NFT

Binance NFT IGO Nedir ve Nasıl Katılabilirsiniz?

Binance geçtiğimiz dönemde, blockchain teknolojisi ile meta evrende oyun oynamayı desteklemek için İlk Oyun Arzı (IGO)’yu kullanıma açtığını bildirdi. NFT varlıklara IGO yaparak fon toplama imkanı sunan bu yeni özellik, çok sayıda yatırımcıdan da ilgi görmeyi başardı. Peki Binance IGO nedir, nasıl işler ve IGO’ya katılım nasıl olur? Sizler için araştırdık.

IGO (İlk Oyun Arzı) Nedir?

IGO, İnitial Game Offering, yani İlk Oyun Arzı olarak geçen bir kavramdır ve İlk Para Teklifi olan ICO’lar ile benzer bir mantıkla çalışır. IGO’nun ICO’dan farkı, sadece oyun amaçlı yapılması ve oyun içi ögeler, özel haklar, oyun içi karakterler, NFT varlıklar gibi oyun parçalarının sürece dahil olmasıdır. IGO’lar ICO ile benzer işleve sahip olsa da oyun sektörüne ait bir etkinliktir.

Binance’in kullanıcılarına sunduğu IGO, NFT pazarındaki en iyi projeleri kapsayan bir süreçtir ve bu süreç dahilinde geleceği parlak projelere erken erişim hakkı kazanmak, oyun içi silah ve karakter gibi öğelere erkenden sahip olmak gibi pek çok avantaj bulunur. IGO ile elde edilen koleksiyonlar açık artırma, gizemli kutu ve sabit fiyatlı satış gibi farklı şekillerde satışa çıkarılabilir. Bu da kademeli bir fiyat yapısı ile farklı sayıda varlık sahibi olmayı mümkün kılar.

Binance’in başlattığı IGO süreci, geleceğin yüksek kaliteli blockchain oyunları ile NFT varlıkları arasında bir bağ kurmak ve dolayısıyla meta evreni zenginleştirmek için bir altyapı niteliği taşır. Günümüzde NFT varlıkların popülaritesinde yaşanan artış, ileride meta evren tabanlı proje sayısında da yükselişe neden olacaktır. Bu anlamda gelecekte şimdiden yer almak isteyen Binance borsası da kullanıcılarına devasa bir koleksiyonun parçası olma imkanı tanır.

Binance NFT’de IGO Nasıl İşler?

Binance borsası, oyun endüstrisindeki devasa gelişme ve topluluk ilgisindeki artış nedeniyle NFT IGO başlatma kararı aldı. Piyasadaki gelişmeye açık 10 projeyi erken dönemde satışa çıkararak, kullanıcılara yüksek kazanç vadeden yeni yatırım fırsatları sundu. Binance NFT IGO’ları ile yatırımcıların metaverse odaklı oyun projelerine erkenden katılma imkanı olur. IGO’lar tamamen oyun amaçlı etkinliklerdir ve içeriğinde erken erişim imkanının yanı sıra oyun içi öge, kozmetik ürün, kostüm, silah, karakter ve çeşitli Binance özel görünümleri gibi ek dijital varlıklar bulunur.

Binance IGO’ları dikkat çeken ve potansiyeli yüksek oyun projelerinin bir araya getirildiği özel NFT koleksiyonlarıdır. Bu koleksiyonlar müzayede, gizemli kutu veya sabit fiyat gibi farklı şekillerde satışa sürülebilir. Bu da yatırımcıların çeşitli alım alternatiflerine sahip olmasını sağlar. IGO’lar genellikle, her turda kademeli fiyata sahip olan ve birkaç turda tamamlanan etkinliklerdir. Her bir IGO projesinin kendi özel ana sayfası bulunur ve bu şekilde yatırımcılar ilgilendikleri projeyi detaylı şekilde inceleme avantajı elde eder. IGO projelerinin kapsamı, amacı, içeriği, yol haritası ve çok daha fazla detaylı bilgi proje ana sayfaları üzerinden incelenebilir.

Binance borsasında satışa çıkan ilk IGO projesi DeRace oyunudur. At yarışı ekosistemi olarak tanımlanan DeRace, oyunculara benzersiz NFT atlarına erişim ve bu atlar ile yarışlara katılma imkanı sunar. Aynı zamanda at yetiştiriciliği ve kendi özel hipodromunu kurarak yarış oluşturma gibi özelliklere de sahiptir. DeRace oyununda 5 normal, 5 Binancian atı olmak üzere 10 farklı NFT bulunur. Satışa çıkarılan NFT varlıklar, oyun içi kullanılabilir biletlerdir ve oynayarak kazanılan bir kaynak işlevine sahiptir. DeRace NFT biletleri ile özel atları satın alma fırsatı elde edilir. NFT pazar yerinde satışa çıkarılan bu atlar, doğrudan alınabildiği gibi açık artırma yoluyla da elde edilebilir. Ayrıca Binance’e özel gizemli kutular da bu eşsiz varlıkları elde etme fırsatı sunar. Alınan varlıklar istenildiği an NFT pazar yerinde aynı şekilde satışa çıkarılabilir veya direkt oyun içi öge olarak kullanılabilir.

Binance NFT IGO’larından Nasıl NFT Satın Alınır?

Binance NFT pazaryeri, NFT IGO varlıklarına erişim imkanı sunar. Bu pazaryerinden varlık satın almak için Binance kullanıcısı olmak yeterlidir. Kullanıcılar, cüzdanda tuttukları parayı NFT alım işlemlerinde kullanabilir. NFT alım-satım işlemleri farklı para birimleri üzerinden yapılır, burada açık artırma veya sabit fiyat gibi farklı yöntemler takip edilebilir. Alım yapmadan önce hesaba kripto para birimi aktarmak veya bulundurmak gerekir. NFT alımı BNB, USDT ve ETH gibi farklı kripto para birimleri ile yapılabilir. Cüzdana varlık aktarmak için:

 • Binance hesabına giriş yapılır.
 • Marketten NFT alımında kullanılacak kripto para birimi satın alınır.
 • Farklı cüzdanlardan varlık aktarımı yapılarak da cüzdana kripto para yatırılabilir.
 • Bunun için Binance para yatırma sayfasında ilgili para biriminin cüzdan adresi kopyalanır.
 • Aktarım yapılacak cüzdandan varlık çekimi yapılır ve Binance cüzdan adresi girilir.
 • Gönderilecek tutar belirlenerek işlem onaylanır.
 • Sonuç olarak cüzdana tanımlanan kripto varlıklar NFT alım işlemlerinde kullanılabilir.

Açık artırma ile alım:

binance nft açık arttırma

NFT varlık için belirlenen minimum tekliften fazla bir teklif verilir.
Teklif vermek için cüzdandaki kripto para birimleri kullanılabilir.
Cüzdanda varlık yoksa spot cüzdana BNB, ETH veya BUSD yüklemesi yapılmalıdır.
Teklifin başarıyla verilmesi durumunda onay kutusu açılır.
Onaylamadan sonra teklif verilir.
NFT varlık, en yüksek teklifi veren kullanıcıya verdiği teklif üzerinden satılır.

Sabit fiyatlı alım:

binance nft alımı

NFT almak için en kolay yöntemdir.
Satın alınacak NFT üzerine tıklanır ve tam fiyat görüntülenir.
“Şimdi Al” butonuna tıklayarak belirlenen fiyat üzerinden varlık alımı yapılır.

Gizemli kutu alımı:

binance gizemli kutu alımı

Gizemli kutulardaki sürpriz NFT’ler sadece kutu açılınca ortaya çıkar.
Kutudaki NFT varlıkları; süper, süper nadir, nadir ve normal olmak üzere 4’e ayrılır.
Kutu satın almak için “Gizemli Kutu” sayfasına gidilir.
Her kutuda değişken bir fiyat vardır, bu ücret ödendiğinde kutu alımı tamamlanır.

Binance’den NFT Çekimi Nasıl Yapılır?

 1. Binance NFT‘ye gidin ve hesabınıza giriş yapın. Sağ üstte hesabınıza tıklayın ve Çekme işlemini seçin.
 2. NFT Varlığı veya Gizemli Kutular altında çekmek istediğiniz NFT’leri seçin ve onaylayın.
 3. Aynı seriden birden fazla NFT’niz varsa, lütfen çekmek istediğiniz NFT’nin Token ID’sini seçin. Token ID’sini ürün sayfasında NFT’ye tıklayarak bulabilirsiniz.
 4. NFT’nizi seçtikten sonra Binance sistemi, varlığın tutulduğu ilgili ağı size gösterecektir. Ücreti ödemek için cüzdanınızda seçilen ağın yerel paralarına sahip olduğunuzdan emin olun. Para çekme ücretleri ağ durumuna göre değişebilir.
 5. Çekmek istediğiniz / işlem yapacağınız cüzdan adresini seçin.
 6. Herhangi bir cüzdan bağlamadıysanız, Cüzdan Ekle’ye tıklayın. Böylece cüzdan bağlama sayfasına yönlendirileceksiniz. Cüzdanınızın ağını seçin ve işlemi onaylayın.
 7. Bağlanmak istediğiniz cüzdanı seçin. MetaMask veya WalletConnect’e bağlanabilirsiniz.
 8. İşlem tamamlandığında, çekilen NFT’yi işlem geçmişlerinizde bulabilirsiniz. Para çekme durumunu da buradan kontrol edebilirsiniz.

Binance NFT IGO Faydaları

Binance NFT IGO, yatırımcılar için heyecan verici yeni nesil teknolojilere erkenden erişim imkanı sunan bir pazardır. NFT varlıklarına yeni bir soluk getiren bu pazar, Binance özel koleksiyonları, oyun içi NFT varlıkları ve çeşitli ögelere kolay erişim imkanı sunar. IGO’nun diğer avantajları ise şu şekilde sıralanır:

 • Yatırımcılar, her IGO projesini detaylı şekilde imkanına sahiptir. Böylece gelecekte değerleneceğini düşündükleri alternatif projelere ucuz fiyattan dahil olabilir.
 • Oyun sektörü ve NFT varlıklara olan ilginin her geçen gün artması, ileride yüksek kazanç elde etme katsayısını artırır. Doğru projelere yatırım yapılırsa, kazançlı sermayeler elde edilebilir.
 • IGO yatırımcıların sadece coin veya token bulunmaz. Pek çok oyun içi öge ve dijital varlık da yer alır. Bu nedenle çok yönlü satışlar gerçekleşir.
 • IGO’larda oyun karakteri, aksesuar ve ekipmanları ile çeşitli oyun arazileri satışa çıkabilir.
 • VIP katılımcılar oyun lansmanından önce NFT’lere en erken erişen kullanıcılardır, bu varlıklar yüksek değerlenme potansiyeline sahiptir.

Ek olarak gizemli kutu adı verilen Binance’e özel varlıklar, satın alındığında içinden özel koleksiyonlar ve varlıklar çıkan ögelerdir. Bu anlamda yatırımcıların Binance’e özel sürpriz varlıklara sahip olmasına imkan tanır.

Sonuç

IGO’lar gelecekte şimdiden yer almak isteyen yatırımcılar için mükemmel yatırım fırsatları sunan projelerdir. Küçük miktarlarla katılmanın mümkün olduğu bu projeler, yüksek kazanç elde etmenin en eğlenceli yoludur. Binance güvencesinde düzenlenen IGO etkinlikleri öncü olma rolüne de sahiptir.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu