Kripto Borsa İncelemeleri

Binance Üye Olduktan Sonra Referans Kodu Girebilir Miyim?

Her ne kadar günümüzde hemen hemen tüm kripto para borsaları referans programları uyguluyor olsa da, aslında bu kavramın ortaya çıkışı, daha doğrusu bilinirliği Binance sayesinde oldu. Geliştirilmiş olan bu referans programı bir yandan borsanın kullanıcılarına fayda sağlar, bir yandan da borsanın popülaritesinin artmasına ve dolayısıyla işlem hacimlerinin yükselmesine yardımcı olur.

Binance Referans Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde hangi borsaya üye olursanız olun, yaptığınız işlemler için bir komisyon ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Fakat bu komisyon ücretlerinden indirim alabilmek için uygulayabileceğiniz belli başlı yöntemler mevcut. Örneğin Binance borsası için elinizde BNB coin bulundurmak bu yöntemlerden biri. Fakat daha büyük komisyon indirimlerinden faydalanmak isterseniz, bunun için referans programına dahil olmanız gerekir. 

Binance her kullanıcının bir referans kodu oluşturmasına ve bu referans kodu ile arkadaşlarını ya da başka kullanıcıları davet etmesine izin verir. Eğer bir kullanıcı oluşturduğu referans kodu ile bir başka kullanıcıyı davet ederse, davet ettiği her kullanıcıdan ve onun yapmış olduğu her işlemden bir miktar komisyon kazanır. Eğer siz bir başkasının referans kodunu kullanarak bir Binance hesabı açarsanız, yüzde 25’e varan komisyon indirimlerinden faydalanmış olursunuz. Binance komisyon oranları %0,1 olarak düşünülürse, yapmış olduğunuz $50.000’lık bir işlem için ödemeniz gereken komisyon ücreti $50.00 olur. Fakat Binance referans kodu ile üye olur ve %25 oranında bir komisyon indirimi alırsanız bu durumda ödediğiniz komisyon ücretinin $12.50’lık kısmını geri alırsınız. Bu rakamlar her ne kadar küçük gibi görünse de, yüksek hacimli ve sık işlem yapan kullanıcılar için uzun vadede büyük kazanç getirir. Bu nedenle Binance’e üye olan her kullanıcının mutlaka bir referans kodu ile üye olması önerilir. 

Binance’e Üye Olduktan Sonra Referans Kodu Girilebilir Mi?

Referans kodunu oluşturmuş olan bir kullanıcı, Binance hesabı üzerinde referans kodunun altında yer alan “şimdi davet et” butonunu kullanarak arkadaşlarını bu kod ile üye olmaya davet edebilir. Ayrıca bu kodu kopyalayarak arkadaşlarına gönderebilir ya da sosyal medya hesapları üzerinde paylaşabilir. Böylelikle daha fazla kullanıcıyı davet etme ve daha yüksek komisyon indirimleri kazanma şansı olur. Siz de arkadaşlarınızdan ya da sosyal medya hesaplarınızdan bir referans kodu edindiğiniz zaman tüm bu avantajlardan faydalanma şansı elde edersiniz.

Peki Binance üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra referans kodu girmek mümkün mü?

Bu durum ne yazık ki mümkün değil. Yani referans kodunu Binance üyeliği açarken girmeniz gerekiyor. Aksi halde sonradan bir referans kodu ekleyemiyorsunuz. Eğer referans kodu kullanmadan açtığınız bir hesabınız varsa ve referans kodu kullanmak istiyorsanız, bu durumda mevcut hesabınızı kapatarak yeni bir hesap açma yoluna gidebilirsiniz. Elbette açmış olduğunuz hesabınızın da tüm KYC doğrulama işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu süreç sizin için çok fazla vakit almamakla birlikte, referans kodu kullanabilir hale geleceğiniz için çok fazla avantajı da beraberinde getirir. 

Sonuç olarak Binance’e referans kodu olmadan üye olmak size herhangi bir şey kazandırmaz. Oysa referans kodu kullanmak komisyon indirimi gibi önemli bir avantajı beraberinde getirir. Eğer siz de bir Binance kullanıcısı değilseniz ve bir Binance üyeliği açmak niyetindeyseniz, o halde mutlaka bir referans kodu ile üye olmanızı öneririz. 

Emre Ünal

Ekonomi üzerine yüksek lisans yapan Emre, özel bir bankada departman sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yıllardır finans sektörünün içindeyken sektörde devrim yaratan kripto paralar, kendisi için adeta hobi haline gelmiştir. Blockchain teknolojisini öğrendikten sonra deneyimlerini aktarmak için KriptoFeed sitesinde kendi uzmanlıklarını aktarmaktadır. Yurtdışındaki uzmanların yorumlarını takip edip yorumlamakla birlikte analizlerin açıklarını tespit etmekten zevk alır. Emre'nin yazılarında ele aldığı hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu