Kripto Para Rehberi

Binance 5x ve 10x Nedir?

Gelişen ve sürekli olarak yeni yatırımcılara ev sahipliği yapan kripto para dünyası içerisinde, her geçen gün yeni sorular ve yeni kavramlarla karşılaşıyoruz. Bu kavramlar bilindiği ölçüde, yeni yatırım stratejileri geliştirilebiliyor ve böylelikle daha fazla kazanç elde etme imkanı doğuyor. Elbette bazı kavramlar daha fazla kazanç elde etmeye imkan sağladığı gibi, bir yandan büyük riskler taşıyor. Bunların başında da Binance 5x ve Binance 10x kavramları geliyor. Peki Binance 5x ve 10x ne anlama geliyor? Sizler için bu yazımızda Binance 5x ve 10x hakkında tüm merak edilenleri anlatmaya çalıştık…

Binance Kaldıraçlı İşlem Ne Anlama Geliyor?

Binance 5x ve 10x, aynı zamanda kaldıraçlı işlemler olarak da biliniyor. Kaldıraçlı işlem, aslında fiziki olarak var olmayan ve size ait olmayan bir para ile yatırım yapmanıza olanak sağlıyor. Eğer yükseleceğine inandığınız bir pozisyon varsa ve bu pozisyona yatırım yapacak paranız yoksa, Binance kaldıraçlı işlemler ile hesabınızda bulunan paradan çok daha fazlasıyla yatırım yapmanıza imkan tanıyor. Binance üzerinde pek çok yatırımcının kullanmayı tercih ettiği bu yöntem, başarılı şekilde sonuçlandığında büyük kazançlar sağladığı gibi, aynı zamanda büyük kayıplar yaşanmasına da olabilir. Bu yüzden kaldıraçlı işlemlere başlamadan önce bu konuya hakim olmak ve her işlemden önce iyice düşünmek gerekiyor.

binance 10x marjin

Örneğin Binance üzerinde bazı kripto para birimlerinin yanında 2x, 5x ve hatta 125x gibi ibareler görülebilir. Bu ibareler, söz konusu kripto para ile ne kadar fazla kaldıraçlı işlem yapılabileceğini gösterir. Yani bir kripto parada ne kadar kaldıraçlı işlem yapabileceğinizi bu ibarelere bakarak görebilirsiniz. Örneğin AVAX coinin yanında 5x yazıyorsa, o halde AVAX yatırımlarınızda 5x kaldıraçlı işlem gerçekleştirebilirsiniz. Peki daha basit şekilde, böyle bir işlemin mantığı nasıl?

Eğer siz 10x kaldıraç ile bir yatırım yaptığınızda, aslında hesap bakiyenizin 10 katı ile yatırım yapmış oluyorsunuz. Söz konusu işlemi yaparken ne kadar büyük bir kaldıraç uyguluyorsanız, komisyon oranlarınız da ona göre belirleniyor. Eğer yeni bir yatırımcıysanız ve kaldıraçlı işlemler hakkında çok fazla bilgi sahibi değilseniz, kesinlikle bu işlemlere girmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü son derece büyük riskler taşıyor. Kaldıraçlı işlemlerde yapılabilecek olan kaldıracın miktarı, söz konusu kripto para biriminin hacmine göre belirleniyor. Örneğin Bitcoin için 125x, Ethereum için 100x kaldıraç uygulanabiliyorken, nispeten daha düşük hacim oranlarına sahip olan BTT gibi coinlerde kaldıraç miktarı 25 olarak belirleniyor.

Binance 5x ve 10x Nedir?

Binance’te 5x ve 10x kaldıraçlı işlemleri Binance Futures ya da Binance Marjin üzerinden gerçekleştirmek mümkün. Bu bölüme girdikten sonra burada isterseniz long isterseniz de short pozisyonlar açabilir ve 10x kaldıraçlı işlem yapmak istediğinizde paranızın 10 katı ile yatırım yapabilirsiniz. Long pozisyon açtığınızda bir kripto paranın yükseleceğiniz, short pozisyon açtığınızda ise düşeceğiniz öngörmüş olursunuz. Peki risk faktörü nerede devreye giriyor? Şöyle ki, eğer 10x kaldıraçlı işlem ile açmış olduğunuz pozisyon yükseliş gösterirse, paranızı 10’a katlamış olursunuz. Fakat eğer işlem yapmış olduğunuz kripto parada düşüş gerçekleşirse, bu durumda da paranızın tamamen sıfırlanma ihtimali bulunuyor. Bu yüzden kaldıraçlı işlemlere girmeden önce iki kez düşünmeniz gerekiyor. Eğer amatör bir yatırımcıysanız, kaldıraçlı işlemlerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Binance’te Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

Binance 5x ve 10x kaldıraçlı işlemler yapmak isterseniz, bunun için öncelikle bir Binance üyeliğinizin olması gerekiyor. Eğer bir Binance üyeliğiniz yoksa, bunun için kendiniz üyelik olmadan önce bir başka referans kodu ile üye olabilir ve yaptığınız işlemlerde yüzde 10 komisyon indirimi kazanabilirsiniz. Üye olduktan sonra hesabınıza para aktararak işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Burada unutulmamalıdır ki, kaldıraçlı işlemler yalnızca Binance Global üzerinden yapılmaktadır. Yani açmış olduğunuz Binance TR üyeliğiniz ile kaldıraçlı işlem yapamazsınız.

Binance Global üyeliğinizi açtıktan sonra Binance Futures sekmesine gitmeniz gerekiyor. Binance Futures sekmesi içerisinden vadeli işlemlerin tamamı gerçekleştirilebilir. Binance Futures sekmesine tıkladıktan sonra sizi Binance Trade ekranı karşılar. Bu ekranın sağ üst köşesinde Open Futures Account isimli bir seçenek bulunur. Bu seçenek üzerinden bir Binance Futures hesabı açabilir ve hemen kaldıraçlı işlemler yapmaya başlayabilirsiniz. Bu arada, söz konusu seçeneğin alt kısmında uzun bir bilgilendirme yazısı bulunur ve kaldıraçlı işlemlerin riskleri konusunda bilgilendirilmeniz sağlanır. Eğer daha önce kaldıraçlı işlem yapmadıysanız ve amatör bir yatırımcı iseniz, bu yazıyı kesinlikle okumanız gerekiyor.

kaldıraçlı işlem nasıl yapılır

Binance, kaldıraçlı işlemlerin sahip olduğu riskler konusunda yatırımcılarını bilinçlendirmek için özel bir emek harcıyor. Siz bir Binance Futures hesabı açtıktan hemen sonra da, bu risklerin ne kadar farkında olduğunuzu anlamak ve bu bilgileri sizde diri tutmak için, Futures işlemlerinin riskleri konusunda bir teste tabi tutuluyorsunuz. Bu testte size sorulan soruların hepsine doğru cevap da verseniz, yanlış cevap da verseniz, testi bitirdikten hemen sonra kaldıraçlı işlemler yapmaya başlamıyor. Test sizin bilginizi sınamaktan ziyade, sizde bir farkındalık yaratmaya çalışıyor. Bu yüzden de kendinizi vermeniz önemli.

Kaldıraçlı İşlemlerin Riskleri

Dışarıdan bakıldığı zaman kaldıraçlı işlemler, çok küçük sermayeleri çok kısa süre içerisinde büyütmek ve yüksek kazanç sağlamak için iyi bir yöntem gibi görünse de, aslında işin özü öyle değil. Çünkü kaldıraçlı işlemler sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü yalnızca kripto para piyasaları için, tüm piyasalarda ve tüm sektörlerde kazanma potansiyeli ne kadar yüksekse, risk de o kadar yüksektir. Eğer ortadaki riski doğru şekilde yönetmek ve onu bertaraf etmek istiyorsanız, içinde bulunduğunuz piyasa hakkında çok uzun zamanlara dayanan bir deneyiminiz ve konuya hakim olacak düzeyde bilginizin olması gerekiyor. Aksi takdirde kısa yoldan zengin olmak isteyen insanlar için risk daha da yükseliyor.

kaldıraçlı işlem riskleri

Dolayısıyla bir kaldıraçlı işlem yapmadan önce eğer kendi bilgi birikiminiz ve deneyiminiz yetersiz kalıyorsa, mutlaka bir kripto para uzmanı ile fikir alışverişinde bulunmanız ve bazı önemli yayınları da takip etmeniz gerekiyor. Bu, sizin bilginizin artmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda ortaya herhangi bir yatırım koymadan, sanki yatırım yapmışçasına bir kaldıraçlı işlem eğitimi gerçekleştirmeniz, sizin kaldıraçlı işlemlerdeki risk seviyenizi düşürmenize de yardımcı olacaktır.

Kaldıraçlı İşlemler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaldıraçlı işlemler her ne kadar yüksek kazanç imkanı sağlıyor olsa da, piyasada pek çok kişinin kaldıraçlı işlemler yüzünden çok büyük kayıplar yaşadığı da biliniyor. Söz konusu durumların çoğu, zengin olmak umuduyla ve küçük yatırımları birden büyük kazançlara dönüştürmek arzusuyla yapılıyor. Fakat her şey bu kadar toz pembe değil. Kripto para dünyasında kazanç elde edebilmek ve başarılı olmak için bu piyasada deneyim kazanmak, bilgi biriktirmek ve bilenlerin deneyimlerinden faydalanmak gerekiyor. Yani her alanda olduğu gibi, kripto para dünyasında da kişinin kendisini geliştirmesi gerekiyor.

Eğer siz de kaldıraçlı işlemler yapmak istiyorsanız, tüm bunları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Kripto para dünyası çok değişken ve sürekli olarak iki yönlü dalgalanmalar yaşanıyor. Bu yüzden her adımı dikkatli atmak gerekiyor.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu