Kripto Borsa İncelemeleri

Binance nedir? Güvenilir mi?

Dünya üzerinde halihazırda çok sayıda kripto para borsası bulunuyor. Bu borsalardan bazıları eski, bazıları ise nispeten yeni. Nispeten yeni diyebileceğimiz borsalardan biri de Binance. Binance çok eski bir borsa olmamasına rağmen, hayranlık uyandıracak şekilde kısa süre içerisinde dünyanın en büyük borsası haline geldi. Bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu projeler ve kullanıcılarına vaat ettikleri ile fark yaratmayı başardı. Peki Binance nedir? Binance’in kullanıcılarına sunduğu avantajlar neler ve gerçekten güvenilir mi? Binance hakkında tüm merak ettiklerinizi bu yazı altında bir araya getirdik…

Binance Nedir?

Binance, 2017 yılında Changpeng Zhao tarafından Çin’de kurulmuş olan bir kripto para borsasıdır.

Çin’de kurulmuş olmasına rağmen Çin’in kripto para piyasaları ile ilgili uyguladığı yasaklar sebebiyle, 2018 yılının Eylül ayında genel merkezini ve tüm sunucularını Japonya’ya taşıdı. Daha sonra Tayvan’da da ofisler açan Binance’in şu andaki genel merkezi ise Malta’da bulunuyor. Binance piyasanın en eski kripto para borsası olmamakla birlikte, nispeten yeni bir kripto para borsası olmasına rağmen, şu an işlem hacmi olarak dünyanın en büyük ve en iyi kripto para borsası durumunda. Binance’in aynı zamanda borsanın kuruluşundan birkaç hafta önce piyasaya sürülen Binance coin (BNB) adında bir kripto para birimi bulunuyor ve bu kripto para birimini elinde bulunduran yatırımcılar borsa üzerinde pek çok avantaja sahip oluyor.

Binance’in günlük işlem hacmi 2 milyar doların üzerinde. Tüm yatırımcılarına 7 gün 24 saat boyunca destek veren borsa üzerinde saniyede milyonlarca işlem yapılıyor. Binance bir kripto para borsasından ziyade aslında çok büyük bir ekosistem. Bu ekosistem içerisinde yer alan hizmetler ise şu şekilde:

 • Binance: İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük borsası ve işlem hızı bakımından dünyanın en iyi borsalarından biri.
 • Binance Academy: Binance’in eğitim alanı. Blok zinciri ve kripto para birimlerine dair bilmek isteyebileceğiniz her türlü bilgi burada yer alıyor. Burası bir bilgi merkezi ve herkese açık.
 • Binance Donate: Binance üzerinde hizmet veren ve faaliyetler yürüten bir vakıf. Blok zinciri üzerinden hayır işleri yürütmek ve aynı zamanda küresel çapta sürdürülebilir gelişmeleri desteklemek amacıyla kuruldu.
 • Binance Info: Burası bir kripto para ansiklopedisi olarak değerlendirilebilir. Tamamen açık bir platformdur. Kullanıcılar buraya ekleme yapabilecekleri gibi, ihtiyaçları olan bilgilerden de faydalanabilirler.
 • Binance Labs: Binance laboratuvarı ise bir etki fonu olarak değerlendirmek mümkün. Blok zinciri projelerine kuluçka olmayı hedefliyor. Aynı zamanda söz konusu projelere yatırım yapmak ve güç vermek için var.
 • Binance Launchpad: Önemli kripto para projelerinin hayata geçirilmesi adına girişimcilerin kendilerine özel bir token çıkarabilecekleri bir araç.
 • Binance Research: Binance Araştırma, yatırımcılar için önemli araştırmalar, veri kaynaklı öngörüler ve analizler sunuyor. Üstelik bunu kurumsal seviyede gerçekleştiriyor.
 • Binance Trust Wallet: Binance’in resmi cüzdanı. Burası yatırımcıların kripto varlıklar gönderebildiği, alabildiği ya da saklayabildiği merkezi olmayan bir cüzdan.
 • Binance Chain: Binance blok zincirine dünyanın her noktasında katılımcılar ve geliştiriciler dahil oluyor. Burası tamamen topluluk destekli bir blockchain yazılım sistemi. Binance DEX ise, Binance chain üzerinde geliştirilmiş olan tamamen bağımsız bir borsa.

Binance’in Avantajları

Dünyanın en büyük borsası olan Binance, hem elinde BNB bulunan kullanıcıları için, hem de BNB sahibi olmayan kullanıcılar için pek çok avantaj sunuyor. Piyasada bulunan diğer kripto para borsaları ile mukayese edildiğinde, bu avantajları sayesinde her zaman birkaç adım önde görünüyor. Peki bu avantajlar neler? Binance’in kullanıcılarına sunmuş olduğu avantajlara dair şöyle bir liste yapmak mümkün:

 • Binance oldukça kolay öğrenilir, anlaşılır ve basit bir arayüze sahip.
 • Çok geniş bir market hacmine sahip olduğu için alım ve satım işlemlerinde çok uzun süre beklemenize gerek kalmaz.
 • Yüzde 0.01 gibi çok düşük bir komisyon ücreti istenmektedir.
 • Elinizde bulunan küçük bakiyeleri Binance coine dönüştürebilir ve komisyon ücretlerini indirimli şekilde BNB ile ödeyebilirsiniz.
 • Borsa da yapmış olduğunuz işlemlerin hacmine göre seviye atlayabilir ve ulaştığınız her seviyede daha düşük komisyon ödersiniz.
 • Borsa üzerinde yalnızca BTC, ETH, BNB ve USDT pariteleri değil, aynı zamanda Ripple ve Pax gibi altcoinlerin de pariteleri mevcuttur.
 • Binance’e tamamen ücretsiz bir şekilde kayıt olup, ücretsiz bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Kimliğinizi onaylamadan 2 BTC’ye kadar işlem yapabilirsiniz. 2 BTC üzerinde işlem yapmak isterseniz kimliğinizi onaylamanız gerekiyor.
 • Referans sistemi pek çok avantaj sunar. Bu sistem sayesinde bir referans kodu ile sisteme katıldığınızda komisyon indirimi kazanmış olursunuz. Eğer sizin referans kodunuzla bir başka kullanıcı üye olursa, bu durumda ekstra komisyon indirimlerinden de faydalanabilirsiniz.

Bunlar yalnızca Binance’in sunmuş olduğu avantajlardan bazıları. Siz de Binance dünyası içerisinde girdiğinizde Binance’i kullanmaya başladığınızda, aslında Binance’in size daha pek çok avantaj sunduğunu fark edeceksiniz.

Binance Güvenilir mi?

Binance şu an dünya üzerinde en geniş hacme ve aynı zamanda en fazla yatırımcı sayısına sahip olan borsa. Bu kadar çok yatırımcının Binance’i tercih ediyor olmasının en önemli sebebi, elbette piyasadaki en güvenilir borsalardan biri olması. Çok gelişmiş güvenlik bir güvenlik altyapısına sahip olan Binance, geçmişte ufak tefek sorunlar yaşamış olsa da, bu sorunların kaynaklarını doğru şekilde tespit ederek gerekli önlemleri aldı. Binance’in bugüne kadar başından geçen en büyük güvenlik olayı, 2019 yılında yaşanan bir hack olayıydı. Bu olayda, olayın yaşandığı tarihte 40 milyon dolarlık bir değere sahip olan 7000 Bitcoin çalındı. Bu olay sonrasında Binance kullanıcılarının hiçbirini mağdur etmedi ve tüm zararı karşıladı ve çeşitli güvenlik iyileştirmelerine gitti. Bu durum, Binance’e duyulan güvenin azalmasına değil, artmasına neden oldu.

Eğer Binance hesabınızı tamamen güvenli bir hale getirmek istiyorsanız, Binance tarafından önerilen 7 farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerin her birini kullanarak hesabınızı çok daha güvenli bir hale getirebilirsiniz. Söz konusu 7 yöntem şu şekilde:

 • Güçlü bir şifre belirleyin ve şifrenizi belirli aralıklarla değiştirin.
 • İki aşamalı doğrulamayı (2FA) aktif hale getirin.
 • Hesabınıza erişim listesi olan cihazların tamamını düzenli olarak kontrol edin.
 • Çekim yapacağınız adresleri yönetin.
 • Oltalama saldırılarının ne olduğu ve neler yapabileceğiniz konusunda bilgi alın.
 • API güvenlik prensip ve protokollerini düzenli olarak takip edin.
 • Evrensel 2 faktörlü doğrulama (U2F) kullanın.

Eğer tüm bu yöntemlerin hepsini bir arada kullanırsanız, hesabınızın güvenliğini en üst seviyeye taşımış olursunuz. Böylelikle hesabınızın güvenliği hakkında endişe duymanıza gerek kalmaz.

Binance üzerinde işlem yapan yatırımcıların Binance’ten şüphe duymamak ve işlemlerini gönül rahatlığı ile gerçekleştirmek için pek çok nedeni bulunuyor. Özellikle geçmişte pek çok borsanın ardı ardına kapanması ve pek çoğunun da şu an sallantıda olması, her zaman ayakta duran ve en ufak bir sarsıntı bile yaşamayan Binance’i daha popüler hale getirdi. Eğer siz de kripto para yatırımlarınıza yeni başlayacaksanız, Binance sizin için hem kullanışlı, hem basit, hem de kendinizi geliştirebileceğiniz bir borsa.

Binance Türkiye platformu ile karşılaştırma yazımız olan Binance ve TRBinance arasındaki farklar yazımıza geçebilirsiniz.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu