ATM Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Socios.com ve Chiliz ortaklığı ve bu ortaklığın futbol kulüpleri ve spor organizasyonları ile kurduğu işbirlikleri sayesinde, hayatımıza fan token kavramı girdi. Bu kavram her geçen gün büyümeye devam etti ve bugün sayısız spor kulübünün taraftarları ile etkileşime girmek için çıkardığı fan tokenlar var. Bu fan token furyasına her geçen gün yeni bir kulüp katılıyor. Taraftarları için fan token çıkarmış olan en eski kulüplerden biri de Atletico Madrid ve fan tokenı da ATM coin olarak adlandırılıyor. Peki ATM coin nedir? Bu yazımızda ATM coini derinlemesine inceledik…

ATM Coin Nedir?

ATM coin, İspanya La Liga ekiplerinden Atletico Madrid’in fan tokenı ve tam adı da Atletico de Madrid Fan Token. Bugüne kadar sayısız futbol kulübü ve spor organizasyonu ile ortaklık kurmuş olan Socios.com tarafından yaratılmış olan bu fan token, 22 Ocak 2020 tarihinden bu yana satışta. Chiliz altyapısını kullanan ATM coin, aynı zamanda ERC-20 tabanlı bir kripto para birimi. Tıpkı diğer tüm fan tokenlarda olduğu gibi ATM coinde de amaç taraftarlar ve kulüp arasında güçlü bir etkileşim ve bağ kurmak. Bir hizmet tokenı olarak görev yapan ATM coin, taraftarların kulüple ilgili olarak alınacak olan kararlarda söz sahibi olmalarını sağlıyor. Hatta bazı taraftarlar ellerinde çok miktarda ATM coin bulundurduklarında çok özel avantajlara sahip olabiliyor. Aslında ATM coinin, taraftarları kulübe daha çok bağladığı ve taraftar ve kulüp arasındaki ilişkiyi çok daha özel bir noktaya taşıdığı söylenebilir. Tüm dünyada fan tokenların çok büyük bir ivme kazanmasının en önemli nedenlerinden biri bu.

ATM coin, madencilik yaparak elde edebileceğiniz bir coin değil. Yalnızca Socios.com üzerinde açılan görevleri tamamlayarak ve ödül avlarına çıkarak ATM coin kazanabilirsiniz. Genelde fan tokenları yalnızca taraftarların aldığı düşünülüyor olsa da, aslında bu doğru değil. Çünkü yalnızca Atletico Madrid taraftarları değil, kulübün izlediği politikalar ile bu fan tokenın değer kazanacağını düşünen yatırımcılar da ATM coin alabiliyor.

ATM Coin Analizi

ATM coin piyasaya çıktığı ilk günlerde 4.55 USD seviyesinde işlem görüyordu. İçinde bulunduğumuz 2021 yılının Kasım ayında ATM coin güncel değeri ise 11.95 USD. Piyasaya çıktıktan sonra çok uzun süre 4 ila 7 USD seviyelerinde seyreden ATM coin, 2020’nin son günlerine gelindiğinde harika bir yükseliş yaptı ve 30.00 USD bandına kadar dayandı. Bu sürecin yaşanmasında kulüp ve taraftarlar arasında yaşanan etkileşimin büyük payı olduğu düşünülüyor. 20 Aralık 2020 tarihinde başlamış olan bu hızlı yükseliş çok uzun sürmedi ve ATM coin 2021 yılına girilmesiyle birlikte tekrar eski seviyelerine, 5.00 ila 7.00 USD bandına geri döndü.

Şubat ayının ortasında tekrar 10.00 USD seviyesinin üstünü gören ATM coin, bu noktadan itibaren aşırı yükselen ve aşırı düşen bir grafik oluşturmaya başladı. Örneğin 11 Mayıs 2021 tarihinde 10.00 USD seviyesinde olan ATM coin, 16 Mayıs 2021 tarihine gelindiğinde 61 USD bandını aşmış bulunuyordu. Bu noktadan itibaren yine 10.00 USD ile 30.00 USD arasında değişen bir grafik gösteren ATM coin, içinden geçtiğimiz bu günlerde 12 USD bandındaki değerini korumaya devam ediyor. ATM coinin bugüne kadar gördüğü en yüksek ve en düşük seviyeler ise şu şekilde:

  • Tüm Zamanlar En Düşük: 2.96 USD (1 Temmuz 2020)
  • Tüm Zamanlar En Yüksek: 61.12 USD (16 Mayıs 2021)

ATM coinin belirlenmiş olan toplam arzı 10 milyon adet ve bu toplam arzın yaklaşık olarak 2 milyon adetlik kısmı dolaşımda bulunuyor. ATM coinin 120 milyon dolarlık bir piyasa değeri bulunuyor ve 24 saatlik market hacmi ise 3 milyon dolar civarında. ATM coin bir fan token olmasına rağmen Coinmarketcap’in en büyük kripto para birimleri listesinde ilk 1000’e girmiş durumda ve şu an 815. sırada bulunuyor.

ATM Coin Geleceği

ATM coin piyasaya çıktığı günden bu yana son derece dalgalı ve son derece karmaşık bir grafiğe sahip. Bu bazı fan tokenlarda meydana gelen bir durum olsa da, hepsi için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Örneğin ATM coin fiyatında yalnızca 1 gün içerisinde 4x, hatta 5x fiyat değişimleri yaşanabiliyor. Bu durum yatırımcının ATM coine karşı çekimser kalmasına sebep olsa da, sonuçta ATM coin bir fan token ve Atletico Madrid taraftarları var olduğu sürece de varlığını sürdürmeye devam edecek. Dolayısıyla piyasadan silinip gitme gibi bir durumunun söz konusu olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var: Her ne kadar piyasadan silinip gitmeyecek olsa da, fiyatların ne yöne doğru hareket edeceğini tahmin etmek çok da mümküm değil.

Burada ATM coinin geleceğini belirleyecek olan şey belki de kulübün başarısı olabilir. Sonuçta kulüp kötüye gittikçe ve turnuvalarda kötü sonuçlar aldıkça taraftarlar bir tepki olarak ellerindeki fan tokenları çıkarmak isteyebilir ve bu da fiyatın aşağı yönlü olarak hareket etmesine neden olabilir. Fakat benzer bir durum kulübün başarılı olduğu durumlar için de geçerli. Yani maçlar kazanıldıkça ve turnuvalarda başarı yakalandıkça taraftarlar ellerinde ATM coin tutmak isteyebilir, hatta ellerindeki ATM coin sayısını artırmak isteyebilir. Bu da fiyatların yukarı yönlü hareket etmesine neden olabilir.

ATM Coin Yorumlar

Piyasada ATM coin hakkında yapılan yorumlara göz attığımızda, aslında fiyatın Atletico Madrid takımının başarısına endeksli olduğunu görüyoruz. Bu da ATM coinin maçlardan önce ve maçlardan sonra fiyatının ciddi dalgalanmalar yaşayabileceğini gösteriyor. ATM coin hakkında doğrudan yapılmış olan fiyat tahminleri bulunmuyor fakat göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli noktalar var. Bu noktaları şu şekilde listeleyebiliriz:

ATM coin yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların Atletico Madrid kulübünün maçlarını, sosyal medya hesaplarını, kulübün yaptığı açıklamaları yakından takip etmesi gerekiyor.
Kulübün tatilde olduğu ya da maçların oynanmadığı dönemlerde ATM coin fiyatının büyük dalgalanmalar yapmasını beklememek gerekiyor.
Bu dönemlerde fiyatta yaşanan büyük dalgalanmaların pump ya da dump hareketleri olduğundan şüphelenmek gerekiyor.

Eğer tüm bu noktalar göz önünde bulundurulursa, ATM coin yatırımları yapmak için doğru stratejiler geliştirilebilir ve doğru hamleler yapılabilir.

ATM Coin Nereden Alınır?

ATM coinin şu anda dünya genelinde listelendiği toplamda 5 adet borsa var ve bu borsalardan biri de Paribu. Üstelik Paribu dünya genelinde ATM coinin en çok işlem gördüğü 4. borsa durumunda. ATM coinin işlem gördüğü borsalar ve bu borsalardaki işlem hacimleri ise şu şekilde:

  • Mandala Exchange: 1.9 milyon USD
  • Binance: 1.9 milyon USD
  • Chiliz: 866 bin USD
  • Paribu: 827 bin USD
  • ZT: 774 bin USD

Bu yazı yalnızca yatırımcıları ve kripto para takipçilerini ATM coin hakkında bilgilendirmek için yazıldı ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor. Siz de piyasayı yakından takip ederek kendi yatırım stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

Yorum yapın