Kripto Paralar

Bitcoin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Kripto para dünyası deyince, muhtemelen akla Bitcoin’den başkası gelmez. Çünkü Bitcoin bu piyasanın ilk ve en büyük kripto para birimi. Bitcoinin ortaya çıkması aslında dünyamızı değiştiren önemli bir gelişme. Çünkü para birimlerine olan bakışın değişmesini sağladı. Ayrıca geleceğin ödeme yöntemi ve geleceğin para birimi olarak değerlendiriliyor. Aynı zamanda bugüne kadar ekonomi dünyası içerisinde yaratılmış olan en büyük projelerden biri durumunda.

Bitcoin Nedir?

Geleceğin para birimi olarak adlandırılan Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından icat edilmiş olan bir kripto para birimi.

Bitcoinin ilk duyurusu Satoshi Nakamoto tarafından kaleme alınan “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” (Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi) metni ile oldu. Ayrıca ilk kripto para birimi olan Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu ise bilinmiyor. Satoshi Nakamoto tek bir isim olabileceği gibi, belirli bir grubun kendisine vermiş olduğu isim de olabilir.

Açık kaynak kodlu bir yazılım olarak üretilen ve herhangi bir merkeze bağlı olmayan Bitcoin, herhangi bir aracı olmaksızın kişiler arasında transfer edilebilen bir para birimi. Bitcoin ağı üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemler Blockchain sistemi üzerinde kaydedilir. Bu defter halka açıktır ve tüm işlemler buradan takip edilebilir.

3 Ocak 2009 tarihinde ilk Bitcoin bloğu oluşturulduktan sonra 12 Ocak 2009 tarihinde Nakamoto ve Hal Finney arasında bir Bitcoin transferi gerçekleşti. Bu transfer, tarihin ilk Bitcoin transferi olması açısından önemli. 2009 yılının sonuna kadar Bitcoin ile ilgili çalışmalar sürdü ve 5 Ekim 2009 tarihine gelindiğinde ise New Liberty Standart isimli bir borsa ilk Bitcoin kurunu yayınlamış oldu. Bitcoinin ilk kez listelendiği bu tarihte Bitcoinin fiyatı ise şu şekildeydi:

1 USD = 1309 BTC

Bu tarihten itibaren daha bilinir hale gelmeye başlayan Bitcoin, yavaş yavaş değer kazanmaya başladı ve 2010 yılının Temmuz ayına gelindiğinde ise ilk Bitcoin borsası olan MT. Gox kuruldu. Bu ilk borsanın açılması ile birlikte Bitcoinin market hacmi yükselmeye başladı ve 2010 yılının Ağustos ayında 1 milyon doları geçti. Bu tarihte 1 BTC değeri ise 0,50 USD seviyesindeydi. 9 Şubat 2011 tarihine gelindiğinde ise 1 USD = 1 BTC ediyordu. Bu tarihten itibaren Bitcoinin durdurulamaz yükselişi devam etti. Devam eden süreçte Bitcoin hakkında yaşanan önemli gelişmeler ise şu şekilde:

  • 23 Nisan 2011 tarihinde Bitcoin’in market hacmi 10 milyon dolar seviyesini aştı. Bu durumun ortaya çıkmasının en önemli sebebi Bitcoinin artık Euro ve İngiliz Sterlini ile satın alınabiliyor olmasıydı.
  • 28 Kasım 2012 tarihinde Bitcoin blok ödülü ilk kez yarılandı ve dağıtılan BTC miktarı 50’den 25’e düşürüldü.
  • Bitcoinin değeri 1 milyar doları aştığında takvimler 28 Mart 2013 tarihini gösteriyordu.
  • İlk Bitcoin ATM’si 2 Mayıs 2013’de California’da açıldı. Şu an ülkemizde de dahil olmak üzere dünyanın hemen hemen her noktasında Bitcoin ATM’leri bulmak mümkün.

Bitcoin tüm bu gelişmelerin ardından sayısız olay yaşadı ve inanılmaz fiyatlar gördü. Bitcoin, 6 Haziran 2021 tarihinde El Salvador tarafından resmi para birimi olarak ilan edildi. Bitcoin’in bugüne kadar yaşadığı belki de en önemli gelişmelerden biri buydu.

Fiyat değişimlerinin detayları için Bitcoin Yıllara Göre Fiyatı sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Resmi site: https://www.bitcoin.com/

Bitcoin Analizi

Bitcoin şu an dünyanın en büyük kripto para birimi ve görünen o ki yerini hiçbir kripto para birimine kaptırmayacak. 2008 yılında ortaya çıkmış olan Bitcoin, bu tarihte yalnızca 1 dolar karşılığında 1309 adet alınabiliyordu. Bugün geldiği noktayı ise hepimiz biliyoruz.

Kurulduğu ilk yıllardan 2016 yılının ortalarına dek sessiz sedasız ilerleyen Bitcoin 2016 yılının ikinci yarısından itibaren hızlı bir yükseliş trendine girdi ve aslında adını da bu şekilde duyurmuş oldu. 2017 yılının sonunda ve 2018 yılının başında 20.000 dolar seviyesine ulaşan Bitcoin, ardından sert bir düşüş ile 10.000 dolar seviyesinin altına düştü ve 2019 yılına gelindiğinde 3000 dolar seviyelerini gördü.

Bu tarihlerde pek çok kişi Bitcoin’in bir balon olduğunu, artık söndüğünü ve artık bir daha yüksek değerler göremeyeceğini düşündü. Fakat durum düşünüldüğü gibi olmadı. Özellikle 2020 yılında başlamış olan büyük yükseliş, aslında pek çok kişinin hayatının değişmesine neden oldu ve artık haberlerde, günlük yaşantımız içerisinde ve aslında hayatın her anında Bitcoin ile karşılaşmak mümkün hale geldi.

Bitcoinin 21 milyon adetlik toplam arzının yüzde neredeyse tamamı dolaşımda bulunuyor. Bitcoin Coinmarketcap’in en büyük kripto para birimleri listesinde zirvede bulunuyor.

Bitcoin Geleceği

Bitcoinin geleceği ile ilgili olarak yapılmış olan tahminlerin hangisinin gerçekçi ve hangisinin gerçekten uzak olduğunu kavrayabilmek oldukça zor. Yani Bitcoin’in çok düşük seviyeleri görmesi de çok yüksek seviyeleri de görmesi mümkün. Nitekim bugüne kadar Bitcoin grafiği üzerinde hemen hemen tüm hareketleri gördük. Yine de piyasada bulunan ünlü isimlerin Bitcoin tahminlerine bakıldığı zaman, genel kanının şu şekilde olduğunu söylemek mümkün:

Elbette piyasada kötümser olan pek çok analist var. Örneğin ekonomi piyasalarında bir değer yargısı olan J.P. Morgan Bitcoinin geleceği konusunda kötümser fikirlere sahip. Bu yüzden yatırım yapılmaması gerektiğini söylüyor. Bu yüzden yatırım planları yapabilmek için piyasadaki tüm gelişmeleri takip etmek ve yapılan tahminlerin derinliklerine de bakmak gerekiyor.

Bitcoin’in geleceğini dünyadaki önemli gelişmeler, FED faiz kararları, ülkelerin kripto para yaptırımları, önemli isimlerin Bitcoin hakkındaki yorumları ve banka kararları etkili oluyor. Bu yüzden dünyadaki ekonomi haberlerini takip etmekte ve grafik analizi oluşturmakta fayda var.

Bitcoin Yorumlar

Bitcoin fiyatı genellikle diğer altcoinleri de etkilediği için, aslında Bitcoin yatırımınız olmasa bile Bitcoin hareketlerini takip etmeniz gerekiyor. Çünkü Bitcoin aşağı ya da yukarı yönlü olarak hareket ettiğinde, genellikle piyasanın tamamı aynı şekilde hareket etmeye başlar. Elbette burada piyasaya sürekli olan giren DeFi projeleri ve Metaverse projelerini de takip etmek önemli. Çünkü önümüzdeki günlerde Bitcoin’e olan ilgili bu projelere doğru kayabilir.

Örneğin ünlü analistlerden biri olan Thomas Lee’ye göre, gelecekte yüksek arza sahip olan tokenların hakimiyetinin artması bekleniyor. Dolayısıyla yatırımcılar daha alternatif ve daha yeni kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyebilir. Bu durum da Bitcoin fiyatında düşüş anlamına gelebilir.

Eğer bitcoin yatırımı yapmayı düşünüyorsanız bir borsaya üye olmanız gerek. Kripto para siteleri yazımızda en iyi siteleri keşfedebilirsiniz.

Bu metin içerisinde yer alan bilgilerin ve fiyatların tamamı yatırımcıyı bilgilendirmek amacıyla bir araya getirildi. Dolayısıyla herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu