Kripto Paralar

ADA Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar 

Kripto para borsalarında listelenen çok sayıda kripto para birimi var. Fakat bunların her birinin başarılı olduğunu ya da gelecek vaad ettiğini söylemek mümkün değil. Fakat bazı projeler var ki, varlıklarını çok uzun zamandır sürdürüyor ve hala piyasanın en büyük kripto paraları arasında gösteriliyorlar. İşte Cardano projesi ve ADA coin de bunlardan biri. Hem kripto para dünyasında değiştirdikleri ile hem de yapmayı planladıkları ile her zaman gündemde olmayı başardı.

ADA Coin Nedir?

Cardano ya da daha çok bilinen adıyla ADA coin, 2015 yılından Charles Hoskinson tarafından geliştirilmeye başlanan, ilk halka açık satışı ise 1 Ekim 2017 tarihinde gerçekleşen bir kripto para birimidir. Charles Hoskinson aynı zamanda Ethereum’un geliştirilme sürecinde Vitalik Buterin ile birlikte çalışmıştır. Cardano 3. nesil bir blok zinciri platformu olarak hem güvenli bir altyapıya sahiptir, hem de ölçeklenebilir. Açık kaynak kodlu olarak geliştirilen Cardano projesinde amaç blok zinciri sistemlerine esneklik kazandırmaktır. Sürdürülebilirlik ile birlikte ölçeklenebilirlik problemlerini de merkezine alan Cardano projesinin kripto para birimi de ADA olarak adlandırılmış ve bu kısaltma ismini ilk bilgisayar programcısı olarak bilinen Ada Lovelace’ten almıştır.

Cardano projesi üç farklı kuruluş tarafından desteklenmektedir. Destekleyen kuruluşların listesi ise şu şekilde: İsviçre merkezli bir kuruluş olan Cardano Vakfı, Emurgo, IOHK. Cardano madencilik algoritması olarak Ouroboros kullanır. Ouroboros ise Proof of Stake olarak adlandırılan POS madenciliği için geliştirilmiştir. Cardano projesinin POS sistemini tercih etmesinin nedeni, madencilik faaliyetlerinden çok yüksek enerji ihtiyacı olmamasıdır. Fakat Proof of Work olarak adlandırılan yöntemde enerji tüketimi devasa boyutları bulabilir. Bu da Cardano projesinin en önemli avantajı olarak gösterilir. Bir diğer yandan Cardano bankacılık faaliyetleri ile blok zinciri teknolojisini de bir araya getirmiştir. 

Cardano projesini kısaca tanımlamak gerekirse; hem güvenli hem de hızlı bir şekilde kripto para göndermek ve almak için kullanılabilecek olan bir platformdur. Hem bireyler, hem kuruluşlar, hem de hükümetler tarafından tüm finansal uygulamaların yürütülebileceği kompakt bir ortam sunar. 

ADA coinin madenciliği ise bugüne kadar kullanılmış olan geleneksel yöntemlerle yapılamaz. Yani belirli donanımlar alıp yüksek miktarda enerji harcayarak ADA coin kazanmak mümkün değildir. Eğer ADA coin kazanmak isterseniz bunun stake yapmanız gerekir. Yani bir Cardano satın alarak bunu Cardano cüzdanınıza yüklemelisiniz. Ardından bakiyeniz ne kadarsa bu da size yüzde olarak bir miktar ADA kazandırır. Bu, diğer madencilik yöntemleri ile mukayese edildiği zaman çok daha pratik bir yöntemdir. 

ADA Coin Analizi

ADA coin satışa ilk açıldığı tarih olan 1 Ekim 2017 tarihinde $0.02 seviyesinde bulunuyordu. Fiyat Aralık 2017 tarihine kadar bu seviyelerde devam etti ve ardından ADA coin ciddi pik yaparak 2018 yılının ilk günlerinde $1 seviyesinin üzerine çıktı. Fakat yıl boyunca ivmeli bir şekilde düşüş yaşayan ADA coin, 2018 yılını $0.04 seviyesinde kapattı. 2019 ve 2020 yılı boyunca maksimum $0.3 seviyesine kadar yükselen ADA coin, 2021 yılına ise muhteşem bir fiyat artışı ile başladı. 2021 yılı içerisinde Mayıs ayı ortalarında ADA coin zirve yaparak $2.30 seviyesini gördü. ADA coinin tüm zamanlar en yüksek seviyesini görmek içinse 2 Eylül 2021 tarihine kadar beklemesi gerekti ve bu tarihte $3.10 fiyatına ulaştı. Fakat bu yükseliş kalıcı olmadı ve ADA coin 2021 yılını $1.31 dolar seviyesinden kapattı. ADA coin bu metnin yazıldığı tarih olan 24 Ocak 2022 tarihinde 1 doların altında bulunuyor ve güncel fiyatı da $0.96 seviyesinde.

ADA coin maksimum arzı 45 milyar adet olarak belirlenmiş durumda ve bu arzın yaklaşık yüzde 75’lik kısmı dolaşımda bulunuyor. ADA coinin 32 milyar doların üzerindeki market değerinin yanında yaklaşık 2,5 milyar dolarlık bir 24 saatlik hacmi bulunuyor. ADA coinin market dominansı yüzde 2.15 ve Coinmarketcap’in en büyük kripto para birimleri listesinde ise 6. sırada bulunuyor. 

ADA Coin Geleceği

ADA coinin 2022 yılı içerisinde 2 Eylül 2021 tarihinde kırmış olduğu $3.10 değerindeki tüm zamanlar rekorunu geçmesi bekleniyor. Hatta kripto para analistleri arasında ADA coinin 2022 yılı sonuna kadar $6 seviyesine ulaşmasını bekleyenler var. Fakat elbette doğru pozisyonların açılabilmesi için öncelikle $1.50 seviyesinin aşılması bekleniyor. Bu seviye aşıldıktan sonra çok daha yüksek değerlere varabilecek olan istikrarlı bir yükseliş başlayabilir. 

Elbette burada ADA coin fiyatının Ethereum ve Bitcoin’e de bağlı olduğunu bilmek gerekiyor. Yani eğer Ethereum ve Bitcoin hareketini yatay olarak gerçekleştirirse, bu durumda ADA coinin geleceğinin parlak olacağını söylemek mümkün olur. Bir diğer yandan ADA coin projesinde gerçekleşecek olan güncellemeler ve kurulacak olan ortaklıklar da fiyata doğrudan etki edecektir. Yani ADA coin fiyatı hakkında gerçekçi tahminler yapabilmek için hem Bitcoin ve Ethereum fiyatını, hem de Cardano cephesinde yapılacak güncellemeleri ve kurulacak iş ortaklıklarını yakından takip etmek gerekiyor. 

ADA Coin Yorumlar

Sosyal medyanın popüler kripto para analistlerinden biri olan Michael Van de Poppe ADA coinin geleceği konusunda oldukça olumlu görüşlere sahip. Poppe, ADA coinin uzun zamandır stabil durumda olmasının ve ses soluk çıkmamasının negatif bir gelişme olmadığı görüşünde. Nitekim geçmiş döneme bakıldığı zaman ADA, Bitcoin karşısında yüzde 57’lik bir değer kazanmış durumda. Poppe’a göre ADA coin projesinin geleceği için $1.46 seviyesinin aşılması önemli. Hemen arkasından $1.78 ve $1.96 direnç noktaları test edilebilir. Eğer bu tahminler gerçekleşirse, ADA coin $10 fiyatına doğru yolculuğa başlayabilir. Yine de her zaman piyasayı sıkı takipte olmak ve pozisyon açıp kapatmak için her zaman tetikte olmak gerekiyor. 

Ayrıca son olarak şundan bahsetmekte fayda var: Cardano topluluğu her geçen gün gelişiyor ve güçleniyor. Bu da hem yatırımcılara, hem de analistlere güven veren bir durum. Yani gelecekte yeni güncellemeler ile güzel gelişmeler yaşanabilir. 

ADA Coin Nereden Alınır?

ADA, bugün piyasada bulunan hemen hemen tüm kripto para borsalarında listelenen bir kripto para birimi. Yani hangi borsada işlem yapıyor olursanız olun, ADA coin alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Eğer yerli borsalarda işlem yapıyorsanız Paribu, BTCTurk Pro, Bitexen gibi borsalar ile birlikte Binance TR üzerinden de ADA işlemleri yapılabiliyor. ADA coinin hacim bakımından en çok işlem gördüğü ilk 10 borsanın listesi ise şu şekilde:

  • Binance
  • Coinbase Exchange
  • HitBTC
  • Changelly PRO
  • FMFW.io
  • OKX
  • Bitrue
  • DigiFinex
  • Deepcoin
  • ZB.com

Siz de ADA coin pozisyonları açmadan önce kendi stratejilerini geliştirmek için piyasayı yakından takip etmeye devam edebilirsiniz. Çünkü bu metin yalnızca okuyucuları ADA coin hakkında bilgilendirmek için yazıldı ve herhangi bir yatırım tavsiyesi içermiyor. 

Emre Ünal

Ekonomi üzerine yüksek lisans yapan Emre, özel bir bankada departman sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yıllardır finans sektörünün içindeyken sektörde devrim yaratan kripto paralar, kendisi için adeta hobi haline gelmiştir. Blockchain teknolojisini öğrendikten sonra deneyimlerini aktarmak için KriptoFeed sitesinde kendi uzmanlıklarını aktarmaktadır. Yurtdışındaki uzmanların yorumlarını takip edip yorumlamakla birlikte analizlerin açıklarını tespit etmekten zevk alır. Emre'nin yazılarında ele aldığı hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu