Kripto Paralar

BTT Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

İnternet dünyasında uzun zamandır var olan ve varlığını başarılı bir şekilde sürdüren pek çok platform, kripto para dünyasının gelişmesi ile birlikte bu dünyaya da adım attı. Halihazırda başarılı olan bu internet projelerinin çoğu, kripto para dünyası içinde de başarılı oldu. Bu projelerden biri de dijital bir dosya paylaşım ağı olan Bittorent. İnternetten dosya göndermek, almak ve paylaşmak için kullanılan bir platform olan Bittorrent, BTT coin adındaki kendi kripto para birimini yarattı. Peki BTT coin nedir ve gelecek vadediyor mu?

BTT Coin Nedir?

BTT Coin ya da Bittorrent Token, Bittorrent vakfı ve Tron vakfının ortaklığı ile, ilk para teklifi 2018 yılının sonunda tamamlanan ve 2019 yılının ilk günleri itibariyle de kripto para borsalarında listelenmeye başlayan bir kripto para birimidir.

Bittorrent temelde dosya aktarımı yapmaya yarayan ve herhangi bir merkeze bağlı bulunmayan bir protokol. Altyapı olarak Tron’un TRC-10 ağını kullanan BTT daha etkin işlemler gerçekleştirmeyi ve BTT protokolünü büyüterek genişletmeyi amaçlıyor. Bittorrent dosya paylaşım ağının tokeni 2019 yılında ortaya çıkmış olsa da, aslında Bittorrent 2001 yılından bu yana bir dosya paylaşım ağı olarak çalışmaya devam ediyor.

BTT coin Bittorent üzerinde işlem yapmak için pek çok avantaj sunuyor. Bu avantajları şu şekilde listelemek mümkün:

  • Eşler arası dosya paylaşımında daha hızlı dosya aktarımı sağlamak,
  • Ağda paylaşılan dosyaların indirme hızını artırmak,
  • İndirilen dosyaları ağ üzerinde bulunan diğer kullanıcılar ile paylaşarak yani seed ederek BTT coin kazanmak.

BTT coinin whitepaper yayını incelendiği zaman, burada amacın herkes için sağlıklı, ulaşılabilir ve herkesin faydalanabileceği bir paylaşım ağı kurmak olduğu görülüyor. Geliştiricileri Bram Cohen ve David Harrison olan şirket, 2018 yılına gelindiği zaman kripto para dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Justin Sun tarafından satın alındı. Zaten BTT coinin yaratılması da Justin Sun’a ait olan Tron şirketi tarafından satın alındıktan sonra gerçekleşti.

Resmi site: https://www.bittorrent.com/tr/token/btt/

BTT Coin Analizi

Piyasaya çıktığı 2019 yılının Şubat ayında 0,0004 USD seviyesinde bulunan BTT coin, 2021 yılının Şubat ayına gelene kadar, yaklaşık olarak 2 yıl süreyle hiçbir hareket gösteremedi. Fakat 2 ay sonra, Nisan ayında muazzam bir yükseliş hareketine başladı ve deyim yerindeyse fiyatından iki sıfır atarak 0,01 USD seviyesine kadar yükseldi.

Fakat bu seviyede kalıcı olamadı ve aynı içerisinde yüzde 50’lik bir değer kaybı yaşadı. Mayıs ve Haziran aylarında bir daha yüzde 50’lik bir değer kaybı yaşadı ve Temmuz ayına gelindiği zaman 0,002 USD seviyesine geriledi.

Daha sonra eski günlerini aratan BTT coin, yatırımcılarını heyecanla bekletmeye devam ediyor.

BTT Coin Geleceği

Eğer BTT coinin geleceğinde yüksek seviyeler göreceksek, bu ancak Justin Sun’ın çabaları sayesinde olabilir. Çünkü BTT coine olan ilgi büyük ölçüde başka kripto para birimlerine kaymış durumda. BTT coinin eski güzel günlerine dönebilmesi için başarılı girişimler gerekiyor. Peki piyasada yer alan analistlerin ve yatırımcıların BTT coinin geleceği ile ilgili tahminleri ne şekilde?

Örneğin başarılı platformlardan biri olan Long Forecast, 2024 yılı için 0,0055 USD seviyesinde bir değer tahmin ediyor. Bu aslında bugünkü değeri düşünüldüğü zaman çok da iç açıcı bir değer değil.

Wallet Investor tarafından yapılmış olan tahminler, Long Forecast tahminleri ile örtüşmüyor. Çünkü Wallet Investor tarafından 2026 yılına kadar yüzde 1000’lik bir artış öngörülüyor. Yani fiyat yaklaşık olarak 0,04 USD seviyesine gelebilir.

Burada unutulmaması gereken noktalardan biri de BTT coinin başarısının aslında biraz Tron’a bağlı olduğu. Yani gelecek dönemde Tron değer kazanırsa, BTT coin de benzer şekilde değer kazanabilir. Bu durumun aynısını BTT coin ve Bitcoin ilişkisi için de söylemek mümkün. Yani BTT coinin takip ederken, bir yandan da Tron ve Bitcoini takip etmek gerekiyor.

BTT Coin Yorumlar

BTT coinin Tron ağı üzerinde yer alması, zamanında büyüme potansiyelinin düşük olması olarak değerlendirilmişti. Fakat piyasaya çıktıktan sonra muazzam bir büyüme gösterdi ve aslında biraz da bu tahmini yanlış çıkarmış oldu. Yine de bu dönemde bazı yatırımcılar, BTT coinin sahip olduğu işlem hacminin Tron blok zinciri tarafından karşılanamayacak kadar büyük olduğunu savunuyordu. Sonradan bu bakış biraz daha yayıldı ve pek çok yatırımcı bu şekilde düşünmeye başladı. Aynı zamanda yine yatırımcılar tarafından yapılan eleştirilerden biri de, Bittorent platformunun amacından saptığı ve ticari manipülasyonlarda kullanılmak üzere pump ya da dump yiyen bir kripto para biri dönüşmüş olmasıydı. Bir diğer yandan Bittorrent ağı üzerinden kullanıcılar arasında paylaşılan dosyaların mülkiyetine sahip olmayışı sıklıkla dile getirildi. Yani pek çok kişi tarafından Bittorrent platformunun aslında mülkiyet hırsızlığı üzerinden para kazandığı dile getirildi.

Hızlı artışlardan sonra BTT, eleştirilerle birlikte büyük bir değer kaybına uğradı. Değer kaybına uğradığı bu tarihten itibaren yeniden bir yükseliş trendine giremedi. Gelecekte mülkiyet hırsızlığı gibi eleştirelin kendisine engel olacağı düşünülen BTT coinin, eskiden ulaştığı noktalara ulaşabileceğini düşünen çok fazla yatırımcı bulunmuyor. Yine de Tron şirketi bünyesinde bulunuyor olması sebebiyle ve Bittorrent sisteminin gelecekte mülkiyet gibi sorunları aşma ihtimalinin olduğu düşünülürse, belki de değer kazanmak için bir şansı olabilir. Bu yüzden Justin Sun ve Tron şirketinin BTT coin ile ilgili gerçekleştireceği girişimleri yakından takip etmek gerekiyor. Özellikle mülkiyet hırsızlığı gibi sorunlar aşılırsa, çok daha başk BTT coin geleceği konuşuyor olabiliriz.

BTT Coin Nereden Alınır?

Bugün 100’ün üzerinde borsada BTT coin işlemleri yapmak mümkün. BTT coinin en çok işlem gördüğü borsa ise OKEx. Bu borsanın hemen arkasından Binance ve Huobi Global geliyor. Aynı zamanda yerli borsalar olan Bitexen, Bitturk ve Paribu üzerinden de BTT coin işlemleri yapabilirsiniz. Aynı durum Binance TR için de geçerli.

En iyi kripto para siteleri sayfamıza giderek borsalar arasından seçiminizi yapıp, BTT coin satın alabilirsiniz.

Bu metin yalnızca BTT coin hakkında bilgi vermek için yazıldı ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor.

Emre Ünal

Ekonomi üzerine yüksek lisans yapan Emre, özel bir bankada departman sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yıllardır finans sektörünün içindeyken sektörde devrim yaratan kripto paralar, kendisi için adeta hobi haline gelmiştir. Blockchain teknolojisini öğrendikten sonra deneyimlerini aktarmak için KriptoFeed sitesinde kendi uzmanlıklarını aktarmaktadır. Yurtdışındaki uzmanların yorumlarını takip edip yorumlamakla birlikte analizlerin açıklarını tespit etmekten zevk alır. Emre'nin yazılarında ele aldığı hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu