Kripto Paralar

BNB Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Şüphesiz ki şu an tüm dünyada en büyük kripto para borsası Binance. Çok eski bir borsa olmamasına rağmen, kısa süre içerisinde gösterdiği gelişim hayranlık uyandırıcıydı. Bugün dünya üzerinde en fazla sayıda yatırımcıya sahip olan Binance, kurulduğu tarihten birkaç hafta önce kendi kripto para birimi olan Binance coinin (BNB) piyasaya sürdü. İlk etapta oldukça küçük değerlere sahip olan bu kripto para birimi, kısa süre içerisine piyasanın en büyük kripto para birimlerinden biri haline geldi.

BNB Coin Nedir?

BNB coin (Binance Coin) Binance borsası tarafından, borsanın orjinal kripto para birimi olarak piyasaya sürülmüştür. İlk olarak ERC-20 tabanlı bir kripto para birimi olan BNB coin, sonradan kendi blok zinciri olan BEP-2 tabanını kullanmaya başlamıştır. 3 Temmuz 2017 tarihinde piyasaya sürülmüş olan BNB coin, piyasaya çıkmış olduğu bu ilk tarihte yalnızca 0,11 dolardı. Binance’in bir kripto para borsası olarak muazzam bir yükseliş yaşaması ve kısa süre içerisinde dünyanın en büyük borsası haline gelmesi, haliyle BNB coinin de muazzam şekilde yükselmesine neden oldu.

BNB coin, madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi değildir. BNB coin piyasaya çıktığı gün tüm coinler üretilmiş ve üretilen coinlerin yarısı halka satılmıştır. Bu arada söylemekte fayda var, BNB coin, Binance borsası hizmete açılmadan 11 gün önce piyasaya sürülmüş olan bir kripto para birimidir. Yani BNB coin, Binance’den daha eskidir.

Elinizde BNB coin bulundurduğunuz sürece, Binance borsasında yapmış olduğunuz işlemler için daha düşük komisyon ücretleri öderseniz. Ödeyeceğiniz komisyon ücretleri son 30 günlük işlem hacminize ve elinizde bulundurduğunuz BNB coin miktarına göre değişkenlik gösterir. Eğer 30 günlük işlem hacminiz belirli bir seviyenin üzerinde değilse fakat elinizde bir miktar BNB coin tutuyorsanız, o halde yüzde 0,1’lik bir komisyon indirimi kazanabilirsiniz. Bu durum aynı zamanda Binance üzerinde kaç yıldır işlem yapan bir üye olduğunuza göre de değişkenlik gösteriyor.

BNB coin borsalardaki alım satım işlemleri dışında, bazı ticari faaliyetler ve ödemeler için de kullanılabiliyor.

BNB coinin ödeme aracı olarak kullanılabileceği işlemler ise şu şekilde:

 • Crypto.com üzerindeki kredi kartı borçlarını ödemek için,
 • HTC mağazalarında akıllı telefon satın almak için,
 • Decentraland evrenindeki açık artırmalara katılmak için,
 • Gifto üzerinden hediye kartı satın almak için,
 • TravelbyBit ve Travala.com üzerinde uçuş ve otel rezervasyonları yaptırmak için.

Elbette bu uygulamaların tamamı yurtdışı için geçerli. Türkiye’de BNB coin ile ödeme yapabileceğiniz herhangi bir işlem bulunmuyor.

BNB Coin Analizi

BNB coin 2017 yılında piyasaya sürüldüğü zaman yalnızca 0,11 dolar fiyatından değer görüyordu. Fakat yıllar içerisinde 0,11 dolarlık o seviyenin altından çok sular aktı ve BNB coin şu an kripto para borsalarındaki en değerli kripto para birimlerinden biri.

2017 yılından bu yana kademeli olarak yükselen BNB coinin büyük macerası ise 2021 yılı itibariyle başladı. 2021 yılına 37 dolar seviyesinde başlayan BNB coin, ilk çeyrekte 610 dolar seviyesini gördü. BNB coin henüz 2021 yılının ilk 4 aylık diliminde yatırımcılarına yüzde 1648 oranında kar elde ettirmiş oldu. Mayıs ayında ise 690.93 dolara ulaşarak dikkatleri daha da fazla üzerine çekti.

BNB coinin ilk etapta toplam arzı 200 milyon adet olarak belirlenmişti. Sonradan yakma işlemleri başladı dolaşımda bulunan coin adedi de artmış oldu. Yakma işlemleri 100 milyon adet BNB coin kalana dek devam edecek. Bu yüzden BNB coin geleceğe dair yatırımcılarına umut vermeye devam ediyor.

Veriler https://coinmarketcap.com/tr/currencies/bnb/ adresinden alınmıştır.

BNB Coin Geleceği

BNB coin çok kısa süre içerisinde büyük bir yükseliş gösterdi. Şüphesiz ki bunun en önemli sebeplerinden biri, yatırımcıların ellerinde BNB coin tutarak sahip olacağı avantajlardı. Dolayısıyla Binance borsası üzerinde işlem yapan hemen hemen tüm yatırımcılar BNB coin satın aldı ve böylelikle kripto para biriminin değeri de yükselmiş oldu. BNB coin kısa süre içerisinde pek çok altcoin için hayal bile edemeyeceğimiz fiyatlara ulaştı. Ve piyasaya hala güven vermeye devam ediyor ve pek çok yatırımcının geleceğe dair değerlendireceği kripto para birimleri listesinde genellikle üst sıralarda bulunuyor.

Binance borsası şu an tüm dünyada en geniş market hacmine sahip olan borsa ve görünen ki bu şekilde kalmaya devam edecek. Binance her geçen büyüyor ve bu durum BNB coinin de her geçen gün büyümesi anlamına geliyor. Yani BNB coinin gelecekte listenin çok daha üst sıralarında ve çok daha yüksek değerlerde görebiliriz.

BNB Coin Avantajları

BNB coin Binance borsasının kripto para birimi olması sebebiyle, Binance üzerinde işlem yapan yatırımcılar için pek çok avantaj sunuyor. Bu avantajları şu şekilde listelemek mümkün:

 • Spot alım satım komisyonlarında yüzde 25, marjin alım satım komisyonlarında yüzde 25 ve vadeli işlem alım satım komisyonlarında yüzde 10 indirim kazanmak.
 • Binance Launch Pool üzerinden yeni token farming fırsatları ile borç vermek.
 • Binance Pay üzerinden kripto para ödemelerini gönderme ve almak.
 • Binance Launchpad üzerinden özel token satışlarına erişmek.
 • Binance Loan ile kripto kredilere başvurmak.
 • BNB stake ederek BNB kasası üzerinden ödüller kazanmak.
 • Binance Visa Kart kullanarak dünya üzerinde bulunan 60 milyonun üzerinde satıcıdan alışveriş yapmak.

Siz de bu avantajlardan yararlanmak için elinizde BNB coin bulundurabilirsiniz. Bugün pek çok uzman yatırımcı ve analist, BNB coinin gelecekte çok daha büyük fırsatlar yaratabileceğini düşünüyor.

BNB Coin Nereden Alınır?

BNB coinin alınabileceği en uygun platform elbette Binance. Fakat BNB coin yalnızca Binance borsasında listelenmiyor. Dünya üzerinde hemen hemen tüm kripto para borsalarından Binance coin almak mümkün. Fakat ne yazık ki Türkiye’de yer alan yerli borsalar üzerinden BNB coin almak mümkün değil. Bunun için ancak Binance TR hesabınızı kullanabilirsiniz.

Bu coini Binance’den %15 komisyon indirimiyle almak için Binance Referans Kodu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Referans kodu indirimiyle üye olursanız ömür boyu tüm işlemlerinizde geçerli indirim kazanacaksınız.

BNB coin son dönemin karlı kripto varlık yatırım araçlarından biri. Bu yüzden de değerlendirilebilir. Elbette tüm bu söylediklerimiz birer yatırım tavsiyesi değil, fakat siz yine de BNB coini takipte kalın!

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu