor. Toplam hacmin yüzde 15’i ise Binance TR üzerinde bulunuyor. Yani Türk yatırımcıların Cocos coine büyük ilgi gösterdiğini bu veriye bakarak söylemek mümkün. Cocos coin yatırımları Binance TR üzerinden yapılabilir fakat herhangi bir yerli borsa Cocos coini listelemiş değil. Binance ve Binance TR dışında Cocos coin işlemleri yapılabilecek olan diğer kripto para borsalarının listesi ise şu şekilde: Mandala Exchange, DigiFinex, Pionex, MEXC, Hoo, Gate.io, BKEX, BitForex, CoinDCX, XT.com, Tokocrypto, Nominex, WazirX, BingX.

Cocos Coin hakkında yazılan bu metin yalnızca meraklıları bilgilendirmek amaçlıdır. Yani herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor. 

Emre Ünal

Ekonomi üzerine yüksek lisans yapan Emre, özel bir bankada departman sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yıllardır finans sektörünün içindeyken sektörde devrim yaratan kripto paralar, kendisi için adeta hobi haline gelmiştir. Blockchain teknolojisini öğrendikten sonra deneyimlerini aktarmak için KriptoFeed sitesinde kendi uzmanlıklarını aktarmaktadır. Yurtdışındaki uzmanların yorumlarını takip edip yorumlamakla birlikte analizlerin açıklarını tespit etmekten zevk alır. Emre'nin yazılarında ele aldığı hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu