Kripto Para Rehberi

Bitcoin Nasıl Saklanır?

Kripto para dünyasını yaratan ve her zaman en değerli olan Bitcoini saklamak için kullanılabilecek farklı yöntemler var. Bunun için online cüzdanlar kullanılabileceği gibi, aynı zamanda kağıt cüzdanlar ve donanımsal cüzdanlar da kullanılabilir. Ayrıca bilgisayarda yazılım cüzdanları ve mobil cüzdanlar da yaygın olarak kullanılıyor. Peki söz konusu cüzdanlar nasıl çalışıyor ve hangisini kullanmak gerek? Bu konu hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Online Bitcoin Cüzdanları

Online cüzdanlar, Bitcoin saklamak için kullanılan en kolay ve en yaygın yöntemdir. Bir internet servisi olarak kullanılan bu cüzdanlar, internete bağlanabildiğiniz her ortamda, her cihaz ile işlem yapmanızı sağlar ve aynı zamanda özel anahtarınızı sizin için saklarlar. Online cüzdanların kullanıcıları için sunduğu avantajlar şu şekildedir:

  • Belirlemiş olduğunuz e-posta adresi ve parola ile kolayca giriş yapabilirsiniz,
  • Güvenlik için 2 aşamalı doğrulama sistemi uygulanmaktadır,
  • SMS ile doğrulama başta olmak üzere ek güvenlik önlemleri de uygulanır.

Online cüzdanların bu avantajları dışında bir de dezavantajı bulunur. Bu da, bu cüzdanların yalnızca internete bağlıyken kullanılabilmesidir. Eğer varlıklarınızı internet bağlantısı olmadan da kontrol etmek istiyorsanız, bunun için başka bir cüzdan kullanmanız gerekiyor. Online cüzdanların;

  • İşlemlerin kısa sürede tamamlanması,
  • Birkaç farklı saklama yönteme kullanılması,
  • Daha fazla gizlilik için TOR ağının kullanılması

gibi avantajları bulunuyor.

Kağıt Cüzdanlar

Kağıt cüzdanların üzerinde cüzdanınıza erişebileceğiniz bir QR kod ve bitcoin adresi ile birlikte, bitcoin adresine ait özel anahtar bulunur.

Kağıt cüzdanlar hem bitcoin transfer etmek için, hem de bitcoin ile ödeme yapmak için yaygın olarak tercih ediliyor. Fakat kağıt cüzdanların yanma, kaybolma, yıpranma ya da farklı sebeplere bağlı olarak zarar görme ihtimalleri yüksek. Bu yüzden çok iyi koşullarda saklamak gerekiyor. Böyle bir riske girmemek için, uzmanlar tarafından diğer cüzdanların kullanılması öneriliyor.

Donanımsal Cüzdanlar

Donanımsal cüzdanlar, aynı zamanda taşınabilir cüzdanlar olarak da anılıyor. Bu donanımsal cüzdanlar bitcoin blok zincir sistemi içerisinde işlem yapabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz özel anahtarları saklıyor.

Eğer siz de özel anahtarlarınızı sürekli internete bağlı olmayan ve bu sebeple de güvenlik açısından düşük risk taşıyan bir cüzdanda saklamak isterseniz, donanım cüzdanlarını kullanabilirsiniz. Donanım cüzdanlar hem bilgisayarlara bağlanabilir, hem de mobil cihazlar ile eşleştirilebilir. Bu şekilde hem bitcoin hem de diğer kripto para birimlerini transfer edebilirsiniz.

Bilgisayar (Masaüstü) Yazılım Cüzdanları

Burada kullanabileceğiniz cüzdanın adı Bitcoin Core. Bu cüzdan 9 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto tarafından geliştirildi. Bitcoin adreslerine ait olan özel anahtarları saklamak ve aynı zamanda bitcoin transfer etmek için kullanılan ilk bitcoin cüzdanıdır. Ayrıca bitcoin madencilik yazılımının da ilk versiyonudur. Bitcoin core cüzdanı, 9 Ocak 2009 tarihinden bu yana bitcoinin çekirdek ekibi tarafından geliştirilmeye ve güncellenmeye devam ediyor. Bitcoin Core cüzdanını internet üzerinden indirebilmeniz mümkün. İndirme işlemini yaparak aynı zamanda bitcoin blok zincirinin bir kopyasını bilgisayarınıza indirmiş oluyorsunuz ve buradan bitcoin varlıklarınızı yönetebiliyorsunuz.

Eğer bitcoin blok zincirinin tamamını bilgisayarınızda saklamak isterseniz, bunun için 3. kişiler ya da şirketler tarafından yaratılmış olan başka masaüstü yazılım cüzdanlarını kullanabilirsiniz. Bu cüzdanlar, bitcoin blok zinciri ile sahip olduğunuz bitcoin adreslerinin özel anahtarları arasında bağlantı kurabilirsiniz. Böylelikle bitcoin transfer işlemlerini bitcoin blok zincirine aktarabilirsiniz. Masaüstü yazılım cüzdanlarının aynı zamanda en kullanışlı cüzdanlar olduğunu bilmekte fayda var.

En iyi Bitcoin cüzdanları sayfamızdan cüzdanların listesini görebilirsiniz.

Mobil Cüzdanlar

Mobil cüzdanlar aslında birer akıllı telefon uygulamasıdır. Bu mobil uygulamalar sayesinde bitcoin blok zincirinde özel anahtarlarınızı kullanarak işlem yapabilirsiniz. Akıllı telefonlar sürekli yanınızda olduğu için, bitcoin blok zincirinde bulunan bitcoin varlıklarını kontrol etmek ve gerekli durumlarda işlem yapmak için en yaygın kullanılan cüzdanlardır. Bitcoin blok zincirinin tamamı, servis sağlayıcılar tarafından senkronize edilmektedir. Mobil cüzdanların avantajları ise şu şekilde listelenebilir:

  • Daha erişilebilir ve daha kolay kullanımlıdır,
  • TOR ağını kullanma imkanı verir,
  • İşlemler daha hızlı yapılır ve güvenlik açısından QR kod kullanılır.

Bitcoin Saklamak İçin En Uygun Cüzdan Türü Hangisi?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz cüzdan türlerinin her biri yaygın olarak kullanılıyor. Elbette her birinin kendisine göre avantajları ve dezavantajları mevcut. Örneğin yeni başlayanlar için donanım cüzdanları önerilmiyor, çünkü burada işlemler çok daha karışık. Eğer kripto para yatırımlarına yeni başlayan biriyseniz, bu durumda donanımsal cüzdanları değil, daha çok masaüstü yazılım cüzdanlarını kullanmanız öneriliyor. Fakat bir yandan da, bitcoin sağlamak için en güvenli yöntemin donanımsal cüzdanlar olduğu söyleniyor. Yine de tercih sizin…

Eğer bitcoin varlıklarınıza her an ve her yerden erişmek istiyorsanız, bu durumda yapmanız gereken şey internet bağlantısı gerektiren cüzdanlar kullanmak. Çünkü internet bağlantısı bulunmayan ve çevrimdışı olarak kullanılan cüzdanlarınıza internet bağlantısı olmadığında erişim sağlayamazsınız ve işlem yapamazsınız. Bir yandan, hangi cüzdan türünü seçerseniz seçin, kripto varlıklarınız güvenli olacaktır. Tüm cüzdanlar üst düzey güvenlik altyapıları ile donatılmıştır. Bu cüzdan türlerinin her biri son derece güvenli olsa da, yalnızca bazı cüzdanlar birkaç ek özellik ile daha güvenli bir hale getirilmiştir.

Eğer kripto para yatırımlarınıza yeni başlıyorsanız, yukarıdaki cüzdan türlerinden kendiniz için en uygun olduğunu düşündüğünüz birini tercih edebilirsiniz. Ayrıca uzmanların tavsiyelerine kulak vermeyi de unutmayın!

Her şeyden önce kripto para yatırımı için iyi bir kripto para borsası seçmeniz gerek. Bunun için size yardımcı olmamızı isterseniz, en iyi bitcoin siteleri sayfamıza geçebilirsiniz.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir Yorum

  1. elbette en güvenilir yol soğuk cüzdan dediğimiz cüzdanlar bu cüzdanlar satın alınan bir flash bellek ile saklanan coinler için üretildi ama bununda en sıkıntı veren konusu cüzdanızın yani donanısal deponuzun kaybolması bozulması diyebiliriz. Böyle bir durumda üstüne su içeceğinizi unutmayın. Bunun yerine sıcak cüzdan dediğimiz internet erişimi ile ulaşabileceğiniz cüzdanları kullanmanız burada hacklenmemek için cift güvenlik önelmeleri kullanmanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu