Kripto Paralar

CHZ Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Bugüne kadar piyasada pek çok farklı kripto para birimi, pek çok farklı proje ile ortaya çıktı. Bu projelerden bazıları birbirine benziyor olsa da, bazıları ise özgünlüğü ile fark yarattı. İşte fark yaratan bu projelerden biri de Chiliz. Chiliz özellikle spor faaliyetlerine, organizasyonlara ve spor kulüplerine hitap ederek, daha ilk etapta çok büyük bir kitleye hitap etmiş oldu. Çünkü dünyanın önde gelen kulüpleri ile anlaşarak, bu kulüplerin taraftarlarını kendi etrafında toplamış oldu.

CHZ Coin Nedir?

Chiliz ya da bilinen ismiyle CHZ coin, 2018 yılında Socios.com tarafından piyasaya sürülmüş olan bir kripto para birimidir. Ethereum ağı üzerinde kurulmuştur ve bir ERC-20 tokenidir. Chiliz, içerisinde blok zinciri tabanlı pek çok araç barındırır. Eğlence ve spor dünyasında taraftarların ve izleyicilerin, destekledikleri takımlar ve etkinlikler ile daha fazla etkileşime girmesini, taraftarların bu tokenler aracılığıyla para kazanabileceği bir ortam yaratılmasını amaçlamaktadır. Takımlarına ait tokenlere sahip olan taraftarların, takımlarının alacağı kararlarda söz sahibi olabilmesinin sağlanması da projenin amaçları arasında yer almaktadır. CHZ, bir yandan spor kulüpleri, bir yandan da e-spor organizasyonlarını destekler ve forma, otobüs, en iyi oyuncu gibi seçimlerin taraftar tarafından yapılabileceği bir ortam yaratır.

CHZ coin madenciliği yapılan bir kripto para birimi değildir. Belirlenmiş olan toplam arz üzerinden satışı gerçekleşir. CHZ coinin yatırımcılarına ve kullanıcılarına sunmuş olduğu avantajları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kulüpler CHZ aracılığıyla kendi fan tokenlarını yaratırlar ve bu sayede taraftarlar ve spor kulüpleri daha aktif bir etkileşim içine girebilir.
 • Taraftarlar takımlarının lisanslı ürünlerini bu fan tokenlar sayesinde alabilir.
 • Taraftarlar bu fan tokenler sayesinde kendi takımlarının alacağı kararlar da daha fazla söz sahibi olurlar.
 • Hem dünyada hem de Türkiye’de önemli spor kulüpleri ile işbirliği anlaşması yapmış olan CHZ coin, bu sayede pek çok taraftarı ve yatırımcıyı kendisine çekmiştir. Böylelikle CHZ coinin yükselişi ivme kazanmıştır.

Gelecekte çok daha değer kazanacağı düşünülen bir kripto para birimi olan CHZ coin, yaratmış olduğu projeler ile tüm dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Geleceğe dair planlamış olduğu projeler, CHZ coini takip etmek için yeterli nedenleri sunuyor.

Kaynak: https://www.chiliz.com/en/

CHZ Coin Analizi

CHZ coin piyasaya ilk çıktığı tarihte çok düşük bir fiyata sahip olmasına rağmen, pek çok kripto para biriminde rastlanmayacak olan muazzam bir yükselişe imza attı. Örneğin 27 Eylül 2019 tarihinde 0.004 dolar gibi çok düşük bir rakamı gören ve tüm zamanların en düşük seviyesine ulaşan CHZ coin, bundan yaklaşık olarak 2.5 yıl sonra, 13 Mart 2021 tarihinde 0.89 dolar seviyesine ulaştı. Bu ani yükseliş CHZ yatırımcılarını sevindirirken, birçok kişinin de yeni yatırımcı olmasını sağladı.

CHZ coinin yaratılmış olan toplamda 8.888.888.888 adet toplam arzı bulunuyor.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/tr/currencies/chiliz/

CHZ Coin Geleceği

CHZ coin halihazırda anlaşmış olduğu pek çok spor kulübü bulunuyor ve söz konusu spor kulüplerinin çoğu da dünyanın önde gelen spor kulüplerinden. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Barcelona,
 • Juventus,
 • Paris Saint Germain,
 • Atletico Madrid,
 • Roma,
 • Manchester City,
 • Milan ve çok daha fazlası.

CHZ coin aynı zamanda Türkiye’de de çok sayıda kulüple anlaşma sağlamış durumda. Bu kulüpler arasında Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor, Başakşehir, Göztepe ve Alanyaspor bulunuyor.

CHZ coin yalnızca futbol kulüpleri ile anlaşmış durumda değil. Aynı zamanda basketbol başta olmak üzere diğer spor dallarından takımlarla da anlaşmalar yapmış durumda. Ayrıca boks ve başka spor organizasyonlarına ait tokenları da satışa sunuyor. CHZ coin henüz durmadı ve her geçen gün yeni spor kulüpleri ile anlaşma sağlıyor ve dünyanın önde gelen başka kulüpleri de şu anda sırada bekliyor. Gelecekte çok sayıda önemli kulübün Chiliz ile kendi tokenlarını üreteceği düşünülürse, bu durumun gelecekte çok daha değerli bir CHZ coin yaratacağını söylemek zor değil. Bu yüzden de CHZ coinin geleceğinden umutla bahsetmek mümkün.

CHZ Coin Yorumlar

CHZ kripto para birimleri arasında kendini gündemde tutmayı başaran bir kripto para birimi. Bu yüzden de analisteler ve kripto para yatırımcıları CHZ coin hakkında pek çok yorumda bulunuyor. Bu yorumlara kulak verdiğimiz CHZ coin hakkında belli fiyat tahminlerine ulaşmak da mümkün. Örneğin piyasadaki hatırı sayılır analistlerden olan Altcoin Buzz’a göre, CHZ coin destek noktasını kırarsa önce 0.27 dolar, ardından 0.32 dolar, 0.37 dolar, 0.45 dolar, 0.55 dolar ve son olarak da 0.82 dolar seviyesine ulaşabilir.

Elbette kripto para piyasaları son derece dalgalı olduğu için, gelişmeler bu tahminlerin aksi şekilde de yaşanabilir. Sonuçta bunların hiçbiri birer yatırım tavsiyesi değil. Sadece elde edilmiş veriler üzerinden oluşturulmuş olan tahminler.

CHZ Coin Nereden Alınır?

Bu coini Binance’den %15 komisyon indirimiyle almak için Binance Referans Kodu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Referans kodu indirimiyle üye olursanız ömür boyu tüm işlemlerinizde geçerli indirim kazanacaksınız.

CHZ coin bugün piyasada işlemlere izin veren hemen hemen tüm kripto para borsalarında listeleniyor. Piyasada bulunan hacmin yaklaşık yüzde 25’lik kısmı ise Binance borsası üzerinde. Binance borsasını sırasıyla OKEx, Huobi Global, Binance TR, BitWell, Upbit ve BitMart takip ediyor. CHZ coin Türkiye’deki yerli borsalar arasında en çok Paribu üzerinden işlem görüyor. Dünya üzerindeki toplam CHZ coin önemli bir kısmı Paribu üzerinde yer alıyor. Aynı zamanda Btcturk Pro ve BitTurk üzerinde de CHZ coin işlemleri yapmak mümkün. Eğer herhangi bir borsa üzerinden alım satım işlemleri gerçekleştirmiyorsanız ve taraftar token satın almak istiyorsanız, bunun için Chiliz platformunu ve aynı zaman Socios.com platformunu da kullanmanız mümkün.

Chiliz projesi spor kulüplerine ve bu kulüplerin taraftarlarına odaklanarak son derece akıllı bir hamle yaptı. Çünkü bu aynı zamanda çok büyük bir kitleye sahip olmak anlamına geliyor. Her geçen gün çok sayıda spor kulübü Chiliz üzerinden fan token çıkarmaya devam ediyor. Bu durum bu şekilde devam edecek gibi görünüyor. Bu yüzden de CHZ coin değerini gelecekte çok daha yüksek seviyelerde görme ihtimalimiz var. Bu yüzden de piyasayı ve yaşanan gelişmeleri yakından takip ederek yatırım fırsatlarını kovalamak gerekiyor.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu