Fan Token

ACM (AC Milan) Coin Nedir? Geleceği ve Yorumlar

Kripto para birimlerinin, genel kitle kabulüne ulaşması pek çok endüstrinin yavaş yavaş bu alana kaymasına neden oldu. Bunların başında kendi takım tokenlarını çıkaran futbol kulüpleri gelmeye başladı. AC Milan Coin de dünyaca ünlü AC Milan Kulübü’nün fan tokenı olarak piyasaya sürülmesiyle dikkat çekti. Kripto para dünyasını daha dinamik ve heyecanlı hale getiren bu birim, kısa sürede taratarlar başta olmak üzere pek çok kişinin takibine girdi. Biz de bu yazımızda, ünlü İtalyan futbol kulübünün tokenı olan AC Milan Coin hakkında merak edilenleri derledik.

AC Milan Coin Nedir?

AC Milan Coin, İtalyan Futbol Kulübü AC Milan ile Socios.com tarafından 2021 yılının ilk yarısında piyasaya sürüldü ve kısa sürede özellikle taraftar gruplarından büyük ilgi gördü. Chiliz altyapısını kullanarak geliştirilen AC Milan (ACM) Coin projesi, utility token işlevi ile oluşturuldu. Kripto para dünyasında sık kullanılan bir kavram olan utility token, fayda tokenı anlamına gelir ve herhangi bir hizmet ya da ürün için kullanıcılara özel erişim imkanı tanır. AC Milan Coin de benzer bir çalışma mantığına sahiptir. Bu sayede kullanıcılara çeşitli erişim avantajları sunar ve etkileşimli bir taraftar deneyim alanı kurmayı hedefler.

AC Milan Coin, Socios adresi üzerinden kullanıcılara özel anketler yayınlar ve bu sayede taraftarların kulüple ilgili planlanan değişikliklerde söz hakkı elde etmesini sağlar. Anketler üzerinden oy kullanımı sağlayarak taraftar ve kulüp arasında direkt bir bağlantı kurar. Bu sayede etkileşimli bir yardımlaşma ortamı kurulur. ACM Fan Token, aynı zamanda taraftar ve kulüp için karşılıklı fayda da sağlar. Buna göre; taraftarların kulübe olan bağlılıkları artırılırken, kulüp için de önemli değişikliklerin oylaması yapılır. Koordine bir takım beraberliği anlamına gelen bu sistem, taraftarların söz hakkına sahip olması anlamına gelir ve alınacak kararların belirlenmesinde etkili olur.

ACM Coin Özellikleri

ACM Coin, kullanıcılarına çeşitli aktivite ve yapılandırmalarda takımla birlikte karar verme imkanı tanır. Bu nedenle taraftarlar için bağ kurulabilir bir kripto para özelliği taşır. Ayrıca Socios.com’un getirdiği ek avantajlardan faydalanmayı da mümkün kılar. Söz konusu avantajlar; kazanç temelli oyunlar, yarışmalar ve aktiviteler olarak sıralanabilir. Sitede yayınlanan ödüllü etkinlikler üzerinden kazanç elde edilmesi, daha fazla kullanıcının ilgisini çekmesini sağlar. Bunların dışında, taraftarlara güvenli bir arayüz üzerinden oyun oynayarak eğlenme olanağı da tanır.

AC Milan Token sahipleri AC Milan kulübü tarafından otomatikman taraftar niteliğine sahip olur. Sitede yayınlanan anketler üzerinden takıma geribildirim sağlanması, gelecek planlarında etkili değerlendirme ve analizlerin yapılmasında kullanılır. Ek olarak token sahipleri daha özel avantajlara da erişim sağlar. Bu avantajlar şunlardır:

  • Kulüp kararlarında söz hakkına sahip olma
  • Kulüple ilgili özel konulardaki seçim ve anketlere katılım sağlama
  • Kulübe dair ödel deneyimler kazanma
  • San Siro Stadyumu’na VIP misafir olarak gitme imkanı
  • San Siro Stadyumu’nda düzenlenen tur ve etkinliklere katılım imkanı
  • Özel düzenlenen maçlar ve AC Milan takımının ev sahibi konumunda olduğu maçlar için bedava bilet kazanma
  • AC Milan lisanslı ürünlerinde indirim elde etme
  • Takım oyuncuları ve hocaları tarafından imzalanan ürünlere erişim sağlama

ACM Coin Analizi

ACM coin, 22 Şubat 2021 tarihinde ilk para teklifi ile satışa sunuldu. Piyasaya çıktığı bu ilk tarihte 6.69 dolar seviyesinde bulunan ACM coin, 2 gün içerisinde 24.81 dolar seviyesini gördü. Bunda elbette Milan taraftarlarının fan tokenı olan ilgisi büyük rol oynadı. ACM coin Şubat ayı bittiğinde, 1 Mart 2021 tarihinde 14.10 dolar seviyesinden işlem görüyordu ve Mart ayını da hafif bir değer kaybı ile 11.35 dolar seviyesinde kapattı. İlk satışa çıktığı andan itibaren bu ani değişikliklerin olması, birçok yatırımcının ilgisini çekmesini sağladı.

ACM coin, ilk satışa çıktığı dönemdeki etkilerinden sonra daha stabil bir hal aldı. Ancak Milan futbol kulübünün başarısı, kulüpte yaşanan gelişmeler ve transfer spekülasyonları, token değerlemesine direkt etki eden faktörler arasında yer almaktadır.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/tr/currencies/ac-milan-fan-token/

ACM Coin Geleceği ve Yorumlar

ACM Coin, piyasaya hızlı bir giriş yaparak yükseliş hareketi yapması nedeniyle pek çok taraftar ve kripto para yatırımcısının ilgisini çekti. Kripto para piyasalarında listelendikten sonra yatırımcısına ciddi kar getiren ACM Fan Token, analist ve uzmanların dikkatini çekerek gündeme oturmayı başardı. Bu nedenle özellikle uzun vade yatırımcı için büyük merak konusu haline geldi.

Oldukça kısa sürede yüksek getiri imkanı sunması, akıllara benzer hareketleri yapma ihtimali olup olmadığı sorularını getirdi. Yaklaşık 72 saatlik bir yükselen grafik çizerek ilgiyi üzerine çeken bu tokenda, yaşanan hareketlerin uzun vadede ne ifade ettiği de yoğun olarak tartışıldı.

ACM Coin Nereden Alınır?

ACM coinin şu anda en çok işlem gördüğü borsa Pionex. Toplam market hacminin yüzde 50’sinden biraz fazlası Pionex üzerinde bulunuyor. Pionex borsasını yüzde 25’lik bir dilim ile Binance takip ediyor. AMC coin bir fan token olduğu için listelendiği çok fazla borsa bulunmuyor. Eğer ACM coini Türkiye’deki kripto para borsalarından satın almak isterseniz, bunun için kullanabileceğiniz tek borsa Paribu. ACM coinin Pionex, Binance ve Paribu dışında satın alınabileceği borsalar ise şu şekilde: BKEX, Mandala Exchange, Chiliz, HitBTC.

Tüm dünyada son zamanlarda büyük bir fan token çılgınlığı yaşanıyor. Taraftarlar bir yandan takımlarını desteklemek, bir yandan da takımlarının aldığı kararlarda söz sahibi olmak için ellerinde fan token bulundurmayı tercih ediyorlar. Bu durum aynı zamanda bir yatırım fırsatı olarak da değerlendirilebilir. Önümüzdeki günlerde takımların çıkarmış olduğu fan tokenların daha da değerlenmesi muhtemel. Kripto para borsalarında ve fan tokenlarda gelecekte yaşanacak olan gelişmeleri hep beraber takip edip göreceğiz.

Ayhan Türker

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi Yüksek Lisans'ı yapan Ayhan, lisans eğitimini Londra'da tamamladı. Kripto para ve blockchain teknolojisi üzerine eğitim aldıktan sonra İzmir'de düzenlenen Kripto Para Teknoloji etkinliğinin organizasyon ekibinde yer aldı. 5 yıldır kripto dünyası ile ilgilenmekle birlikte finans alanında kariyer planına emin adımlarla devam ediyor. Bu süre içerisinde kripto para konusunda elde ettiği deneyimleri KriptoFeed.com için paylaşıyor. Daha önce farklı ulusal ve global haber sitelerinde ekonomi editörlüğü yapma deneyiminden sonra sadece kripto para dünyasına odaklanmaya karar verdi ve analizlerini Kripto Feed kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu