Kripto Borsa İncelemeleri

Bitci.com Nedir? Güvenilir Mi?

Tüm dünyada kripto para borsalarının sayısı artarken, bu durum Türkiye’de de benzer şekilde gerçekleşiyor. Nitekim geçtiğimiz dönemde Thodex gibi borsalar sebebiyle oluşan güvensizlik, kurumsal bir yapıya sahip olan kripto para borsalarının piyasaya girmeye başlaması ile birlikte biraz ortadan kalkmaya başladı. Elbette bunda Paribu, Icrypex ve Btcturk Pro gibi borsaların payı büyük. Ayrıca son günlerde almış olduğu sponsorluklar ile adını fazlaca duyurmaya başlayan bir diğer borsa da Bitci.com olarak karşımıza çıkıyor.

Bitci.com Nedir?

2018 yılında Burak Çağdaş Çağlar tarafından kurulmuş bir kripto para borsası olan Bitci.com, aynı zamanda Çağdaş Holding bünyesinde bulunur. Pek çok ilke imza atmış olan Bitci.com, Türk kripto para borsaları arasında kullanıcıların yatırım hareketlerini kaydeden ve bunları raporlayan ilk borsadır. Yani kullanıcıların yapmış olduğu tüm ticaret işlemleri toplanır, analiz edilir ve potansiyel kazançlar raporlanır. Ayrıca Socios.com öncülüğünde başlamış olan fan tokenlar konusunda da bir ilk başarmış olan Bitci.com, Türk kripto para borsaları arasında fan token çıkaran ilk borsa olmuştur. Glasgow Rangers fan tokenlarını çıkararak büyük bir sükse yaratmıştır. Ayrıca Ankaragücü, Eskişehirspor ve Karşıyaka kulüplerinin fan tokenları da yine Bitci.com aracılığıyla çıkmıştır. 

Bitci.com’un Tarihsel Gelişimi

Bitci.com Türkiye’nin önemli kripto para borsalarından biri olarak, Karşıyaka spor kulübünün fan tokenlarını 2018 yılından çıkararak bu alanda bir ilke imza atmıştır. Aynı yıl içerisinde Ziraat Bankası ve Vakıfbank gibi önemli bankalarla anlaşmalar imzalamıştır. 2019 yılında Bitci.com ile ilgili olarak gerçekleşen iki önemli gelişme bulunur. Bunlardan ilki Blockchain Economy İstanbul Summit sponsorluğunu üstlenmesi, ikincisi ise Coinmarketcap’te listelenmesidir. Aynı yıl içerisinde kendi blok zincirini de yaratan Bitci.com, bu alanda da Türkiye’de bir ilki başarmıştır. Başarmış olduğu bir diğer ilk ise kar-zarar grafiklerini kişiye özel olarak sunmasıdır. Aynı zamanda böyle bir hizmet veren dünyadaki ilk borsa olmuştur. Bu süreçte OTC servisini de kullanmaya başlayan Bitci.com, telefon bağlantısı ve Discord, Telegram, Whatsapp gibi uygulamalar ile Bitcoin ticareti hizmeti vermeye başlamıştır.

Tüm bu gelişmeler Bitci.com’un kendisini önemli bir kripto para borsası olarak kanıtlamasına yardımcı olmuştur. Fakat tüm dünyada bilinir hale gelmesini sağlayan önemli gelişmelerin pek çoğu 2021 yılı içerisinde yaşanmıştır. 2021 yılında Bitci.com’da yaşanmış olan gelişmeler şunlardır:

 • Formula 1’deki ilk Türk sponsor olarak McLaren ile sponsorluk anlaşması imzaladı. 
 • İspanya ve Brezilya milli futbol takımlarının resmi fan token sponsoru oldu.
 • Dünyanın en çok izlenilen motor sporları organizasyonlarından biri olan Moto GP ile resmi sponsorluk anlaşması imzaladı.
 • Türkiye Süper Liginin başarılı ve köklü kulüplerinden biri olan Beşiktaş ile 3 yıllık 5.6 milyon Euro değerinde bir tribün sponsorluğu anlaşması imzaladı. 
 • Forma ve isim sponsorluğu konusunda bir İspanya Basketbol Ligi ve Euroleague takımı olan Baskonia ile anlaşma imzaladı.

Bitci.com gerçekleştirmiş olduğu bu faaliyetlerle kendisini en önemli Türk kripto para borsalarından biri haline getirirken, dünyada da ismi bilinen, hatırı sayılır bir borsa haline geldi.

Bitci.com Tarafından İmzalanmış Olan Sponsorluklar

Bitci.com şu ana pek çok spor kulübü, organizasyon ve topluluk ile sponsorluk anlaşmaları imzaladı. Söz konusu sponsorluklar arasından önce çıkanları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Türk Spor Kulüpleri: Fatih Karagümrük, Gençlerbirliği, İstanbul Wildcats, Kocaelispor, Bursaspor, Denizlispor, Ankaragücü, Karşıyaka, Eskişehirspor.
 • Dünya Spor Kulüpleri: Watford, Wolverhampton, Baskonia, Fortaleza, Cadiz, Spezia, Sporting Portugal, FC Sion, RCD Espanyol, Celta de Vigo, Deportivo Alavés, Glasgow Rangers, Real Betis, Recife. 
 • Milli Takımlar: Peru, Uruguay, Brezilya, İspanya.
 • Organizasyonlar: Motocross World Championship, Moto GP, McLaren Formula 1.
 • Topluluklar: İnci Sözlük, Matrak.
 • Federasyonlar: Türkiye Motosiklet Federasyonu, FIBA, Türkiye Basketbol Federasyonu.
 • Diğerleri: Number One.

2022 yılının Nisan ayı itibariyle Bitci.com tarafından desteklenen ya da sponsorluk verilen takımların ve organizasyonların listesi bu şekilde. Elbette gelecek dönemler için planlanan çok sayıda sponsorluk anlaşması olduğu için, muhtemelen bu liste genişleyecektir.

Bitci.com Komisyon Oranları

Bitci.com’da kripto/kripto ve kripto/fiat olmak üzere iki farklı komisyon ücreti uygulaması gerçekleştirilir ve ödemeniz gereken komisyon oranları 30 günlük alış ve satış hacminin TL karşılığından hesaplanır. Her ikisinde de 6 farklı seviye bulunur ve piyasa yapıcılar ile piyasa alıcıların ödemesi gereken komisyon oranları farklıdır: 

Kripto/Kripto

 • 0 – 100.000 TL: Yapıcı %0,10 ve alıcı %0,15
 • 100.000 – 1.000.000 TL: Yapıcı %0,05 ve alıcı %0,07
 • 1.000.000 – 5.000.000 TL: Yapıcı %0,04 ve alıcı %0,06
 • 5.000.000 – 10.000.000 TL: Yapıcı %0,03 ve alıcı %0,05
 • 10.000.000 – 50.000.000 TL: Yapıcı %0,02 ve alıcı %0,04
 • 50.000.000 TL ve fazlası: Yapıcı %0,01 ve alıcı %0,03

Kripto/Fiat

 • 0 – 100.000 TL: Yapıcı %0,15 ve alıcı %0,20
 • 100.000 – 1.000.000 TL: Yapıcı %0,10 ve alıcı %0,18
 • 1.000.000 – 5.000.000 TL: Yapıcı %0,07 ve alıcı %0,15
 • 5.000.000 – 10.000.000 TL: Yapıcı %0,05 ve alıcı %0,12
 • 10.000.000 – 50.000.000 TL: Yapıcı %0,04 ve alıcı %0,10
 • 50.000.000 TL ve fazlası: Yapıcı %0,01 ve alıcı %0,07

Bu komisyon oranlarının tamamında yüzde %18 KDV dahildir ve yapılmış olan işlemlerin faturaları her Cuma e-posta adresinize gönderilir. Kripto para yatırma işlemlerinde herhangi bir komisyon ücreti ödemeniz gerekmez. Fakat çekim yapmak istediğinizde her kripto para birimi için farklı olarak belirlenmiş bir komisyon ücreti ödersiniz. Örneğin BAT çekimlerinde 15 BAT ödemeniz gerekirken, BTC çekimlerinde 0,001 BTC ödemeniz gerekir. 

Bitci.com Güvenilir Mi?

Yalnızca imzalamış olduğu sponsorluk anlaşmalarına bakılarak bile Bitci.com’un ne kadar güvenilir bir kripto para borsası olduğunu anlamak mümkün. Aynı zamanda kurumsal bir yapıya sahip olması ve bir holdinge bağlı olarak hizmet vermesi de güven verir. Bitci.com’da işlem yapmaya başlamak için nedenler arıyorsanız, şu önemli noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Canlı yardım hattı ile 7 gün 24 saat boyunca gerçek kişilerden destek alınabilir,
 • Uygun komisyon oranları sunar,
 • Yüksek hacimli işlemler için güvenilir bir altyapı sağlar,
 • Kendi cüzdan hizmeti bulunur ve tüm işlemler tek bir cüzdan ile yönetilebilir,
 • İşletmeler tarafından kullanılabilen BitciPay isimli bir iş ödeme sistemi bulunur.

Tüm bu veriler bir araya geldiği zaman Bitci.com’un güvenilir bir kripto para borsası olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün. Yine de kendinize bir kripto para borsası seçerken, kendi kriterlerinize ve size olan uygunluğuna göre bir seçim yapmalısınız. 

Emre Ünal

Ekonomi üzerine yüksek lisans yapan Emre, özel bir bankada departman sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yıllardır finans sektörünün içindeyken sektörde devrim yaratan kripto paralar, kendisi için adeta hobi haline gelmiştir. Blockchain teknolojisini öğrendikten sonra deneyimlerini aktarmak için KriptoFeed sitesinde kendi uzmanlıklarını aktarmaktadır. Yurtdışındaki uzmanların yorumlarını takip edip yorumlamakla birlikte analizlerin açıklarını tespit etmekten zevk alır. Emre'nin yazılarında ele aldığı hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu