Kripto Para Rehberi

Uzmanlardan Altcoin Tavsiyeleri

Hem kripto para borsalarının kendileri, hem de piyasa içerisinde adı duyulmuş olan kripto para yorumcuları ve analistler zaman zaman geleceği olan kripto para birimleri ile ilgili açıklamalar yapıyor, tavsiyelerde bulunuyorlar. Bu altcoin yatırım tavsiyelerini takip etmek, doğru yatırım stratejileri geliştirmek ve gerçekçi yatırımlar yapmak açısından büyük önem taşıyor. Elbette bu piyasalarda kazanç elde etmenin yolu biraz da buradan geçiyor. Biz de bu yazımızda tavsiye edilen altcoinleri bir araya getirdik…

Güncel Altcoin Tavsiyeleri

Kripto para dünyasında lider para birimlerinin yanı sıra, yüksek oranlı kazanç imkanı ile öne çıkan sayısız altcoin projesi mevcut. Yatırımcılar için düşük fiyatları sayesinde kolay alım imkanı tanıyan, aynı zamanda yüksek artış potansiyeline sahip olan altcoinler oldukça ilgi çekici varlıklar olarak tanımlanıyor. Projesi sağlam ve geleceği parlak olan altcoinlere zamanında yatırım yapmak ise ciddi kar oranı anlamına geliyor. Bu yazımızda özellikleri ile rakipleri arasında öne çıkan altcoinleri inceledik.

Binance Coin (BNB)

Binance borsasının yerel para birimi olarak piyasaya sürülen BNB hem global borsa güvenine, hem de gelişmiş bir projeye sahip. Bu nedenle piyasaya ilk çıktığından beri değeri düzenli olarak artış gösteriyor. ERC-20 altyapısını kullanan BNB, her ne kadar genel olarak borsa içi alım-satım komisyon ödemelerinde kullanılsa da, indirim avantajı sunması nedeniyle pek çok kullanıcının cüzdanında yer alıyor. Kendi proof-of-stake (Hisse Kanıtı) algoritması sayesinde güvenli bir kullanım sunuyor ve düzenli olarak yakım işlemine tabi tutuluyor. Dolayısıyla toplam arzı belirli aralıklarla azaltılıyor ve BNB fiyatında buna bağlı bir artış yaşanıyor. Uzmanlar Binance Smart Chain zincirinin Ethereum’a göre düşük maliyetler çıkarması nedeniyle ileride DeFi projeler için daha fazla kullanılacağını tahmin ediyor. Bu nedenle gelecekte BNB kullanım alanının artması ve fiyatın daha yüksek seviyeleri test etmesi bekleniyor.

Cardano (ADA)

2017 yılında piyasaya sürülen Cardano, akıllı sözleşmeler ve dApp’ler için kullanışlı platform sunmasıyla bilinen bir kripto para projesi. Ethereum ve diğer zincirler için iyileştirilmiş teknolojiler sunan platform yerel token olarak ADA kullanıyor. Bu kripto para birimi geleceğin sorunu olan ölçeklenebilirliği çözmeye odaklanıyor ve birlikte çalışabilirlik ile sürdürülebilirlik sağlıyor. Merkeziyetsiz uygulama geliştirme platformu olarak işlev gösteren ADA, Ouroboros konsensüsünü kullandığı için bilimsel ve akademik araştırmalar tarafından destekleniyor. Projenin Ethereum kurucu üyelerinden Charles Hoskinson tarafından oluşturulmuş olması da yatırımcılara güven veriyor ve uzmanlar Cardano kullanımının gelecekte armasını bekliyor.

Chainlink (LINK)

Blok zincirlerin oracle kullanarak dış veri kaynakları ile köprü kurmasını sağlayan Chainlink projesi, her türlü platformu doğrulanabilir gerçek dünya verilerine bağlıyor. Bunun için akıllı sözleşmeleri kullanıyor ve merkeziyetsiz bir oracle ağ hizmeti veriyor. ERC-20 tabanını kullanan LINK, zincirlerin dışarıdan veri almasını mümkün kuruyor ve doğru veri sağlayan kullanıcılar için platform içi teşvik ödülleri dağıtıyor. Projenin günümüzün odağı DeFi platformlara dış kaynak sunması nedeniyle, gelecekte daha fazla oyun projesinde kullanılması bekleniyor.

Polygon (MATIC)

Eski adıyla Matic Network olarak bilinen Polygon, Ethereum uyumlu bir ölçeklendirme yapısı olarak biliniyor. Sahip olduğu bu özellik ile Ethereum’u tam teşekküllü ve çok zincirli bir sisteme dönüştürebiliyor. Sonuç olarak mevcuttaki ölçeklenebilirlik ve yüksek gas ücreti gibi sorunları ortadan kaldırıyor. Polygon projesi özellikle 2 saniyeden kısa onay süreleri ve saniyede 65.000 işleme kadar gerçekleştirme performansıyla dikkat çekiyor. Platformun yerel tokeni MATIC ise bütün bu aşamaları daha kolay hale getirmek ve kullanıcılara yönetişime katılma imkanı tanımak için kullanılıyor. Pek çok borsada yer alan bu erişilebilir proje, güçlü ağı ve ödeme hizmetlerinde kullanım potansiyeli ile dikkat çekiyor.

Polkadot (DOT)

Polkadot (DOT), farklı zincirler arası transfer sağlayan ve köprü görevi gören bir ağ protokolü olarak bilinir. Sürdürülebilirliğe önem veren platform, zincirler arası iletişimi mümkün kılması ve ölçeklenebilirlik sağlaması nedeniyle gelecekte büyümesi beklenen projelerden biri. Ayrıca kendi ağı içinde çok sayıda projenin mevcut olması da ekosistemin öne çıkmasını sağlıyor.

Solana (SOL)

CoinMarketCap sıralamasının ilk 10’unda yer alan Solana (SOL), Ethereum’un en güçlü rakiplerinden biri olarak görülen bir proje. Saniye başına gerçekleştirdiği işlem sayısı ve ucuz maliyetleri nedeniyle Ethereum’da yaşanan ölçeklenebilirlik sorununu şimdiden çözmüş durumda. Bu anlamda hem yatırımcılardan, hem de uzmanlardan yoğun ilgi görüyor. Akıllı sözleşmeleri destekleyen bu güçlü proje, aynı zamanda NFT varlıklar ile merkeziyetsiz uygulamalara da kullanım alanı tanımlıyor. Ek olarak açık kaynaklı bir zincir olarak çalıştığından piyasaya güven veriyor, kendi platform belirteci SOL ile kullanıcıların stake ağlarına katılmasını mümkün kılıyor. Hisse Kanıtı algoritmasını kullanan Solana, aynı zamanda özel olarak geliştirilen ve Tarih Kanıtı (PoH) olarak adlandırılan yeni nesil bir teknolojiyi de kullanıyor. Bütün bu özellikleri nedeniyle geleceği Ethereum’u olma potansiyeli taşıdığı düşünülüyor.

Uniswap (UNI)

Eylül 2020 yılında yaşanan DeFi patlaması sonucu piyasaya sürülen Uniswap (UNI), alıcı ve satıcılara, talep ortamına gereksinim duymadan token ticareti yapma imkanı sunan bir protokol olarak bilinir. Ethereum üzerinde çalışan Uniswap’ın en önemli özelliklerinden biri, platform değişikliklerinin yerel token UNI varlık sahipleri tarafından belirlenmesi. Ayrıca proje DeFi ve merkeziyetsiz borsa kullanımının da önünü açıyor, bu nedenle gelecekte daha popüler olacağı tahmin ediliyor.

Harmony (ONE)

DeFi varlıklar arasında öne çıkan Harmony (ONE) Amazon, Apple ve Google gibi sektör devi şirketlerde çalışmış bir isim tarafından geliştirildi. Bu nedenle sağlamlığı ve güveni ile ilgi görüyor. Ayrıca PoW yerine PoS algoritmasını kullanıyor ve bu sayede son derece hızlı kripto para transferlerine izin veriyor. Birim fiyatının düşük olması ve arkasında güçlü bir ekip bulunması nedeniyle geleceği sağlam projelerden biri olarak gösteriliyor.

Decentraland (MANA)

Son dönemde Metaverse alanına artan ilgiden payını alan Decentraland (MANA), şimdiden fazlasıyla geniş bir kitle tarafından kullanılan popüler bir proje olmayı başarmış durumda. Sanal dünya üzerinde gerçeklik oluşturan MANA, Ethereum tabanlı bir platform ve içerik oluşturucular ile geliştiricilere odaklanıyor. 3 boyutlu deneyim imkanı sunan platform sınırsız eylem kapasitesi ile biliniyor ve dijital platformlar arasında tamamen kullanıcılar tarafından yönetilen ilk evren olarak adlandırılıyor. Kaliteli içerik üretimini ve üretilen içerikler üzerinden para kazanmayı teşvik eden MANA evreni; etkileşimli uygulamalar, eşler arası iletişim imkanları ve dünya içi ödemeler gibi pek çok yeni nesil teknolojiye de sahip. Bu nedenle ileride metaverse odaklı projelere artan ilgiyle birlikte hızlı yükselişler yaşayabileceği söyleniyor.

Terra (LUNA)

Gelecek vadeden altcoinlerden bir diğeri de Terraform Labs tarafından geliştirilen Terra (LUNA) projesi.  Ay ve Dünya arasındaki ilişkiye benzer bir sisteme sahip olan Terra, stabil coin terraUSD (UST) ile organik bağ bulunduruyor. Bu sisteme göre UST basmak için LUNA yakımı yapılıyor ve dengeli bir fiyat oluşturulması sağlanıyor. UST talebinin artmasıyla birlikte LUNA yakılarak topluluk havuzuna yönlendiriliyor ve sonuç olarak yerel token ekonomisinde artış yaşanıyor. Bu özellikleri ve geçmişteki hızlı yükselişleri nedeniyle LUNA geleceğinin parlak olduğu düşünülüyor.

Kripto para piyasasında yukarıda sıralananların dışında çok sayıda potansiyel sahibi altcoin bulunuyor. Her geçen gün mevcut projeler geliştirilmeye ve yeni nesil teknolojiler eklenmeye devam ediyor. Oldukça hızlı şekilde ilerleyen ve volatil yapıya sahip olan kripto para ekosisteminde kazanç elde etmek için piyasa analizlerini iyi okumak gerekiyor. Ayrıca uzmanlar yüklü ve ani kripto para işlemlerinden kaçınılması gerektiği konusunda uyarıyor, yatırımcıların kendi fikirleri ve analizleri doğrultusunda işlem açmasını öneriyorlar.

Uzmanlardan Ortak Altcoin Tavsiyeleri

Pek çok kripto para analistine göre gelecekte değerlenebilecek çok sayıda altcoin bulunuyor. Bu tavsiyeler arasında öne çıkan altcoinlerin listesi ise şu şekilde:

  • Dogecoin (DOGE)
  • Ripple (XRP)

Söz konusu liste elbette uzatılabilir. Fakat siz bu yatırım tavsiyelerinden çok daha fazlasını isterseniz, bunun için uzman kripto para analistlerinin sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Sırasıyla listelediğimiz altcoinlerin projelerine bakalım…

  • Dogecoin (DOGE): Elon Musk ile gündeme gelmiş olan ve yine Elon Musk sayesinde inanılmaz bir yükseliş göstermiş olan Dogecoinin bu yükselişinin gelecekte de devam edeceği düşünülüyor. Bir Meme-coin olması sebebiyle de sosyal medya organizasyonları ile yükseliş göstermesi çok daha kolay.
  • Ripple (XRP): Ripple her ne kadar kendisine açılan davalar sebebiyle epey zor günler geçirmiş olsa da, bu durumun üstesinden geldi ve eski günlerine dönmek üzere. Davalar açılmadan önce Ripple’a olan güven, şimdi yeniden oluşmaya başladı ve bu durum Ripple’a olan güveni artırıyor. Pek çok analist Ripple’ın dava sürecinin sonunda bu işin üstesinden gelemeyeceğini düşünüyordu fakat bu durumun üstesinden geldiler. Bu da yatırımcıların Ripple’a olan ilgisini artırdı.

Uzmanların tavsiye etmiş oldukları bu altcoinlerin, uzmanların tahmin ettiği gibi bir hareket yapabilecekleri gibi, aynı zamanda bu söylenenlerin tersi de çıkabilir. O yüzden bunların bizim tarafımızdan sunulan bir yatırım tavsiyesi olmadığını bilmeniz gerekiyor. Elbette tüm bu uzman kripto para analistlerinin söylediklerine kulak verin ama mümkün olduğunda kendi yatırım stratejilerinizi geliştirmeye çalışın.

Geleceği olan coinler ve en ucuz coinler sayfalarımıza da göz atabilirsiniz.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir Yorum

  1. Uzmanlar genelde hep aynı şeyi söylerler ama farklı yollardan sonunda da derler yatırım tavsiyesi değildir. Güldürmeyin beni tamamen yatırım tavsiyesidir bu. Burda önemli olan doğru yerde doğru zamanı kollayarak alım ve satım yapmaktır. Bunu piyasayı tabloyu okuyan insalardan dinleyip uygulamak elbette daha kolay ama artık o dönem bitti artık onlar bile bir metre ilerisini göremiyor. Çünkü artık spekülasyon var balinalar var Elon Musk var bir anda tertsine cevrilen bir borsada tavsiye dinlemek hikaye dinlemekle eş değerde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu