BAT Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Günümüzde kripto para dünyasında hemen hemen her alan için yaratılmış olan bir proje bulmak mümkün. Yeni olmayan, uzun zamandır piyasada bulunan ve reklamcılık alanında faaliyet gösteren BAT projesi de piyasalara yeni bir soluk getirmiş durumda. Günümüzün popüler alanlarından biri olan Dijital Reklamcılık, gelecekte daha yaygın bir hale gelecek ve bu yüzden de BAT projesi önem taşıyor. Peki BAT projesinin yerel tokenı olan BAT coin nedir? Analizi ve geleceğe dair yapılan yorumları ne şekilde? BAT coini hangi borsalar üzerinden almak mümkün? Şimdi hep birlikte bu soruları cevaplamaya çalışalım…

BAT Coin Nedir?

Ethereum blok zinciri ağından kurulmuş olan ve ERC-20 tabanlı bir token olan BAT coin, dijital reklamcılık alanında faaliyet gösterir ve tam adı da Basic Attention Token olarak karşımıza çıkar. Projenin arkasında Brendan Eich bulunur. Brendan aynı zamanda Javascript, Mozilla ve Netscape gibi projelerin de kurucuları arasında yer alır. BAT projesi ile birlikte tüm tarafların kazançlı çıkacağı bir reklamcılık modelinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Burada taraflar geliştiriciler, reklam verenler, yayıncılar ve kullanıcılardır. Aynı zamanda BAT tarafından reklamcılık alanında kullanılan tek internet tarayıcısı olan Brave piyasaya sürülmüştür. BAT projesi yakın zamanda diğer internet tarayıcılarında da faaliyete geçmeyi amaçlamaktadır.

BAT projesi ile ilgili olarak öne çıkan özellikleri şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Aracı ortadan kalkar ve BAt projesi bir değişim birimi görevi görür.
  • Kullanıcılar, yayıncılar ve reklam verenler ödüllendirilir.
  • Tüm kullanıcılara reklamlara ilgi göstermeleri karşılığında ödeme yapılır.
  • Reklam gelirlerinin bir kısmı norm olarak reklamcılar tarafından alınır.
  • Reklam verenler, tüm içerikleri için çok daha iyi bir ROI, yani yatırım getirisi elde eder.

Basic Attention Token projesinin bu özelliklerinin yanı sıra, Brave tarayıcısının özelliklerinden de bahsetmekte fayda var:

  • Kullanıcıların tarama etkinliği sırasındaki tüm bilgileri gizli tutulur. Reklamların eşleştirilmesi için ihtiyaç duyulan tüm bilgiler kullanılmamaktadır. Böylelikle üçüncü taraf izleyiciler otomatik olarak engellenmiş olur.
  • Brave bazı kullanıcı bilgilerini eksiksiz bir şekilde tutar. Bu bilgiler gözatma bilgileri, anahtar kelime arama giriş bilgileri, amaç sinyalleri, URL’ler ve etkin sekmeler gibi pek çok veriyi içermektedir.
  • Sayfa yüklemeleri sırasında kullanıcılar harici bir sunucuya erişmek zorunda değildir. Reklam eşleştirmesi yerel olarak yapılır. Böylelikle kaliteli tarama, daha az veri kullanımı, iyi pil ömrü ve mümkün olan en az seviyede rahatsız edici içerik sağlanmış olur.

Brave tarayıcı günümüzde pek çok insan tarafından kullanılmaya başladı. Hatta öyle ki, geçtiğimiz dönemde Wikipedia’nın kurucusu olan Larry Sanger, Chrome kullanmaktan vazgeçip Brave Browser kullanmaya başladığını açıkladı. Bu da hem projeye, hem de tarayıcıya olan ilgiyi artırdı.

BAT Coin Analizi

Ekim 2021 itibariyle 0.72 USD seviyesinden işlem gören BAT coin, 9 Nisan 2021 tarihinde 1.65 USD ile tarihin en yüksek seviyesine ulaştı fakat Mayıs ayı sonunda bütün piyasanın düşmeye başlaması ile birlikte BAT coin de düşüşe geçti. BAT coinin büyük yükselişini yaptıktan sonra fiyat seviyesi olarak Bitcoine odaklı şekilde ilerlediğini söylemek mümkün. Nitekim bugünlerde Bitcoinin harekete geçmesi ile birlikte BAT coinin de harekete geçtiğini söylemek mümkün. BAT coin tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık olarak 4 yıl önce, 16 Temmuz 2021 tarihinde gördüğü en düşük seviye ise 0.06 USD.

BAT coin piyasaya ilk çıktığı zaman 1.5 milyar adetlik bir toplam arzı bulunuyordu ve bu arzın yüzde 99’luk dilimi, yani neredeyse tamamı dolaşıma girmiş durumda. Coinmarketcap listesinde 93. sırada bulunan BAT coinin piyasa değeri 1 milyar USD ve 24 saatlik market hacmi ise 230 milyon USD. BAT coinin piyasa hakimiyeti ise yüzde 0.05.

BAT Coin Geleceği

Günümüzde dijital reklamcılık geleneksel reklamcılık yöntemlerinin önüne geçmiş durumda. Dolayısıyla bu alanın önümüzdeki yıllarda daha gelişeceğini ve yaygın olacağını söylemek mümkün. BAT coin de bu alanda faaliyet gösteren bir platform olarak gelecekte daha yaygın şekilde kullanılacak. Bu yüzden BAT coini gelecekte daha parlak günlerin beklediğini söylemek mümkün. Aynı zamanda BAT projesinin ortaklık kurmuş olduğu çok önemli şirketler var. Bu şirketlerden bazıları şunlar: Danhua Capital, Pantera Capital, Foundation Capital, DCG, Huiyin Blockchain Venture, Founders Fund ve Propel Venture Partners. BAT platformu üzerinden gerçekleşen dijital reklamcılık faaliyetleri her geçen gün daha fazla şirket tarafından tercih edilmeye devam ediyor.

BAT coinin piyasaya sürmüş olduğu bir tarayıcı olan Brave de büyük önem taşıyan bir girişim. Bu tarayıcı sayesinde rahatsız edici içerikler ve reklam sahtekarlığı gibi olumsuz durumlar büyük ölçüde engellenmiş durumda. Aynı zaman blockchain teknolojisi sayesinde kullanıcı gizliliği de sağlanmış oluyor. Tarayıcı hedefli reklamlar sunuyor ve bu sayede kullanıcılar yalnızca izlemek istediği reklamları izliyorlar. Günümüzde kullanıcılar tarafından en çok şikayet edilen şeylerden biri reklamlar iken, bu özellikleri sayesinde BAT coinin gelecekte çok daha popüler bir hale gelebileceği düşünülüyor.

BAT Coin Yorumlar

BAT coin bu yazının yayına hazırlandığı 10 Ekim 2021 tarihi itibariyle 0.72 USD seviyesinden işlem görüyor. Ünlü kripto para birimi analistlerinden biri olan Altcoin Buzz tarafından Haziran ayında yapılmış olan bir yorum şu şekildedir: Eğer BAT coin 0.63 USD ve hemen arkasından 0.74 USD direncini kırarsa yükselişine devam edecektir. Günümüzde 0.74 USD direncine doğru bir ilerleme kat ediliyor. Altcoin Buzz tarafından yapılan tahmine göre 0.74 USD direnci de aşılarsa, test edilecek yeni direnç noktaları sırasıyla şu şekilde: 0.95 USD, 1.25 USD, 1.42 USD, 1.68 USD. Eğer tahminler doğrultusunda bir ilerleme yaşanırsa, BAT coin bugünkü değerinin iki katının üzerine çıkacak.

Bu arada unutmadan söylemekte fayda var. Yine Altcoin Buzz analizlerine göre eğer bu direnç seviyeleri aşılamazsa, düşüş 0.44 USD ve 0.35 USD seviyelerine kadar olabilir. Bu yüzden BAT coin grafiklerini anlık olarak takip etmekte ve yeni gelişmelerden sürekli olarak haberdar olmakta fayda var. Aynı zamanda arbitraj botlarının yapmış olduğu tahminlere göre de BAt coinin kısa vadede kötü ama uzun vadede iyi bir yatırım olarak değerlendiriliyor.

BAT Coin Nereden Alınır?

Coinmarketcap listelerinde ilk 100 sırada bulunan kripto para birimleri genellikle pek çok kripto para borsasında listelenmiş oluyor. BAT coin için de durum böyle. BAT coinin dünya genelinde en çok listelendiği ilk 10 borsa şu şekilde: Virtuse Exchange, Binance, Upbit, OKEx, Bitbank, Coinbase Exchange, AscendEX (Bitmax), Huobi Global, WhiteBIT ve AAX. Bu borsalar dışında BAT coinin listelendiği 100’ün üzerinde borsa bulunuyor.

Peki Türkiye’deki borsalar arasında BAT coini listeleyen borsalar var mı? Evet var. BAT coin işlemlerinizi yerli borsalardan olan Btcturk Pro ve Paribu üzerinden yapmanız mümkün. Aynı zamanda Binance TR üzerinden de BAT coin işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Yorum yapın