Kripto Borsa İncelemeleri

Bitlo Nedir? Güvenilir mi?

Dünya üzerinde kripto para piyasaları genişleyip büyüdükçe, bu piyasaya dahil olan kripto para borsalarının sayısı da artış gösteriyor. Söz konusu durum ülkemiz için de geçerli. Geçmişte bu alanda yaşanmış olumsuz gelişmeler, bazı kripto para borsalarının kapanmış olması ve yatırımcılarını mağdur etmesi gibi durumlar kullanıcılarda piyasaya karşı bir güvensizlik yarattı. Haliyle artık insanlara kripto para borsalarına imtina ederek yaklaşıyor. Elbette bu durum piyasadaki tüm borsaların güvensiz olduğu anlamına gelmiyor.

Türkiye’deki nispeten yeni borsalardan biri de Bitlo. Peki Bitlo nasıl bir kripto para borsası ve kullanıcılarına güven veriyor mu? Bitlo hakkında merak edilenleri cevaplamak için bir inceleme yazısı hazırladık…

Bitlo Nedir?

Bitlo, 2017 yılında temelleri atılmış olan bir kripto para borsasıdır. 2018 yılının Şubat ayında üye alımına başlayan borsa, kripto para alım satım işlemlerini ise Haziran ayında başlatmıştır. Bitlo, Türkiye’nin en kapsamlı, en hızlı ve en güvenilir kripto para borsası olmayı amaçlamaktadır. Hakan Baş ve Mustafa Alpay tarafından kurulmuş olan Bitlo, oldukça kolay ve basit bir arayüze sahip olan bir borsa olmakla birlikte, aynı zamanda kripto para dünyası ile ilgili pek çok konu hakkında bilgi barındıran benzersiz bir bilgi kaynağıdır. Yani Bitlo üzerinde bir yandan kripto para işlemleri yaparken, bir yandan da pek çok konu hakkında detaylı bilgi sahibi olursunuz. Bitlo’nun kullanıcılara sunduğu avantajlar ise şu şekilde:

 • Üst düzeyde şekilde inşa edilmiş güvenlik altyapısı
 • Minimum tutar sınırlaması olmadan alım satım işlemleri yapma imkanı
 • 7 gün 24 saat boyunca müşteri desteği
 • Kimlik onay süreçlerinde hızlı geri dönüş

Bitlo üzerinden alım ve satım işlemleri yapabileceğiniz kripto para birimleri ise şu şekilde: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Tether (USDT), Bitcoin Cash (BCH), Chainlink (LINK), Ripple (XRP), Basic Attention Token (BAT), Matic Network, Kyber Network (KNC), Binance Coin (BNB), 0x (ZRX), Enjin (ENJ), Compound (COMP), LTO Network, AAVE, PAX Gold (PAXG), Maker (MKR), Uniswap (UNI), Chiliz (CHZ), Bancor (BNT), Reserve Rights (RSV), Synthetix Network Token (SNX). İlerleyen günlerde bu listenin daha da uzaması planlıyor.

Bitlo Üzerinden Yapılabilecek İşlemler

Bitlo borsasının oldukça basit bir üyelik süreci bulunuyor. Üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra hızlı bir şekilde kripto para ticaretine başlamanız mümkün. Bitlo üzerinde bulunan rehber, pek çok yerli kripto para borsasından daha fazla veri içermektedir. Yani yapmak istediğiniz işlemler ile ilgili, yatırım yapmak istediğiniz kripto para birimleri ile ilgili çok sayıda bilgiyi Bitlo üzerinden edinmeniz mümkün. Onu diğer kripto para borsalarından ayıran en önemli özelliklerden biri bu. Üstelik hakkında bilgi verilen konular yüzeysel olarak değil, her biri derinlemesine işlenmiş.

Bitlo üzerinde yukarıda saydığımız kripto para birimleri ile işlem yapılıyor fakat Türk Lirası ile satın alabileceğiniz yalnızca 10 adet kripto para birimi bulunuyor. Bunlar Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Chainlink, Ripple, BAT, Binance Coin, ZRX, Bitcoin Cash ve Matic Network. Satın aldığınız bu kripto para birimlerini Bitlo üzerinden satabilir ve hızlı bir şekilde Türk Lirası olarak hesabınıza çekebilirsiniz.

Bitlo üzerinden kripto para alışverişi yapmak için tercih edebileceğiniz iki farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan ilki “Kolay Alış-Satış” sekmesi. Buradan yatırım yapmak istediğiniz kripto para birimini ve tutarı belirleyebilir, hemen arkasından marketten bekleyen açık alım ve satım emirleri üzerinden işlem yapabilirsiniz. Bir diğer yöntem olarak gelişmiş alım satım sayfasını tercih edebilirsiniz. Buradan alış satış işlemlerinin hangi tutardan gerçekleşmesini istiyorsanız o tutarı girebilir ve böylelikle alım ya da satım emri oluşturabilirsiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra fiyat istediğiniz seviyeye geldiğinde alım ya da satım işlemi otomatik olarak gerçekleşecektir.

Bitlo borsasından satın almış olduğunuz ya da burada bulundurduğunuz kripto para birimlerini başka borsalara ya da başka cüzdanlara gönderebilirsiniz. Aynı şekilde başka cüzdan ve borsalarda bulunan kripto varlıklarını Bitlo borsasına gönderebilir ve bu varlıklar ile Bitlo borsası üzerinde işlem yapabilirsiniz. Tüm yatırımlarınızı ve işlemlerinizi yatırma-çekme geçmişi, açık emirlerim, gerçekleşen emirler ve geçmiş emirlerim sekmeleri üzerinden takip edebilir ve bu şekilde kripto para işlemlerinizi ve varlıklarınızı yönetebilirsiniz.

Bitlo’dan Genç Girişimcilere ve Geliştirilmekte Olan Projelere Destek

15 Eylül 2021 tarihinde çıkmış olan bir habere göre, Bitlo gelecekte yeni ortaklıklar yaratmayı ve henüz geliştirilmekte olan erken aşama projelerine yatırım yapmayı planlıyor. Bitlo bunu kendi kurmuş olduğu bir fon olan Bitlo Crypto Fund (BCF) üzerinden yapacak. Burada Bitlo borsasının amacı yeni ve yetenekli girişimcilere destek olarak onların önünü açmak. Buna göre Bitlo tarafından 2021 ve 2022 yılları arasında yatırım yapılacak firmaların sayısı maksimum 10 olarak belirlenmiş. Yatırım miktarı ise 250 bin TL ile 1 milyon TL arasında olacak. Yapılacak yatırımların yüzde 80’lik kısmı yerli projelere dağıtılacak.

Eğer siz de bu fona başvurmak isterseniz, Bitlo borsasının web sitesi üzerinde yer alan başvuru formunu doldurarak projenizle birlikte başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Bitlo Güvenilir Mi?

Bitlo kullanıcıların güvenliğini sağlamak için üst düzey bir güvenlik altyapısı kullanmaktadır ve bugüne kadar hack ya da siber saldırı gibi herhangi bir durumla karşılaşmamıştır. Kullanıcılar Bitlo üzerinde işlem yapmak için temel bilgilerini girerek üye olabilir ve kripto para alım satım işlemlerine başlayabilirler. Fakat Bitlo üzerinden para çekebilmek için ileri seviyede bir üyelik tipine geçmek gerekir. Bunun için de kimlik onayı gerekir. Kimliğinizi onayladıktan sonra hesabınız daha güvenli hale gelir ve istediğiniz zaman çekim yapabilirsiniz. Aynı zamanda Bitlo üzerinde farklı üyelik seviyelerine göre farklı yetki ve kısıtlamalar bulunur.

Temel seviye üyelik için;

 • Günlük TL çekme limiti: 250 bin TL
 • Aylık TL çekme limiti: 1.5 milyon TL
 • Kripto para yatırma limiti yok
 • Kripto para çekme limiti yok
 • TL çekme işlemleri yalnızca borsaya kayıt olduğunuz isme tanımlı banka kartlarına yapılabiliyor.

İleri seviye onaylı üyelik için;

 • Günlük TL çekme limiti: 750 bin TL
 • Aylık TL çekme limiti: 4.5 milyon TL
 • Günlük BTC çekme limiti: 20 BTC
 • Aylık BTC çekme limiti: 250 BTC
 • TL çekme işlemleri yalnızca borsaya kayıt olduğunuz isme tanımlı banka kartlarına yapılabiliyor.

Temel seviye üyelik için gerekli olan bilgiler şu şekilde;

 • Kimlikte yazdığı şekliyle isim ve soyisim,
 • Doğum tarihi,
 • TC kimlik numarası,
 • İkamet adresi.

İleri seviye onaylı üyelik için yukarıdaki bilgilere ek olarak gerekli olan bilgi ve belgeler ise şu şekilde;

 • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyetin fotoğrafı,
 • Kimlik belgesinin fotoğraflı yüzü, üzerinde Bitlo ve günün tarihinin yazılı olduğu bir kağıt ile birlikte fotoğrafınız,
 • E-posta adresi.

Tüm bu bilgileri ve belgeleri sağladıktan sonra siz de Bitlo üzerinden hesabınız için izin verilen işlemleri yapmaya başlayabilirsiniz. Elbette bunlar Bitlo hakkına şu an için borsa tarafından sağlanmış bilgiler. Eğer aklınızda soru işaretleri varsa, bunları doğrudan borsaya sormayı ve internet üzerinden Bitlo kullanıcılarının yapmış olduğu yorumları okumayı unutmayın!

Diğer kripto para borsalarını incelemek isterseniz en iyi bitcoin siteleri yazımıza göz atın.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu