Kripto Para Rehberi

Bitcoin Ne Zaman Çıktı, İlk Çıktığında Ne Kadardı?

Bitcoinin ilk olarak üretildiği ve piyasaya sürüldüğü yıllarda, bugünkü seviyelerine ulaşabileceği elbette pek çok kişi tarafından tahmin edilmiyordu. Bitcoinin ilk çıktığı yıllardaki fiyatı ile bu geldiği noktadaki fiyatı arasında büyük bir uçurum bulunuyor ve geleceğe dair yapılan tahminlere bakıldığında, Bitcoin fiyatının daha yükselebileceği ihtimali bulunuyor. Peki Bitcoin piyasaya ilk ne zaman çıktı ve ilk çıktığı yıllardaki fiyatı ne kadardı? Bu konu hakkında tüm merak edilenleri bu yazımızda sizler için bir araya getirdik…

Bitcoin İlk Ne Zaman Çıktı?

Tarihler 31 Ekim 2008 tarihini gösterdiğinde, Satoshi Nakamoto “Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi: Bitcoin” isimli bir makale yayınladı ve bu makale içerisinde herkesin güvenebileceği rahatça kullanabileceği bir ödeme yönteminden bahsetti. Aradan çok geçmeden 3 Ocak 2009 tarihinde ilk Bitcoin bloğu yaratılmış oldu ve aslında bu her şeyin başladığı nokta olarak kabul edildi. 12 Ocak 2019 tarihinde Satoshi Nakamoto ve kendisine bu süreçte yardımcı olan Hal Finney arasında bir Bitcoin transferi gerçekleştirildi ve süreç başarılı bir şekilde tamamlandı. Bu olay, tarihteki ilk Bitcoin transferi olarak değerlendirilmektedir. Bitcoin ilk kez listelenmesi ise 5 Ekim 2009 tarihinde gerçekleşmiştir ve Bitcoin ticareti de ilk kez bu tarih itibariyle başlamıştır.

Bitcoin İlk Çıktığında Ne Kadardı?

Bitcoin ilk kez 5 Ekim 2009 tarihinde Amerika merkezli olarak faaliyet gösteren New Liberty Standart üzerinde listelenmiştir. Bu tarihte 1$ = 1.309,03 BTC olarak bir fiyatlandırma yapılmıştır.

Söz konusu değer, tarih boyunca Bitcoinin görmüş olduğu en düşük değerdir ve bir daha hiçbir zaman bu seviyelere gerilememiştir. Bitcoin listelendikten ve yavaş yavaş adını duyurmaya başladıktan sonra, 22 Mayıs 2010 tarihinde, bu tarihin hala “Bitcoin Pizza Günü” olarak kutlanmasına sebep olan bir olay yaşanmıştır. BitcoinTalk isimli bir forumda, Laszlo Hanyecz isimli bir kullanıcı 2 kutu pizza için tam 10000 Bitcoin ödemiş ve bu olay, Bitcoin kullanılarak gerçekleştirilmiş olan ilk alışveriş olarak tarihe geçmiştir.

2010 yılının Temmuz ayında ilk Bitcoin borsası olan Mt. Gox isimli borsanın kurulması ile birlikte, Bitcoin de değer kazanmaya başlamıştır. Aynı yılın Ağustos ayı içerisinde market değeri 1 milyon doları geçen Bitcoin, 0.50 dolar seviyesine ulaşmıştır. 1 Bitcoinin 1 amerikan dolarına eşitlendiği tarih ise 9 Şubat 2011 olarak kayıtlardaki yerini almıştır.

Bitcoin’in yıllara göre değişimini merak ediyorsanız Bitcoin Yıllara Göre Fiyatı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bitcoin’in Tarihi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

23 Nisan 2011 tarihine gelindiğinde, Bitcoin işlemleri artık Euro ve Sterlin ile de yapılabilir hale geldi. Söz konusu durum bu tarihte Bitcoinin piyasa değerinin 10 milyon doları geçmesine sebep oldu. 8 Haziran 2011 itibariyle de Bitcoin muazzam bir yükseliş göstererek 31.89 dolar seviyesine ulaştı. 27 Eylül 2012 tarihinde sosyal faaliyetler gerçekleştirmek üzere Bitcoin vakfı kuruldu ve 28 Kasım 2012 tarihinde ise tarihin ilk Bitcoin yarılanması (Bitcoin halving) gerçekleşti. Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması olarak da bilinen halving işlemi ile birlikte Bitcoin blok ödülleri 50 BTC’den 25 BTC seviyesine düşürüldü.

28 Mart 2013 tarihinde Bitcoinin piyasa değeri rekor kırarak 1 milyar dolar seviyesini aştı ve bu olaydan yaklaşık 1 hafta kadar sonra Bitcoin değeri 100 dolar seviyesinin üzerine çıktı. 2 Mayıs 2013 tarihinde dünyanın ilk Bitcoin ATM’si olan California’nın San Diego bölgesindeki Bitcoin ATM’si açıldı. 1 Temmuz 2013 tarihinde Türkiye’nin ilk yerli borsası olan Btcturk açıldı ve Türkiye’deki ilk Bitcoin işlemi gerçekleştirildi. Kripto para borsalarının sürekli olarak büyümesi ve ilk Bitcoin borsası olarak bilinen Mt. Gox’un kapanmasıyla birlikte tüm ülkelerde regülasyonlar gündeme geldi. Çünkü Mt. Gox üzerinden 744000 Bitcoin çalındı ve pek çok yatırımcının varlıkları yok oldu. 26 Ocak 2015 tarihinde ABD üzerinde regülasyonlara tabi olarak kurulmuş ilk borsa olan Coinbase faaliyete geçti ve kısa süre içerisinde işlem hacmi bakımından en büyük borsalardan biri haline geldi.

Japonya’da Mart 2016 itibariyle başlayan bir dizi olay, Bitcoinin geleceğine dair çok olumlu fikirlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Japonya 2016 yılının Mart ayında Bitcoin gibi sanal paraların, gerçek paralar ile benzer bir fonksiyonda olduğunu kabul etti ve 1 Nisan 2017 tarihinde ise Bitcoini resmi bir ödeme birimi olarak kabul etti. Bu tarihten itibaren Bitcoin fiyatı ile ilgili olarak gelişmeler şu şekilde gerçekleşti:

  • 28 Kasım 2017 tarihinde Bitcoin 10.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı.
  • 17 Aralık 2017 tarihinde Bitcoin 20.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı.
  • 13 Ocak 2018 tarihinde var olan Bitcoin arzının yüzde 80’i üretildi.
  • 11 Mayıs 2020 tarihinde 3. halving işlemi gerçekleşti.
  • 28 Aralık 2020 tarihinde Bitcoinin piyasa değeri 500 milyar doları aştı ve VİSA’nın piyasa değerinden daha yüksek bir seviyeye ulaştı.
  • Bitcoin 14 Nisan 2021 tarihinde 64.804,72 dolara ulaşarak tarihin en yüksek seviyesini gördü.
  • Bitcoin Eylül 2021 tarihinde 50.000 dolar seviyesine kadar yükseldi.

Bitcoin her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor ve yatırımcılarının sayısı da artıyor. Bu yüzden gelecekte Bitcoin değerini çok yüksek seviyeler bekliyor olabilir.

Önemli yükselişlere sebep olan yarılanmayla ilgili bilgi için Bitcoin Halving yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir Yorum

  1. Ben bitcoin ile 2013 yılında tanıştım ve o zaman güzel bir bitcoin yatırımı yapmıştım herkes bana deli dedi dolandırılacaksın dedi ama ben kulak asmadım o zamanlar aldığım bitcoinlerim halen duruyor fazla söze gerek yok bu işe ilk girenler en çok kazananlardır. 10.000 BTC pizza sipariş vermeleri çok komik olmuş 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu