Kripto Paralar

Burger Coin Nedir? Geleceği, Analizi ve Yorumlar

Son dönemlerde gıda odaklı DeFi projelerinin sayısı bir hayli artmaya başladı. Bu projeler bir yandan oyunlaştırma, bir yandan NFT alım satımı gibi herkese hitap edebilecek farklı özellikler sunuyor. Dolayısıyla bu alanda bir rekabet ortamı da gelişti. Bu furyaya en son katılan kripto para birimlerinden biri de Burger coin. Piyasaya çıkışıyla ve sunmuş olduğu farklı özellikleri ile rekabet ortamını biraz daha kızıştırdı.

Burger Coin Nedir?

Burger Swap; Sushi Swap, Bakery Swap ya da Pancake Swap gibi projelerle büyük benzerlik gösteren, bir DeFi projesidir. Burger coin de bu projeye ait olarak tokendir. 2020 yılının Eylül ayında piyasaya sürülmüş olan Burger Swap, Binance Smart Chain üzerinde yer alan, demokratikleştirilmiş ve merkezi olmayan ilk otomatikleştirilmiş piyasa yapıcılardan biridir. Burger Swap platformunun inşasında yalnızca akıllı sözleşmeler kullanıldı ve herhangi bir merkezi otoritenin kontrolü bulunmadı. Burger Swap borsasının kripto para birimi olan Burger coini kazanmak için kullanıcıların bu borsaya girerek likidite havuzuna katkıda bulunması gerekiyor. Proje Bakery Swap ya da benzer projeler gibi anonim bir yapıya sahip ve arkasındaki geliştirici ekibin kimler olduğu biliniyor. Bu ekip içerisinde Dr. Süleyman Kardaş, Dr. Mehmet Sabır Kiraz ve Tony Tai gibi isimler bulunuyor.

Burger coini diğer gıda odaklı DeFi projelerinden ayıran bazı özellikler var. Bu özellikler Burger coin takipçileri tarafından değil, doğrudan projenin geliştirici ekibi tarafından şu başlıklarla paylaşıldı:

 • Burger Swap ekibine göre gıda odaklı diğer DeFi projeler yeterince demokratik değil. Oysa Burger coin daha çok kullanıcı odaklı. Kullanıcılar hem işlem ücretleri konusunda, hem maden hızları konusunda, hem de staking konusunda söz sahibi.
 • Ethereum ağında işlem ücretleri oldukça yüksek bir hale geldi fakat BSC tabanlı Burger coin için böyle bir durum söz konusu değil.
 • Burger Swap sırtını tamamen Binance’in kullanıcı kitlesine dayamış durumda. Aynı zamanda Ethereum Virtual Machine ile uyumlu şekilde çalıştığı için Burger Swap’e geçmek isteyen geliştiriciler asla zorlanmıyor.

Burger Swap piyasaya girmesiyle birlikte Sushi Swap, Uni Swap ve Bakery Swap gibi projelerle güçlü bir rekabet içerisine girdi. Burger coin de her geçen gün popülerliğini artırıyor ve daha fazla yatırımcının ilgisini çekiyor.

Burger Coin Analizi

Burger coin, diğer kripto para birimleri ile mukayese edildiği zaman daha küçük bir arza sahip. Pek çok kripto para biriminin arzı genellikle 1 milyarın üzerinde bulunan rakamlarda. Oysa Burger coinin maksimum arzı yalnızca 21 milyon adet.

Burger coinin yaşadığı gelişmeler ve fiyat değişimleri ile ilgili olarak da şöyle bir liste yapılabilir:

 • Burger coin 24 Eylül 2020 tarihinde piyasaya ilk sürüldüğünde 0,87 dolarlık bir değere sahipti ve aynı gün market hacmi 6.2 milyon dolara ulaştı.
 • 2020 yılının sonunda 23 milyon dolarlık bir market hacmi ile 0,69 dolardan değer gördü.
 • 2 Şubat 2021 tarihinde proje oldukça hızlı bir yükselişe geçti ve 1 gün içerisinde 1,40 dolar seviyesine ulaştı.
 • 2021 Şubat ayı içerisinde hızlı yükselişini sürdüren Burger coin, 20 Şubat 2021 tarihinde 12,08 dolarlık değeri ile dikkatleri üzerine çekti ve Mart ayında tekrar düşüşe geçerek bu ayı 4 dolar ile 6 dolar arasında dalgalı geçirdi.
 • Burger coin 3 Mayıs 2021 tarihinde 20,83 dolar seviyesine ulaştı.
 • Haziran ayında 4 dolar ile 5 dolar seviyesinde değer gördü.
 • 2022 yılında 1 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Burger coinin tarihi boyunca yükselişleri ve düşüşleri çok hızlı şekilde gerçekleşti.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/tr/currencies/burger-swap/

Geçmişteki bu hareketlerine ve projesine bakıldığı zaman, uzmanlar ve analistler tarafından Burger coinin geleceği hakkında çeşitli tahminler ve yorumlar mevcut.

Burger Coin Geleceği

Burger coinin çok dalgalı bir fiyat grafiğine sahip olması ve kısa süre içerisinde çok büyük yükselişler ve çok büyük düşüşler yaşaması, yatırımcılarda projeye karşı soru işaretleri yarattı. Piyasalarda oluşan panik Burger coini de etkiledi ve uzun vadeli yatırımcıların elini projeden çekmesine sebep oldu. Bu yüzden de kripto para yatırımcıları arasında risk grubuna dahil edilen kripto para birimlerinden biri haline geldi. Fakat yine de piyasa Burger coine tamamen sırt çevirmiş değil. Gelecekte Burger Swap ekosisteminde yaşanacak olumlu gelişmeler, yatırımcıların tekrar ilgi sahibi olmasına sebep olabilir. Yine de Burger Swap ekosisteminden önce kripto para borsalarının hareketleri çok daha önemli. Buna göre; Burger coini etkileyebilecek olan gelişmeler şu şekilde:

 • Burger Swap ekosisteminden bağımsız olarak kripto para borsalarına uygulanacak olan regülasyonlar ve ülkelerin alacağı kararlar,
 • Burger coinin market hacmindeki hareketlilik,
 • Bitcoinin piyasa değerinin altcoinler üzerindeki etkisi.

Tüm bu parametrelere bağlı olarak Burger coin aşağı ya da yukarı yönlü hareket edebilir ve bu konu hakkında kesin bir tahminde bulunmak zor. Yine de kripto para analistlerinin ve uzmanlarının yorumlarını düzenli olarak takip etmek gerekiyor.

Burger Coin Yorumlar

Burger coin kripto para dünyasına oldukça hızlı bir giriş yapmış olsa da, yatırımcıların ilgisini kaybettirecek gelişmeler yaşandı ve bir fiyat istikrarı sağlanamadı.

Analistlere ve uzmanlara göre Burger coinin 20 doların üzerine çıktığı eski zamanlara geri dönebilmesi için yatırımcıların ilgisini tekrar çekebilecek girişimlerde bulunması gerekiyor. Henüz bununla ilgili geliştirici ekip tarafından dile getirilmiş bir şey yok. Bu yüzden şu an için Burger coin hala risk grubunda yer alıyor. Bir yatırım fırsatı yakalayabilmek için uzmanları düzenli olarak takip etmek ve Burger coin ekosistemi hakkında tüm gelişmeleri takip etmek gerekiyor.

Burger Coin Nereden Alınır?

Burger coinin alım satım işlemlerinin gerçekleştirilebileceği en güvenilir ve en büyük borsa Binance. Binance’i Bithumb takip ediyor. Burger coin aynı zamanda Poloniex, Bitglobal ve Pancake Swap gibi borsalar üzerinde de listeleniyor. Söz konusu rakamlar göz önünde bulundurulduğunda Burger coin alım satım işlemleri için en uygun ortam Binance olarak değerlendiriliyor. Burger coini şu an için Binance TR ya da Btcturk ve Paribu gibi yerli kripto para borsalarından almak mümkün değil.

Bu coini Binance’den %15 komisyon indirimiyle almak için Binance Referans Kodu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Referans kodu indirimiyle üye olursanız ömür boyu tüm işlemlerinizde geçerli indirim kazanacaksınız.

Metinde bulunan hiçbir ifade yatırım tavsiyesi değildir.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu