Kripto Para Rehberi

Bitcoin Hangi Bankalarda Var?

Kripto para borsaları ilk yaratıldığı günden bu yana, bu piyasanın zirvesinde her zaman Bitcoin yer aldı ve bugün de krallığını koruyor. Bitcoin alım satım işlemleri bugün tüm dünya genelinde sayısız kripto para borsasında yapılabiliyor. Bu borsalar arasında Türkiye’de de hizmet veren yerli borsalar bulunuyor. Peki kripto para borsalarından Bitcoin alım satım işlemleri yapılabilirken, bu işlemler bankalar üzerinden yapılabiliyor mu? Bitcoin hangi bankalarda var ve hangi bankalar üzerinden alım satım işlemleri yapılabilir? Bitcoin ve hangi bankalardan alınabileceği konusunu sizler için araştırdık…

Bitcoin Alım Satım İşlemleri En Yaygın Olarak Nereden Yapılıyor?

Bitcoin işlemleri dünya üzerinde en yaygın olarak kripto para borsaları üzerinden yapılıyor. Bugün bazıları çok büyük, bazıları da piyasaya yeni katılmış olan küçük borsalar. Bunlar arasında ilk öne çıkanı, en büyük olanı ve en güvenilir olanı elbette Binance. Binance bir yandan hızlı işlemler gerçekleştiriyor, bir yandan uygun komisyon ücretleri istiyor ve bir yandan da elinde kendi kripto para birimi olan Binance coin tutanlara ve sisteme referans kodu ile üye olanlara harika komisyon indirimleri sağlıyor. Bu yüzden de bugün dünyanın en geniş işlem hacmine sahip olan ve aynı zamanda en çok kullanıcısı bulunan kripto para borsası durumunda. Dolayısıyla eğer bir kripto para yatırımı yapacaksanız, bankalardan önce Binance’i düşünmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Aynı zamanda Binance Global üzerinden yaptığınız işlemlerde, para çekebilmek için bir Binance TR hesabı açabilir ve varlıklarınızı bu hesaba göndererek Türkiye’de anlaşmalı olan bankalar üzerinden hızlı şekilde çekim işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer Binance kullanmak istemezseniz Coinbase, Paribu ya da Btcturk gibi diğer güvenilir kripto para borsalarından herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Konuyla alakalı şu yazılarımız ilginizi çekebilir:

Binance ve TRBinance farkları

Binance mi, Paribu mu, Btcturk mu?

Bitcoin Alım Satım İşlemleri Bankalardan Yapılabilir mi?

Türkiye’de henüz böyle bir şey mümkün değil. Çünkü bankalarda Bitcoin mevduat hesabı açabileceğiniz bir kanun ya da düzenleme bulunmuyor. Bu yüzden Türkiye’de bulunan hiçbir bankadan Bitcoin alım satım işlemleri yapamazsınız. Fakat eğer bir kripto para borsasında varlıklarınız varsa, bu varlıkları Türkiye’de hizmet veren anlaşmalı bankalar aracılığı ile çekebilirsiniz. Bunun için paranızı ya Binance TR hesabınıza ya da Paribu, Btcturk ya da Icrypex gibi yerli borsalara göndermeniz gerekiyor. Paranızı yerli kripto para borsalarına transfer ettikten sonra, bankanızın izin verdiği ölçüde ve hızlı bir şekilde para çekim işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer Türkiye’de yaşamıyorsanız, bankalar üzerinden Bitcoin almanız mümkün. Günümüzde pek çok banka müşterilerinin Bitcoin mevduat hesapları açmasına izin veriyor. Başta Amerika olmak üzere pek çok ülkede bulunan çok sayıda köklü banka, gelecekte Bitcoinin değer kazanacağı yönünde değerlendirmeler yapıyor ve aynı zamanda müşterilerini Bitcoin yatırımları için bankalarını tercih etmeleri adına teşvik ediyor. Gelecekte ülkemizde de benzer bir uygulamanın faaliyete geçeceği düşünülse de, bunun kısa vadede mi yoksa uzun vadede mi gerçekleşeceği henüz bilinmiyor.

Bitcoin Hangi Bankalarda Bulunur?

Dünya üzerinde pek çok banka Bitcoin yatırımları için kolları sıvamış durumda. Bu bankalar arasında bazı dikkat çekici bankalar da mevcut. Örneğin Amerika’da bulunan Bank of New York Mellon Corp. (BNY Mellon), Bitcoin alım, satım, tutma ve transfer işlemleri için müşterilerine hizmet vermeye başladı. Banka tarafından yapılan açıklamada dijital varlıkların artık ana akımın bir parçası haline gelmeye başladığı yorumu yapıldı. Bu arada Bank of New York Mellon Corp. 237 yıllık tarihi ile şu anda Amerika’nın en eski bankası durumunda.

BNY Mellon dışında dünyanın en büyük bankalarından biri olarak gösterilen ve merkezi Almanya’da bulunan Deutsche Bank, Bitcoinin önümüzdeki iki yıl içerisinde çok daha yaygın bir şekilde kullanılabileceği yorumunda bulundu. Aynı zamanda Deutsche Bank, ülkelerin merkez bankalarının kendi yarattıkları kripto para birimleri ile mevduat hesapları açabileceğini ve bu durumun gelecekte yaygınlaşabileceğini vurguladı. Deutsche Bank tarafından önümüzdeki iki yıl içerisinde böyle bir girişimin gerçekleşebileceği düşünülüyor. Dünyada durum böyle iken, Türkiye’de yasaların nasıl şekilleneceği ve bankaların ne gibi girişimlerde bulunacağını ile ilgili meraklanmaya devam edeceğiz.

Bitcoin İşlemlerinde En Çok Kullanılan Bankalar

Her ne kadar Türkiye’de bankalardan Bitcoin alım-satım işlemleri gerçekleştirilemiyor olsa da, Binance TR ve yerli borsalar üzerinden para çekme işlemleri yapılabiliyor. Türkiye’deki bankalar ve anlaşmalı oldukları kripto para borsaları, aralarında bugüne kadar herhangi bir anlaşmazlık yaşamadı ve kullanıcılara da herhangi bir mağduriyet yansımadı. Türkiye’de Binance TR, Paribu ve Btcturk ile anlaşmalı olan ve en çok kullanılan bankaların listesi ise şu şekilde:

  • Türkiye İş Bankası
  • Garanti Bankası
  • Akbank
  • Denizbank
  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Fibabanka
  • Yapı ve Kredi Bankası

Siz de bu bankalardan herhangi birini kullanarak para yatırma ve çekme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bu bankalardan herhangi biri ile çalışmıyorsanız, bu durumda bankanızdan ya da yatırım yaptığınız kripto para borsası üzerinden para yatırım ve çekim işlemlerinin yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bitcoin Hakkında Bankaların Yapmış Oldukları Açıklamalar

Türkiye’de Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, ödemelerde kripto para birimlerinin ya da dijital varlıkların kullanılması yasaklanmıştır. Bu duruma gerekçe olarak da kripto para birimlerinin ve dijital varlıkların herhangi bir düzenleme ya da denetime tabi olmaması, merkeziyetsiz olması ve bir muhataba sahip olmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynak olması ve sürekli dalgalanmalar yaşanması, yapılarının anonim olması sebebiyle kolaylıkla yasadışı faaliyetlerde kullanılabilecek olmaları, cüzdanların çalınması ya da hesap sahiplerinin bilgilerinin yasadışı şekilde kullanılabilecek olması gibi ihtimallerin bulunması gibi sebepler gösterilmiştir. Buna bağlı olarak çeşitli düzenlemeler yapılmıştır ve söz konusu durum bugün hala geçerliliğini korumaktadır.

22 Haziran 2021 tarihinde Çin Merkez Bankası da kripto para birimleri ile ilgili olarak bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıda Çin’in en büyük 5 bankası olan Çin Ziraat Bankası, Çin Ticaret Bankası, Çin İnşaat Bankası, Çin Bankası ve Çin Posta Mevduatları Bankası ile dijital ödeme hizmetleri veren Çinli şirket Alipay’in temsilcileri katıldı. Bu toplantıda Merkez Bankası tarafından hesapların takibinin yapılması ve yasadışı kripto para alışverişinin önlenmesi istendi. Bu toplantının ardından, toplantıya katılan tüm bankalar ve Alipay, kripto para risklerine karşı müşterilerini uyaracaklarını, banka hesaplarını güvence altına alacaklarını ve dijital para bağlantısı olan işlemler yapmayacaklarını dile getirdiler. Hatırlanacağı üzere Çin 2013 yılında kripto para ticaretini yasaklamış ve 2017 yılında belli başlı regülasyonlar ile tekrar açmıştı.

Bu ve bunun gibi açıklamalar tüm dünyadaki bankalar tarafından yapılıyor. Bazı bankalar kripto para ile ilgili gelişmelere olumlu yaklaşırken, bazıları ise olumsuz yaklaşıyor. Yani genel olarak bakıldığında dünyadaki bankaların kripto varlıklar ile ilgili olarak ortak bir kararı ya da düşüncesi bulunmuyor. Önümüzdeki günlerde bankaların kripto para dünyasına yaklaşımının nasıl olacağına dair tahminler bulunsa da, kesin bir sonuç üretilemiyor. Fakat tüm ülkelerde ve tüm bankalarda kripto para dünyası ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaların nasıl sonuçlanacağını ve önümüzdeki günlerde neler yaşanacağını hep beraber bekleyip göreceğiz.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu