Kripto Paralar

CKB Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Bazı kripto para birimlerinin Reddit ya da Twitter gibi ortamlarda sıklıkla konuşulması fiyatı etkileyen bir faktör. Bunlardan bazıları fiyatı organik olarak artırırken, bazen ise çıkan haberler yalnızca manipülasyon amaçlı olabiliyor. Son dönemde sosyal medyada sık konuşulan kripto para birimlerinden biri de CKB coin. Peki Nervos Network projesinin yerel kripto para birimi olan CKB coin nedir?

CKB Coin Nedir?

Nervos Network, geliştiricilerin evrensel uygulamalar yaratabilmeleri için entegre çözümler sunmayı amaçlayan bir proje. CKB coin ise bu projenin yerel tokenı olarak hizmet veriyor. Nervos Network projesinin merkeziyetsiz ekonomi içerisinde sürdürülebilir bir yol inşa etmek gibi bir misyonu da bulunuyor. Nervos Network tarafından evrensel uygulamalar yaratmak için sunulan çözümler ise şu şekilde listelenmiş:

  • Varlıklara ya da çeşitli blok zincirlerine erişim mümkün. Ağ üzerinde birden fazla cüzdana ve borsaya erişim sağlayabilirsiniz.
  • Herhangi bir cüzdan üzerinden dApp çalıştırılabilir.
  • Esnek kodlama özellikleri sayesinde dApp uygulamalar her yerden inşa edilebilir. 
  • Layer 2 çözümleri sayesinde sorunsuz ölçeklendirme gerçekleştirilebilir.
  • CKB Node, Neuron Wallet, CKB Explorer, Nervos Aggron Testnet, CKB Studio ve PW-SDK gibi araçlardan faydalanılabilir. 

Nervos Network geliştirmiş olduğu bu araçlar sayesinde evrensel dApp geliştirmeyi çok daha kolay bir hale getiriyor. Projenin öne çıkan diğer özelliklerini ise şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Nervos tarafından Bitcoin’in UTXO modeli genelleştirilmiş ve hem akıllı sözleşmeler hem de kullanıcı tanımlı tokenlar desteklenmiştir.
  • RISC-V tabanlı komut seti kullanılarak akıllı sözleşmeler üretilir. Aynı zamanda farklı programlama dillerinin kullanılmasına olanak tanır.
  • Konsensüs olarak Proof of Work tabanlı Nakamoto kullanılır.

2018 yılında geliştirilmeye başlanmış olan projenin arkasında Terry Tai, Jan Xie, Daniel Lv, Cipher Wang ve Kevin Wang bulunuyor. CKB coinin ön satışı sırasında toplamda 28 milyon dolar toplandı. Ön satış yapılan yatırımcılar arasında Sequoia ve Polychain de bulunuyor.

Resmi sitesi: https://www.nervos.org/

CKB Coin Analizi

Halka açık satışları 2019 yılının Kasım ayında başlayan CKB coin, $0.008 gibi bir fiyattan listelendi ve 2019 yılını da $0.006 seviyesinde kapattı. 2020 yılı içerisinde inişli çıkışlı bir grafik izleyen CKB coin, bu yıl içerisinde beklenen patlamayı yapamadı ve 2020 yılını da $0.003 seviyesinde kapattı. 2021 yılına hızlı bir giriş yapan CKB coin, kendisinden beklenen yükselişi başlattı ve kısa süre içerisinde $0.01 seviyesinin üstüne çıktı. 31 Mart 2021 tarihine gelindiğinde ise tüm zamanlar rekorunu kırarak $0.044 seviyesini gördü. Temmuz ayında yeniden $0.01 seviyesinin altını gören CKB coin, kısa süre içerisinde tekrar $0.01 üstüne çıktı ve bu seviyenin üstünde kalabilmeyi başardı. CKB Coin 2022 yılının Şubat ayı itibariyle $0.011 seviyesindeki yolculuğuna devam ediyor.

CKB coinin yaklaşık 350 milyon dolarlık bir market değeri var. 24 saatlik işlem hacmi ise 11 milyon dolar civarında. 35 milyar adetin biraz üzerinde yaratılmış olan toplam arzın yaklaşık 30 milyar adeti dolaşımda bulunuyor. Ledger cüzdan tarafından da desteklenen proje Coinmarketcap’te 140. sırada bulunuyor. Projenin Twitter üzerinde genişleyen ve gelişen bir topluluğu var. Takipçi sayısı şu an itibariyle 80.000’in üzerinde.

CKB Coin Geleceği

CKB coin tarafında son dönemde yaşanan en önemli gelişmelerden biri şüphesiz ki 15 Şubat 2021 tarihinde ByBit borsası tarafından listelenmesi. Bu durum CKB coinin başka büyük borsalarda da listelenmesinin önünü açabilir. Bu da fiyatın yukarı yönlü olarak hareket etmesini sağlayacaktır. Fakat şu an için buna yönelik olarak duyurulmuş herhangi bir haber yok. Aynı zamanda projenin Multicoin Capital’in portfolyosunda listelenmesi de önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Bir diğer yandan özellikle son dönemde düzenlediği etkinlikler ile büyük bir gelişme gösteren ETHDenver projesinin de resmi kripto para birimi olmuş durumda. Tüm bunların dışında henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, CKB ve ADA projelerinin ortaklık kurabileceğine dair söylentiler dolaşmaya başladı. 

Özellikle 2022 yılının ilk günlerinden itibaren proje çok fazla ortaklık ve işbirliği duyurmaya başladı. Bu durum platformun gelişmesine ve her geçen gün daha büyük bir kitle tarafından keşfedilmesine yardımcı oluyor. Bu da kripto para analistleri tarafından yapılan fiyat tahminlerinin yukarı yönlü olmasını sağlıyor. Bazı kripto para analistlerine göre CKB coinin 2022 yılı içerisinde ulaşma ihtimali bulunan rakam $0.25 seviyesi. Yine de neler olup biteceğini hep birlikte bekleyip göreceğiz. 

CKB Coin Yorumlar

İçinden geçtiğimiz dönemde CKB coin pek çok kripto para yatırımcısının izleme listesinde bulunuyor. Bazı yatırımcılar tarafından CKB coinin sessiz bir şekilde ilerlemesi aslında bu kripto para birimini yavaş yavaş toplamak için bir fırsat olabilir. Yani CKB coin almak için $0.011 seviyeleri oldukça ideal.

Tüm bunların dışında CKB coin Şubat ayı içerisinde Reddit üzerinde en çok mention alan 16. kripto para birimi durumunda. Yani adından sıklıkla söz ettirmeye başladı ve bu da fiyatta bir hareketlenme olabileceği anlamına geliyor. 

CKB Coin Nereden Alınır?

CKB coin işlem hacminin yaklaşık olarak yüzde 60’lık kısmı Mandala Exchange ve Binance borsaları üzerinde yer alıyor. Aynı zamanda Huobi Global, KuCoin, Gate.io ve Hotbit gibi borsalarda da listeleniyor. Yakın zamanda ByBit borsasında listelendiğini de yukarıda belirtmiştik. Eğer Binance TR ya da yerli borsalar üzerinden CKB coin işlemleri yapmak isterseniz bu ne yazık ki mümkün değil.

CKB coin yatırımları yapmayı düşünüyorsanız, yukarıdaki bilgiler sizin için faydalı olabilir. Fakat hiçbiri herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor. 

Emre Ünal

Ekonomi üzerine yüksek lisans yapan Emre, özel bir bankada departman sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yıllardır finans sektörünün içindeyken sektörde devrim yaratan kripto paralar, kendisi için adeta hobi haline gelmiştir. Blockchain teknolojisini öğrendikten sonra deneyimlerini aktarmak için KriptoFeed sitesinde kendi uzmanlıklarını aktarmaktadır. Yurtdışındaki uzmanların yorumlarını takip edip yorumlamakla birlikte analizlerin açıklarını tespit etmekten zevk alır. Emre'nin yazılarında ele aldığı hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu