Kripto Para Rehberi

Bitcoin Vault Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Şüphesiz ki Bitcoin kripto para dünyasının devi. Fakat bu piyasa yalnızca Bitcoin ile sınırlı değil. Her geçen gün yeni altcoinler piyasaya giriyor ve doğru yatırım ile yüksek kazançlar elde etmek mümkün. Fakat bazı kripto para birimleri var ki, bunlar yatırımcılarına çok kısa süre içerisinde çok büyük kazançlar sağlıyorken, çok kısa süre içerisinde büyük kayıplar da yaşatabiliyorlar. İşte söz konusu kripto para birimlerinden biri de Bitcoin Vault. Peki Bitcoin Vault nedir? Geleceği hakkında neler konuşuluyor, analizi ve yorumları ne şekilde? Bitcoin Vault ile ilgili tüm merak edilenlere hep birlikte bakalım…

Bitcoin Vault Nedir?

Bitcoin Vault, tamamen Bitcoine benzeyecek şekilde oluşturulmuş olan ve Bitcoinin açık kaynak kodlarını kullanan bir altcoindir. Temel olarak Bitcoinin sahip olduğu pek çok özelliği kendisinde barındırıyor olsa da, bazı özellikleri ile Bitcoinden ayrılıyor. Örneğin yarılanma (halving) işlemi Bitcoin için 4 yılda bir gerçekleşiyor iken, Bitcoin Vault’ta ise yarılanma her 6 ayda bir gerçekleşiyor. Bunu yaparken temel hedef, 3.5 gibi kısa bir süre içerisinde Bitcoinin ulaştığı başarıya ulaşmak. Bitcoin Vault’u Bitcoinden ayıran bir diğer özellik de, gönderme işlemlerinin geri alınabiliyor olması. Bilindiği üzere Bitcoinde yaptığınız gönderme işlemlerini geri alma gibi bir durum söz konusu değil. Oysa Bitcoin Vault ile yaptığınız işlemleri ilk 24 saatlik dilim içerisinde geri alabilirsiniz.

Bitcoin Vault madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi. Bitcoin Vault madenciliğini isterseniz bu iş için üretilmiş donanımlar kullanarak, isterseniz de herhangi bir donanım kullanmadan yapabilirsiniz. Elbette donanım kullanarak yaptığınız madencilik işlemleri çok daha karlı olacaktır. Eğer bir donanıma sahip değilseniz Cloud Mining (bulut madenciliği) yöntemini kullanabilirsiniz.

Bitcoin Vault Avantajları

Bitcoin Vault temel olarak Bitcoinin yatırımcılarına sunmuş olduğu pek çok özelliği kendi yatırımcılarına sunuyor. Buna göre; Bitcoin Vault’un yatırımcılarına sunmuş olduğu avantajları şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Yüksek güvenlik altyapısına sahip olan Bitcoin Vault, tamamen güvenli bir deneyim sunuyor. Yenilikçi bir üç anahtarlı şifreleme sistemine sahip ve hırsızlığa karşı üst düzey bir koruma sağlıyor.
  • Altyapısı Bitcoin Core’a dayanıyor ve oldukça kullanışlı bir arayüze sahip.
  • Esnekliği sayesinde aktarımlar hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşiyor.

Bu özellikleri sayesinde Bitcoin Vault son yılların yükseliş gösteren kripto para birimlerinden oldu. 12.12.2019 tarihinde ilk kez piyasaya sürülmüş olan Bitcoin Vault, kısa süre içerisinde oldukça uzun bir yol katetti.

Bitcoin Vault Analizi

12 Aralık 2019 tarihinde piyasaya sürülmüş olan Bitcoin Vault, bu tarihte 7 dolar fiyatı üzerinden işlem görüyordu. Bu tarihten itibaren muazzam bir yükselişe imza atan Bitcoin Vault, henüz 1 Mayıs 2020 tarihinde 100 doların üzerine çıkmayı başardı ve piyasadaki pek çok yatırımcının ilgisini üzerine çekti. İstikrarlı yükselişini sürdüren Bitcoin Vault, 2 Haziran 2020 tarihinde 200 doları, 6 Temmuz 2020 tarihinde ise 300 dolar seviyesini aştı. Yükselişi durdurulamayan ve her geçen gün düzenli olarak yükselmeye devam eden Bitcoin Vault 24 Temmuz 2020 tarihinde 400 dolar seviyesini aştı ve 7 Ağustos 2020 tarihinde 491.30 dolar ile tüm zamanlar rekoru kırdı. Bu tarihten itibaren hızlı bir düşüş süreci başladı.

Bitcoin Vault 23 Ağustos’ta 400 doların, 25 Ağustos 2020’de ise 300 doların altına düştü. 2 Eylül 2020’de 200 doların da altına düşen Bitcoin Vault, çok uzun bir aradan sonra 13 Ekim 2020 tarihinde 100 doların altına düştü. Pek çok yatırımcı Bitcoin Vault’un geri döneceğini düşünse de, işler düşünüldüğü gibi ilerlemedi ve Bitcoin Vault’un düşüşü devam etti. 2020 yılının sonlarına doğru zaman zaman 100 doların üzerine çıksa da, 2021 yılından itibaren bir daha asla 100 doların seviyesinin üstünü görmedi ve çakılmaya devam etti. 2021 yılının ikinci yarısından itibaren 20 doların da altına düşerek büyük hayal kırıklığı yaratan Bitcoin Vault, uzun bir süre 10 dolar ile 20 dolar arasındaki bir seviyede seyretti. Geçtiğimiz günlerde 21 Eylül 2021 itibariyle 10 doların da altına düşen Bitcoin Vault, bu yazının yazılmış olduğu 2021 yılı Eylül ayının son günlerinde 8 dolar seviyesinde bulunuyor.

Bitcoin Vault’un güncel piyasa değeri 16 milyon dolar civarında ve 24 saatlik işlem hacmi ise 280 bin dolar. Oysa Bitcoin Vault’un 24 saatlik hacminin 100 milyon doların üzerine çıktığı dönemler bulunuyor. Bitcoin Vault’un toplam arzı 13 milyon adet civarında ve şu anda bu miktarın yaklaşık olarak 2 milyon adedi dolaşımda bulunuyor. Bitcoin Vault şu anda Coinmarketcap listelerinde 3311. sırada bulunuyor ve neredeyse dibi görmüş durumda.

Bitcoin Vault Geleceği

Coineal ve MineBest arasında bir ortaklık anlaşması imzalandı. Bu anlaşma sayesinde Bitcoin Vault farklı ülkelerdeki yatırımcılara ulaştırıldı böylelikle hem çok daha geniş, hem de çok daha aktif bir pazara sahip oldu. Fakat söz konusu durum süreklilik arz etmedi ve Bitcoin Vault’un o muhteşem yükseliş yolculuğu bir noktada düşüş yolculuğuna dönüştü. Pek çok yatırımcı için muazzam karlar anlamına gelmiş olan Bitcoin Vault, bir yandan da pek çok yatırımcı için çok büyük zararlar anlamına geldi. Şu anda piyasa Bitcoin Vault’a karşı olan bütün güvenini neredeyse yitirmiş durumda ve geleceğine dair çok umut veren gelişmelerden bahsetmekten zor.

Şu anda piyasada bulunan uzman kripto para analistleri ve yatırımcılar Bitcoin Vault’a karşı mesafeli davranıyor ve bunu yapmakta çok haklılar. Her ne kadar gelecekte neler olacağı bilinmiyor olsa da, Bitcoin Vault’un eski şaşalı günlerine döneceğini söylemek çok zor.

Bitcoin Vault Yorumlar

Mayıs 2020 tarihine geri döndüğümüz zaman, pek çok yatırımcının ve kripto para analistinin Bitcoin Vault hakkında çok olumlu düşüncelere sahip olduğunu görüyoruz. Fakat söz konusu isimler bugün bu olumlu yorumlarının arkasında durmuyor ve tamamen aksi yönde cephe almış durumdalar. Örneğin Bitcoin Vault’un ileride Bitcoin seviyesine ulaşabileceğini düşünen pek çok analist bugün bu şekilde düşünmüyor. Buradan kripto para dünyasına işlerin her zaman tahmin edildiği gibi ilerlemediğini anlayabilirsiniz. Dolayısıyla şartlar her zaman değişebilir ve mevcut şartlara hızlı şekilde uyum sağlamak gerekebilir. Bu yüzden piyasayı sürekli takipte kalmak ve anlık yatırım fırsatlarını yakalamak gerekiyor.

Bitcoin Vault Nereden Alınır?

Bitcoin Vault büyük yükseliş günlerinden büyük kripto para borsalarının hemen hemen tamamında listelendi. Örneğin Binance, Coinbase ve OKEx gibi borsalarda Bitcoin Vault işlemleri yapmak mümkündü. Fakat Bitcoin Vault’un büyük bir düşüş yaşamasının ardından büyük kripto para borsalarının tamamı bu kripto para birimini listelerinden çıkardı ve deyim yerindeyse onu kendi kaderine terk etti. Bitcoin Vault şu anda daha alt segment diyebileceğimiz kripto para borsalarında listeleniyor. Bu borsaların listesi ise şu şekilde: XT.com, ProBit Global, Probit, MEXC, LATOKEN, Hotbit, COREDAX, Coineal, BKEx, Bittrex, BitMart, Bitglobal ve Bibox. Ayrıca Bitcoin Vault yerli borsaların hiçbirinde listelenmiyor.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu