Kimdir

Charles Hoskinson Kimdir?

Her bir kripto para biriminin arkasında her ne kadar çok büyük bir geliştirici ekip olsa da, bazı isimler her zaman ön planda oluyor. Örneğin kripto para dünyasında Satoshi Nakamoto’nun ismini bilmeyen yok. Benzer şekilde Ethereum deyince akla ilk gelen isimlerden biri Vitalik Buterin. İşte son yılların popüler kripto para birimlerinden biri olan ADA coinin ismini andığımızda ise akla ilk gelen isim Charles Hoskinson. Peki Charles Hoskinson kimdir, hangi projelerde çalışmıştır ve bugün hangi projeler içerisinde yer alıyor? Charles Hoskinson hakkında tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik…

Charles Hoskinson Kimdir, Nereli?

Aslında Amerikalı bir matematikçi olan Charles Hoskinson, ilk olarak ismini Ethereum’un eş kurucularından biri olarak duyurdu. Hoskinson aynı zamanda son yılların popüler kripto para birimlerinden biri olan Cardano’nun (ADA) ve yine popüler blok zincir projelerinden biri olan BitShares’in de kurucu ortakları arasındadır. Aynı zamanda IOHK da Charles Hoskinson tarafından yaratılmış olan bir topluluktur ve bu topluluğun içerisinde matematikçiler, mühendisler, bilim adamları, profesyonel iş insanları ve düşünce insanları bulunur. Hoskinson bu topluluğu akademik kuruluşlara, girişimlere ve aynı zamanda devlet kurumlarına blok zinciri sistemleri ve kripto para birimleri geliştirmek ve bu alanda destek olmak amacıyla kurmuştur.

charles hoskinson

5 Kasım 1987 tarihinde Amerika’nın Hawaii bölgesinde doğan Charles Hoskinson, önce Denver Metropolitan Eyalet Üniversitesi, ardından da Colorado Üniversitesi’nde Matematiksel Mantık ve Sayı Teorisi eğitimi almıştır. Hoskinson’un kripto para dünyasına ilk adım atışı, bir startup projesi olan Invictus Innovations ile olmuştur. 2013 yılında geliştirmiş olduğu bu startup projesi ile BitShares ağını geliştirmeye başlamış ve bu projede geliştirici Dan Larimer ile çalışmıştır. Hoskinson’un anlattıklarına göre BitShares ağı, merkeziyetsiz özerk bir şirket olarak hareket etmekte ve aynı zamanda hiyerarşik bir yönetim ağacı kullanmak yerine projenin hissedarlarını ve protokolü yönetime dahil etmektedir.

Hoskinson 2013 yılında kurulmuş olan Bitcoin Foundation eğitim komitesinin başkanı oldu ve hemen ardından kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Cryptocurrency Research Group’u kurdu. Bu proje ile birlikte kripto para dünyasına dair eğitimlerin verilmesi amaçlanmaktadır. Projenin bir diğer amacı da kriptografik araçların kullanımının kolaylaştırılmasıdır. Hoskinson’un Ethereum’un kurucu ortaklarından olan Vitalik Buterin ile tanışması da bu projeler kapsamında gerçekleşmiştir.

Hoskinson ve Vitalik Buterin İlişkisi

Charles Hoskinson 2013 yılında kendisinin düzenlemiş olduğu bir Bitcoin Eğitim Projesi içerisinde Vitalik Buterin ile tanışmış ve ikili birlikte bugün Bitcoin’den sonra en popüler ve en büyük para birimi olan Ethereum’u ortaya çıkarmıştır. Ethereum projesi içerisinde 6 kurucu ortak daha bulunur ve 8 kişilik bu grup Ethereum’un yapısı konusunda çok büyük tartışmalar yaşamıştır. Hoskinson ve Buterin’in içine düştükleri fikir ayrılığı sonrasında Hoskinson yapmış olduğu açıklamada, bunun yalnızca bir toplantı odası kavgası olduğunu dile getirmiştir. Devamında ikili bu fikir ayrılığının üstesinden gelememiş ve Hoskinson 2014 yılının Haziran ayında projeden ayrılmıştır. Bu ayrılıktan hemen sonra da yine bir Ethereum çalışanı olan Jemery Wood ile birlikte IOHK üzerine çalışmaya başlamıştır.

Burada Hoskinson ve Buterin arasındaki fikir ayrılığı, Ethereum’u yapısı ile ilgiliydi. Hoskinson projenin resmi bir yönetişim yapısına sahip olması ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olması gerektiğini savunuyordu. Buterin’in savunduğu fikir ise Ethereum’un kar amacı gütmeyen bir kuruluş olması fakat yönetişimde açık kaynaklı ve merkeziyetsiz bir sistem olarak kalmasıydı. Nihayetinde ikili anlaşamadı ve Hoskinson için yine günümüzün popüler para birimlerinden biri olan ADA projesi başlamış oldu.

Charles Hoskinson’un Hayatından Öne Çıkan Başlıklar

Charles Hoskinson 2013 yılında kripto para dünyasına girdi ve bu süre zarfında pek çok şey yaşadı. Charles Hoskinson’un kripto para dünyası içerisinde 2013 yılından bu yana yaşadıklarına dair şöyle bir derleme yapmak mümkün:

  • Matematik zekası yüksek olduğu için 2013 yılında Dan Larimer ile tanışarak kripto para dünyasına giriş yaptı ve BitShares ağını geliştirdi.
  • Aynı yıl içerisinde Vitalik Buterin ile tanıştı ve Bitcoin Eğitim Projesini hayata geçirdi.
  • Buterin ile birlikte Ethereum projesinde çalıştı ve fikir ayrılıkları oluşunca Haziran 2014’te Ethereum’dan ayrıldı.
  • Aynı yıl içerisinde IOHK şirketini kurdu.
  • 2017 yılına kadar bu proje ile birlikte Cardano projesine çalıştı ve 2017 yılında marketin önemli kripto para birimlerinden biri olan ADA coini piyasaya sürdü. ADA coin projesi tamamen Ethereum’a rakip olacak şekilde yaratıldı ve bugün de pek çok yatırımcının ilgi odağı durumunda.

Charles Hoskinson bugün de Cardano projesi ve ADA coin ile ilgili çalışmalar yapmaya devam ediyor. İsviçre’de bulunan Cardano Vakfı tarafından denetlenen ADA coin, Coinmarketcap verilerine göre şu an Bitcoin ve Ethereum’dan sonra market hacmi bakımından en büyük 3. kripto para birimi durumunda. ADA coin Eylül 2021 itibariyle 69 milyar dolarlık bir market hacmine sahip ve 2,17 dolar seviyesinden değer görüyor. ADA coinin gelecekte Bitcoin ve Ethereum gibi yüksek değerlere sahip olup olmayacağı konusu hala tartışılıyor olsa da, markette üçüncü sırada yer alıyor oluşu, yatırımcıların bu kripto para birimine ne kadar güvendiklerini gösteriyor.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir Yorum

  1. Satoshi Nakamoto bence bir efsane var olup olmadığını bile halen anlamış değiller. Charles Hoskinson ise bence çok büyük bir analist dediklerini yorumlarını bende sosyal medyadan takip ediyorum. Bana kazandırmadı ama dediklerini gözlemlediğimde hep haklı çıktığını gördüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu