Kripto Paralar

ARPA Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Bitcoin ile başlayan kripto para birimleri, çığ gibi büyüyerek yenilikçi projelere dönüştü. Yaygın kullanım, gelişmiş teknoloji ve yenilikçi çözümlerle öne çıkan altcoinler, Bitcoin ve Ethereum gibi para birimlerinden daha fazla tercih edilmeye başlandı. Düşük fiyat ve yüksek kar beklentisi ile öne çıkan bu para birimlerinden biri de veri gizliliği ve güvenliğine odaklanan Arpa Coin projesi. ArpaChain kuruluşunun hizmet tokenı olarak kullanılan Arpa Coin, çoklu hesaplama teknolojilerinden faydalanarak blockchain tabanlı güvenlik önlemleri almasıyla yatırımcıların ilgisini çekiyor. Bu yazımızda gizlilik çözümleri ile kripto para piyasalarına fark getiren Arpa Coin nedir, ne işe yarar ve gelecek hedefleri nelerdir yakından inceledik.

Arpa Coin Nedir?

Arpa Coin, 2018 senesinde Çin merkezli bir kuruluş olan ArpaChain’in resmi para birimi olarak piyasaya sürüldü ve bu tarihten itibaren gizlilik politikasına odaklanan özellikleriyle yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı. Arpa Coin temel olarak, kullanıcı gizliliğini önemseyen ve veri kiralamayı mümkün hale getiren bir katman 2 zincir çözümüdür. Amacı doğrultusunda veri yardımcı programlarını mülkiyetten ayrıştırmayı hedefler ve bunu MPC protokolünü kullanarak sağlamaya çalışır. Bu protokol; kullanıcı verilerini gizli ve güvenli tutmanın yanı sıra, varlık verileri arasında işbirliği kurarak doğru analizler oluşturur.

Arpa Coin platformu, geliştiricilerin diğer zincirlerle uyumlu dApp oluşturmasına elverişlidir. Platform; kredi dolandırıcılığını engelleme, hassas pazarlama planları oluşturma, anahtar yönetim sistemleri kurma ve güvenli veri cüzdanı sağlama gibi çeşitli kullanımlara izin verecek kapasitededir. Böylece Arpa Coin, farklı sektörler için aynı oranda kullanışlı ve elverişli bir kripto para birimi haline gelir.

arpa coin kullanım alanları

Arpa Coin kullanım avantajları arasında şunlar sıralanabilir:

 • Güvenli Risk Analizi: Finansal risk hesaplamalarında, gelişmiş analitik veriler çalıştırılır. Bu sayede müşteri bilgileri aracı kurumlardan gizlenir ve doğru risk analizi sağlanır.
 • Kredi Dolandırıcılığını Engelleme: Finans kurumları Arpa Coin ile bireylerin özel bilgilerini koruyarak, kara liste taramaları yapabilir. Bu şekilde borçluların analizini yapmak ve risk hesaplamak mümkün olur.
 • Hassas Reklam Görünürlüğü: Dijital reklamcılar, kullanıcı gizliliğini koruyarak kullanıcı davranışlarını etiketleyebilir. Böylece ürünlere uygun hedef kitleye, veri gizliliği ilkesine uyarak ulaşılır.
 • Profil Oluşturucu Motor: Arpa Coin dijital içerik ve reklam üreticiler için çok yönlü bir kullanıcı profili oluşturma imkanı tanır. Bu profil, çok sayıda ve farklı özellikte kuruluş ile sektör eşleştirmelerini, veri ihlali yapmadan sağlar.
 • Güvenli Gelir: ArpaChain kullanıcıları, veri paylaşımı ve sızıntısı riski olmadan, güvenli veriler kiralayabilir. Bu işlemde, ürün ile hizmetler için tercih analizleri devreye girer ve reklamverenden kullanıcı gizliliği korunarak bilgi kiralamak mümkün hale gelir.
 • Veri Cüzdanı: Arpa Coin kullanıcıları, kendi verilerini istedikleri gibi yönetme, koruma ve paylaşma hakkına sahiptir. Bu güvenli veri politikası yüksek şifreli önlemlerle diğer tarafların görüntülemesinden korunaklı hale getirilir. Böyle kullanıcı verileri kişinin kendisine özel hale gelir.

Resmi site: https://arpachain.io/

Arpa Coin Özellikleri Nelerdir?

Arpa Coin, veri güvenliği ve kiralama gibi sistemlere odaklanan çözümler üretmesiyle ilgi çeken bir varlıktır. Bunların dışında yüksek verimli ölçeklendirme mekanizmaları geliştirmek için Sharding teknolojisini kullanır. Ayrıca gizlilik çerçevesiyle uyumlu akıllı sözleşmeler kullanır ve böylece block zincir evrenini reel dünya ile birleştirir. Gizli ve güvenli akıllı sözleşmeler oluşturarak birbirinden farklı alanların tümüne hizmet etmeyi planlayan Arpa projesi, farklı blockchain teknolojileriyle de uyumludur. Ethereum ve EOS gibi çeşitli ağlarda kullanım özelliği, özellikle geliştiriciler için esnek ve kullanışlı bir platform sunulmasını sağlar.

ArpaChain protokolü, MPC adı verilen Multi-party Computation sistemini kullanır. Bu sistem Türkçeye “Çok Taraflı Hesaplama” olarak çevrilir ve genel anlamıyla kullanıcılara blockchain tabanlı ve yüksek güvenli bir hesaplama ağı sağlar. Kriptografiyi kullanarak kullanıcılara özel akıllı sözleşmeler hazırlamaya yarayan bu sistem, eşsiz kullanım alanlarının oluşturulmasında etkilidir. Bütün bu süreçler boyunca veri gizliliği %100 korunur ve hesaplamalarda yüksek ölçeklenebilirlik ile sharding teknolojisi devreye girer. Bu sayede işlemler oldukça kısa sürelerde tamamlanır. Arpa Coin projesinin temel misyonları şu şekildedir:

 1. Gizlilik ve Güven: Arpa ağının kullandığı MPC mekanizması, çeşitli veriler üzerinde ortak hesaplama yapılmasına izin verirken kullanılan bilgilerin gizliliğini korur. Hesaplamalarda kullanılan bilgiler doğrulanabilir niteliktedir. Böylece kötü amaçlı kullanım durumları engellenir.
 2. Yüksek Uyumluluk: Arpa Coin son derece esnek ve farklı ağlarla yüksek uyumluluk gösteren bir ağda çalışır. Bu sayede, farklı hizmet alanlarında kullanılabilir ve farklı kullanıcılara hitap edebilir. Yüksek uyumlu özelliği gerçek verileri mahremiyete özen göstererek zincir ağlara aktarmaya yardımcı olur.
 3. Verimli Ölçeklenebilirlik: Doğrulanabilir bir hesaplama mekanizmasına sahip olan Arpa ağında, işlem onayları oldukça hızlıdır. Bu hız parçalanma özellikli sharding teknolojisinin kullanılarak, ölçeklenebilirlikte verim yakalamakla sağlanır. Buna göre, büyük veriler küçük parçalara bölünerek işlenir ve bu sistem Ethereum gibi farklı ağlarda yoğun olarak karşılaşılan ölçeklenebilirlik problemine karşı geliştirilen verimli bir çözümdür.

Arpa Coin Analizi

Arpa Coin, pek çok alanda yatırımcıların dikkatle incelediği kripto para birimleri arasında yer alır. Çağımız problemlerinden veri ihlali ve gizliliği gibi hassas konulara etkili çözümler sunan Arpa ağı, aynı zamanda kripto para evrenindeki ölçeklenebilirlik problemini de yüksek oranda açıklığa kavuşturmasıyla öne çıkar. Toplam arzı 1.5 milyar olan Arpa Coin’de net bir analizin yapılması ve fiyat paylaşılabilmesi için kripto marketin stabil hale gelmesi daha doğru olur. Ancak yapılan genel uzman analizlerine bakılırsa, Arpa Coin’de 2022 yılından itibaren yükselen bir grafikle karşılaşmak mümkün olabilir. Farklı sektörlere ve kullanım durumlarına hitap eden bir proje olması nedeniyle, ileride Arpa Coin arzında kısıtlılık yaşanabilir. Bu durum da Arpa Coin fiyatında hızlı bir artış hareketiyle karşılaşmamızı sağlayabilir.

Arpa Coin Geleceği

Analistler ve mevcut Arpa Coin kullanıcıları, genel olarak bu kripto para biriminin diğer altcoinlere kıyasla sunduğu avantajlara odaklanmış durumdadır. Buna göre Arpa Coin;

 • Farklı nitelikteki akıllı sözleşmelerle uyumlu olması nedeniyle geliştiricilere verimlilik sağlar,
 • Bireyler ile kurumlar için güvenli veri kiralama hizmetleri verir,
 • Hesaplamaları parçalama sistemi ile verileri yüksek oranda ölçekler.

Bu özellikleri ile kullanıcılara hızlı işlem yapma, düşük ücret ödeme ve mahremiyette tam koruma sağlama gibi avantajlar sunar. Bunların dışında cüzdanda kilitleme yöntemi ile pasif gelir elde etmeye de uygundur. Bu nedenle analistler, Arpa Coin gelecek hareketlerinde bu özelliklerin etkili olabileceğini söylemektedir. Yüksek verimli ve elverişli Arpa Chain kullanımı, yakın gelecekte olmasa bile uzun vadede yatırımcıların yüksek kazanç elde etmesini sağlayacak niteliktedir. Bu nedenle Arpa Coin, kesinlikle takibe alınması gereken projeler arasındadır.

Arpa Coin Yorumlar

Arpa Coin, farklı kullanım alanları sunması nedeniyle birbirinden farklı sektör devi firma ile anlaşma sağlamıştır. Bu firmalar arasında Chainlink, IEEE Standard Association ve CAICT gibi pek çok şirket bulunur.

Farklı kurumlarla anlaşma ihtimali yüksek olan Arpa Coin’in ileride daha fazla kullanıcıya erişme potansiyeli yüksektir. Daha fazla kullanım ise Arpa Coin fiyatında hızlı bir artış getirebilir. Ayrıca Arpa Coin Binance, Huobi ve Gate.io gibi güvenilir borsalarda listelenmektedir. Dolayısıyla erişilebilir ve kolay işlem yapılır özelliktedir.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu