Kripto Paralar

AVAX Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

AVAX Coin, 2020 yılında merkeziyetsiz finans uygulamaları, finans varlıkları, alım satım işlemleri ve diğer hizmetleri piyasaya sürmeye yarayan Ava Labs platformunun resmi kripto para birimidir. Kullanıcılara her türlü değer birimini kullanma, oluşturma ve alım-satım işlemine sokma gibi avantajlar sunan AVAX, akıllı sözleşmeleri de aktif olarak kullanır ve platformu ile merkeziyetsiz kontrol imkanı sunar. Bütün bu özellikleri nedeniyle AVAX Coin, kripto para dünyasının ilgi çeken birimlerindendir ve yüksek sayıda yatırımcı kitlesine sahiptir. Bu yazımızda blok zincirlerin tek bir ağ üzerinde çalışmasına izin veren Ava Labs platformu ve yerel tokenı AVAX Coin hakkında merak edilenleri derledik.

AVAX Coin Nedir?

AVAX Coin, Ava Labs platformunun yerel tokenı olarak Eylül 2020 tarihinde piyasaya sürüldü ve diğer kripto para birimlerinden farklı özellikleri nedeniyle kısa sürede yatırımcıların merakını kazandı. Ava Labs projesi ise geliştirici ekibinde Türk isim bulunması nedeniyle, özellikle Türk yatırımcılardan destek gördü. AVAX projesi merkeziyetsiz ağ yapıları, bilgisayar bilimi, hukuk ve finans gibi alanlarda uzman isimler olan Kevin Sekniqi, Maofan Ted Yin ve Emin Gün Sirer tarafından ortaya çıktı. Geliştirici ekibin blockchain ve diğer konularda uzman olması nedeniyle, AVAX Coin kripto para analistleri ve uzmanların da ilgisini çekmeye başladı.

AVAX Coin, Avalanche platformunun yerel tokenı olarak kullanım sunar ve katılımcıların ağ üzerinde çeşitli işlemleri tamamlamasına izin verir. Bunun yanı sıra teşvik ödüllerinde ve ödeme işlemlerinde de kullanılır. AVAX Coin’i diğer kripto para birimlerinden ayıran temel özelliği madencilik sistemine getirdiği yenilikçi çözümdür. Buna göre; AVAX Coin’de madencilik yapılmaz, bunun yerine toplam arz miktarı ve piyasaya sürüm aşamaları topluluk tarafından belirlenir. Bitcoin’deki gibi bir halving sürecinin bulunmaması, üretim miktarına topluluğun karar vermesini sağlar. Toplam arz sabit olsa da, fikir birliğine bağlı sürüm yöntemi, maksimum arza ulaşma hızını etkiler. Bu kendine has yapı, aktif topluluğun coin arzında direkt olarak etkili olmasını sağlar ve yatırımcısına güç verir. Sonuç olarak, AVAX Coin’de arz kıtlığı oluşturmak için ağ işlemlerinde bir miktar token yakılır, bu sayede uzun vadede daha yüksek fiyat seviyesine ulaşmak bulunur.

avax ekosistemi
Avax Ekosistemi

Bilgiler resmi site https://www.avax.network/ adresinden derlenmiştir.

AVAX Coin Analiz

Kripto para çeşitliliğinde hızlı bir artış yaşanması, yatırımcılar için hem çok avantajlı hem de istenmeyen bir durumdur. Bu çeşitlilik yatırımcılara muhteşem fırsatlar sunarken bir yandan da istemeden geleceği olmayan para birimlerinde zarara uğrama riski getirir. Bu nedenle kripto para yatırımcıları, güvenli ve geleceği parlak token listeleri araştırarak doğru yatırım hamlelerini kovalarlar. Bu anlamda takip edilmesi gereken varlıklardan biri de AVAX Coin’dir.

Avalanche, kripto para teknolojisine getirdiği etkili çözümlerle öne çıkan bir projedir ve pek çok platformun aksine sürdürülebilir bir gelecek için çalışır. Dolayısıyla verimli enerji tüketimi, hızlı platform ve çevre dostu token gibi özellikleriyle yakın gelecekte var olmayı hedefler.

 • Avalanche ağı, Bitcoin de kullandığı yüksek enerji tüketimi olan ve gelecekte sürdürülebilirlik sorunlarıyla karşılaşması beklenen Proof of Work algoritmasından farklı olarak, düşük maliyetle yüksek işlemlerin yapılmasını mümkün kılar. Bu nedenle çevre dostudur.
 • Geleneksel finans sistemlerindeki gibi hızlı ve madencilik gerektirmeyen bir ağa sahiptir.
 • Ağ üzerindeki işlem doğrulama süreleri Bitcoin ve Ethereum gibi para birimlerine göre katlarca daha hızlıdır. Bu sayede ağ katılımcıları hızlı, dinamik ve kolay bir zincirin parçası olurlar.
 • Katılımcılar merkeziyetsiz, şeffaf ve erişim engeli olmayan bir ağda özgür işlem yapma avantajı yakalar.
 • AVAX ağında güvenlik Hisse İspatı (PoS) algoritmasıyla sağlanır. Bu algoritma token sahiplerini stake etme ile ödüllendirme konusunda da işlevseldir, ayrıca daha fazla kullanıcı katılımını teşvik eder.
 • Fikir Birliği algoritması, ağdaki kötü niyetli kullanıcıları tespit etmede etkilidir. Bu sayede ağın manipüle edilmesi neredeyse imkansız hale gelir.

Avalanche, gerek kripto para birimi gerekse platformu ile yatırımcıların ilgisini çeken varlıklardandır. Proje amacının işlevsel olması, platformun popülerliğini artıran fazla sayıda kullanıcıya ulaşmasında etkilidir. Bu sayede yerel token AVAX Coin fiyatlaması da olumlu şekilde etkilenir. Yapılan analizlere göre, AVAX platformu sayesinde güçlü ve başarılı bir coindir ve ileride Bitcoin öncülüğünde başlayacak bir boğa piyasasında yatırımcısına yüksek kar oranları sağlayacağı düşünülür. Bu nedenle, uzmanlar AVAX Coin’in kesinlik incelenmesi gereken kripto para birimleri listesine eklenmesi gerektiğini savunmaktadır.

AVAX Coin Geleceği

AVAX Coin pek çok uzmana göre geleceğin yatırım yapılması gereken para birimlerinden biridir. Bunun nedenleri arasında en fazla öne çıkan özellik ise, Ethereum ve Bitcoin’e göre sunduğu enerji verimliliği ilkesidir. Buna göre; enerji tüketimi nedeniyle diğer ağ kullanımlarının gelecekte daha yüksek maliyetli olması beklenirken, AVAX sürdürülebilir bir yaklaşım sunar ve ağ ücretlerinin düşürülmesini sağlar. Bu nedenle bu kripto para birimine olan ilgi gelecekte daha hızlı artabilir. Ek olarak, ağ güvenliği katılımın artmasıyla birlikte desteklenir ve ortaya yeni ağ oluşturmak için elverişli ve hızlı bir sistem çıkarır.

Avalanche platformu ve yerel para birimi AVAX Coin’in gelecek beklentilerini etkileyen diğer kullanımları ise şu şekildedir:

 • Avalanche platformunun işlem doğrulama süresi 1 saniyeden azdır. Bu anlamda oluşturulan ilk akıllı sözleşme platformu özelliği taşır. Hızlı işlem süresi, kullanıcıların kısa sürede işlem onayı almasını sağlar.
 • Platform ETH tabanlı araçların tümünü destekler.
 • Şeffaf ve erişim kısıntısı olmayan altyapısı, kullanıcılara kolaylıkla dijital varlık yaratma, geliştirme ve alım-satım yapma avantajı sağlar.
 • Her türlü bölgede adapte edilebilir, bu sayede farklı alanlarda kullanılabilir. Ek olarak özel kuralların ve yasaların geçerli olduğu durumlarla da uyumlu bir yapı sunar.
 • Yerel token AVAX Coin, kurum içi ödemelerde aktif olarak kullanılmasının dışında platform teşviklerinde ve bağlantılar için de işlevseldir.
 • AVAX Coin yatırımcıları, eldeki varlıklarını stake ederek pasif gelir kazancı elde eder.
 • Hızlı işlem, yüksek güvenlik ve açık kaynaklı blockchain ağı kullanıcı potansiyelinin artırılmasında etkilidir.

AVAX Coin Yorumlar

AVAX coin geçtiğimiz dönemde oldukça önemli gelişmeler yaşadı. Hatta 23 Eylül 2021 tarihinde 79.52 USD ile oldukça yüksek seviyelere ulaştı. Biraz da piyasanın genel etkisiyle 2021 yılı Ekim ayında 55 USD seviyesine geriledi. 2022 yılında tekrar kendini toparlayan AVAX, yatırımcılara heyecan vermeye devam ediyor.

Avax coinin durumu biraz da Bitcoinin hareketlerine bağlı. Yani Bitcoinin yükselişine bağlı olarak AVAX coin de yüksek fiyatları görebilir. Bazı kripto para analistleri tarafından belirlenmiş olan orta ve uzun vade hedefleri 150 ila 200 USD civarında.

AVAX coinin toplam arzının da 720 milyon adet olarak sınırlandırılmış olması, gelecekte daha yüksek fiyatlar görmemi beklememiz için önemli nedenlerden biri. Bir diğer yandan yüksek volatilite durumunu ve diğer riskleri de göz önünde bulundurmak ve yatırımları da buna göre gerçekleştirmek gerekiyor. Aynı zamanda tüm bunların birer yatırım tavsiyesi olmadığını da aklınızdan çıkarmayın…

AVAX Coin’i dünyanın en popüler kripto para borsası Binance’den hızlıca al/sat yapabilirsiniz. Binance’den %15 komisyon indirimi kazanmak için Binance referans kodu sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/tr/currencies/avalanche/

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu