Kripto Borsa İncelemeleri

Binance ve BinanceTR Farkı

Binance şüphesiz ki kripto para yatırımları konusunda dünyanın en büyük borsası. Binance Global tüm dünya üzerinden kullanılabildiği gibi, aynı zamanda Binance bazı ülkelere özel borsaları da bulunuyor. Binance TR de, Binance’in Türkiye’deki yatırımcılara özel olarak oluşturduğu bir borsa. Elbette Binance Global ile Binance TR arasında bir takım farklar bulunuyor. Peki Binance Global ve Binance TR arasında ne gibi farklar bulunuyor ve Binance TR kullanmanın ne gibi avantajları var? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Binance Global ve Binance TR Nedir?

Binance Global 2017 yılında kurulmuş olan ve şu anda 100’ün üstüne ülkede, 13 farklı dil seçeneği ile hizmet veren bir kripto para borsası. Aynı zamanda dünyanın en çok kripto para listeleyen kripto para borsası olarak da biliniyor. Türkiye’de yaşayan kullanıcıların da üye olabileceği Binance Global, ülkelerin kendi vatandaşlarına uygulamış olduğu bazı regülasyonlardan ötürü, bazı ülkelere özel kripto para borsaları yaratıyor.

binance
Binance Global sitesindeki BinanceTR linki

Binance TR’de Türkiye’ye özel olarak yaratılmış olan bir kripto para borsası. Binance Global ile mukayese edildiğinde daha küçük bir borsa olduğu söylenebilir. Fakat Binance Global’e göre bazı avantajlara sahip. Buna rağmen bugün Binance Global kullanan Türk yatırımcıların sayısı Binance TR kullanan Türk yatırımcıların sayısından çok daha fazla. Binance Global kullanmanın da, Binance TR kullanmanın da kendine göre avantajları bulunuyor.

Binance Global ve Binance TR Farkları Nelerdir?

Binance Global ve Binance TR arasında, kendilerine özgü fakat her biri kendi içinde avantajlar ya da dezavantajlar yaratan farklara sahip. Bu farklar konusunda uzun bir liste yapmak mümkün:

  • Binance Global sistemine 18 yaşından küçükler üye olabilir ve kimlik onaysız işlemler yapılabilir. Fakat Binance TR içim böyle bir durum söz konusu değildir. Binance TR üzerinde işlem yapabilmek için 18 yaşından büyük olmanız ve kimliğinizi onaylatmış olmanız gerekiyor.
  • Binance Global’e 2021 yılında Merkez Bankası’nın yayınlamış olduğu yönetmelikle birlikte, Papara ya da kredi kartı gibi yöntemlerle para yatırmak yasaklandı. Eğer Binance Global hesabınıza para yatırmak istiyorsanız, bunu ancak Binance TR, Paribu ya da Btcturk hesaplarınızı kullanarak ve USDT ile gönderim yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Oysa Binance TR üzerinden Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nı kullanarak 7 gün 24 saat boyunca Türk Lirası gönderebilirsiniz. Aynı durum para çekme işlemleri için de geçerli.
  • Binance Global’de Binance TR’ye oranla daha geniş bir kripto para çeşitliliği bulunmaktadır. Nisan 2021 verilerine göre Binance Global üzerinde listelenen kripto para birimlerinin sayısı 262 iken, Binance TR üzerinde listelenen kripto para birimlerinin sayısı ise yalnızca 36’dır.
  • Binance Global üzerinden 125 x’e kadar vadeli (kaldıraçlı) işlemler yapmak mümkündür. Oysa Binance TR üzerinden kaldıraçlı işlemlere izin verilmemektedir.

Tüm bu farkların dışında, pek çok konuda Binance Global ve Binance TR tüm kullanıcılarına benzer özellikler sunuyor.

Hem Binance Global’de hem de Binance TR referans kodu ile komisyon indirimi sisteminden faydalanmak mümkün. Aynı zamanda iki borsa da benzer güvenlik altyapılarını kullanılıyor ve biri diğerinden daha güvenli demek mümkün değil. Yalnızca Binance TR’de Binance Global’e oranla para çekme işlemlerinin daha rahat olduğu söylenebilir. Eğer para çekim işlemlerini kolay ve rahat bir şekilde, Türkiye’deki bankalar üzerinden gerçekleştirmek isterseniz, Binance TR kullanabilirsiniz. Eğer para çekmek için aktarma işlemlerini yapmaktan imtina etmiyorsanız, o halde Binance Global kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir Yorum

  1. Ben binance global kullanıyorum tr den daha iyi bir arayüze sahip olduğunu söyleyebilirim. Hemde siteyi ingilizce kullanmak daha çok hoşuma gidiyor. Zaten uzun süredir kullandığım için çok pratik ve hızlı davranabiliyorum. Birde Binance future işlemler için binance global şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu