Kripto Paralar

BAT Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Günümüzde kripto para dünyasında hemen hemen her alan için yaratılmış olan bir proje bulmak mümkün. Yeni olmayan, uzun zamandır piyasada bulunan ve reklamcılık alanında faaliyet gösteren BAT projesi de piyasalara yeni bir soluk getirmiş durumda. Günümüzün popüler alanlarından biri olan Dijital Reklamcılık, gelecekte daha yaygın bir hale gelecek ve bu yüzden de BAT projesi önem taşıyor.

BAT Coin Nedir?

Ethereum blok zinciri ağından kurulmuş olan ve ERC-20 tabanlı bir token olan BAT coin, dijital reklamcılık alanında faaliyet gösterir ve tam adı da Basic Attention Token olarak karşımıza çıkar. Projenin arkasında Brendan Eich bulunur. Brendan aynı zamanda Javascript, Mozilla ve Netscape gibi projelerin de kurucuları arasında yer alır. BAT projesi ile birlikte tüm tarafların kazançlı çıkacağı bir reklamcılık modelinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Burada taraflar geliştiriciler, reklam verenler, yayıncılar ve kullanıcılardır. Aynı zamanda BAT tarafından reklamcılık alanında kullanılan tek internet tarayıcısı olan Brave piyasaya sürülmüştür. BAT projesi yakın zamanda diğer internet tarayıcılarında da faaliyete geçmeyi amaçlamaktadır.

BAT projesi ile ilgili olarak öne çıkan özellikleri şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Aracı ortadan kalkar ve BAt projesi bir değişim birimi görevi görür.
  • Kullanıcılar, yayıncılar ve reklam verenler ödüllendirilir.
  • Tüm kullanıcılara reklamlara ilgi göstermeleri karşılığında ödeme yapılır.
  • Reklam gelirlerinin bir kısmı norm olarak reklamcılar tarafından alınır.
  • Reklam verenler, tüm içerikleri için çok daha iyi bir ROI, yani yatırım getirisi elde eder.

Basic Attention Token projesinin bu özelliklerinin yanı sıra, Brave tarayıcısının özelliklerinden de bahsetmekte fayda var:

  • Kullanıcıların tarama etkinliği sırasındaki tüm bilgileri gizli tutulur. Reklamların eşleştirilmesi için ihtiyaç duyulan tüm bilgiler kullanılmamaktadır. Böylelikle üçüncü taraf izleyiciler otomatik olarak engellenmiş olur.
  • Brave bazı kullanıcı bilgilerini eksiksiz bir şekilde tutar. Bu bilgiler gözatma bilgileri, anahtar kelime arama giriş bilgileri, amaç sinyalleri, URL’ler ve etkin sekmeler gibi pek çok veriyi içermektedir.
  • Sayfa yüklemeleri sırasında kullanıcılar harici bir sunucuya erişmek zorunda değildir. Reklam eşleştirmesi yerel olarak yapılır. Böylelikle kaliteli tarama, daha az veri kullanımı, iyi pil ömrü ve mümkün olan en az seviyede rahatsız edici içerik sağlanmış olur.
bat ekosistemi
Bat Ekosistemi

Brave tarayıcı günümüzde pek çok insan tarafından kullanılmaya başladı. Hatta öyle ki, geçtiğimiz dönemde Wikipedia’nın kurucusu olan Larry Sanger, Chrome kullanmaktan vazgeçip Brave Browser kullanmaya başladığını açıkladı. Bu da hem projeye, hem de tarayıcıya olan ilgiyi artırdı.

Resmi site: https://basicattentiontoken.org/

BAT Coin Analizi

2021’de 0.72 , 1.60$ USD seviyesinden işlem gören BAT coin, daha sonra düşüşe geçti. BAT coinin büyük yükselişini yaptıktan sonra fiyat seviyesi olarak Bitcoine odaklı şekilde ilerlediğini söylemek mümkün. Nitekim bugünlerde Bitcoinin harekete geçmesi ile birlikte BAT coinin de harekete geçtiğini söylemek mümkün.

BAT coin piyasaya ilk çıktığı zaman 1.5 milyar adetlik bir toplam arzı bulunuyordu ve bu arzın yüzde 99’luk dilimi, yani neredeyse tamamı dolaşıma girmiş durumda.

Veriler https://coinmarketcap.com/tr/currencies/basic-attention-token/ kaynağından alındı.

BAT Coin Geleceği

Günümüzde dijital reklamcılık geleneksel reklamcılık yöntemlerinin önüne geçmiş durumda. Dolayısıyla bu alanın önümüzdeki yıllarda daha gelişeceğini ve yaygın olacağını söylemek mümkün. BAT coin de bu alanda faaliyet gösteren bir platform olarak gelecekte daha yaygın şekilde kullanılacak. Bu yüzden BAT coini gelecekte daha parlak günlerin beklediğini söylemek mümkün. Aynı zamanda BAT projesinin ortaklık kurmuş olduğu çok önemli şirketler var. Bu şirketlerden bazıları şunlar: Danhua Capital, Pantera Capital, Foundation Capital, DCG, Huiyin Blockchain Venture, Founders Fund ve Propel Venture Partners. BAT platformu üzerinden gerçekleşen dijital reklamcılık faaliyetleri her geçen gün daha fazla şirket tarafından tercih edilmeye devam ediyor.

BAT coinin piyasaya sürmüş olduğu bir tarayıcı olan Brave de büyük önem taşıyan bir girişim. Bu tarayıcı sayesinde rahatsız edici içerikler ve reklam sahtekarlığı gibi olumsuz durumlar büyük ölçüde engellenmiş durumda. Aynı zaman blockchain teknolojisi sayesinde kullanıcı gizliliği de sağlanmış oluyor. Tarayıcı hedefli reklamlar sunuyor ve bu sayede kullanıcılar yalnızca izlemek istediği reklamları izliyorlar. Günümüzde kullanıcılar tarafından en çok şikayet edilen şeylerden biri reklamlar iken, bu özellikleri sayesinde BAT coinin gelecekte çok daha popüler bir hale gelebileceği düşünülüyor.

BAT Coin Yorumlar

Ünlü kripto para birimi analistlerinden biri olan Altcoin Buzz tarafından 2021 yılında yapılmış olan bir yorum şu şekildedir: Eğer BAT coin 0.63 USD ve hemen arkasından 0.74 USD direncini kırarsa yükselişine devam edecektir. Günümüzde 0.74 USD direncine doğru bir ilerleme kat ediliyor.

Altcoin Buzz tarafından yapılan tahmine göre 0.74 USD direnci de aşılarsa, test edilecek yeni direnç noktaları sırasıyla şu şekilde: 0.95 USD, 1.25 USD, 1.42 USD, 1.68 USD. Eğer tahminler doğrultusunda bir ilerleme yaşanırsa, BAT coin değerinin iki katının üzerine çıkacak.

Bu arada unutmadan söylemekte fayda var. Yine Altcoin Buzz analizlerine göre eğer bu direnç seviyeleri aşılamazsa, düşüş 0.44 USD ve 0.35 USD seviyelerine kadar olabilir. Bu yüzden BAT coin grafiklerini anlık olarak takip etmekte ve yeni gelişmelerden sürekli olarak haberdar olmakta fayda var. Aynı zamanda arbitraj botlarının yapmış olduğu tahminlere göre de BAt coinin kısa vadede kötü ama uzun vadede iyi bir yatırım olarak değerlendiriliyor.

BAT Coin Nereden Alınır?

BAT coinin dünya genelinde en çok listelendiği ilk 10 borsa şu şekilde: Virtuse Exchange, Binance, Upbit, OKEx, Bitbank, Coinbase Exchange, AscendEX (Bitmax), Huobi Global, WhiteBIT ve AAX. Bu borsalar dışında BAT coinin listelendiği 100’ün üzerinde borsa bulunuyor.

Peki Türkiye’deki borsalar arasında BAT coini listeleyen borsalar var mı? Evet var. BAT coin işlemlerinizi yerli borsalardan olan Btcturk Pro ve Paribu üzerinden yapmanız mümkün. Aynı zamanda Binance TR üzerinden de BAT coin işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu