Kripto Para Rehberi

Bitcoin Mining Nedir, Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği uzun zamandır hayatımızda olan bir kavram. Her ne kadar artık eskiden olduğu gibi popüler olmasa da, madencilik faaliyetleri hala devam ediyor. Bugün madencilik konusunda eski yöntemler kullanıldığı gibi, yeni yöntemler de uygulanıyor. Peki bitcoin elde etmenin en eski yöntemlerinden biri olan bitcoin mining nedir? Bitcoin madenciliği nasıl yapılıyor ve elde edilen gelir tatmin edici mi? Sizler için bitcoin madenciliği hakkında tüm merak edilenleri bir araya getirmeye çalıştık…

Bitcoin Mining Nedir?

Bitcoin mining en temel anlamıyla bitcoin üretim işlemi olarak açıklanabilir. Elbette bitcoin mining yalnızca bu anlama gelmez. Bitcoin mining yeni bitcoinler üretmenin yanı sıra, blok zinciri içerisindeki işlemleri onaylamayı ve transfer işlemleri gerçekleştirmeyi de kapsar. Bitcoin mining süreci tamamen blok zincirine bağlıdır. Yani herhangi bir blok zinciri olmadığı sürece madencilikten de bahsedilemez. Blok zinciri içerisinde yer alan full node’lar sayesinde bitcoinin yaratıldığı ilk günden bu yana yapılan tüm işlemler kayıt altında tutulmaktadır. Aynı zamanda miner node’lar da karşılaştıkları sorunları çözmeye çalışarak bitcoin üretim işlemini gerçekleştirir. Yani genel hatlarıyla bakıldığı zaman bu işlemlerin tamamına madencilik, bu işlemleri yapanlara madenci denmektedir.

Madencilik genellikle özel yazılımlara ve donanımlara sahip olan cihazlarla yapılmaktadır. Bu cihazlara sahip olan insanlar, karşılaştıkları rasgele ve karmaşık problemleri çözerek bitcoin transfer işlemlerini onaylar. Kişiler bunları yaptıkları zaman yeni üretilen bitcoinler ile ödüllendirilir. Teorik olarak düşünüldüğü zaman, bir bilgisayarı ve internet bağlantısı olan herkes madencilik yapabilmektedir.

Cüzdanlar arasında gerçekleştirilen transfer işlemleri, onaylanmadan önce bir işlem havuzuna aktarılır ve bu havuza da mempool denmektedir. Bu işlemlerin bir araya getirilmesi ile birlikte bir blok oluşturulmuş olur. Bu bloklar, ağa bağlı olan başka cihazlar tarafından onaylanır ve hemen arkasından blok zincirine kaydedilir. Madencilerin en temel görevleri arasında transfer işlemlerini doğrulamak, onaylamak ve üretilmiş olan blok zincirlerin bir kopyasını saklamaktır.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoinin ortaya çıktığı ilk zamanlarda yalnızca sahip olunan uygun donanımlar ile madencilik yapılabiliyordu. Fakat artık günümüzde madencilik yapabilmek bulut madenciliği denen başka bir madencilik yöntemi daha kullanılıyor. Peki donanım ile madencilik ve bulut madenciliği ne şekilde yapılabiliyor?

Donanım madenciliğine ilk zamanlarda bilgisayar madenciliği de deniliyordu çünkü günümüzde olduğu gibi bitcoin madenciliğinde kullanılacak olan donanımlar yoktu. Fakat bir noktadan sonra söz konusu donanımlar bitcoin madenciliği konusunda yapılabilecek olan en karlı yatırıma dönüştü. Donanım madenciliği aynı zamanda ASIC (Uygulamaya Özel Entegre Devreler) madenciliği olarak da biliniyor. Çok fazla işlemciden oluşan ve çok yüksek bir hesaplama kapasitesine sahip olan bu cihazlar, aynı zamanda çok fazla enerji tüketiyor. Bu yüzden eğer siz de ASIC cihazlar ile bir bitcoin madenciliği yapacaksanız, bu cihazların ihtiyacı olan enerjiyi karşılayabilecek güçlü bir elektrik altyapısına sahip olmanız gerekiyor.

Bitcoin gibi yüksek hesaplama gücü isteyen kripto para birimlerinin yalnızca donanımlar aracılığıyla üretilmeye başlamış olması, eskiden oldukça popüler olan bilgisayar ya da CPU madenciliğini ikinci planda bıraktı ve daha az kar elde edilen bir işleme dönüştürdü. Bu yöntemde yalnızca bilgisayarınıza bir uygulama kurarak madenciliğe başlamanız mümkün. Fakat bugün bu şekilde bitcoin madenciliği yapmak hiç karlı bir yöntem olmadığı için neredeyse hiç kullanılmıyor. Özellikle bitcoin ve ethereum gibi büyük kripto para birimleri için yüksek gelir elde etmek imkansız bir hale gelmiş durumda.

Bitcoin madenciliği için kullanılan bir diğer yöntem de bulut madenciliği. Bulut madenciliği, herhangi bir bilgi birikimi, donanımı, sermayesi ya da vakti olmayan fakat bir yandan da bitcoin madenciliği yapmak isteyen insanların tercih edebileceği alternatif bir yöntem. Bu yöntemle madencilik yapmak isteyen kullanıcılar, büyüm madencilik servislerinin herhangi birinden işlemci gücü kiralayarak madencilik yapmaya başlayabilir. Her ne kadar diğer yöntemlere göre daha düşük maliyetli olsa da, madencilik gelirlerinin azalmaya başlaması ile birlikte daha az tercih edilen bir yöntem halini almıştır.

Bitcoin Madenciliği ile Ciddi Gelir Elde Etmek Mümkün mü?

Bu durum, hangi madencilik türünü seçtiğinize göre değişkenlik gösteriyor fakat günümüzde eskiye oranla madencilik gelirleri ciddi şekilde düşmüş durumda. Madencilik ile elde en yüksek gelir elde edilebilecek olan yöntem donanım ile bitcoin madenciliği. Fakat burada da devreye yüksek donanım ücretleri giriyor. Bu ücretleri ödedikten sonra kazandığınız gelirin aldığınız donanım ücretini amorti etmesi için uzun süre beklemeniz gerekebilir. Donanımların işlem gücü ne kadar yüksek olursa, elde edilebilecek gelir de o kadar yüksek seviyede olur fakat bu durumda da donanımlarınızın harcayacağı elektrik miktarı çok daha yüksek olacaktır. Bu da daha yüksek maliyetler ile elde edeceğiniz gelirin düşmesi anlamına gelir. Bununla birlikte bunun için ayrılacak olan zaman, donanımların soğutma masrafları ve donanımları depolayacak alan gibi konularda da ek maliyetler oluşacaktır.

Bu yüzden bitcoin madenciliğine başlamadan önce tüm bu maliyetlerin hesaplarını yapmalı, ne kadar sürede bu maliyetleri amorti edebileceğinizi düşünmeli ve buna bağlı olarak harekete geçmelisiniz. Eğer donanım değil de, CPU ya da bulut madenciliği tercih edecekseniz, bu madencilik yöntemlerinin sizi zengin etmeyeceğini bilmeniz gerekiyor. Bu yüzden madencilik yapmak yerine, madencilik ekipmanları için ayıracağınız bütçe ile bitcoin alım satımı yapmak çok daha mantıklı bir hamle gibi görünüyor. Bu elbette tamamen sizin tercihlerinize bağlı.

Bitcoin Madenciliğinde En Çok Kullanılan Donanımlar

Bitcoin madenciliğinin popüler hale gelmesi ise birlikte çok sayıda donanım üretilmeye başladı. Bu donanımlardan bazıları piyasada bulunan diğer donanımlardan birkaç adım önde. Bunların da başında Antminer, Dragonmint ve Avalon geliyor. Bu donanımların fiyat bilgileri ise şu şekilde:

  • Antminer: Antminer bitcoin madenciliği donanımının sahip olduğu işlemci gücüne göre farklı modelleri ve buna bağlı olarak farklı fiyatları bulunuyor. Antminer donanımının fiyatları 220 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.
  • Dragonmint: Dragonmint nispeten daha uygun bir fiyata sahip. Alabileceğiniz en güçlü Dragonmint donanımı 65 bin TL civarında.
  • Avalon: Avalon donanımının da farklı işlem güçlerine sahip farklı türleri bulunuyor. En güçlü Avalon donanımının fiyatı ise 80 bin TL dolaylarında.
    Görüldüğü üzere bitcoin madenciliği için kullanılabilecek olan donanımların fiyatı oldukça yüksek. Bu yüzden bu yatırımı yaparken diğer risk faktörlerini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Çünkü her şey donanımı almakla bitmiyor ve yukarıda da bahsettiğimiz üzere madencilik işlemi sırasında karşınıza çıkacak olan çok sayıda maliyet bulunuyor. Bu yüzden yatırım yapmadan önce mutlaka geniş kapsamlı bir fizibilite yapmanız gerekiyor.

Madencilik ile ilgili tüm bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda, madenciliğin aslında çok da karlı bir durum olmadığı ortaya çıkıyor. Yine de bugün çok sayıda yatırımcı bitcoin madenciliği yapmaya devam ediyor. Fakat günümüzde madencilikten daha karlı bir şey varsa, o da kripto para uzmanlarına ve analistlerine kulak vererek başarılı yatırım stratejileri geliştirmektir. Elbette öncelikle bu piyasaya hakim olmanız ve yeterli bilgi birikimine de sahip olmanız gerekiyor.

Eğer bulut madencilik ile ilgileniyorsanız bitcoin madenciliği siteleri yazımız da ilginizi çekebilir.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu