Kripto Para Rehberi

Binance Para Nasıl Yatırılır?

Binance, kripto para piyasaları içerisinde bulunan pek çok insanın içinde olduğu bir borsa. Kısa süre içerisinde çok büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başardı. Hem sunmuş olduğu düşük komisyon ücretleri ile, hem sağlamış olduğu kullanım kolaylığı ile her geçen gün büyümeye devam ediyor. Benzer şekilde para yatırma ve çekme işlemleri de son derece basit. Yalnızca basit birkaç adımla hesabınıza para yatırabilir ve kripto para işlemleri yapmaya başlayabilirsiniz. Peki Binance para yatırmak için izlenmesi gereken adımlar ne şekilde? Tüm merak edilenler sizler için araştırdık ve bir araya getirdik…

BAŞLAMADAN ÖNCE: Eğer Binance ile ilgili temel bilgilere ihtiyacınız var ise Binance nedir yazımıza göz atabilirsiniz.

Binance’te Para Yatırma İşlemleri

Binance’e para yatırabilmek için, öncelikle bir Binance üyeliğinizin olması gerekiyor. Bir Binance üyeliği oluşturmak için Binance mobil uygulamasını ya da Binance web sitesini kullanabilirsiniz. Üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra Binance’e para yatırmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

 • Hesabınıza giriş yapın ve hemen ardından sağ üst köşede yer alan cüzdan seçeneğine tıklayın. Cüzdan seçeneğinin altında spot cüzdanı, marjin cüzdanı, vadeli işlemler cüzdanı, P2P cüzdanı, birikim varlıkları ve havuz hesabı olmak üzere 6 farklı seçenek bulunur. Burada spot cüzdanına tıklayın.
binance spot cüzdan
 • Burada karşınıza yatırma, çekme ve transfer olmak üzere 3 farklı seçenek çıkar. Bu seçenekler arasından yatırma seçeneğine tıklayın.
binance yatırma
 • Burada da karşınıza iki farklı seçenek çıkar. Bunlar itibari para ve kripto para. Eğer hesabınıza herhangi bir kripto para birimi gönderecekseniz, bu durumda kripto parayı seçmeniz gerekiyor. Türk Lirası ve Dolar yatırma işlemlerini ise itibari para seçeneği üzerinden yapmanız gerekiyor.
binance dolar yatırma

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra artık itibari para yatırma işlemine geçebilirsiniz. Bu işlemleri nasıl yapacağınızı da yazının devamında sizler için anlattık…

Binance Türk Lirası Yatırma

Binance Global ve Binance TR olmak üzere iki adet borsa bulunuyor. Binance Global’e Türk Lirası yatırmak mümkün değil. Binance Global’e Türk Lirası yatırmak istiyorsanız, öncelikle bir Binance TR hesabı açmanız ve öncelikle buraya para yatırmanız gerekiyor. Hemen ardından Binance TR hesabınızdaki bakiyeyi Binance Global hesabınıza aktarabilirsiniz. Şimdi Binance TR hesabınıza para yatırmak için izlemeniz gereken adımları listeleyelim…

Şu yazıya göz atabilirsiniz: Binance ve TRBinance Farkları

Bu işlemler trbinance.com üzerinden yapılmalıdır!

 • Cüzdanda bulunan yatırma seçeneğine gidin ve buradaki kripto para birimleri arasında Türk Lirasını (TRY) seçerek işleme devam edin.
binance türk lirası yatırma
 • Yatırma sekmesi içerisinde Havale ve EFT olmak üzere iki farklı seçenek mevcut. Binance TR’nin halihazırda anlaşmalı olduğu iki farklı banka var: Ziraat Bankası ve Vakıfbank. Bu iki banka üzerinde 7 gün ve 24 saat boyunca yatırma ve çekme işlemleri yapabilirsiniz. Eğer diğer bankaları kullanacaksanız, para yatırma işlemlerini yalnızca hafta içi ve mesai saatleri içinde yapabilirsiniz.
 • Burada unutulmaması gereken nokta, parayı yatıran kişi ile hesap sahibinin aynı kişi olmasıdır. Aksi halde para yatırma işlemini gerçekleştirmek mümkün değildir.
 • Banka seçimini yaptıktan sonra hesap bilgilerinizi ve ne kadar para yatırmak istediğiniz de belirleyerek para yatırma işlemini tamamlayabilirsiniz.
binance ziraat
 • Binance TR üzerinde 1 milyon TL günlük, 5 milyon TL aylık olmak üzere bir para yatırma limiti bulunuyor.

Görüldüğü üzere Binance TR borsasına para yatırmak son derece kolay ve aynı zamanda hızlıca gerçekleştirebileceğiniz bir işlem. Ayrıca para yatırma sürecinde Binance TR de sizi doğru şekilde yönlendirmektedir.

Binance TR’den Binance Global’e Para Aktarma

Binance TR üzerindeki bakiyenizi Binance Global hesabınıza aktarmak oldukça basit bir işlem. Bu işlemi tamamlamak için hem bir Binance TR, hem de bir Binance Global hesabına sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca bu iki hesabın aynı e-posta adresine kayıtlı olması da gerekmiyor. Şimdi hep birlikte Binance TR bakiyesini Binance Global’e aktarmak için izlenmesi gereken adımlara bakalım…

 • Binance Global üzerinde önce cüzdan sekmesi, ardından cüzdan özeti sekmesi ve son olarak da spot cüzdanı sekmesine tıklayın.
 • Açılan menüde, sol dikey menüden Binance TR seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza yeni bir pencere açılacak. Bu pencerede “Binance TR’ye bağlan” butonu karşınıza çıkacak. Bu butona tıklayın.
 • Burada karşınıza “Binance hesabınıza giriş yapın” ve “Binance TR hesabınıza giriş yapın” olmak üzere iki farklı seçenek çıkar. Burada Binance hesabınıza giriş yapın seçeneğine tıklarsanız, aynı e-posta adresi ile yeni bir Binance TR hesabı açmış olursunuz ve iki hesap birbirine bağlanır. Eğer Binance TR hesabınızla giriş yapın butonuna tıklarsanız, Binance TR hesabınıza giriş yapmanız istenir. Giriş yaptıktan sonra cüzdan, bakiyeler ve son olarak Binance transfer sekmesi üzerinden iki hesabı birbirine bağlayabilirsiniz.
 • Binance transfer sekmesine geldiğinizde, burada transfer etmek istediğiniz kripto para ya da itibari para birimini seçmeniz gerekiyor. Ardından tutarı da girerek işlemi onaylamanız gerek.
binance tr binance transfer
 • Bu noktada bir güvenlik doğrulaması yapmanız gerekecek. Kodu al seçeneğine tıkladıktan sonra e-postanıza bir kod gönderilecek. Öncelikle bu kodu girin. Arkasından Google Authenticator doğrulama kodunu da girdikten sonra tekrar onayla butonuna tıklayın.

Yukarıdaki son işlemi de yaptıktan sonra, aktarım işleminiz tamamlanacaktır. Bu şekilde Binance Global hesabınıza Türk Lirası yatırmış olursunuz. Artık bakiyenizde bulunan Türk Lirası ile kripto para alım-satım işlemlerine başlayabilirsiniz.

Binance’e Para Yatırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Binance’e para yatırırken ya da kripto para gönderirken öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken konu ağ seçimi. Binance üzerinde yatırma, çekme ve transfer işlemlerinin gerçekleştirilebileceği BEP2, BEP20, ERC 20, TRC20 ve BTC olmak üzere 5 farklı ağ bulunur. Bu ağlar şunları ifade eder:

 • BEP2: Binance Chain ağı.
 • BEP20: Binance Smart Chain ağı.
 • ERC20: Ethereum ağı.
 • TRC20: Tron ağı.
 • BTC: Bitcoin ağı.

Seçtiğiniz ağın, varlıklarını çektiğiniz ya da yatırdığınız ağ ile aynı olması gerekiyor. Aksi halde varlıklarınızın tamamını kaybedebilir ve daha kötüsü hiçbir zaman geri alamayabilirsiniz. Bu yüzden ağ seçimi konusunda maksimum özen göstermek gerekiyor.

Bir diğer önemli konu da işlemlerin gerçekleştiğinden emin olmaktır. Para göndermiş olduğunu Binance cüzdan adresi pek çok rakam ve harften oluşur. Varlıklarınızın tamamı bu benzersiz cüzdan içerisinde saklanır. Eğer bu adresi yanlış girerseniz, bu durumda bir hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz. Bu adresleri kopyalayıp yapıştırarak kullanabilir ya da daha kolay bir yöntem olan QR kodu okutmayı tercih edebilirsiniz. Yatırma işlemleri sırasında zaman zaman “ağ meşgul” hatası da alınabilir. Bu hata, ağın çok dolu olması sebebiyle tıkandığını belirtir. Bu yüzden biraz beklemeniz ya da başka bir ağı kullanmanız gerekir.

Eğer Binance ve Binance TR hesaplarınızda bir kimlik onayı yapmadıysanız, bu durumda sistem para yatırmanıza izin vermeyebilir. Bu yüzden de sizden kimliğinizi onaylamanız beklenir. Aynı zamanda kimliğinizi onaylamanız, aynı zamanda daha güvenli bir hesaba sahip olduğunuz anlama gelir. Bu yüzden hem para yatırma işlemleri için, hem de güvenliğinizi maksimum seviyeye getirmek için mutlaka kimlik onayı yapmanız tavsiye edilmektedir.

Binance dünyanın en büyük borsalarından biri olarak her konuda olduğu gibi para yatırma işlemlerinde de kullanıcılarına yardımcı oluyor. Dolayısıyla Binance’e para yatırmak ve kripto para işlemlerine başlamak çok kolay.

Eğer henüz Binance üyesi olmadıysanız, %20 komisyon indirimi kazanmak için Binance Referans Kodu sayfamıza göz atabilirsiniz.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu