Kripto Paralar

ALPHA Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Günümüzde büyük kripto para birimlerine alternatif olarak çok sayıda DeFi proje üretilmeye başladı. Bugüne kadar üretilmiş olan DeFi projelerinin başarılı olduğu düşünülürse, bu durum bize DeFi projelerini takip etmek için bir neden verdi. Çünkü değerlenebilecek olan projeleri erkenden takip etmek, ayın zamanda pek çok başarılı yatırım fırsatı da yaratabilir. Son zamanlarda adından sıklıkla bahsettiren DeFi projelerinden biri Alpha Finance Lab ya da ALPHA coin.

ALPHA Coin Nedir?

Alpha coin ya da bir diğer adıyla Alpha Finance Lab zincirler arası bir DeFi platformudur. Bir yandan Binance Smart Chain, bir yandan da Ethereum blok zinciri kullanıcıların alfa kazanç sağlamalarını amaçlamaktadır. Kullanım ve erişim açısından oldukça basit olan platform, bu sektör içerisinde henüz karşılanmamış ihtiyaçları karşılamayı amaçlayan bir DeFi ürünler ekosistemi oluşturmak için çalışıyor. Alpha Finance Lab tarafından yaratılmış olan ilk DeFi ürün, faiz oranları algoritmik olarak ayarlanmış, merkeziyetsiz bir borç verme protokolü olan Alpha Lending olarak karşımıza çıkıyor.

Alpha Finance Lab tarafından üretilmiş olan bir token olan ALPHA coini kazanmak için, token sahiplerinin herhangi bir krediyi karşılamak adına ALPHA coin stake etmesi gerekiyor. ALPHA coin sahipleri aynı zamanda likidite madenciliği yapabilir ve yönetim oylamalarına katılabilir. ALPHA coin aynı zamanda bir DAO projesi. Yani ALPHA coin sahiplerinin de bir karar mekanizması olarak hareket etmesine olanak tanıyor. Alpha Finance Lab ekosisteminde çözümler diğer DeFi projelerinden farklı olarak talep üzerine gerçekleşiyor. Bu yüzden de son derece kullanıcı dostu ve gün geçtikçe daha erişilir bir hale geliyor.

Son olarak, ALPHA coin 2020 yılında Tascha Punyaneramitdee tarafından kuruldu. Altyapı olarak Ethereum blok zincirini kullanıyor ve merkezi ise Tayland’da.

Resmi sitesi: https://alphafinance.io/

ALPHA Coin Analizi

ALPHA coinin ilk para teklifi 10 Ekim 2020 tarihinde yapıldı ve ALPHA coin piyasaya ilk çıktığı tarihte 0.10 USD seviyesinde bulunuyordu. Piyasaya çıkışının ikinci gününde yüzde 50 değer kaybetti ve 0.051 USD seviyesine geriledi. Düşüş Ekim 2020 sonuna kadar devam etti ve ALPHA coin ekim ayını 0.029 USD seviyesinde kapattı. Fakat Kasım ayı ile birlikte güzel bir yükseliş başladı ve ALPHA coin Kasım ayını da 0.2475 USD seviyesinde kapattı. Sonrasında ALPHA coin için yaşanan gelişmeler şu şekilde:

  • Kasım ayından sonra ALPHA coin istikrarlı bir grafik izlerken Aralık ayı ortasında bir düşüş hareketi başlar gibi oldu ve ALPHA coin yılı 0.18 USD seviyesinde kapattı.
  • ALPHA coin 2021 yılına harika bir başlangıç yaptı. Ocak ayı ortasına gelindiğinde 0.54 USD seviyesine ulaşan ALPHA coin 23 Ocak 2021 tarihinde 1 USD değerinin üzerine çıktı.
  • ALPHA coinin yükselişi devam etti ve çok geçmeden 29 Ocak 2021 tarihinde 2 USD seviyesi de aşılmış oldu. 5 Şubat 2021 tarihinde 2.92 USD seviyesini gören ALPHA coin, bir daha bu seviyelere dönemedi.
  • 14 Şubat 2021 tarihinde 2 dolar seviyesinin altına düşen ALPHA coin, uzun süre 1 USD ile 2 USD arasında gidip geldi ve tarihler 23 Mayıs 2021’i gösterdiğinde ALPHA coin 1 USD fiyatının altına düştü.
  • Haziran 2021 sonun 0.36 USD seviyesine kadar düşen ALPHA coin, Ağustos ayında yeniden bir yükseliş hareketi yaşadı ve 6 Eylül 2021’de 1.50 USD seviyesini gördü.

Görüldüğü üzere ALPHA coin, davranışlarıyla yatırımcıların karar vermesini zorlaştırıyor.

Veriler https://coinmarketcap.com/tr/currencies/alpha-finance-lab/ adresinden alınmıştır.

ALPHA Coin Geleceği

Alpha Finance Lab, gelecek dönemde zincirler arası bir takas platformu olan AlphaX’i halka sunacaklarını dile getirdi. Yani bu aslında Binance ya da Ethereum gibi blok zinciri varlıklarının işlem göreceği bir borsa yaratma hedefi gibi görünüyor. ALPHA coin bugün her ne kadar kurucuları tarafından yönetiliyor olsa da, gelecekte bu durumun değişeceği ve ALPHA coinin tamamen merkeziyetsiz bir proje haline geleceği söylendi. Aynı zamanda gelecekte çok daha yenilikçi ALPHA coin projelerinin ortaya çıktığı ve bunun için çalışmaların devam ettiği açıklandı.

Yapılmış olan bu açıklamalar ALPHA coinin büyüme hedeflerini de içeriyor. Bu yüzden de ALPHA coin değerinin yukarı yönlü bir grafik çizme ihtimali bulunuyor. Fakat bu farazi olarak konuşmamak lazım. Dolayısıyla daha gerçekçi fiyat tahminleri ve yorumlar alabilmek için kripto para uzmanlarına ve analistlerine kulak vermek gerekiyor.

ALPHA Coin Yorumlar

ALPHA coin nispeten yeni bir kripto para birimi. Aynı zamanda geçmiş hareketlerine baktığımız zaman yatırımcılarına çok kısa süre içerisinde çok yüksek karlar getirdiğini görmek mümkün. Dolayısıyla pek çok kripto para biriminin geçmişte yaptıkları hareketlerin benzerlerini tekrarlamış olmaları sebebiyle, ALPHA coine dair de böyle bir beklenti oluşmuş durumda. Son zamanda inişli çıkışlı bir grafiğe sahip olması ve bir yandan kısa süre içerisinde ilginç hareketler yapıyor olması yatırımcının ALPHA coine olan ilgisini artırdı. Yine de hareketler bazen çok düzensiz olduğu için, yatırım yapmadan önce grafikleri düzgün ve düzenli olarak takip etmek gerekiyor.

Bir diğer yandan ALPHA coinin dünyanın en büyük ve en hacimli borsalarında listeleniyor oluşu, ona ilgiyi biraz daha artırıyor. Bu yüzden de ALPHA coinin gelecekte büyüme ve çok daha yüksek seviyelere ulaşma ihtimali bulunuyor. Elbette bunların her biri birer tahmin ve hiçbir birer yatırım tavsiyesi değil.

ALPHA Coin Nereden Alınır?

ALPHA coinde market hacminin yaklaşık olarak yüzde 35’lik kısmı Binance üzerinde yer alıyor. Binance’den sonra yüzde 12 ile Bitkub ve yüzde 11 ile Hotbit var. ALPHA coinin listelendiği diğer borsalar ise alfabetik sıraya göre şu şekilde: 1inch Exchange, AOFEX, Bancor Network, BiONE, Biswap, Bitazza, Bitbns, Bitrue, Bitstamp, BKEX, CoinDCX, CoinEx, Coinone, CoinTiger, CoinW, Dcoin, Dsdaq, FTX, Gate.io, HitBTC, Hoo, Hotcoin Global, Korbit, LATOKEN, LBank, Mandala Exchange, Mexo Exchange, OKEx, Pancake Swap, Pionex, Poloniex, Sushiswap, THORChain, Tokocrypto, Uniswap, VCC Exchange, WazirX, XT.com ve ZT.

Görüldüğü üzere pek çok önemli borsada yer alan ALPHA coin, Coinbase ya da Cex.io gibi önemli borsaların bazılarında da yer almıyor. Bu durum ALPHA coine karşı bir takım şüphelerin oluşmasına neden oldu. Bir diğer yandan Türkiye’de bulunan hiçbir yerli borsa da ALPHA coini listelemiyor. Bu yüzden Türkiye’deki yatırımcıların ALPHA coin yatırımlarını en çok yaptıkları borsalar Binance Global ve Binance TR.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu