Kripto Para Rehberi

Bitcoin Halving Nedir, Ne Zaman?

Kripto para piyasalarının ortaya çıkması ve tüm dünyada herkesin takip ettiği bir trend haline gelmesi ile birlikte, her geçen gün yeni bir kavramla karşılaşmaya başladık. Bu kavramlar kripto para piyasaları içinde yaratılan ve bu dünya içerisinde bulunan herkesin öğrenmesi ve bilmesi gereken kavramlar. Bu kavramlardan biri de halving. Peki Bitcoin için kullanılan halving kavramı nedir ve ne zaman gerçekleşecek? Bu konu hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Bitcoin Halving Nedir?

Halving İngilizce bir kelime ve “yarılanma” anlamına geliyor. Madencilik yöntemi kullanılarak üretilen Bitcoin, Litecoin ya da Bitcoin Cash gibi tüm kripto para birimleri için bu kavramı kullanmak mümkün. Halving, madencilik sisteminde blok başına düşen ödüllerin belirli zamanlarda yarıya düşürülmesi anlamına geliyor. Halving konusunda tüm dünyada kullanılan en yaygın açıklama ise şu şekilde: Bitcoin blok ödülü yarılanması.

Pek çok kripto parada olduğu gibi Bitcoin için de arz sınırlı. Şu anda arz edilebilecek olan Bitcoin sayısı 21 milyon adet. Yani 21 milyon adet Bitcoin kazılarak üretildikten sonra, artık Bitcoin üretimi de durmuş olacak. Şu an itibariyle yaklaşık olarak 18 milyon BTC, yani toplam arzın yüzde 85’lik kısmı dolaşımda bulunuyor. Fakat halving işlemleri sayesinde, yani madencilik ödüllerinin yarıya düşmesi sayesinde, arzın tükeneceği süre kısalmıyor. Yani halving gerçekleştikçe belli bir dönemde üretilebilen Bitcoin sayısı yarıya iniyor ve böylelikle madencilik faaliyetleri de zorlaşıyor. Yani daha önceden 2 kazanan madenciler, halving işleminin gerçekleşmesi ile birlikte 1 kazanmaya başlıyorlar.

Geçmişteki Bitcoin Halving İşlemleri

Bitcoin halving işlemleri genellikle 4 senede bir gerçekleştiriliyor. Kripto para piyasalarında gerçekleştirilmiş olan ilk Bitcoin halving işlemi, 28 Kasım 2012 tarihinde gerçekleşti. Bu tarihe kadar oluşturulmuş olan tüm bloklar için 50 BTC ödül veriliyordu. Fakat halving işlemi gerçekleştikten sonra ödenen miktar 25 BTC oldu. Bu tarihe kadar oluşturmuş olan blokların sayısı da 210.000’di. Bir sonraki halving işleminin gerçekleştiği tarih ise 9 Temmuz 2016. 25 BTC olan ödeme miktarları, halving ile 12.5 BTC oldu. Bu tarihte aynı zamanda 420.000 numaralı blok oluşturuldu. Şu ana kadar yapılmış olan üçüncü ve son halving işlemi ise 2020 yılının Mayıs ayında gerçekleşti. Böylelikle 12.5 BTC olan ödemeler, 6.25 BTC’ye düşürülmüş oldu.

bitcoin halving

Şu anda madencilik ile üretilmeye devam edilen Bitcoin miktarının tamamının, 2140 yılına kadar çıkarılacağı öngörülmektedir. Elbette bu tamamen farazi bir tahmin. Söz konusu tarihe kadar Bitcoin’de ve madencilik yöntemiyle üretilen diğer kripto paralarda halving işlemleri de devam edecek.

Bitcoin Halving İşlemi Ne Zaman Yapılacak?

Bilindiği üzere Bitcoin halving işlemleri 4 senede bir gerçekleştiriliyor. Her ne kadar kesin bir tarih olmasa da, beklenti halving işleminin 2024 yılının Mart ve Haziran ayları arasında gerçekleşeceği yönünde. Elbette bu yarılanma sürecinin Bitcoin fiyatına etkisi de oluyor. Bugüne kadar yapılan halving işlemleri göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu etkinin olumlu olduğu rahatlıkla söylenebilir. Örneğin geçmiş halving işlemlerine baktığımız zaman ortaya şu şekilde bir liste çıkarmamız mümkün:

  • 2012 yılında gerçekleşen ilk Bitcoin halving işleminde BTC değeri 11 dolarken, halving işleminden hemen 1 sene sonra BTC değeri 1135 dolara ulaşmıştır.
  • 2016 yılındaki halving işleminden önce Bitcoin 800 dolara kadar gerilemişti fakat ikinci Bitcoin halving işlemi gerçekleştikten 1 sene sonra Bitcoin altın çağını yaşamaya başladı ve 20.000 dolar seviyesine kadar ulaştı.
  • 2020 yılında gerçekleştirilmiş olan halving işleminden sonra, Bitcoin şaha kalktı ve Mayıs 2021’de tarihinin en yüksek seviyesi olan 61.000 dolara ulaştı.

İşte tüm bunlara bakılarak 2024 yılında gerçekleşecek olan halving işleminden sonra Bitcoin değerinin yine tarihteki en yüksek seviyesine ulaşacağı düşünülüyor. Bu yüzden yatırım planlarken halving zamanlarına da dikkat etmek gerekiyor.

Halving Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Halving elbette kripto para terminolojisi içerisinde büyük öneme sahip olan ve bilinmesi gereken bir kavram. Bitcoini enflasyondan uzak tutmaya yarayan bir kavram olan halving, Bitcoinin mucidi Satoshi Nakamoto’nun kripto para dünyasına bıraktığı en önemli miraslardan biridir. Yine de unutulmamalı ki, Bitcoinde halving işlemlerinin gerçekleşmesi, fiyatın kesinlikle yukarı yönlü hareket edeceği anlamına gelmiyor. Her ne kadar daha önceki yarılanmalardan sonra hareket yukarı yönlü gerçekleşmiş olsa da, bir sonraki halving işleminde aynı durumun gerçekleşeceğinin bir garantisi bulunmuyor. Bu yüzden yalnızca halving işlemlerine odaklanmadan, piyasalara etki eden tüm parametreleri bilmek ve öğrenmek gerekiyor.

Halving Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Halving işleminden işlem ücretleri etkilenir mi? Evet. Halving işlemleri sonrasında operasyonel verimlilik arttığı için ağ ücretleri de önemli seviyede azalır. Bu durum piyasada Bitcoine olan talebin artması anlamına gelir. Talebin artması ile birlikte Bitcoin de değer kazanır.

Halving sistemi değiştirilebilir mi? Hayır. Halving sistemi Satoshi Nakamoto tarafından kullanılan protokol içerisine entegre edilmiş durumdadır. Bu sebeple de herhangi bir şekilde değiştirilemez.

Halving kaç yılına kadar sürecek? Şu an dolaşımda bulunan 18 milyonu aşkın Bitcoin bulunuyor ve 21 milyon adet Bitcoin üretilene kadar devam edecek. Bitcoin kazımının 2140 yılında biteceği düşünülüyor ve tarihe kadar da halving işlemleri devam edecek.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu