Kripto Para Rehberi

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Kripto para piyasalarında analiz ve tahmin yapabilmek için kullanılan çok sayıda araç var. Bu araçlardan biri bazen tek başına kullanılabiliyor iken, bazıları ise başka araçlarla birlikte kullanılıyor. Ayrıca bir analizin sağlaması ne kadar fazla araç kullanılarak yapılırsa, ortaya çıkan tahminin tutarlılığı da o kadar yüksek oluyor. Piyasalarda genellikle başka araçlarla kullanılan ve oldukça etkili sonuç veren analiz araçlarından biri de korku ve açgözlülük endeksi. Peki korku ve açgözlülük endeksi nedir, nasıl kullanılır ve avantajları neler? Şimdi hep birlikte korku ve açgözlülük endeksi ile ilgili tüm merak edilen soruları cevaplayalım…

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi, yatırımcıların duygularına odaklanmış olan bir endekstir. Çünkü kripto para borsalarında davranışlar genellikle duygusaldır. Burada endeksin odaklanmış olduğu ve yatırımcıların en çok içinde bulundukları iki duygu bulunuyor: Korku ve açgözlülük. Çünkü bitcoin yükselmeye başladığı zaman yatırımcılar genellikle açgözlülüğe kapılır ve piyasaya girmek için çok iştahlı olurlar. Bitcoin düşüşe geçtiğinde ise korkuya kapılır ve varlıklarını ellerinden çıkarak piyasaya terk ederler. Bu aslında bir yanılgıdır fakat korku ve açgözlülük endeksinin oluşmasına da yardım eder.

Korku ve açgözlülük endeksi 0 ile 100 arasında belirlenir. Endeksin 20’nin altına düşmüş olması piyasada korku olduğunu, 60 üzerinde olması ise piyasada açgözlülük olduğunu göstermektedir. Yatırımcıların piyasadan kar elde edebilmeleri hem piyasaları çok iyi okuması gerekmektedir. Ayrıca alış emirleri ya da satış emirleri girilirken piyasanın beklentilerini görebilmek ve buna göre hareket etmek de büyük önem taşır. Aslında korku ve açgözlülük endeksinin yaratılması ile birlikte, yatırımcıların piyasa hakkında ileri görüşlülük kazanmasına yardımcı olunmaktadır. Korku ve açgözlülük endeksinin seviyeleri ile ilgili de şöyle bir liste yapılmıştır:

 • 0 ve 24 arası – Turuncu – Aşırı korku
 • 25 ve 49 arası – Sarı – Korku
 • 50 ve 74 arası – Açık Yeşil – Açgözlülük
 • 74 ve 100 arası – Yeşil – Aşırı açgözlülük
bitcoin korku indeksi
Örnek bir görüntü

Aşırı korku, yatırımcıların endişe içinde olması durumudur ve bu durum çoğu zaman bir yatırım fırsatı anlamına gelebilir. Aşırı açgözlülük durumunda da yatırımcılar aşırı iştahlı demektir ve böyle durumlarda piyasaların bir düzeltme yapması gerekebilir. Korku ve açgözlülük endeksi şu an için yalnızca bitcoin için uygulanmakta, diğer kripto para birimleri için henüz uygulanmamaktadır. Her ne kadar tek başına yeterli olmasa da, piyasanın durumunu okuyabilmek adına önemli bir parametredir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Oluşturulurken Hangi Kaynaklardan Veri Toplanır?

Korku ve açgözlülük endeksi oluşturulurken 6 farklı kaynaktan veri toplanır. Toplanan bu veriler analiz edildiğinde ortaya korku ve açgözlülük endeksi çıkar. Veri toplanan kaynaklar ise şu şekildedir:

 • Volatilite – Yüzde 25
 • Pazar ivmesi / hacmi – Yüzde 25
 • Sosyal medya – Yüzde 15
 • Anketler – Yüzde 15
 • Hakimiyet – Yüzde 10
 • Trendler – Yüzde 10

Volatilite: Burada volatilite ile bitcoinin oynaklığı ve maksimum düşüşleri değerlendirilir. Son 30 gün ile 90 günün karşılaştırması yapılır. Burada bir ani yükseliş gerçekleşirse, bu durumun piyasada bir korkuya sebep olabileceği tahmin edilir.

Pazar İvmesi / Hacim: 30 ila 90 gün temel alınarak bir mevcut hacim ve pazar ivmesi hesaplaması yapılır. Eğer pozitif bir piyasa varsa ve yüksek hacimli alımlar görünüyorsa, bu durumda piyasanın açgözlü olduğu düşünülür.

Sosyal Medya: Bu hesaplama yönteminde Twitter üzerinden bir duyarlılık testi yapılır. Ne kadar hızlı ve ne kadar etkileşim alındığı hashtagler üzerinden değerlendirilir. Eğer etkileşimlerde alışılmışın dışında bir artış söz konusu ise, bu durumda açgözlü bir piyasanın varlığından söz edilebilir.

Anketler: Yatırımcıların piyasaya bakış açıları hakkında, çeşitli araçlardan faydalanarak veriler toplanır ve analiz edilir.

Hakimiyet: Piyasalarda yatırımcıların ilgisi bazen bitcoine, bazen de altcoinlere kayabilir. Bu da kripto paraların hacimlerinin değişmesine neden olur. Burada hacim hangi kripto para birimine doğru artıyorsa, orada açgözlülük artmış demektir.

Trendler: Bu hesaplama yönteminde Google arama verileri baz alınır. Yapılan arama terimleri üzerinden piyasada korku mu var yoksa açgözlülük mü var anlamak için bir çalışma yapılır. Örneğin bir “Bitcoin batacak mı?” gibi bir aramanın trendlerde yukarı çıkması, piyasalarda korku olduğunun göstergesidir.

Korku ve Açgözlülük Endeksini Kullanmanın Avantajları

Korku ve açgözlülük endeksi en temelde piyasadaki değişiklikleri anlık olarak takip etmek açısından son derece kullanışlı bir araçtır. Piyasadaki korku ve açgözlülük dalgalanmalarını takip etmek, gelecekte neler olabileceğine dair çok sayıda fikir verebilir. Bu endeksi kullanarak piyasaya karşı vermiş olduğunuz duygusal reaksiyonların piyasada gerçekleşen hareketlerle uyumlu olup olmadığını görebilir, böylelikle geleceğe dair yatırımlarınızda daha doğru hamleler yapabilirsiniz. Korku ve açgözlülük endeksinden çıkan sonuçlar size daha çok kısa dönem için bilgi verebilir. Eğer uzun vadeli yatırım fikirleri arıyorsanız başka araçlarda kullanmanız gerekir.

Kripto para analistleri ve uzmanlar tarafından genellikle tek bir araç kullanılmaz ve tek bir araç kullanılması da önerilmez. Eğer gerçekçi sonuçlara ulaşmak isteniyorsa, geliştirilmiş olan yatırım fikirlerinin birkaç farklı araçla sağlamasının yapılması gerekir. Bu yüzden yalnızca korku ve açgözlülük endeksi değil, aynı zamanda başka araçların da yatırım süreçlerine dahil edilmesi gerekiyor.

Korku ve Açgözlülük Endeksinde Son Durum

Bitcoin korku ve açgözlülük endeksinin oldukça dalgalı bir grafiği var. Son 2021’de 3 aylık duruma bakınca karşımıza şöyle bir liste çıkıyor:

 • 18 Haziran: 25
 • 18 Temmuz: 20
 • 18 Ağustos: 73
 • 18 Eylül: 50

Görüldüğü üzere bitcoin korku ve açgözlülük endeksi oldukça dalgalı. Yani bir ay içerisinde bile endekste çok yüksek artış ve çok yüksek düşüşler yaşanması durumu var. Yani yalnızca bu endekse bakarak bir yatırım fikri geliştirebilmek çok zor. Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi Temmuz-Ağustos-Eylül 2021 döneminde en yüksek seviye olarak 79 ve en düşük seviye olarak da 10’u görmüş.

Korku ve açgözlülük endeksi bu ani değişimleri sebebiyle çok fazla güven veren bir tahmin aracı olmasa da, başka araçlarla birlikte kullanıldığı zaman oldukça etkili bir araca dönüşebilir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Korku ve açgözlülük endeksi ilk olarak CNNMoney tarafından yaratılmış ve aradan biraz zaman geçtikten sonra Alternative.me kendi versiyonunu piyasaya sürmüştür. Eğer endeksin vermiş olduğu rakam düşükse, bu durum bitcoinin düşük değerlendiğini gösterir. Fakat aşırı korku, piyasalarda bir ayı sezonu başladığı anlamına da gelmez. Endeks yalnızca kısa ve orta vadede piyasaları değerlendirmenize yardımcı olur. Piyasadaki açgözlülük durumunda bir aşırı değerlenme ve balon ihtimali ortaya çıkar. Eğer bir başka kavram olan FOMO (Fırsatları kaçırma korkusu) meydana gelirse, bitcoin fiyatı aşırı değerlenebilir ve bu durum fiyatları yapay olarak yükseltebilir. Bu yüzden de bir yandan endeksi takip etmek, bir yandan da piyasanın durumunu değerlendirmek için başka araçlar kullanmak gerekir.

Siz de korku ve açgözlülük endeksini kullanmak isterseniz, yatırımcılardan bununla ilgili tavsiyeler alabilir, denemeler yapabilir ve kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu