Kripto Para Rehberi

Binance Stop Limit Nedir, Nasıl Yapılır?

Bir süredir kripto para yatırımcısıysanız, siz de stop limit kavramını daha önce duymuşsunuzdur. Özellikle deneyimli yatırımcıların kullanması gereken emirlerden olan stop limit, kripto piyasasının yüksek volatilitesinden en iyi şekilde faydalanılmasını sağlar. Hem en iyi noktada kar almak, hem de zarardan korunmak için kullanılan bu emir yöntemi yatırımcıların kafasını karıştırabilir. Bu yazımızda sizler için stop limit emri hakkında merak edilen her şeyi detaylıca inceledik.

Emir Çeşitleri Nelerdir?

Kripto para piyasalarında pek çok emir yöntemi vardır. Bunlardan en özellikli ve karmaşık olanlarından biri de stop limit emir tipidir. Bu emir tipini kullanmak isteyen yatırımcıların, öncesinde borsadaki diğer emir yöntemleri konusunda uzmanlaşması daha iyi bir hamle olabilir. Kripto para piyasalarında kullanılan belli başlı emir çeşitleri vardır ve bu emirler şu şekilde kategorize edilir:

Piyasa Emri

piyasa emri
Piyasa Emri Ekran Görüntüsü

Piyasa emri, yatırımcıların anlık en iyi fiyattan kripto para alım satım işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlayan bir emir çeşididir. Bu emir yönteminde herhangi bir fiyatın gelmesini beklemeye gerek yoktur. Hızlı alım satım yapmak isteyen yatırımcılar için en ideal emir tipidir. Bu emir tipiyle işlem yapıldığında, emir defterinde yer alan emirler anlık olarak eşleştirilir ve girilen adet tamamlanıncaya kadar piyasadaki en iyi işlemler alınır. Böylece yatırımcılar zaman kaybetmeden işlemlerini tamamlar.

Limit Emri

limit emri
Limit Emri Ekran Görüntüsü

Limit emri özellikle yeni yatırımcıların en sık kullandığı bir emir tipidir. Bu emir tipinde alım ya da satım işlemlerinde fiyat yatırımcı tarafından belirlenir ve piyasa o fiyata gelmedikçe işlem gerçekleşmez. Bu nedenle limit emirleri gerçekleşmeden uzun süre açık kalabilir. Limit emri, girilen emirleri otomatik olarak emir defterine işler ve piyasa o fiyata gelince otomatik olarak emri devreye sokar. Bu nedenle yatırımcıların limit emri verdiklerinde ekran başında beklemesine gerek olmaz. Belirlenen fiyattan karşı bir emir verildiğinde, işlem tamamlanır.

Fakat, hızlı dalgalanmalarda limit emirleri yetersiz kalabilir ve piyasa girilen fiyatı atlayarak hareket edebilir. Bu durumda yatırımcılar açıkta kalır ve mağdur olur. Özellikle hızlı boğa ve ayı sezonlarında limit emirlerinin sadece bir kısmının gerçekleşme ihtimali olur.

Stop Emri

stop limit
Stop Limit Ekran Görüntüsü

Stop emri belirlenen yatırım stratejilerine göre zararı en aza indirmeyi hedefleyen bir emir yöntemidir. Düşüşte olan bir piyasada yatırımcı zararını minimuma indirir ve yükselen piyasada alım için en doğru hamlelerin yapılmasını sağlar. Stop emri stop limit ve stop piyasa olmak üzere ikiye ayrılır. Bunlar arasında gelişmiş traderların en fazla tercih ettiği stop limit emridir.

Stop Limit ve Stop Piyasa Emirleri

Daha az zarar etmek, karı korumak ve en iyi piyasa hamlesini yapmak için kullanılan stop emir yöntemleri iki çeşittir. Bu emir tiplerinde tetikleyici fiyat ve piyasa fiyatı olmak üzere iki fiyat bulunur ve tetikleyici fiyata göre işlemler emir defterine yazılır.

Stop limit emrinde amaç, piyasa belirli bir değere geldiğinde pozisyon alarak kar ve zarar durumunu maksimize etmektir. Bunun için piyasaya bir tetikleme fiyatı verilir ve piyasa bu fiyata geldiğinde girilen emir belirtilen fiyattan gerçekleşir. Bu emir alım ve satım işlemlerinde kullanılabilir. Örneğin; fiyat düşüşü beklenen bir para biriminde stop alım emri girilir ve böylece sadece piyasa düştüğünde satış emri tamamlanır. Emrin gerçekleşmesi için bir tetikleyici fiyat belirlenir. Piyasa bu fiyata gerilediğinde girilen emir deftere yazılarak tamamlanır. Böylece yatırımcı ekran başında olmadan düşen piyasada en iyi fiyattan satış yapma imkanı yakalar. Aynı şekilde ani yükselmesi beklenen bir piyasada stop limit alım emri veren yatırımcı da piyasa tetikleyici fiyata ulaştığında ekran başında olmadan alım yapabilir. Bu şekilde ani dalgalanan piyasada en iyi hamleleri yapmış olur.

Stop piyasa emri de stop limit emirleri gibi alım ve satım için uygulanır. Bu emir tipindeki fark tetikleme fiyatı geldikten sonra alım veya satım işleminin piyasadaki en iyi fiyat eşleşmeleri üzerinden gerçekleşmesidir. Bu işlem tipi, genellikle stop limite göre daha hızlı tamamlanır.

Stop Limit Emri Nasıl Çalışır?

Stop limit emrinin uygulanabilmesi için öncelikle yeterli piyasa deneyimi ve terim bilgisine sahip olmak gerekir. Bu nedenle stop limit emirleri yeni yatırımcılara tavsiye edilmez. Çünkü piyasa hakimiyeti olmayan yatırımcıların bu emir tipleriyle yanlış hamleler yapması ve yatırım kaybı yaşaması mümkündür. Stop limit emri verirken stop fiyatı, limit fiyatı ve miktar gibi belirli terimler vardır.

Buradaki stop fiyat, kısaca tetikleyici fiyattır ve stop fiyat, seçilen varlığın bu fiyata ulaşmasıyla birlikte emrin çalışmasını sağlar. Limit fiyatı, yatırımcı tarafından belirlenen alım ya da satış fiyatıdır. Miktar ise elde tutulan varlık veya kripto para biriminin yüzde kaçıyla işleme girileceğini belirtir. Bunlar üzerinden örnek verecek olursak; BTC piyasa fiyatı 20.000 USDT ve grafiğe göre daha yüksek seviyeleri test etmesi için önündeki direnç 25.000 USDT diyelim. Bu durumda alım yapmak için direnç seviyesinin test edilmesini fakat fiyatın da çok yükselmesini istemeyen bir yatırımcı, sürekli piyasa takibi yapmadan stop limit alım emri ile otomatik olarak işlemleri çalıştırabilir. Burada tetikleyici fiyat 25.000 USDT, limit fiyatı ise 25.500 USDT olarak ayarlandığında, piyasa tetikleyici fiyat seviyesine gelirse limit fiyat üzerinden işlem gerçekleşir.

Aynı yöntem satış işlemlerinde de uygulanabilir. Yine BTC fiyatı 20.000, fakat piyasada bu sefer düşüş baskısı var ve BTC destek seviyesi 18.000 USDT diyelim. Bu durumda elindeki BTC’leri en iyi fiyattan satmak fakat ani yükselme ihtimaline karşı hemen satmamak isteyen bir yatırımcı sürekli fiyat takibi yapmadan stop limit satış emri girebilir. Böyle bir senaryoda tetikleyici fiyat 18.000, limit fiyatı ise 17.500 USDT olacak şekilde belirlendiğinde fiyat 18.000’e gerilediğinde yatırımcı işlemi sıraya alınır. Burada girilen limit fiyatını düşük tutmanın sebebi ani hareketlenmeler karşısında girilen işlemin en iyi ihtimalle çalışmasını sağlamaktır. Aksi halde yatırımcı işlemi gerçekleşmeyebilir.

Binance’de Stop Limit Nasıl Yapılır?

Dünyanın en yüksek işlem hacmi olan Binance borsası, gelişmiş trade sayfası ile stop limit ve diğer işlem tiplerini uygulamak için benzersiz bir deneyim sunar. Elinizde bir miktar USDT var ve en iyi seviyeden BTC almak istiyorsunuz, fakat alım yapmak için belirli bir direnç seviyesinin aşılmasını bekliyorsunuz diyelim. Verilen örnek üzerinden devam edecek olursak; Binance borsasında stop limit alım emrinin nasıl yapıldığını şu şekilde açıklayabiliriz.

binance stop limit
  • Öncelikle stop limit emri vermek için alım satım sayfasına gidin ve işlemi yapmak istediğiniz para birimini seçin.
  • Daha sonra “Stop-limit” seçeneğine tıklayın.
  • Burada kendinize bir stop fiyatı (tetikleyici fiyat) belirleyin ve elinizdeki paranın ne kadarıyla BTC almak istediğinizi belirleyin. (%25, %50, %75 ve %100 vb.) Örneğimizde; BTC direnç fiyatı 25.000 USDT idi. Bu durumda tetikleyici fiyatı 25.000 USDT olarak girebilirsiniz.
  • Limit fiyatına alım yapmak istediğiniz fiyatı girin. Bu fiyatı tetikleyici fiyatın biraz üzerinde tutarak, işlemin hızlı dalgalanan piyasada gerçekleşme ihtimalini artırırsınız. Örneğin; limit fiyatı 25.500 USDT olarak belirleyin ve “BTC al” seçeneğine tıklayın.
  • Henüz tamamlanmamış emirlerinizi “Açık Emirler” sekmesinden kontrol edebilir ve daha sonra iptal ederek farklı fiyatlar girebilirsiniz. Böylece her an piyasa takibi yapmadan anlı hareketlerden en iyi şekilde yararlanabilir ve yatırımlarınızı korursunuz.

Bütün bunlarla birlikte stop limit emirlerini kripto piyasasında uzmanlaştıktan sonra kullanmanız önerilir.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu