AUDIO Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Bugüne kadar pek çok alanda üretilmiş pek çok blok zinciri projesi duyduk. Oyun dünyası için ve spor dünyası için üretilmiş olan önemli ve başarıya ulaşmış projeler var ve her geçen gün yenileri yaratılmaya devam ediyor. Fakat bugüne kadar müzik ile ilgili geliştirilmiş olan kayda değer bir proje görmemiştik. İşte bu noktada Audius projesi kendisini gösterdi. Bir müzik projesi olan Audius, izlemiş olduğu başarılı reklam politikaları ile birlikte kısa süre içerisinde çok büyük bir kullanıcı kitlesine ulaştı. Peki AUDIO coin nedir ve ne şekilde çalışıyor? AUDIO coinin geleceği hakkında olumlu yorumlar yapılıyor mu? AUDIO coin hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Audio Coin Nedir?

Audius, blok zinciri üzerinde oluşturulmuş olan Soundcloud türünde bir müzik platformu. Dinleyiciler ve yaratıcılar arasında bir köprü olmayı amaçlıyor. AUDIO coin de bu projenin tokenı. Platform üzerinde yer alan herkes bir ses dosyasını paylaşabilir, dağıtabilir ve özgür bir şekilde para kazanabilir. AUDIO coin açık kaynaklı bir sistem ve aynı zamanda Audius topluluğu tarafından yönetiliyor. Adil bir gelir modeli geliştirmeye çalışan Audius, müzik yayın endüstrisi içerisinde başarılı bir alternatif durumunda. Ethereum blok zinciri üzerinde yer alan proje, Roneil Rumburg ve Forrest Browning tarafından kuruldu.

Projenin önemli olmasının sebeplerinden biri deadmau5 ve RAC gibi popüler DJ’ler ile birlikte, EA Games ve Twitch gibi büyük şirketlerle de ortaklık kurmuş olmaları. 2020 yılının Eylül ayında saydığımız DJ’lerin performansları canlı olarak Audius platformu üzerinde gerçekleşti. Bu da kısa süre içerisinde pek çok kullanıcının platformdan haberdar olmasını sağladı. 2018 yılında kurulmuş olan Audius platformu hala topluluk tarafından geliştirilmeye devam ediyor. AUDIO coinin temel özelliklerini ise şu şekilde listelemek mümkün:

  • Müzik ve podcast üreticileri adil bir şekilde ödüllendirilir. Audius kullanıcıları, proje tokenı olan AUDIO coin ile ödüllendirilmektedir.
  • AUDIO token sahipleri, varlıklarını stake ederek pasif gelir elde edebilir. Eğer bu işlemi sanatçılar yaparsa farklı özelliklerden faydalanabilir. NFT koleksiyonlarını sergilemeleri bu özelliklerden biridir.
  • AUDIO token sahipleri ağ üzerinde yapılan oylamalarda söz sahibi olabilir. Bu sebeple demokratik ve merkeziyetsiz bir yapıdır.
  • Sanatçıların parçalarını yüklemek için, dinleyicilerin bu parçalara erişmek için herhangi bir ücret ödemesi gerekmiyor.

Bunlar elbette projenin öne çıkan özellikleri ve proje her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Gelecekte geliştirilmesi planlanan pek çok yeni özellik var.

Audio Coin Analizi

23 Ekim 2020 tarihinde piyasaya çıkmış olan AUDIO coin, 0.53 USD fiyatından listelenmiş ve kısa süre içerisinde 0.09 USD seviyesine gerilemişti. Piyasaya kötü bir giriş yapan AUDIO coin, henüz daha ilk günlerde yatırımcıları kendisinden uzaklaştırmış oldu. Uzunca bir süre 0.10 ile 0.20 USD arasında gezinen AUDIO coin, 2021 Ocak ayı ortasında 0.20 doların üstüne çıktı ve çok geçmeden Şubat ayı başında da 0.30 dolar seviyesinin üstünü gördü. Bu noktadan itibaren hızlı bir yükseliş trendine girdi ve 6 Mart 2021 tarihinde 1 dolar seviyesinin üstüne çıktı. Bu tarihten itibaren yükselişi devam etti ve 24 Mart 2021’de 2 doların, 26 Mart 2021’de 3 doların ve 27 Mart 2021’de de 4 doların üzerine çıktı.

AUDIO coin ATH yaptığı Mart ayından bu yana oldukça dalgalı bir grafik gösterdi. Bir ara yeniden 1 dolar seviyesinin altına kadar düşse de tekrardan yükselmeyi başardı. Bu metnin yazıldığı 6 Ekim 2021 tarihinde ise 2.08 USD seviyesinde bulunuyor. AUDIO coinin en yüksek ve en düşük değerleri ise şu şekilde:

  • AUDIO coin ATH: 4.99 USD (27 Mart 2021)
  • AUDIO coin ALH: 0.07 USD (3 Kasım 2020)

AUDIO coin şu anda Coinmarketcap’in hacim olarak en büyük kripto para birimleri listesinde 104. sırada bulunuyor. Gelecekte ilk 100’de yer alacağına dair pek çok yorum mevcut.

Audio Coin Geleceği

AUDIO coinin 1 milyar adetten biraz fazla olan toplam arzının henüz yarısı bile dolaşımda değil. Dolaşıma giren miktarın artması ile birlikte AUDIO coinin değer kaybedeceğine dair çeşitli yorumlar var. Elbette bu durum uzun vade için geçerli çünkü toplam arzın dolaşıma girmesi oldukça uzun bir vakit alacak. Geçmiş dönemde fiyat konusunda belirleyici olan konulardan biri, AUDIO coinin yerel borsalarda listelendikten sonra Binance gibi önemli bir borsada listelenmiş olmasıydı. Sürekli olarak yeni borsalarda listelenmeye devam eden ve listelendiği borsalarda önemli bir yükseliş kaydeden AUDIO coin, bu açıdan bakıldığında daha iyi fiyat seviyelerini görebilir.

Her ne kadar Audius projesi son derece başarılı bir proje olsa da, proje ile ilgili akla takılan birkaç soru var. Audius Soundcloud ve Spotify tarzı bir sistemi blok zinciri üzerine yerleştirdi fakat gelecekte telif hakkı ile ilgili sorunlar yaşanabilir. Çünkü merkeziyetsiz ve herhangi bir şekilde değiştirilemez olan bir evren içerisinde, herhangi bir şarkının telifi sahte ya da yanlış çıktığı zaman, bunun ne gibi sorunlar yaratabileceğini bilmiyoruz. Henüz Audius tarafından da bu gibi sorunlara karşı alınmış olan önlemler açıklanmadı. Bu yüzden bir yandan yatırım fırsatları kovalarken, bir yandan da bu gibi gelişmeleri yakından takip etmek gerekiyor.

AUDIO Coin Yorumlar

AUDIO coinin Tiktok ile bir ortaklık kurması gibi bir durum gündeme geldi. Eğer böyle bir durum gerçekleşirse, fiyatın yukarı yönlü hareket edeceğini söylemek mümkün. Ekim 2021 itibariyle 2 dolar seviyesinde bulunan AUDIO coin hakkında Digital Coin Price, Wallet Investor ve Trading Beasts tarafından yapılmış olan fiyat tahminleri ise şu şekilde:

  • Wallet Investor: Fiyat 2022 yılına 2.38 USD seviyesinden girerek yıl içerisinde 4.21 USD seviyesine kadar ulaşabilir. 2026 yılı fiyat tahmini ise 12.59 USD.
  • Trading Beasts: Fiyat 2022 yılı içerisinde 3.13 dolar seviyesine ulaşabilir ve bu yıl içerisinde yeni rekorlar kırılabilir.
  • Digital Coin Price: Fiyat 2022 yılı içerisinde 4.63 dolar seviyesine yükselecek. Sonraki yıllarda fiyat yükselmeye devam edecek ve nihayetinde 5 yıl içerisinde gelinecek rakam ise 12 dolar civarında.

Tüm bu fiyat tahminlerine bakarak AUDIO coinin geleceğinin parlak olduğunu söylemek mümkün olsa, kripto para piyasalarında hiçbir kripto para birimi hakkında kesin olarak konuşmak mümkün değil. Bu yüzden sürekli olarak tetikte olmak lazım.

AUDIO Coin Nereden Alınır?

AUDIO coinin market hacminin yaklaşık yüzde 65’lik kısmı Binance üzerinde yer alıyor. Bu yüzden eğer AUDIO coin yatırımı yapmak isterseniz bunun için Binance kullanmanızı öneriyoruz. Bir diğer yandan Pionex, FTX ve Uniswap borsaları da tercih edilebilir. AUDIO coin bugüne kadar Türkiye’deki borsaların hiçbirinde yer almadı. Gelecekte yerli borsalardan herhangi birinde listelenebileceğine dair herhangi bir haber de bulunmuyor. Bu yüzden gelecekte AUDIO coin fiyatının ne kadar olacağı ve yerli borsalara girip girmeyeceği gibi konuları hep beraber bekleyip göreceğiz.

Yorum yapın